respublika.lt

Nėra kelionės, nebus ir pinigų?

papildyta Lietuvos turizmo asociacijos vykdančiosios direktorės komentaru

(0)
Publikuota: 2020 kovo 19 16:00:55, Vidmantas MISEVIČIUS, Irma JURKEVIČIŪTĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Skrydžio atšaukimo ar jo atidėjimo dėl ypatingųjų aplinkybių atvejais kompensacija keleiviams gali būti neišmokama. EPA-Eltos nuotr.

Keliones planavusiems lietuviams dabar itin nemalonus metas. Vienų atostogos oficialiai atšauktos, kitų skrydžiai „pakibę ore“. Treti raginami keisti planus, tik kaip žinoti, kada koronavirusas pasitrauks ir vėl bus saugu keliauti? „Vakaro žinios“ aiškinasi, kokius pinigus gali atgauti turistai ir kokios reakcijos dabar tikėtis iš oro linijų bei kelionių organizatorių.

 

Įstrigo Norvegijoje

Į redakciją paskambino emigrantas Marius. 35-erių vyras šiuo metu yra Norvegijoje, joje jau penkerius metus dirbo. Tačiau kaip tyčia, balandį planavo visam laikui grįžti gyventi į Lietuvą.

„Esu įsigijęs bilietus namo, skrydis iš Norvegijos šiaurės su persėdimu Osle į Vilnių. Balandžio 5 dienai. Nors mano skrydžio norvegų avialinijos dar neatšaukė, akivaizdu, kad atskristi negalėsiu. O ir per daug pavojinga dabar būtų tai daryti. Tačiau pinigai sumokėti, 250 eurų.

Neramu. Kalbama, kad daug avialinijų laukia bankrotas, tai galiu likti ir be skrydžio, ir be pinigų už bilietą?“  - klausė Marius.

„Nuplaukė“ Dubajus


Kita „Vakaro žinių“ skaitytoja Jurga liko be išsvajotosios kelionės į Jungtinius Arabų Emyratus. Kelionė su vyru pirkta dar gruodį, ne per kelionių agentūrą. Bilietai Vilnius-Kijevas-Dubajus  dviem žmonėms kainavo per 800 eurų. Moters teigimu, oficialiai „Ukrainos avialinijos“ skrydžių neatšaukė, tačiau pora skristi neketina.

„Akivaizdu, dabar ne metas kelionėms. Nesinori atsidurti nei oro uoste tarp sergančiųjų koronavirusu ar nuskridus į Dubajų sėdėti dvi savaites užsidarius kambaryje. Kad ir kaip viliotų vaizdas pro 31 aukšto langus, dvi savaites neiškęsime.

Tikiuosi, kad „Ukrainos avialinijos“ leis keisti skrydžių datas, tačiau, kaip žinoti, kada jau bus saugu keliauti? Šiuo metu galvojame apie spalio mėnesį, tačiau tuo metu bilietai į Dubajų bus pigesni nei mūsų pirkti bilietai balandžio 11 dienai. Naivu tikėtis atgauti skirtumą, tačiau, kas būtų, jeigu kaina rudenį būtų dar didesnė, nei jau turimų bilietų vertė? Reikėtų primokėti, nors dėl koronaviruso įsisiautėjimo mes niekuo dėti?“ - retoriškai klausia Jurga.

Nori atgauti pinigus

Mėgstančių ilsėtis Turkijoje ar Egipte socialiniuose tinkluose gausu pasakojimų, ką kelionių organizatoriai, atšaukę keliones, siūlė klientams. Vieni pasakoja atgavę beveik visą sumą už kelionę, kiti gi mieliau keitę datas su papildoma priemoka ar be jos.

Tačiau svarstoma, ar praėjus porai mėnesių (jei viruso siautėjimas nurims) neatsitiks taip, kad kelionių kainos šoktels į neregėtas aukštumas. Juk visi norės pabėgti nuo įtampos, košmaro ir pailsėti.

Telefonu atsiliepęs Vilniaus tarptautiniame oro uoste dirbantis ticketing.lt konsultantas teigė, kad galimybė susigrąžinti už lėktuvo bilietus sumokėtus pinigus yra, tačiau tam reikia kreiptis būtent į tą juridinį asmenį, iš kurio bilietai buvo pirkti. Visiems kyla nemažai neaiškumų, todėl nenuostabu, kad konkretaus atsakymo gali tekti laukti kelias dienas. Taip pat jis patikslino, kad pirmosiomis dienomis žmonės dažniau prašė ne keisti skrydžio datą, o grąžinti už bilietus sumokėtus pinigus.

Prognozuoti - dar anksti

Kazimieras Jarmalis, įmonės „Kelionių panorama“ vadovas, neslėpė, kad pastarosiomis dienomis susiduria su susirūpinusių keliautojų antplūdžiu:„Didžioji dauguma teiraujasi dėl jau atšauktų kelionių ir galimybių jas perkelti arba susigrąžinti mokėtus pinigus. Labiausiai nerimą kelia nežinojimas, kada situacija pagerės. Pagal daugelio organizatorių jau atšauktų kelionių keitimo sąlygas, keliautojas galės atlikti keitimą iki metų pabaigos.“

Jis informavo, jog keliautojams, kuriems dar nesuėjo galutinio mokėjimo terminas, teks kiek palūkėti, nes „viskas keičiasi labai dinamiškai ir tikėtina situacija dėl grąžinimų bei keitimų galutinai paaiškės per artimiausias savaites“. Keliones pašnekovas rekomendavo perkelti į rudenį ar net žiemą.

Beje, būtent kelionių organizatoriai susiduria su didele problema - jie jau yra sumokėję už daugelį paslaugų, tačiau pinigų susigrąžinti negali. Taip pat savo lėšomis organizatoriai turėtų pargabenti turistus, o dar neišvykę, bet už kelionę susimokėję vartotojai dažniausiai siekia susigrąžinti pinigus.

Prognozuoti ateities kainų K.Jarmalis nesiėmė. Tačiau pripažino, kad užsitęsus pandemijai kainos kris - tik keliauti nelabai yra kur, o štai ją įveikus, pavyzdžiui, rudenį, išaugus paklausai kainos kils. Tuomet keliautojams gali tekti primokėti kainų skirtumą.

Nerimauti nereikia

Lietuvos turizmo asociacijos vykdančioji direktorė Milda Plepytė – Rainienė pripažino, kad situacija viso pasaulio turizme neeilinė tiek verslui, atsidūrusiam sunkioje situacijoje, tiek žmonėms, kurie planavo keliones. Būtent todėl, įvertinus padėties rimtumą, žmonių prašoma keliones atidėti ir vykti į užsienį tada, kai keliauti bus vėl saugu.

„Neaišku, kiek truks viruso protrūkis, kada jis bus suvaldytas, koks poveikis bus visai pasaulio ekonomikai, tad išties sunku įvertinti, kaip tai paveiks turizmo sektorių. Turizmo verslas Lietuvoje prisideda prie bendro šalies ūkio, kuria daugybę darbo vietų, todėl visų keliautojų prašome prisidėti prie sektoriaus išsaugojimo keliones atidedant vėlesniam laikui, o ne atšaukiant“, - sakė pašnekovė.

Pasak jos, aišku tik, kad žmonėms nerimauti dėl turizmo verslo ateities nereikėtų – visi didieji kelionių organizatoriai turi specialius draudimus, kurie klientus apsaugotų nuo finansinių nuostolių, jei to prireiktų.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos patarimai

* Atšaukus organizuotą turistinę kelionę, vartotojams pirmiausia patariama kreiptis į kelionių organizatorių ir susitarti dėl galimybės pakeisti kelionės datą, kryptį arba priimti kitokį kompensacijos pasiūlymą;

* Jei alternatyvos rasti nepavyksta, reikia raštu prašyti nutraukti sutartį ir grąžinti pinigus, netaikant sutarties nutraukimo mokesčio. Tačiau ši rekomendacija galioja tik dėl tų kelionių, kurios atšauktos, ir dėl kurių pateiktos URM rekomendacijos nevykti;

* Tuo atveju, jei buvo atšauktas skrydis, vartotojai turėtų kreiptis į oro vežėją dėl galimybės atidėti kelionę, pakeisti kryptį ar priimti kitą kompensacijos pasiūlymą. Neradus kompromiso, vartotojas turi teisę susigrąžinti pinigus arba gauti nukreipimą kitu maršrutu į galutinę paskirties vietą;

* Koronavirusas yra priskiriamas ypatingosioms aplinkybėms, kurių oro vežėjai negali kontroliuoti. Skrydžio atšaukimo ar jo atidėjimo dėl ypatingųjų aplinkybių atvejais kompensacija keleiviams gali būti neišmokama;

* Tais atvejais, kai vartotojai savo noru atsisako skrydžio, kuris nebuvo atšauktas, jie turi teisę į oro uosto mokesčių susigrąžinimą, jeigu atšaukimas atliekamas prieš registruojantis skrydžiui.

Komentuoja advokatė Vaiva Mašidlauskienė:

Valstybės sprendimas dėl skrydžių draudimo yra privalomas visiems ir oro vežėjai negali vykdyti planuotų skrydžių. Tai reiškia, kad atšaukus skrydžius keleiviams turi būti grąžinti pinigai už bilietus, bet be papildomos kompensacijos. Tais atvejais, kai keleivis nusprendė atšaukti skrydį remdamasis tik jam prieinama informacija, tačiau ne dėl oficialiai paskelbtų apribojimų, tai padaryti jis gali tik pagal oro vežėjo bendrąsias sutarties sąlygas. Jei sprendimas buvo priimtas per numatytą lengvatinio grąžinimo terminą, keleivis atgaus dalį pinigų. Tačiau jei jis tiesiog nusprendė nekeliauti, jokios kompensacijos negaus“.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate JAV sprendimą laikinai sustabdyti ginklų tiekimą Ukrainai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +17 C

+14 +19 C

+14 +22 C

+16 +22 C

+19 +27 C

+17 +23 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-4 m/s