Seimo žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, anksčiau save pristatinėdavęs profesionaliu gėjumi arba Okeanide, mėgsta skųsti interneto komentatorius teisėsaugai. Tačiau greitai jam pačiam gali tekti pabendrauti su policija. Dėl jo pasisakymų prašoma pradėti ikiteisminį tyrimą dėl šmeižto.
Su tokiu prašymu į Generalinę prokuratūrą neseniai kreipėsi aktyvus pilietis Raimondas Šimaitis. Jis sako, kad T.V.Raskevičius socialiniame tinkle „Facebook" nepagrįstai jį išvadino recidyvistu, ir, negana to, Seimo narį pacitavo dalis šalies naujienų portalų.
Kalbama apie T.V.Raskevičiaus spalio mėnesio įrašą, kai jis piktinosi policijos atsakymu jam, jog nebus pradėtas tyrimas dėl pareigūnų neveikimo, kai LGBT protesto metu dalyviams trukdė Seimo narys Petras Gražulis, Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, ir su jais buvę žmonės.
Išvadino recidyvistais
„Policijos pareigūnai teigia, kad laikėsi Susirinkimų įstatymo 14 straipsnio nuostatų, nes įspėjo susirinkimo organizatorius, kad į jų renginį atvyks recidyvistai ir bandys tam renginiui sutrukdyti. Be to, recidyvistai dar ir raštu informavo policininkus, kad organizuos savo piketą iki 15 žmonių, tai čia viskas gerai. Žodžiu, jeigu aš jus informuosiu, kad ateisiu į Jūsų namus ir išdaužysiu Jūsų langus ir tą padarysiu registruotu paštu, policija, kaip suprantu, apie tai nieko neturės ką pasakyti", - rašė T.V.Raskevičius.
Tačiau leidimą renginiui turėjo ne A.Kandrotas, o protestą tą dieną netoli Seimo rengęs Raimondas Šimaitis. Todėl jis nustebo, kad buvo išvadintas recidyvistu. Dėl to ir kreipėsi į teisėsaugą. „Rugsėjo 28 dieną organizavau taikų protestą prieš įvairių seksualinių pomėgių turinčių asmenų siekį mokyklose vaikams dėstyti apie savo seksualinius pomėgius. Proteste be manęs atėjo dar keli asmenys, stovėjome su plakatais prie „Žinios" paminklo.
Apie protestą tinkamai buvo informuota Vilniaus miesto savivaldybės administracija. Protestas įvyko taikiai, buvo nušviestas žiniasklaidos, iš mūsų grupės, kuri protestavo legaliai ir tinkamai pranešusi apie protestą, visi stovėjo taikiai išreikšdami savo nuomonę plakatuose", - rašoma R.Šimaičio skunde Generalinei prokuratūrai. Jis prideda, kad LGBT protestuotojai į konfliktą įsivėlė ne su jo renginio dalyviais.
Taigi, jis sako, kad T.V.Raskevičiaus įraše paskleistas šmeižtas apie jį, kaip renginio organizatorių. Prokuratūrai pridedami išaiškinimai, kad recidyvistas Lietuvos Baudžiamajame kodekse apibrėžiamas kaip jau teistas už tyčinį nusikaltimą, kurį padarė būdamas pilnametis, ir jeigu teistumas už jį neišnykęs ar nepanaikintas įstatymų nustatyta tvarka, vėl padaro vieną ar daugiau tyčinių nusikaltimų.
„Nei aš, nei su manimi kartu buvę asmenys, mažiausiai penki, kuriuos asmeniškai pažįstu, nesame ir nebuvome teisti. Esant reikalingumui galime išsiimti pažymas, bet, manau, jūs ir taip viską matote", - savo skunde prokurorams nurodė R.Šimaitis.
Kad tai sutapimas - netiki
Jis įsitikinęs, kad Seimo narys šmeižtą paskleidė tyčia: „T.V.Raskevičius prisistato kaip teisininkas, yra baigęs teisės mokslus, dirbęs teisininko darbą. Todėl akivaizdu, jog turėdamas teisinį išsilavinimą bei teisininko darbo patirties, suvokia, ką reiškia žodis recidyvistas, ir viešai, per masinio informavimo priemones, bei savo socialinio tinklo profilyje išvadindamas mus recidyvistais, siekdamas mus pažeminti, paniekinti, pasityčioti, bei kurstydamas neapykantą, neva tik daug kartų teisti nusikaltėliai priešinasi įvairių seksualinių pomėgių dėstymui mokyklose.
Be to, T.V.Raskevičius šį savo pareiškimą atliko ne iškart po mūsų protesto rugsėjo 28 dieną, bet praėjus nemažai laiko po šio protesto, kai jau surinko visą informaciją ar turėjo pakankamai laiko tam padaryti.
Iš viešai prieinamos informacijos socialiniuose tinkluose matosi, jog tiek vieno, tiek kito mitingo organizatorius esu aš, Raimondas Šimaitis, tad T.V.Raskevičius, siekdamas pakirsti pasitikėjimą organizatoriumi, paskelbė neva aš, kaip organizatorius, bei kiti su manimi buvę asmenys, ne kartą teisti, recidyvistai, ir nors jis aiškiai neįvardino vardais ir pavardėmis, bet viešai ištransliuodamas „recidyvistai raštu informavo" leido suprasti, jog tai tie patys recidyvistai, taip pateikdamas mane kaip nusikaltėlį, bei siekė pakenkti kitam mano renginiui."
Todėl R.Šimaitis prašo pradėti ikiteisminį tyrimą T.V.Raskevičiaus atžvilgiu pagal Baudžiamojo kodekso straipsnius „Šmeižimas" ir „Kurstymas prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę."
Seimo nario net neapklausė
R.Šimaitis dėl T.V.Raskevičiaus kreipėsi ir į Seimo etikos ir procedūrų komisiją. Tačiau ši kažkodėl pagalvojo, kad nagrinėja ne R.Šimaičio, o A.Kandroto skundą.
„Skunde pabrauktas minimas žodis recidyvistas. Tai yra žmogus, kuris yra pakartotinai baustas baudžiamąja tvarka. Turint omenyje, kad ponas Kandrotas yra baustas ir nuteistas, tad žodžio recidyvistas taikymas nėra šmeižtas ar dar kažkas, tai nesuprantu apie ką čia reikėtų pradėti tyrimą", - posėdžio metu kalbėjo socialdemokratė Dovilė Šakalienė. Komisija nusprendė nepradėti tyrimo, kol negaus Generalinės prokuratūros sprendimo dėl šio skundo.
Stebisi dvejopais standartais
O sprendimas jau yra. Prokuratūra persiuntė skundą policijai, kuri nustatė, kad jokio šmeižto nebuvo. Tiesa, atliekant aplinkybių tikslinimą, nebuvo pasivarginta bent apklausti patį T.V.Raskevičių. Policija pati nustatė, kad Seimo nario įrašai tėra jo nuomonė apie policijos darbą. „Jeigu asmuo sąžiningai klysta dėl skleidžiamos informacijos teisingumo, yra įsitikinęs, kad ji teisinga, ši aplinkybė šalina atsakomybę.
Be to, šmeižimas padaromas tiesiogine tyčia. Tai reiškia, kad kaltininkas supranta, jog skleidžia melagingas žinias, kurios yra žeminančios, niekinančios kitą asmenį ar galinčios pakirsti pasitikėjimą juo, ir nori taip veikti", - rašoma policijos sprendime atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. Dokumento aiškinime iš karto nurodoma, kad pareiškėjas turi teisę skųsti sprendimą.
R.Šimaitis taip ir padarė. Tačiau duomenis išnagrinėjęs prokuroras priėmė tokį patį sprendimą - atsisakymas pradėti ikiteisminį tyrimą buvo pagrįstas. Šiame etape taip pat nebuvo pasivarginta apklausti patį T.V.Raskevičių, nors, kaip rašo prokuroras, „pagal T.V.Raskevičiaus komentaro kontekstą galima suabejoti, ar jis tikrai kalba apie Raimondo Šimaičio organizuotą mitingą."
Vietoj to, prokuroras bando aiškinti, ką, rašydamas įrašą, norėjo pasakyti T.V.Raskevičius. „Pagal T.V.Raskevičiaus pasisakymų turinį galima pagrįstai teigti, kad T.V.Raskevičius cituoja policijos atstovų pateiktą informaciją, kad į jų renginį atvyks recidyvistai ir bandys renginiui sutrukdyti", - rašoma prokuroro išaiškinime, nors kaip matyti iš T.V.Raskevičiaus gauto policijos išaiškinimo, ten apie jokius recidyvistus niekas nekalba.
R.Šimaitis sako skųsiantis tokį sprendimą teismui ir stebisi, kodėl policija neapklausė T.V.Raskevičiaus, kuo remdamasis jis iš tiesų rašė minėtą įrašą. „Gal policijoje jau yra telepato etatas?" - svarsto jis. Vyras pasakoja, kad neseniai dėl vieno savo įrašo socialiniame tinkle taip pat sulaukė policijos dėmesio.
Pareigūnai jį apklausė nuotoliu, į namus atvežė įspėjimą. Vėliau, prieš pat šventes, gruodžio 23 d. vakarą, apie 20 val. vėl ieškojo telefonu. Vyrui nespėjus atsiliepti, jau po kelių minučių pareigūnai skambino jo garbaus amžiaus motinai. Tai buvo šeštadienio vakaras, todėl vyrui keista, kodėl vienais atvejais pareigūnai labai stropiai tikslina aplinkybes, o kitais atvejais nepasivargina net apklausti skundžiamo asmens.