respublika.lt

Neįgalieji liko be „Bičiulystės“

(12)
Publikuota: 2023 sausio 24 14:37:25, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Žmonėms su negalia skirtas leidinys „Bičiulystė“ jau nebeleidžiamas

Tris dešimtmečius leistas žmonėms su negalia skirtas leidinys „Bičiulystė" baigė savo misiją. Nuo šių metų šis specializuotas laikraštis nebepasiekia žmonių su negalia, neinformuoja apie kaip tik šiuo metu planuojamą negalios reformą. Ministerija tikina, kad kalti patys leidėjai, o šie atsako, kad tai tik parodo mūsų valdžios požiūrį į negalią turinčius žmones.

 

Prieš pat naujuosius metus skaitytojus pasiekęs „Bičiulystės" numeris buvo paskutinis. Dar neseniai, prieš kelis metus su veiklos 25-ečiu leidinį sveikino tuometis premjeras Algirdas Butkevičius, Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, ir netgi pati prezidentė Dalia Grybauskaitė. O dabar apie tai, kad leidinys daugiau nebebus leidžiamas, valdžią informavo jo skaitytojai.

Susidomėjo prezidentūra


Paskutinė „Bičiulystės" redaktorė Aldona Milieškienė pasakojo, kad redakcija neseniai sulaukė skambučio iš prezidentūros. „Ją pasiekė žinia, kad nutraukiama laikraščio leidyba, todėl buvo svarbu sužinoti, ar ši informacija teisinga ir kokios to priežastys.

<...>

Ir vis dėlto žinia, kad laikraštis nebebus leidžiamas, tikra. Priežastis banali - pinigai", - paskutiniame numeryje skaitytojams pasakojo redaktorė, leidiniui vadovavusi nuo 2002 m.

Tris dešimtmečius leidinys, skirtas neįgaliesiems, ne tik pasakojo apie žmonėms su negalią svarbius dalykus, bet ir buvo galimybė žmonėms save realizuoti, įsidarbinti, dalintis savo mintimis. Istorija pasakoja, kad pirmieji leidinio numeriai buvo rašomi ranka ir tokiu būdu dauginami, tik vėliau buvo įsigytos spausdinimo mašinėlės. Pastaruoju metu laikraštį prenumeruodavo apie 3 tūkst. žmonių visoje Lietuvoje.

Nuo 1992 m. „Bičiulystės" redakcijos steigėjos teisės priklauso Lietuvos neįgaliųjų draugijai. Paskutinė „Bičiulystės" redaktorė įsitikinusi, kad žmonėms su negalia skirto informacinio leidinio poreikis niekur nedingo, tačiau pasikeitus valstybės paramos leidybai tvarkai, leidinys neteko finansinio pagrindo.

Priežastis - pinigai

„Vakaro žinių" kalbinta Lietuvos neįgaliųjų draugijos teisininkė Agnė Klemanskienė neslėpė, kad leidinio pabaigą nulėmė finansai. „Lietuvos neįgaliųjų draugija dirba pagal projektinę veiklą, gaudama finansavimą iš valstybės. Anksčiau finansavimas leidybai ir finansavimas asociacijos veiklai buvo atskirti. Bet pasikeitė finansavimas ir leidyba buvo priskirta asociacijų veiklai. Tad neretai tekdavo gaunamas pajamas dalintis su VšĮ „Bičiulystė". Finansavimas mažėjo ir tapome finansiškai nepajėgus išlaikyti atskirą įstaigą ir patį leidinį. Žinoma, su metais brango ir leidinio išlaikymo kaštai: brango spaudos, maketavimo darbai, o prenumeratorių mažėjo.

Draugija dėjo visas pastangas, pernai papildomai skyrė 15 tūkst. eurų leidiniui, bet tų lėšų nepakako. Ieškojome pagalbos iš išorės. Kiek žinau, leidinio redaktorė bendravo ir su Neįgaliųjų reikalų departamento vadovybe, bandė susisiekti ir su ministerija. Bet atsakomojo ryšio nesulaukėme. Girdime, kad reikia skatinti bendruomenes, nevyriausybinį sektorių, bet realybėje matome kitokią politiką", - sakė draugijos atstovė.

„Vakaro žinioms" susisiekus su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, jos atstovai tikino, kad finansavimas Neįgaliųjų asociacijų veiklos rėmimo projektams didėja: 2021 m. skirta 1 mln. 582,6 Eur suma, 2023 m. - 1 mln. 678 Eur suma. Kaip ir anksčiau, projektų finansavimo lėšos skiriamos konkursiniu būdu, t.y. atsižvelgiant į konkretaus projekto įvertinimą, surinktą balų skaičių.

Leidžiamų periodinių leidinių skaičius, sujungus abiejų projektų konkursus (leidybos ir organizacijų veiklos finansavimui - aut. past.) nemažėja, priešingai, pastebimas leidžiamų leidinių leidybos skaičiaus augimas. 2020 m. buvo finansuojama 8 periodinių leidinių leidyba, 2021 metais (po dviejų konkursų sujungimo) - 12 periodinių leidinių, 2022 metais - 11 periodinių leidinių.

Sukritikavo leidėjus

Ministerija tikino, esą leidėjai patys neieškojo būdų išsaugoti neįgaliesiems skirtą laikraštį. „Neįgaliųjų reikalų departamento žiniomis, VšĮ „Bičiulystė", kartu su Lietuvos neįgaliųjų draugija, kaip partneris dalyvaujanti Neįgaliųjų asociacijų veiklos rėmimo projekte, apie leidinio leidybos sustabdymą pranešė dar iki informacijos apie Lietuvos neįgaliųjų draugijos projektui komisijos siūlomo finansavimo paskelbimą, kuris šiemet siūlomas gerokai didesnis, lyginant su praėjusiais metais, kai leidinys buvo leidžiamas.

Šių metų Lietuvos neįgaliųjų draugijos projekte leidybos veikla nebuvo įtraukta jau projekto paraiškos konkursui teikimo metu, taigi, VšĮ „Bičiulystė" net nebandė gauti lėšų savo leidžiamam leidiniui finansuoti arba ieškoti kitų galimybių, siekiant išlaikyti leidinį (mažinant apimtis, tiražą ar leidinio periodiškumą)", - nurodė ministerija.

Lietuvos neįgaliųjų draugijos teisininkė A.Klemanskienė „Vakaro žinioms" sakė nesistebinti tokia valdininkų pozicija: „Mes dėjome visas pastangas išsaugoti leidinį. Finansavimas paskelbtas tik metams prasidėjus, bet lėšas reikia planuoti dar iki Naujųjų metų. Nejau mes lauksime, koks bus finansavimas, ir tik tada planuosime. Juk turime sutartis su paslaugų tiekėjais, turime žinoti, ką pranešti prenumeratoriams.

Normalu, kad biudžetas kitiems metams planuojamas iš anksto. Todėl šiek tiek stebina ministerijos pozicija. Nors matant ministerijos poziciją dėl negalią turinčių žmonių per daug metų, gal jau tai ir nebestebina. Asmenys su negalia prisimenami tik prieš rinkimus, o visu kitu metu retai atliepiami jų lūkesčiai."

Vilties nepraranda

Visgi, „Bičiulystės" redaktorė A.Milieškienė nepraranda vilties, kad leidinys dar kada nors bus leidžiamas. „Neabejojame, kad šių permainų kontekste operatyviai informaciją pateikiantis leidinys - būtinybė. Negalią turinčių žmonių bendruomenei jo tikrai reikia. Vien trumpi vaizdo siužetai televizijos ekrane ar internete neatlieps žmonių su negalia poreikio būti pokyčių centre, turėti savo požiūrį, teikti savo siūlymus.

Galbūt žmonių su negalia susirūpinimas dėl „Bičiulystės" situacijos, atkreipęs svarbių institucijų dėmesį į informacijos prieinamumą, paskatins susėsti už apskrito stalo ir rimtai apsvarstyti informacijos gavimo problemas ir būtinybę užtikrinti jos sklaidos kanalą. Tai Lietuvą, kaip Neįgaliųjų teisių konvenciją ratifikavusią šalį, įpareigoja ir svarbiausias žmonių su negalia teises užtikrinantis tarptautinis teisės aktas", - sako redaktorė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
14
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (12)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s