respublika.lt

Nauji valstybinės kalbos revizoriai

2022 lapkričio 25 11:51:34
Danas NAGELĖ

Seimas vakar slaptu balsavimu paskyrė Violetą Meiliūnaitę Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininke. Ji pakeis kadenciją baigusį Audrį Antanaitį. Patvirtinta ir naujos sudėties komisija. Gali būti, kad šalia „W", „Q", „X" bus įteisinta ir daugiau raidžių, nes naujoji pirmininkė į tai žiūri labai liberaliai, sakydama, kad „nėra blogų raidžių kaip ir blogų žodžių".

×
nuotr. 1 nuotr.
Ko labai pasigendama, tai mokamosios priemonės ir patogios programėlės lietuvių kalbai mokytis. Redakcijos archyvo nuotr.

 

Už V.Meiliūnaitės kandidatūrą balsavo 62, prieš buvo 14, susilaikė 5 Seimo nariai. Seimas taip pat atleido kadenciją baigusius šiuo metu pareigas einančius visus 16 komisijos narių ir patvirtino naujos sudėties Valstybinę lietuvių kalbos komisiją.

Antradienį prisistatydama Seimo nariams kandidatė įvardijo, jos nuomone, pagrindinius dalykus, svarbius būsimosios komisijos darbe: „Lietuvių kalbos prestižo ir ne tik bendrinės lietuvių kalbos, bet ir visų lietuvių kalbos atmainų prestižo stiprinimas. Lietuvių kalbos mokymas tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų, kad Lietuvoje gimtakalbiai gautų kokybišką lietuvių kalbos mokymą.

Tokio paties kokybiško lietuvių kalbos mokymo nusipelno ir migrantai, kurie yra augantis, labai nevienalytis srautas, ir mums labai trūksta pedagogų, kurie būtų kompetentingi su jais dirbti. Dar vienas dalykas yra lietuvių kalba skaitmeninėje erdvėje."

Kalbėdama apie save ji pažymėjo jau 20 metų dirbanti Lietuvių kalbos institute.

„Mano veikla daugiausia buvo susijusi su lietuvių kalbos variantais visoje Lietuvoje ir tų variantų sąveika su kitomis tradiciškai Lietuvoje vartojamomis kalbomis. Savo tyrimuose pastebėjau, kad yra labai daug dalykų, kompleksinių dalykų, į kuriuos galima pažvelgti giliau, kuriuos galima įvertinti plačiau ir kuriems vis dėlto šiais laikais truputį stinga dėmesio", - prisistatė kandidatė.

Seimo narius domino ir jos požiūris į lietuvių kalbos darkymą, kuo ypač pasižymi šios kadencijos Seimas bei Vyriausybė.

„Konstitucinis Teismas tris kartus - 1999, 2009, 2014 m. - pasakė savo požiūrį į asmenvardžių vartoseną. Kokia bus jūsų kaip naujosios pirmininkės pozicija? Nes ir dabar Konstitucinis Teismas yra gavęs tokį prašymą išanalizuoti. O Vyriausybėje sutarta, kad ne tik asmenvardžiuose, bet ir įmonių pavadinimuose galima rašyti ir raides, kurių nėra abėcėlėje. Kaip jūs vertinate tokį dalyką ir kaip jūs elgsitės, kai būsite naujoji pirmininkė?" - teiravosi Stasys Tumėnas.

„Labai paprastai. Sulaukusi Konstitucinio Teismo sprendimo, Kalbos komisija, be abejo, turės reaguoti. Naujai išrinkta komisija, dabar į ją siūloma didžioji dalis mokslininkų, be abejo, svarstys ir pateiks savo bendrą nuomonę. O antra, jeigu tai yra teisiškai įmanoma, tai aš negaliu vertinti Vyriausybės sprendimo, ar teisiškai ji tai gali daryti. Kita vertus, dėl prekių ženklų mes jau seniai turime įstatymą, kad ten nelietuviškos raidės leidžiamos", - atsakė V.Meiliūnaitė.

Ligita Girskienė pasiteiravo jos nuomonės dėl lotyniškų raidžių „X", „W" ir „Q" rašymo bei diakritinių ženklų lietuvių kalboje.

„Kokia jūsų pozicija? Ar tai nedarko mūsų kalbos ir nekelia pavojaus?" - klausė parlamentarė.

Pasirodo V.Meiliūnaitė ir į tai žiūri itin liberaliai.

„Nėra blogų raidžių kaip ir blogų žodžių, bet visus žodžius ir visas raides galima pavartoti blogai. Raidės čia niekuo dėtos. Čia reikia galvoti apie tai, kaip mes jas naudosime", - kalbėjo V.Meiliūnaitė.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
2
F
  • SKUNDAS: Valstybinei mokesčių inspekcijai ir pagrindiniam „Vilniaus prekybos“ akcininkui Nerijui Numai pasiekti taikų susitarimą dėl nesumokėtos milijoninės verslininko gyventojų pajamų mokesčio skolos sutrukdė skundas prokurorams dėl galimo tokio sandorio žalos viešajam interesui.
  • DIPLOMATAS: Ketvitradienį į Užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Rusijos ambasados Lietuvoje atstovas - jam įteikta nota, skelbianti vieną ambasados darbuotoją nepageidaujamu asmeniu Lietuvoje už veiklą, nesuderinamą su diplomato statusu.
  • TEISĖJAS: Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl prof. dr. Egidijaus Šileikio skyrimo vyriausiojo administracinio teismo teisėju ir priėmė jo priesaiką.
  • NAFTA: Europos Sąjungos svarstoma viršutinė kainų riba Rusijos eksportuojamai naftai yra per aukšta, sako premjerė Ingrida Šimonytė - tačiau kokia turėtų būti ši riba, ji neįvardijo.
  • KAINA: Jokio nepriklausomo elektros tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams garantinio tiekimo paslauga gruodį, palyginti su lapkričiu, brangsta 14,7% iki 43,6 centų už kilovatvalandę (kWh) (lapkritį – 38 ct/kWh), skelbia „Energijos skirstymo operatorius“.
  • ATOSTOGOS: Anksčiau galiojusi tvarka, kai vieni vaiką iki 14 metų auginę pareigūnai negaudavo papildomų kasmetinių atostogų, prieštaravo Konstitucijai - tokį sprendimą priėmė Konstitucinis Teismas.
  • LAUREATĖS: Paskelbtos 2022 m. Meilės Lukšienės premijos mokslininkams konkurso laimėtojos - jomis tapo prof. habil. dr. Jūratė Baranova (po mirties) ir prof. dr. Lilija Duoblienė.
  • PAKUOTĖS: Europos Komisija siūlo griežtinti reikalavimus pakuotėms, numatant, kad visos jos Bendrijoje nuo 2030-ųjų galėtų būti perdirbamos - ant pakuočių turėtų atsirasti ir naujas specialus žymėjimas, palengvinantis jų rūšiavimą.
  • ANIMACIJA: Gruodžio 1 d. 11 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje prasideda tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis“ - programoje numatyta trylika seansų, per kuriuos išvysite pačius naujausius viso pasaulio animacinio kino kūrėjų filmus.
  • SĄSAJOS: Seimo Ekonomikos komitetas ketvirtadienį su Susisiekimo ministerijos atstovais ir „Lietuvos geležinkelių“ grupės įmonių vadovais aiškinsis grupės bendrovių sąsajas su Rusija ir Baltarusija.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar pastebite kai kurių vaistų trūkumą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-10 -4 C

-7 -2 C

 

-3 -1 C

-8 -2 C

-3 -1 C

 

-1 0 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-4 m/s