respublika.lt

Naujausia apklausa: daugiau nei 94 proc. respondentų nepritaria vienos lyties porų civilinei sąjungai

2022 lapkričio 22 08:33:00
Respublika.lt info

Devyni iš dešimties gyventojų nepalaiko tos pačios lyties porų galimybę įteisinti santykius sudarant civilinę sąjungą, rodo naujausia Respublika.lt apklausa.

×
nuotr. 2 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Akivaizdu, kad šiuo metu Seimo kuluaruose klaidžiojanti Laisvės partijos palaikoma iniciatyva, visuomenėje didelio palaikymo neturi. Lapkričio 13- 21 vykusios apklausos duomenimis, net 94,36 proc. iš 7320 respondentų nepritarė tokioms įstatymo pataisoms. Vienos lyties porų Civilinei sąjungai pritaria 3,69 proc. apklaustųjų. Nuomonės šiuo klausimu neturi 1,95 proc. dalyvių.

Sociologai: neigiamą reakciją iššaukia reaktacijos efektas

Tokius apklausos rezultatus žinomas šalyje sociologas, habilituotas mokslų daktaras Gediminas Merkys grindžia per prievartą iššauktu žmonių pasipriešinimu, kurį sukėlė agresyvi LGBT bendruomenės veikla.

„Nemanau, kad Lietuvos žmonės yra kupini neapykantos ir iš principo niekas "nesigultų ant bėgių" dėl šio įstatymo įgyvendinimo. Tačiau problema yra ta, kad, kaip tik bet kokia forma įstatyminėje bazėje atsiras žodis "partnerystė", mes tuojau pat iš Europos žmogaus teisių teismo sulauksime sprendimo, jog toks įstatymas yra diskriminacinis. Tada Lietuva bus priversta tą įstatymą keisti taip, kad jis būtų absoliučiai prilygintas tradicinės santuokos teisiniam traktavimui. O tada jau turėsime kalbėti tiek apie įvaikinimą, tiek apie visiškai kitą statusą apskritai.

Antras labai svarbus dalykas yra tai, kad tokią neigiamą reakciją iššaukia sociologijoje vadinamas reaktacijos efektas. Jis pasireiškia, kadangi žmonės mato agresyvią LGBT bendruomenės ir atitinkamo gyvenimo būdo propaguotojų veiklą. Pavyzdžiui - „kas ne su mumis, tas prieš mus". Dabar girdime retoriką, kad tie žmonės kurie nedžiūgauja dėl seksualinių perversijų, dėl viešo jų brukimo ir socialinio estetizavimo jau ne tik vadinami „neišmanėliais" ar „kaimiečiais", o netgi nelojaliais Lietuvos valstybei. Tai yra visiškas absurdas.

Kitas agresyvaus nuomonės piršimo pavyzdys yra aktyvi LGBT veikla mokyklose. Ne vienoje pasaulio valstybėje stebime procesus, kada vaikų klausiama „o kaip tu manai, ar tu berniukas, ar mergaitė?", „o kodėl taip manai?", „o gal tau patiks būti mergaite, pabandyk užsidėti sijoną" ir taip toliau. Panašių apraiškų matome ir Lietuvoje, o tai ir iššaukia didžiulį žmonių pasipriešinimą, kuris atsispindi sociologinėse apklausose, kada kalbame apie partnerystės įstatymą.

Įvairios sociologinės apklausos šiuo požiūriu duoda skirtingus rezultatus. Viskas priklauso nuo imties kokybės, atranka privalo būti tikimybinė, bet šito dažniausia nėra. Nemažai priklauso nuo to, kaip suformuluoti sociologiniai klausimai. Neretai čia bandoma gudrauti, pakreipti būsimus atsakymus norima linkme. Kuomet medijos apklausinėja būtent savo skaitytojus ir vartotojus, jos daro teisingą marketingo veiksmą, išsiaiškina savo klientų lūkesčius ir nuotaikas. Deja, tokiu atveju nėra atsitiktinės atrankos, vadinasi, apklausos rezultatai gali atsidurti tolokai nuo mokslinės sociologijos standartų.

Kaip sociologas galiu patvirtinti, jog Lietuvių tauta lyčių ir šeimos požiūriu laikosi ganėtinai tradicinių, konservatyvių pažiūrų. Tūkstantį metų vyro ir moters santykius, šeimos moralę reguliavo religija, papročiai. Genderizmo intervencija į šią subtilią sritį yra ne kas kita, kaip kėsinimasis į sąžinės laivę. Tarsi grįžtame į sovietmetį. Veiksmas iššaukia atoveiksmį. Gyventojų nuošimtis, pasisakančių prieš socialinius eksperimentus su lytimi ir šeima, dėl to tik auga, o visuomenė susipriešina. Sąžiningų, nepriklausimų tyrimų stokojama. Nenustebčiau, jei prieš genderizmo nuostatas, prieš brukamą partnerystės įstatymą ir jo teisinę klastą Lietuvoje pasisakytų daugiau nei 70 proc. gyventojų. Reiktų referendumo, bet jo mūsų valdžia nedarys. Socialinių eksperimentų idėja, panašu, būtų tautos atmesta",- teigia socialinių mokslų habilituotas daktaras Gediminas Merkys.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
162
F
  • SKULPTŪRA: Lapkričio 27 dieną, artėjant 65-osioms brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metinėms, Merkinėje buvo atidengta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „Vanagas su vanagėliu“ ir atidarytas Lietuvos partizanų vado vardu pavadintas skverelis.
  • TVARKA: VRM keičia užsieniečių įsileidimo tvarką, siekdama, kad į šalį neatvyktų Lietuvai priešiškų užsienio valstybių piliečiai, galintys kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai - tikimasi, kad tai padės apsisaugoti nuo savo biografijos detales slepiančių rusų.
  • TEISĖJA: Po dešimties metų teisėjos darbą paliekanti Vilniaus miesto apylinkės teismo apylinkės teismo teisėja Ramunė Makelienė sako „labai pavargusi ir perdegusi“ nuo įtempto darbo ir jo krūvio - ji papildė sąrašą teisėjų, paliekančių ir kritikuojančių teismų sistemą dėl sunkių darbo sąlygų.
  • LĖŠOS: Išnaudoję šiems metams komandiruotėms skirtas lėšas parlamentarai į jas vyks kitų metų sąskaita - Seimo kanceliarijos duomenimis, iki lapkričio 8-osios komandiruotėms išleisti 458 tūkst. 898 eurai.
  • ORIGINALAS: Istorinėje Prezidentūroje Kaune sekmadienį baigiamas eksponuoti iš Vokietijos atvežtas Vasario 16-osios Akto originalas.
  • AKCIJOS: Vakarų sankcijų suvaržytos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ trąšas iki šių metų vasario Klaipėdos uoste krovusio Birių krovinių terminalo (BKT) didžiausias akcininkas Igoris Udovickis neatskleidžia, ar iš „Belaruskalij“ įsigijo 30 proc. jo valdomų BKT akcijų ir taip tapo vieninteliu įmonės savininku.
  • EGLUTĖS: Parduotuvėse, įskaitant ir elektronines, jau porą savaičių vyksta aktyvi prekyba dirbtinėmis kalėdinėmis eglutėmis - nors šį sezoną eglutės šiek tiek pabrango, jų pardavimai ne tik nemažėja, bet ir auga.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 0 C

-3 +1 C

 

-2 0 C

-2 +1 C

-1 +1 C

 

-2 +1 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s