respublika.lt

Naujasis LB vadas Gediminas Šimkus: Etika ir moralė - aukščiausios vertybės

(0)
Publikuota: 2021 gegužės 07 09:30:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Gediminas Šimkus ir Vitas Vasiliauskas. Arūno Bernacko koliažas

Per 10 metų, kai Lietuvos banką valdė Vitas Vasiliauskas, mūsų bankinis sektorius susidūrė su daugybe problemų: „krito" du bankai - Ūkio ir „Snoras", bankų koncentracija tik didėjo, o konkurencija mažėjo, nyksta paslaugų prieinamumas, o dar likusių kainos tampa vis „žvėriškesnės" ir t.t. Tačiau prasideda nauja, mažiausiai penkerių metų, era, nes pirmą penkerių metų kadenciją pradėjo V.Vasiliausko įpėdinis Gediminas Šimkus. Jis interviu „Vakaro žinioms" davė viltį, kad situacija žymiai pagerės, o etika ir moralė taps aukščiausiomis vertybėmis.

 

- Eilinius vartotojus labiausiai piktina keli dalykai: prastas bankinių paslaugų prieinamumas (net didesniuose miesteliuose nebėra nė vieno banko skyriaus), vis didėjantys, ypač tradicinių paslaugų (ne elektroninių), įkainiai. Ar sutinkate su tokiais priekaištais ir kaip bandysite keisti situaciją? Ar turite kokių nors svertų konkurencijai didinti? Gal galima tikėtis naujų rinkos dalyvių atėjimo? - „Vakaro žinios" teiravosi Gedimino ŠIMKAUS.

- Suprantu gyventojų, ypač gyvenančių mažesniuose miestuose ar kaimiškose vietovėse, nepatogumus dėl besitraukiančio fizinių bankų padalinių tinklo, todėl vienas iš tikslų bus finansinių paslaugų prieinamumo gyventojams gerinimas. Geresnis paslaugų prieinamumas gali būti pasiektas ne tik bankams plečiant savo skyrių tinklą, bet ir finansinių paslaugų teikėjams geriau panaudojant esamą infrastruktūrą, teikiant daugiau paslaugų, pavyzdžiui, prekybos vietose, ar galiausiai pasitelkiant technologines priemones.

Kalbant apie bankų paslaugų įkainius, pažymėtina, kad atlikome išsamią analizę ir nustatėme, kad, pavyzdžiui, 2020 m. pagrindinių paslaugų - tokių kaip pervedimai ar kortelės - įkainiai faktiškai nekito. Taip, kai kuriuose bankuose padidėjo grynųjų įnešimas į sąskaitą bankomate ar sąskaitos tvarkymo mokestis verslui. Bet siekiame užtikrinti, kad bent jau pažeidžiamiausios visuomenės grupės turėtų galimybę pagrindinėmis bankų paslaugomis naudotis už prieinamą kainą.

Nuo 2021 m. sausio 1 d., Lietuvos banko valdybos sprendimu, sumažėjo pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšelio maksimali kaina - ji negali būti didesnė nei 1,45 euro, o socialinę paramą gaunantiems asmenims - ne didesnė kaip 0,72 euro per mėnesį. Be to, svarbu, kad pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšelis papildytas momentinių mokėjimų paslauga. Šiais krepšeliais gali naudotis ir smulkūs verslininkai, dirbantys pagal pažymas ir patentus.

- Minėtos problemos labiausiai kyla dėl mažos konkurencijos ir didelės koncentracijos. Kaip veiksite šiuo aspektu?

- Lietuvoje įprasta kalbėti, kad turime 3-4 stambesnius bankus ir kad tarp jų nevyksta arši konkurencija dėl klientų, tačiau iš tiesų bankų sektoriuje šiuo metu turime 11 bankų ir specializuotų bankų, taip pat 6 užsienio bankų filialus. Dar turime 60 kooperatinės bankininkystės sektoriaus atstovų (kredito unijų). Šiuo metu Lietuvos bankas kartu su Europos Centriniu Banku (ECB) nagrinėja dar šešias paraiškas gauti specializuoto banko licenciją.

Taigi, situacija dėl rinkos dalyvių skaičiaus yra besikeičianti į geresnę pusę ir sieksime kurti palankią aplinką, kad finansinių paslaugų teikėjai stiprėtų, augtų ir tai anksčiau ar vėliau paskatintų didesnę konkurenciją ir didžiųjų bankų užimamos rinkos dalies mažėjimą.

- Lietuvos bankas praėjusį mėnesį į valstybės biudžetą pervedė rekordinę nuo 2012 m. sumą - 16,6 mln. eurų. Ar tai reiškia, kad naujojo LB pastato, kainuosiančio apie 30 mln. eurų, projektas nebebus vykdomas? Ir kokioje stadijoje jis dabar yra, kokia (jei projektas nebus stabdomas) planuojama projekto kaina?

- Mūsų pervedimai į valstybės biudžetą ir naujosios būstinės statybos nėra tiesiogiai susiję dalykai. Pervedimus į valstybės biudžetą vykdome vadovaudamiesi Lietuvos banko įstatymu, jame įrašyta, kad po pelno paskirstymo likusi suma yra skiriama Lietuvos banko pelno įmokai į valstybės biudžetą. Tą darome jau nuo 1993 m. ir, dirbdami pelningai, planuojame tęsti ir toliau.

O poreikį statyti naują būstinę diktuoja praktinis poreikis sukoncentruoti Lietuvos banko veiklą vienoje vietoje (o ne trijose, kaip yra dabar), taip sumažinti išlaidas ir pasiekti didesnį efektyvumą. Naujos būstinės statybų projektas, apie kurį pranešėme dar 2017 m., vykdomas ir toliau. Šiuo metu vyksta pastato projektavimo darbai, rengiamas techninis projektas.

- Žmonės pastebi itin išaugusias būsto kainas. Ką patartumėte žmonėms (šeimoms), ketinantiems šiuo metu imti paskolą būstui įsigyti? Ar šiuo metu tai apsimoka (įvertinus prognozuojamas palūkanų normas ateityje, pigs ar brangs būstai), gal kurį laiką luktelėti?

- Tarp ekonomistų vyrauja požiūris, kad nėra blogo laiko pirkti būstą, jeigu jį perki sau gyventi, nes tokiu atveju jį perkate asmeniniams poreikiams tenkinti ir neturite lūkesčio uždirbti iš būsto kainos pokyčių. Juk dažniausiai tokiu atveju būstą perkate ilgam laikui - keleriems ar keliolikai metų, tad trumpalaikiai kainos svyravimai per šį laiką neturi didesnės reikšmės. Dar pridurčiau, kad, prieš priimant tokį sprendimą, visuomet verta gerai pasverti savo finansines galimybes, galimą pajamų šaltinių netekimą, būsto paskolos įmokos pokyčius dėl galimo palūkanų pasikeitimo, taip pat įvertinti esamus finansinius įsipareigojimus.

Būdami atsakingi už kredito, tačiau ne visos nekilnojamojo turto rinkos, reguliavimą, neteikiame savo prognozių dėl būsto kainų pokyčių ateityje.

- Praėjusios kadencijos Seimas (ypač „krizės komisijos" funkcijas atlikęs Biudžeto ir finansų komitetas) jūsų pirmtakui V.Vasiliauskui turėjo didelių priekaištų dėl nebendradarbiavimo su Seimu, dėl arogancijos ir t.t. Kaip vyks jūsų bendradarbiavimas su Seimu?

- Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtinta, kad Lietuvos bankas nuosavybės teise priklauso Lietuvos valstybei. Jo steigėjas yra Lietuvos Respublikos Seimas. Todėl Lietuvos bankas reguliariai atsiskaito Seimui apie savo veiklą. Tą tęsime ir toliau. Viliuosi ir sieksiu, kad pavyktų palaikyti konstruktyvų dialogą. Džiaugiuosi, kad pamatai bendradarbiavimui ir pasitikėjimui pakloti - už mano kandidatūrą į Lietuvos banko valdybos pirmininko postą balsavo 120 Seimo narių.

- V.Vasiliauskas ne kartą deklaravo, kad reikia, jog palaipsniui vis labiau būtų atsisakoma grynųjų pinigų. Kokia jūsų pozicija ir kodėl?

- Elektroniniai mokėjimai iš tiesų visame pasaulyje atlieka vis didesnį vaidmenį, o tokiose šalyse, kaip Švedija ar Nyderlandai, atsiskaitymų negrynaisiais pinigais mastas yra itin didelis. Tai, kad skaitmenizacija keičia mokėjimų įpročius ir vis dažniau atsiskaitoma elektroninėmis priemonėmis nei grynaisiais, ypač išryškėjo per šią pandemiją.

Lietuvoje taip pat stebime elektroninių mokėjimų populiarėjimo šuolį - pavyzdžiui, 2020 m. ketvirtąjį ketvirtį, palyginti su 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, elektroninių pinigų įstaigų ir mokėjimo įstaigų atliktų mokėjimo operacijų suma pašoko daugiau kaip 3 kartus ir viršijo 50 mlrd. eurų. Kita vertus, reikia pripažinti, kad Lietuvoje grynieji vis dar užima svarbią vietą atsiskaitymuose. Pavyzdžiui, Europos Centrinio Banko inicijuoto tyrimo duomenimis, 2019 m. Lietuvoje 68 proc. atsiskaitymų prekybos vietose buvo atlikta grynaisiais pinigais.

Verta pabrėžti, kad pernai priimtoje Eurosistemos grynųjų pinigų strategijoje numatoma, jog grynieji ir po dešimties metų turėtų išlikti prieinama, priimama, patraukli, patikima ir konkurencinga mokėjimo bei taupymo priemonė. Nepamirškime, kad ECB taip pat numato pasirengti ir, prireikus, išleisti ir skaitmeninį eurą, kuris būtų naudojamas šalia grynųjų pinigų ir atsiskaitymų negrynaisiais pinigais priemonių. Tačiau gali būti situacijų, kai skaitmeniniai ar elektroniniai atsiskaitymo būdai neveikia, pavyzdžiui, esant elektros ar techniniams sutrikimams. Tad tikslas yra ne susikoncentravimas į vieną atsiskaitymo priemonę, o atsiskaitymo priemonių pasirinkimo laisvės ir saugumo užtikrinimas.

- Tas pats V.Vasiliauskas pagarsėjo sparnuota fraze, kad etika ir moralė - ne šio pasaulio dimensijos. Ar, jums tapus LB vadovu, tai bus šio pasaulio dimensijos?

- Manau, nebūtų etiška komentuoti be konteksto pateiktą frazę. O jei klausiate mano asmeninio požiūrio, tai etika ir moralė arba, paprasčiau tariant - sąžiningumas ir padorumas yra pačios aukščiausios vertybės.


Dano Nagelės TRIGRAŠIS:
 Mano pokalbis su G.Šimkumi būtų daug įdomesnis, jei banko vadovas būtų nepabijojęs kalbėtis „gyvai". Dar balandžio 12 d. „Vakaro žinios" prisiskambino pačiam G.Šimkui, tačiau šis kalbėtis atsisakė, pasiūlydamas bendrauti per LB Viešųjų ryšių skyrių. Per jį G.Šimkui klausimus nusiuntėme tą pačią dieną ir sulaukėme Viešųjų ryšių skyriaus atsakymo, kad klausimai platūs, todėl atsakymų gali tekti palaukti. „Tikimės supratingumo", - taip buvo užbaigtas laiškas. Buvome supratingi, laukėme net 10 dienų, bet kantrybė išseko. Teko skambinti į Viešųjų ryšių skyrių, kurio atstovas perklausė, ar pono Šimkaus atsakymai vis dar aktualūs. Sulaukęs teigiamo atsakymo, jis pažadėjo, kad atsakymai bus parengti iki balandžio 28 d. Ištesėjo. Nors pono Šimkaus atsakymai valdiški, tikimės, kad darbo principai bus žmogiškesni. Sėkmės!

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s