Daugiau negu savaitę Lietuvos gyventojai „laužė ietis" dėl lapkričio 21-ąją planuoto mitingo ir jo idėjų. Vieni mitingui pritarė bei ne tik žadėjo jame dalyvauti, bet ir skatino jungtis likusius, kiti būsimus dalyvius atvirai vadino kvailiais, treti teigė, kad tai - didelė provokacija. Panašu, kad pastarieji buvo teisūs - akcijos organizatoriai taip ir nepasirodė, o į patį mitingą atėjo apie 10 žmonių. Nepaisant to, incidentų išvengta nebuvo.
Apsauga neturi būti prievartinė
Lapkričio 21-ąją planuotos akcijos organizatoriai teigė, kad „pradedamas visuotinis protesto mitingas prieš mūsų tautos genocidą". Norinčius prie to prisidėti Lietuvos žmones jie ragino atvykti į Vilnių, o to padaryti negalintiems buvo siūloma mitinguoti savo miestuose. Nurodę, kad „Vilniuje renkamės prieš 11 val. Katedros aikštėje ir lygiai 11 val. eisime eisenoje iki Seimo rūmų", patys organizatoriai taip ir nepasirodė. Užtat jų raginimą išgirdo ir prie Katedros nurodytu laiku atėjo keletas žmonių.
Studentas Vainius teigė, kad į akciją ėjo tikėdamas sutikti bendraminčių, kartu su kuriais galėtų išreikšti savo nepritarimą valdžios vykdomai politikai.
„Sveikatos apsauga neturi būti prievartinė ir dar - su įvairiomis sankcijomis prievartai nepritariantiems asmenims. Esame suaugę žmonės, tad patys ir turime spręsti, kaip norime gyventi ar kiek norime saugotis. Tokie dalykai negali būti „nuleidžiami iš viršaus", - teigė studentas. - Dar blogiau yra tai, kad prisidengdama sveikatos apsauga, valdžia ir ją remianti sisteminė žiniasklaida bando įvesti visuotinę žmonių kontrolę. Nepritariu tam, todėl ir atėjau protestuoti."
Paklaustas, kodėl, nors nepritaria kaukių nešiojimui, į mitingą visgi atėjo su kauke, Vainius prisipažino, jog nešioja ją tik tam, kad negautų baudos.
Andrea prisistatęs ir su aiškiu akcentu kalbėjęs plakatą laikantis vyras abejojo, ar tikrai būtinas visuotinis karantinas.
„Ar kas nors paskaičiavo, kokios bus šio karantino pasekmės? Ir kokiais kriterijais remiantis jis buvo įvestas? Kodėl Lietuvos valdžia klauso tik tų mokslininkų, kurie visus gąsdina virusu, tačiau negirdi turinčių kitokią nuomonę? Kodėl nėra viešos diskusijos ir taikomi represiniai metodai?" - ne vienam kylančius klausimus uždavė Andrea.
Taip pat į mitingą atėjęs Alvydas priminė, kad vasarą, kai žmonės galėjo daugiau mažiau laisvai judėti ir kaukės nebuvo privalomos, susirgimų buvo labai mažai.
„Manau tai rodo, jog buvimas gryname ore ir galimybė laisvai kvėpuoti stiprina žmonių imunitetą bei padeda jiems apsisaugoti nuo ligos. Galbūt valdantieji, dabar prievarta visiems užmovę kaukes ir sukišę į namus, kaip tik siekia paskatinti ligos plitimą? Juolab, kad ir skaičiai smarkiai pradėjo augti tik įvedus karantiną", - garsiai svarstė Alvydas.
Norime, kad su visuomene būtų diskutuojama
Nepaisant neapibrėžtos situacijos, nedidelė grupelė žmonių susirinko ir prie Seimo. Juos budriai stebėjo net trys policijos ekipažai, vėliau išsikvietę ir pastiprinimą.
Prie Seimo atėjusi Vilma specialiai buvo be kaukės, tačiau pasiteisinimui rankose laikė kavos puoduką.
„Jau matau, kaip sisteminė žiniasklaida džiūgaus, kad į mitingą atėjo tik keli kvaileliai, tačiau aš manau, kad gerai, jog išvis kažkas susirinko. Turbūt atėjo tie, kuriems, kaip ir man, nusibodo nepatogios ir kvėpuoti trukdančios kaukės. Tie, kurie pavargo nuo su visuomene visiškai nesiskaitančios, nieko jai nepaaiškinančios ir į jokias diskusijas neinančios valdžios veiksmų. Akivaizdu, kad Lietuvoje nebėra demokratijos, o įsigali visuotinė cenzūra bei diktatūra. Aš nenoriu gyventi tokioje šalyje, todėl šiandien ir esu čia", - atviravo jauna moteris.
Nesidžiaugė dabartine situacija ir specialiai iš Darbėnų (Kretingos raj.) į mitingą atvykęs Pranis.
„Žmonės pavargo nuo nuolatinio gąsdinimo, nuo nesibaigiančių bauginimų, nuo valdžios savivalės, tad pamatęs, jog bus toks mitingas, supratau, kad turiu vykti, nes kitaip niekas nesikeis. Tik, paskaitęs komentarus socialiniame tinkle bei žiniasklaidoje, tikėjausi čia išvysti bent kelis šimtus žmonių. Labai keista, jog tik tiek susirinko. Visgi, kadangi aš kaukių dėvėjimui nepritariu, nes nematau tame prasmės, ir čia atvykau, vis tiek savo kaukę išmesiu prie Seimo", - tarė vyras ir iškart įvykdė savo pažadą.
Kitas pasipiktinęs pilietis teigė, kad testams naudojami „ausų krapštukai" ir centus kainuojančios kaukės yra ne kas kita, kaip puikus būdas išplauti milijonus. Jo nuomone, karantinu užsižaidę valdantieji būtent tuo ir užsiima.
Beje, nors rinkimams pasibaigus politikai sėkmingai „pamiršta" savo rinkėjus ir vengia su jais susitikti, šį kartą tokia proga beveik pasitaikė - „netyčia" tarp susirinkusiųjų pasirodė vėl į Seimą perrinktas Petras Gražulis. Tiesa, visuomenės ir žiniasklaidos dėmesiu kelis aptakius pastebėjimus apie kaukių dėvėjimą ir galiojančią tvarką išsakęs politikas džiaugėsi neilgai - netrukus visų dėmesys nukrypo į pareigūnų sulaikytą vyrą.
Komentarų nebus
Nors visi susirinkusieji dėvėjo kaukes, pareigūnai susidomėjo nosį iš po kaukės iškišusiu vyru. Pareigūnams pareikalavus tinkamai apsimauti kaukę, vyras atsakė, kad jis to padaryti negali, nes kaukė esą yra per maža ir trukdo jam kvėpuoti. Pareigūnai, tikėtina, įvertinę piliečio atsisakymą kaip „teisėtų policijos reikalavimų nevykdymą", vyrą sulaikė ir nusivedė į vieną iš netoliese laukusių policijos automobilių.
Netrukus policijos dėmesio sulaukė dar vienas, didele teatro kauke pasipuošęs ir žurnalistų dėmesio vis ieškojęs asmuo. Nors kaukė dengė visą veidą, susirinkusieji neabejojo, jog po ja slepiasi įvairiomis provokacijomis ir išsišokimais pagarsėjęs Olegas Šurajevas. Jo buvo paprašyta nusiimti kaukę ir pateikti asmens dokumentą. Atsisakęs nusiimti kaukę, jaunuolis nurodė, jog asmens dokumento su savimi irgi neturi. Po šių žodžių jaunuolis buvo įsodintas į antrąjį policijos automobilį.
Minėtus asmenis sulaikę policininkai su žurnalistais bendrauti nepanoro. Atsakę, kad jeigu sulaikytieji turės asmens dokumentus, protokolai bus surašomi vietoje, visais kitais klausimais jie nurodė „kreiptis į už ryšius su žiniasklaida atsakingus asmenis".