respublika.lt

Mitingai prieš valdžią: dėl idėjos ar dėl valdžios? (99)

2021 rugsėjo 18 15:00:00
Danas NAGELĖ

Valdantieji bando suformuoti nuomonę, kad nesibaigiantys protestai prieš juos vyksta ne vardan idėjos, o todėl, kad jų organizatoriai siekia populiarumo ir patys ruošiasi eiti į didžiąją politiką. Kaip yra iš tikrųjų - ar taip bandomi sumenkinti mitingai, ar jų organizatoriai bei aktyvūs dalyviai iš tikrųjų ketina šturmuoti merų postus, svajoja apie parlamentarų mandatus? Apie tai „Vakaro žinios" klausė pačių protestuotojų. Kai kurie kategoriškai neigė ketinantys sukti į politiką, kai kurie sakė, kad gali kalbėti tik apie šią minutę, duodami suprasti, kad tokių ateities užmačių turi.

×
nuotr. 1 nuotr.
Mitingas. Stasio Žumbio nuotr.

 

Valdantieji bando sudaryti vaizdą, kad aktyvūs pastarųjų mitingų dalyviai protestuoja ne iš idėjos, o tik tiesia sau kelią į politiką. Kaip yra jūsų atveju? - tokį klausimą uždavėme visiems pašnekovams. O kai kurių paklausėme, ar yra tiesos sklandančioje teorijoje, kad naujasis judėjimas yra konservatorių projektas - esą būtent todėl „Lietuvos šeimų sąjūdis" gauna leidimus mitingams, kai daugumai kitų, išskyrus LGBT, tai yra sudėtingesnė misija.

Viktoras JAŠINSKAS „Lietuvos šeimų sąjūdžio" komunikacijos vadovas


Esu ne kartą pasakęs, kad nesiruošiame kurti jokios partijos. Mes - kaip valdžios kontrolės institutas. Aišku, ieškome žmonių, kurie galėtų eiti į politiką ateityje. Tokie, kaip asmenys, susibūrę į Sveikatos teisės institutą, kaip kiti akademinės bendruomenės atstovai, bet patys tikrai nesiruošiame. Palaikome vertybinius žmones, atitinkančius mūsų deklaracijas.

Nida VASILIAUSKAITĖ filosofė, kalbėjusi rugsėjo 10-osios mitinge


Toks vaizdas - tai žmonių, nesuvokiančių ir neįsivaizduojančių nei veikimo iš idėjos, nei ėjimo dėl jos, o ne dėl asmeninės naudos (pajamų ar karjeros) į politiką, psichologinė projekcija. Jei man terūpėtų tapti Seimo nare - seniai ja būčiau ramiai buvusi kur kas laimingesniais laikais, be mitingų, be protestų ir armijos priešų.

Raimondas GRINEVIČIUS asociacijos „Lietuvos šeimų sąjūdis" vadovas

Šnekėkime remdamiesi oficialiais dokumentais. Mūsų asociacijos tarybos sprendime yra pažymėta, kad politika užbraukta raudona linija. Galiu oficialiai pakomentuoti, kas yra šiandien, šią minutę. Kas bus po savaitės ar po metų, aš negaliu pasakyti. Juk ir su ta pačia žmona, atrodo, gyvensi 30 metų, o gyveni tik savaitę.

Šią minutę mūsų, kaip organizacijos, tikslas yra priversti valdžią dirbti. Ir nesvarbu, kas valdančiojoje daugumoje bus - ar Laisvės partija, ar „valstiečiai", ar lenkai. Jie turi dirbti taip, kaip priklauso, o ne daryti bukus sprendimus. Ir paskui, pasitelkę jiems palankius politologus ir žiniasklaidą, formuoti nuomonę, kad dirbama labai gerai.

Kalbant apie sąmokslo teoriją, kad esame „konservatorių projektas" (kai kas sako, kad net „gražulininkų"), tai yra tam tikrų asmenų kliedesiai. Nėra net menkiausios sąsajos nė su viena partija. Nė vieno euro ir nė vieno cento iš jokių partijų mūsų organizacija nėra gavusi.

Sako, kad mes gauname leidimus mitingams. Tai kad negavome, iškovojome per teismus. O gegužės 15-osios mitingui Vingio parke gavome leidimą lengvatiniu būdu, nes tikėtasi, kad atvažiuos 200 žmonių ir būsime pajuokos objektas. O kai pamatė, kad susirinko tūkstančiai žmonių, jau ėmė galvoti, ar leidimus verta duoti. Nes su kiekvienu mitingu palaikymas didėja.

Adelina SABALIAUSKAITĖ „Lietuvos šeimų sąjūdžio" Vakarų Lietuvos koordinatorė


Valdantieji nori destrukcijos, kad žmonės nepatikėtų, jog einame į mitingus dėl savo, savo vaikų, anūkų, Lietuvos gerovės. Todėl bando paniekinti protestuotojus, įteigti, kad organizatoriai taip elgiasi, nes patys siekia valdžios. Visa tai daroma, kad žmonės neitų į mitingus, kad galvotų, jog neverta mitinguoti vien tam, kad organizatoriai patektų į valdžią. Žmonės nenori dar vienos politinės jėgos. Nebepasitiki politikais, ypač dabartiniais valdančiaisiais. Matome žmonių nuotaikas, stebime socialinius tinklus, bendraujame su gyventojais. Ne dėl to aukojame savo laiką ir resursus, kad nuviltume žmones. Tačiau valdančiųjų taktikos tikslas - mus supriešinti, pažeminti. Dėl rugsėjo 10 d. mitingo darė viską, kad susirinktų kuo mažiau žmonių, porą savaičių skleidė dezinformaciją, kad nebus leidimų, baus protestuotojus. Jie bando suskaldyti besivienijančią visuomenės dalį.

Už save galiu pasakyti: į didžiąją politiką tikrai neisiu. Net minčių tokių neturiu.

Beveik viskas, kas dabar vyksta Lietuvoje ir ką daro laikinai Lietuvos teritoriją administruojantys žmonės (dabartiniai valdantieji), yra blogai. Net sunku išskirti, kas yra blogiausia. Viskas blogai - pradedant brukama genderizmo ideologija, baigiant ekonomikos griovimu. Ir tas griovimas įgauna labai didelį pagreitį.


Algirdas PALECKIS šnipinėjimo byloje teisiamas eksparlamentaras, kalbėjęs rugpjūčio 10-osios mitinge

Politikams, kalbantiems, kad aktyvūs mitingo dalyviai tokiu būdu siekia patys patekti į valdžią, reikia pritaikyti posakį, jog jie apie kitus sprendžia pagal save. Matyt, patys viską daro tik dėl politinės karjeros, todėl galvoja, kad ir kiti taip pat elgiasi. Jiems sunku suprasti, kad yra žmonių, kurie tiki tuo, ką daro.

Ar aš planuoju grįžti į politiką? Niekada iš jos ir nebuvau išėjęs. Politika yra tokia sritis: jei ji patinka, tu joje gyveni ir niekada negali išeiti. Ji - mano gyvenimo būdas. Kitaip tariant, dalyvavimą mitinge suderinau ir su siekimu išlikti politikoje, ir su kova už idėjas.

Artūras ORLAUSKAS „Lietuvos šeimų sąjūdžio" protesto akcijos vedėjas ir scenaristas

„Aš po susitikimo su Viktorija Čmilyte-Nielsen, per kurį kalbėjome apie rugsėjo 10-osios mitingą, žurnalistų paklaustas pasakiau, kad neisiu į valdžią. Aišku, konservatoriai bijo konkurentų, supranta, kad jų dienos suskaičiuotos, galvoja, kad kažkas nori ateiti ir atimti iš jų valdžią. Bet nereikia iš jų atimti valdžios, reikia tiesiog vyti iš ten, nes valdžioje negali būti tokie apsimelavę, apsivogę politikai.

Čia jau net ne piliečių, o prokuratūros rūpestis turėtų būti. Jei nameliai migrantams nuomojami 7 kartus brangiau nei rinkoje, visi suprantame, kad tai - vagystė.

Aš turiu kitų užsiėmimų, tad neketinu eiti į politiką artimiausiu metu", - sakė A.Orlauskas.

Perklaustas, ar neketina tik artimiausiu metu, pašnekovas atkirto, kad ir žurnalistas negali žinoti, ar po 5 metų jis vis dar bus žurnalistas.

„Manote, kad vis dar būsite? Tai žinokite, kad būna, jog ir po metų žurnalistas jau nebebūna žurnalistu. Dėl įvairių priežasčių. Jei jūs žinote, kad vis dar būsite žurnalistas, tai esate ekstrasensas. Aš nesu", - mįslingai kalbėjo A.Orlauskas.

Jis kategoriškai paneigė, kad „Lietuvos šeimų sąjūdis" yra kokios nors politinės jėgos, kuri vėliau išpopuliarėjusius protestuotojus stums į Seimą, „projektas".

„Yra gandų, kad rytoj Vilniuje apsireikš Marija...

Gandų nekomentuoju, nes jie yra pigūs, konservatoriški viešųjų ryšių triukai: rusai puola, Kremliaus projektas, Karbauskio projektas, Uspaskicho. Galų gale - konservatorių", - teigė A.Orlauskas.

Prof. Rasa ČEPAITIENĖ kultūros istorikė, pasisakiusi rugsėjo 10-osios mitinge

Kad aš nesiruošiu į Seimą, geriausias įrodymas yra tas, jog jau turėjau tokią galimybę, bet ja nepasinaudojau: buvau „Nacionalinio susivienijimo" partijos narė, buvau kviečiama užimti aukštas pozicijas.

Tačiau naujai kilusio judėjimo, kuris pakilo iš apačios, negalima matuoti tradicinėmis kategorijomis: kad kažkas prie lovio veržiasi, kad bandoma perskirstyti valdžią ir resursus. Manau ir tikiuosi, kad čia yra kažkas kita. Sukilo paprasti žmonės - šeimos, vaikai, mamos, tėčiai, turintys savo darbus, kaip ir aš, profesines ambicijas. Ir tikrai nesiveržia į didžiąją politiką. Tačiau jų netenkina dabartinė padėtis, nes didžioji politika nebeatstovauja žmonėms. Tai darosi daugiau nei akivaizdu.

Ir, kaip kalbėjau per paskutinį mitingą, nebeliko kito kelio, tik eiti į protestus, nes turime silpną prezidentą, silpną Seimo opoziciją. Kitaip tariant, neturime to, kas demokratinėse valstybėse balansuoja politines galias.

Šioje vietoje turime vakuumą, o valdžioje atsidūrė koalicija, grupuotė, kuri labai radikaliai bando kėsintis į tradicinę, įprastą, normalią gyvenimo sanklodą. Ir peržengė savo įgaliojimų ribas kišdamasi į žmonių privatų gyvenimą, į jų lovas, vertybes, galvas, nurodinėdama, kuo jie turi tikėti. Todėl piliečiai priversti patys ginti save. Tai - savigynos veiksmas, o ne bandymas perskirstyti galias.

Politikai, kurie sako, kad mitinguotojai siekia valdžios, tepa kitus tuo, kuo patys kvepia.

Ar dalyvaučiau mitinguose, jei matyčiau, kad jų organizatoriai tikrai siekia valdžios? Kol kas to nematau. Prasidėjusį procesą palyginčiau su tešla, užmaišyta pyragui. Mielės brinksta, o kas iš to išeis - iškils tešla ar neiškils, pavyks iškepti pyragą ir koks jis bus - per anksti svarstyti.

Aš nesu šio judėjimo atstovė, niekada nesisiūlau kalbėti per mitingus, mane kviečia. Ir sakau, kad man tai didelė garbė, nors ant jo pilamas purvas.

Jau per pirmąjį mitingą Vingio parke matėme, kad suvažiavo gražūs žmonės, tėvai su vaikais. Tačiau purvas pilamas, nes valdantieji jaučia jiems kylančią grėsmę, nes gali iškilti ir jų legitimumo problema, nes partijas, sudariusias koaliciją, palaikė labai maža dalis rinkėjų. O ir dabar priimami sprendimai tiesiog šokiruoja visuomenę - kaip ir ką tik atšauktas sprendimas galimybių pasų neturinčių lauko kavinių lankytojų neleisti į kavinių tualetus.

Ir polemika šokiruoja. Po LGBT parado Kaune Raskevičius pareiškė: „Padarėme Kauną." Taip kalba Seimo narys!

Ir sisteminė žiniasklaida pila purvą ant naujojo judėjimo. Nes per ilgą laiką susikūrė konglomeratas iš politinio, finansinio, žiniasklaidos elito, kuris įkūrė tiesos monopoliją. Jam priklausanti žiniasklaida gina dabartinius valdančiuosius, nes, jiems netekus valdžios, bijo netekti prieigos prie valstybės pinigų.

 

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (99)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • VERTINIMAS: 2020 biudžetiniais metais Europos Sąjungoje buvo netinkamai išleisti beveik 4 mlrd. eurų, rodo antradienį paskelbtas Europos Audito Rūmų (EAR) vertinimas.
  • INVESTICIJOS: Vilniaus apskričiai praėjusių metų pabaigoje teko 18,119 mlrd. Eur, arba 75,7% visų Lietuvoje sukauptų tiesioginių užsienio investicijų Lietuvoje.
  • MOKESČIAI: Per šešis šių metų mėnesius TOP500 didžiausių mokesčių mokėtojų įmonių jau sumokėjo 3,6 mlrd. Eur mokesčių, arba 57 proc. palyginti su visa 2020 m. jų sumokėta mokesčių suma, rodo atvirų duomenų platformoje „Okredo“ skelbiami Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenys.
  • DELEGACIJA: Antradienį vakare į Vilnių atskrenda Taivano verslo delegacija, kuri domėsis investavimo galimybėmis Lietuvoje.
  • MIGRANTAI: Federalinės policijos duomenimis, nuo spalio 1 dienos iki spalio 24-osios į Vokietiją iš Baltarusijos atvyko 4 246 neteisėti migrantai.
  • KAPITALIZACIJA: Pirmadienį „Teslos“ kapitalizacija viršijo 1 trln. USD – tai pirma automobilių gamintoja ir septinta kompanija pasaulyje, kuriai pavyko peržengti šią ribą.
  • KETINIMAS: Lenkija ketina iki 10 000 padidinti savo karių skaičių pasienyje su Baltarusija. To priežastis – išaugęs neteisėtai sieną kertančių migrantų skaičius.
  • TYRIMAS: Naujienų agentūros ELTA užsakymu rugsėjo 17– spalio 3 dienomis atliktos „Baltijos tyrimų“ apklausos duomenimis, suaugę Lietuvos gyventojai labiausiai pasitiki šiomis trimis institucijomis: bažnyčia (pasitiki 68 proc., nepasitiki 24 proc.), Prezidento institucija (66 proc., 26 proc.) bei savivaldybėmis (58 proc., 35 proc.).
  • DUJOS: Į Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą pirmadienį turėtų atvykti naujas dujų krovinys iš Trinidado ir Tobago – pirmas didelis dujovežis spalį prasidėjusiais dujų metais.
  • TERAPIJA: Dėl pandemijos nesmagiai besijaučiančius kauniečius Nacionalinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejus kviečia lapkričio 7, 21 bei gruodžio 4, 18 dienomis apsilankyti terapiniuose užsiėmimuose suaugusiesiems „Dailės terapija: kitu žvilgsniu į save ir meną“.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar policijai rengiant reidus parduotuvėse, sumažėjo bandymų patekti ten su svetimu GP?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Prezidentas G. Nausėda vetuos įstatymą dėl testavimo apmokėjimo iš darbuotojų kišenės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+5 +11 C

+10 +12 C

 

+7 +10 C

+9 +12 C

+11 +13 C

 

+10 +12 C

0-10 m/s

0-9 m/s

 

0-6 m/s