respublika.lt

Mirusiųjų pagerbimas nelankant kapų?nuotraukos (8)

2020 spalio mėn. 31 d. 10:05:38
Dalia BYČIENĖ

Blogėjanti epidemiologinė situacija šalyje bei susibūrimų viešose vietose apribojimai atsilieps ir kapų lankymui per Visų Šventųjų dieną bei Vėlines. Vengdami giminių susibūrimų, žmonės kapus tvarkyti bei lankyti šiemet pradėjo gerokai anksčiau. Kai kurie kelionę į tolimesnes kapines net nukėlė vėlesniam laikui, o vyresni apsisprendė išvis nevažiuoti, patikėdami šią misiją jaunesniems artimiesiems. Dėl pandemijos grimasų kapinės šiemet, regis, bus tylesnės.

×
nuotr. 5 nuotr.
Marijampolietė gėlininkė Eglė Kičaitė tiki, kad visos jų šiltnamiuose užaugintos gėlės šiemet ras savo vietą kapinėse. Eglės Kičaitės asmeninio albumo nuotr.


Žvakių pirkimas sumažėjo

Kaip sakė „Maximos" komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė, Vėlinėms ir Visų Šventųjų dienai šįmet žmonės ruošėsi iš anksto. Kapų žvakių paklausa dar rugsėjo viduryje išaugo apie penkis kartus, o šiuo metu kapų žvakių bei kapams puošti gėlių pardavimai yra net keliolika kartų didesni lyginant su šių prekių pardavimais rugsėjo pradžioje.

„Rinkdamiesi kapų žvakes žmonės daugiausia dėmesio skiria jų degimo laikui, apsaugai nuo vėjo ir lietaus, ne mažiau svarbi ir skoninga išvaizda. Pastaraisiais metais pirkėjai dažniausiai renkasi nedideles žvakes su skaidriu gaubtu, tačiau paklausios yra raudonos spalvos indeliuose esančios žvakės. Dalis pirkėjų renkasi religiniais simboliais papuoštas žvakes. Be to, šiemet ir vėl asortimente turime elektroninių kapų žvakių, kuriomis gyventojai parodė nemažą susidomėjimą užpernai. Pastarųjų metų tendencijos rodo, kad žmonės vis mažiau linkę pirkti dideles ir masyvias kapų žvakes, o rinkdamiesi gėles kapams papuošti ieško santūresnių ir ryškumu ar dydžiu neišsiskiriančių augalų. Be to, gyventojai vis mažiau linksta kapus puošti dirbtinėmis gėlėmis", - kapinių žvakių paklausą bei kapų puošimo pokyčius paaiškino „Maximos" atstovė.

Nors žvakių paklausa prieš mirusių pagerbimo šventes šiomis dienomis auga su kiekviena diena, o jų kainos paskutinę savaitę nukrito net 50 proc., bendrai skaičiuojant šįmet kapų žvakių pardavimai yra apie 8 proc. mažesni nei pernai. „Tai rodo, kad galbūt dėl COVID-19 pandemijos žmonės lankys tik tuos kapus, kurie yra arčiausiai namų ir laikydamiesi saugumo rekomendacijų neplanuoja kelionių pas gimines į kitus miestus, kur susitikę drauge aplankydavo artimųjų kapus", - įžvalgomis pasidalijo E.Dapkienė.

Gėlininkai nesiskundžia

Pokyčius šiųmetinėje gėlių prekyboje stebi ir gyvų gėlių augintojai. Žmonės šiemet kapinių gėles pirkti pradėjo anksčiau, išryškėjo naujos tendencijos. Greta žydinčių gėlių dažnai sodinami atsparesni šalnoms margalapiai augalai. Tvirtinti, kad tradicinių kapams puošti augalų pirkimai šiemet sumažėjo, nė vienas pardavėjas nesiryžta. Didžiausias pirkimas laukia švenčių dienomis.

Beveik 20 metų Dielinės kaime, netoli Marijampolės, gėles auginantys ir patys jas parduodantys sutuoktiniai Eglė Kičaitė ir Aidas Jasiulevičius teigia, kad rudeninių gėlių pirkimas šiemet nekrito. Kai kurie jomis puošia sodybas, bet dauguma išvažiuos į kapines. „Žmonės gal ir atsargesni, bet vis vien gėles perka, puošia kapus. Lietuvių tokios tradicijos. Daugelis teigia kapus sutvarkę anksčiau. Gal kas nevažiuos švenčių dienomis, vengdami susibūrimų, bet daug bus ir važiuojančių", - sakė gėlių augintoja Eglė. Tokią išvadą moteris daro iš suaktyvėjusio karališkųjų chrizantemų pirkimo. Šios gėlės jautrios ir norint, kad gražiai atrodytų, į kapus vežamos tik paskutinėmis spalio dienomis.

Eglės ir Aido užaugintomis gėlėmis puošiami Marijampolės parkai ir aikštės, tai vertina ir pirkėjai, neretai gėlininkus susirandantys ne turguje, o jų sodyboje, nes yra didesnė galimybė pasirinkti. „Kapams puošti žmonės perka tradicines žydinčias gėles, našlaites, chrizantemas, viržius. Greta jų sodina foninius augalus. Šiuo metu didžiausią paklausą turi chrizantemos ir daugiamečiai lapiniai augalai, viksvos. Grįžta margalapiai žoliniai augalai. Nesuprantu, kaip žmogus gali kapus puošti plastmasinėmis gėlėmis, kai natūralių toks didelis pasirinkimas. O klientų nesumažėjo, kad gyventojų padaugėjo, sugrįžo iš užsienio", - šypsosi A.Jasiulevičius. Šeimos užaugintų gėlių kaina svyruoja nuo 50 centų už vieną našlaitės sodinuką iki 8 eurų už karališkųjų chrizantemų vazoną.

Kapinės - ne vienintelė vieta susitikti

Ar verta labai graužtis, kad tokioje situacijoje žmonės negalės aplankyti kapų? - klausėme tautosakininkę Gražiną KADŽYTĘ.

Anot etnografės, ši situacija nėra labai išskirtinė. Apie tai kalbėta ir prieš 20 metų, kada daugelis mūsų krašto žmonių emigravo ir per šventes negalėdavo parvažiuoti.

„Visais laikais žmonės atsidurdavo rekrūtuose, kariuomenėje, tai vėl kur ir visada buvo žiūrima labai paprastai. Reikia paklausti savęs, ko aš einu į kapus, kur palaidoti artimieji? Ar todėl, kad žmonės pamatytų, kaip su visais atlieku pareigą, ar todėl, kad man svarbūs mano mirusieji. Ko aš einu? Nunešti gėlių, žvakutę, kad parodyčiau lankęsis? Nebūtinai prisirišti prie vienos dienos, ypač, kai negalime. Mūsų mirusiesiems svarbu ne gėlės, ne žvakės, bet atminimas, malda", - sakė G.Kadžytė.

Etnografė patarė prisiminti Moriso Meterlinko (Maurice Maeterlinck) pjesę „Žydroji paukštė". Ten yra epizodas, tinkantis visai krikščioniškai Europai, o galbūt ir visai žmonijai. Vaikai, ieškodami Žydrosios paukštės, patenka į mirusiųjų šalį ir susitinka savo senelius, tokius pat, kokius matė paskutinį kartą. Susitinka mirusius mažus broliukus ir sesutes, kurie daugiau nebeauga. Mirusieji vaikų klausia, kodėl jūs, gyvieji, taip retai mus lankote? Štai jūs, kada buvote? Pernai, per Vėlines, kai bažnyčioje varpai skambėjo? Vaikai nustemba. Per praėjusias Vėlines jie tikrai kapų nelankė, buvo apsirgę, niekur jų neišleido. O seneliai neatlėgsta. Bet jūs galvojote apie mus, kalbėjotės apie mus? „Taip, mes galvojome apie jus, kalbėjomės apie jus", - prisiminė vaikai. Tai štai, kai jūs, gyvieji, prisimenate mus, kai kalbatės apie mus, meldžiatės už mus, tada mes atsibundame ir įvyksta mūsų susitikimas", - sakę seneliai.

Pasak G.Kadžytės, po tuo slepiasi labai gili mintis. Nesvarbu, kur būsite, bet jeigu prisiminsite savo mirusius, bendravimas įvyks. Galima kalbėti apie brangius išėjusius žmones stovint prie kapo, galima juos prisiminti vartant albumą, pasakojant vaikams ir vaikaičiams, kas jie buvo, kur palaidoti ir pažadėti, kai pasitrauks negandos, bus šilta, kartu juos aplankyti.

Kita vertus, mes jau turime karantino patirtį. Jei negalėjome ateiti į bažnyčią, galėjome namuose melstis. Per mūsų širdį, mintis, žodžius mes galime įvykdyti meilės pareigą.

„Jei tu šabloniškai, mechaniškai pareigą atliksi, net jei nuvažiuosi į kapus, nebus jokios prasmės. Kaip nėra jokios prasmės, jei žmonės nuvažiavo į kapus, sudėjo gėles, uždegė žvakes ir net nesukalbėjo maldos. Vadinasi, jie nebuvo ten, jie nesusitiko savų. Jei žmogus buvo tikintis, jam maldos reikia, o jei buvo laisvamanis, reikia, kad juos prisimintų, apie juos pasikalbėtų", - paaiškino tautosakos tyrinėtoja.

 

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (8)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. Vitas TOMKUS: JUOKAI JAU BAIGIASI, arba TEGYVULIUOJA PIDERALDEMOKRATIJA!
6. Globalistai atims mamą ir tėtį
7. Po vakcinos nuo COVID-19 - mirtis
8. N.Venckienė: Jie teisia, o aš vaidinu, kad tikiu
9. Algimantas Rusteika: Bakalaurų vyriausybė pasiilgo Rusijos
10. Po vakcinos nuo COVID-19 - mirtis
11. Globaliame pasaulyje nekorektiška vadintis lietuviu
12. Laukėt, kad Dulkys virusą patvarkytų?
13. Didina pensijas, o jos vis nekyla (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
14. Ką jie dabar pasakytų žuvusiųjų artimiesiems?
15. Prieš 30 metų dėl laisvės buvome pasiruošę viskam
16. Nesiskiepysi nuo COVID-19 - greitai lėksi iš darbo?
17. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
18. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
19. O jeigu karas?
20. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
21. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
23. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
24. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
25. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)

Dienos klausimas

Ar stebėsite išrinkto JAV prezidento Dž.Baideno inauguracijos ceremoniją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar karantinas pakeitė Jūsų apsipirkimo įpročius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-15 -13 C

-3 +1 C

 

-2 +1 C

-3 +2 C

+2 +4 C

 

+2 +4 C

1-6 m/s

1-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2132 PLN - 4.5352
RUB - 89.4400 CHF - 1.0769
GBP - 0.8910 NOK - 10.3423

Nuorodos