respublika.lt

Miestai karantiną vadina tragedija

R.Malinauskas: savivaldybę „užsmaugė" skolos

(0)
Publikuota: 2021 kovo 12 08:00:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Druskininkų meras Ričardas Malinauskas neslepia, kad karantinas savivaldybę baigia prismaugti. Arūno Cironkos koliažas

Nors nauji biudžetiniai metai tik prasidėjo, dalis savivaldybių jau turi imti paskolas, kad būtų užkamšomi skylėti biudžetai ir atiduotos skolos. Viskas per tuos du karantinus, per kuriuos gyvenimas beveik sustojo ir savivaldybės neteko daugybės planuotų pajamų. Centrinė valdžia, iš pradžių žadėjusi, kad netektys savivaldybėms bus kompensuotos, dabar apie tai jau nebekalba.

 

Tenka skolintis

Štai Druskininkų savivaldybė ketina imti ilgalaikę 8 metų paskolą iš kredito įstaigos ankstesniems skoliniams įsipareigojimams vykdyti. Taip pat imti 1,3 mln. eurų trumpalaikę paskolą laikinam pajamų trūkumui padengti. Kaip rašoma projekte, iš pastarųjų pinigų 1 mln. eurų būtų skirta darbo užmokesčiui, 100 tūkst. eurų - socialinėms pašalpoms ir kompensacijoms mokėti, 200 tūkst. eurų - komunalinėms ir kitoms paslaugoms. Iš kur tokios skylės, jei finansiniai metai tik prasidėjo? Druskininkų meras Ričardas Malinauskas „Vakaro žinioms" sakė, kad savivaldybę „užsmaugė" karantinai.

„Aišku, kiekvienais metais tam, kad nepritrūktume lėšų darbo užmokesčiui ir kitiems dalykams, šiek tiek skolinamės. Tačiau dabar daug didesnių paskolų reikia dėl karantinų. Dėl jų nesurinkome daug planuoto gyventojų pajamų mokesčio. Sunku pasakyti, ar Finansų ministerija tai kompensuos. Ji sako, kad tik balandžio mėnesį vyks diskusija", - teigė R.Malinauskas.

„Pernai iš suplanuotų ir garantuotų pinigų nesurinkome maždaug milijono eurų, šiais metais viskas priklausys nuo to, kiek tas karantinas tęsis. Kol kas situacija - katastrofiška. Net Lietuvos ekonomistai sako, kad Druskininkai nuo pandemijos ir karantinų yra labiausiai nukentėjusi savivaldybė. Mat 80 proc. mūsų gyvenimo yra susieta su turizmu, sveikatinimu ir gydymu, kas šiandien yra uždaryta. Todėl mes beveik nesurenkame gyventojų pajamų mokesčio. Beje, sprendimas dėl sanatorijos „Belorus" uždarymo ir įšaldytų sąskaitų yra ne ES, o Lietuvos sprendimas. Meluoja tie politikai, kurie sako, kad tai ES sprendimas", - dėstė meras.

Pasigenda blaivumo

R.Malinauskas tikisi, kad pagaliau politikai, priiminėjantys sprendimus dėl karantino, ims blaiviai mąstyti.

„Yra daugybė nelogiškų Vyriausybės sprendimų. Pavyzdžiui, parduotuvėlės su atskiru įėjimu gali veikti, o su įėjimu iš prekybos centro net užtikrinant saugumą - ne. Šiandien yra šimtai tūkstančių persirgusių ir paskiepytų, o mūsų kurortas jų negali priimti bei suteikti sveikatinimo, gydymo, reabilitacijos paslaugų, nors jaučiantiems ligos padarinius tai yra būtina", - piktinosi Druskininkų meras.

Bedarbių skaičiaus šuolis

Pagal bedarbių skaičių šiuo metu pirmauja Lazdijų rajono savivaldybė, kur nedirba net 25 proc. gyventojų. Merė Ausma Miškinienė neslepia, kad nedarbas visais laikais buvo šios savivaldybės problema, tačiau 2019 m. jis buvo gerokai sumažėjęs.

„Prasidėjęs karantinas, deja, mus ne tik grąžino į buvusią situaciją, bet ir grąžino dar labiau atgal. Karantinai stipriai smogė finansiškai ir per mokesčių surinkimą, ir dėl to, kad padidėjo socialinių paslaugų poreikis.

Tačiau džiaugiamės, kad esame augantis ir didelį potencialą turintis turizmo kraštas. Tikimės, kad atvykstantys turistai pas mus išleis pinigėlius. Tiesa, tam reikia, kad būtų panaikinti ribojimai judėti tarp savivaldybių", - konstatavo A.Miškinienė.

Nors kam sekėsi

Ignalinos rajono savivaldybė vasarį su 22,2 proc. yra antra savivaldybė Lietuvoje pagal nedarbą. Tačiau pastarosios meras Justas Rasikas sako, kad savivaldybė, pernai gyvenusi itin taupiai, problemų su biudžetu neturi, o statistika esą nieko nerodo - skaičiai padidėjo dėl išmokų, skiriamų darbo paieškai.

„Išmokos papildomai į Užimtumo tarnybą priviliojo žmonių, kurie anksčiau į ją net nesikreipdavo", - išvadą padarė J.Rasikas.

Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis džiaugėsi, kad savivaldybė pernai surinko tiek gyventojų pajamų mokesčio, kiek ir planavo, tačiau Finansų ministerija skaičiuoja, kad surinkta 1,2 mln. eurų mažiau nei planuota.

„Jei būtų priimtas sprendimas, kad Vyriausybė kompensuos netektis, būtų labai didelė paspirtis", - sakė meras net neslėpdamas, kad dėl kompensacijos savivaldybė kreiptųsi, nors pati skaičiuoja, kad jokių netekčių nepatyrė.

„Pas mus daugiausiai dirbančiųjų yra įmonėse, kurios nei per pirmą, nei per antrą karantiną neužsidarė - statybos, baldų, durpių, pieno gamybos ir kitokios įmonės", - vardino Šilutės rajono vadovas.

Taip baisu
dar nebuvo buvę

Birštonui vadovaujanti Nijolė Dirginčienė „Vakaro žinioms" guodėsi, kad pernykštis biudžetas buvo pats problematiškiausias iš visų iki tol buvusių.

„Kadangi mūsų miestas yra kurortinis, nesurinkome daug gyventojų pajamų mokesčio, taip pat „pagalvės" mokesčio. Bijau, kad šie metai nebus geresni. Tiesa, prie biudžeto sumažėjimo prisidėjo ir tai, kad verslui, kuriam ir taip sunku, mažinome NT, žemės nuomos mokesčius, peržiūrėjome kitas lengvatas. Viso to negavome į biudžetą. O ir skolintis galimybių beveik neturime. Tragedija. Yra pinigų tik tiek, kiek būtina išgyventi, o apie kokius nors projektus nė galvoti neįmanoma", - skundėsi merė.

Situaciją komentuoja: Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė, Roma ŽAKAITIENĖ

Nuo karantinų kenčia visos savivaldybės, kadangi biudžetai smarkiai sumažėjo. Ir ne tik dėl to, kad žmonės, dirbantys privačiame sektoriuje, dalis kurio iki šiol neatsidarė, sumoka mažiau gyventojų pajamų mokesčio. Ir savivaldybių įmonės, teikiančios viešąsias paslaugas, yra stipriai nukentėjusios. Niekas joms nieko nekompensuoja. Pavyzdžiui, negali dirbti Palangos baseinas, savivaldybių autobusų parkai. Situacija tokia, kad savivaldybių biudžetai šiemet dar mažesni nei pernai, visos turi papildomų išlaidų, susijusių su pandemijos suvaldymu, tačiau viskas užkrauta ant jų pečių. Pavyzdžiui, kai kur atsidarė mokyklos, nes reikia sudaryti sąlygas negalintiems mokytis iš namų nuotoliniu būdu. Reikia užtikrinti pavėžėjimą, neretai vežama autobusėliu po 1-2 vaikus. Ir taip toliau.

Jei verslui nuostoliai dėl karantinų kompensuojami bent iš dalies, tai nei valstybių, savivaldybių įmonėms niekas nekompensuojama. Tai - neteisinga. Kodėl žmogus turi kentėti tik todėl, kad dirba savivaldybės įmonėse? Jei centrinė valdžia karantiną paskelbė visiems, tai su visais ir turi elgtis vienodai. Esame rašę ne vieną raštą Ekonomikos ir inovacijų ministerijai ir Vyriausybei, tačiau niekas nuo to nesikeičia. Kol kas neaišku, ar Finansų ministerija iš viso planuoja ką nors kompensuoti.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s