respublika.lt

Merus tikrina degančios padangos ir koronavirusas (15)

2020 kovo 09 07:00:04
Olava STRIKULIENĖ

„Respublikos“ savaitės žmogus - Šiaulių miesto meras Artūras Visockas. Savo savivaldybės teritorijoje bebaimiškai sutikęs pirmąjį Lietuvoje koronaviruso užfiksavimo atvejį. Ne tik jo per daug neišsigandęs, bet ir kūrybingai išnaudojęs asmeninei komunikacijai bei šiauliečių meilei ir ramybei.

×
nuotr. 7 nuotr.
Šiaulių meras Artūras Visockas. Redakcijos archyvo nuotr.

 

Merai Lietuvoje išgarsėja įvairiais būdais. Vieni - kyšiais. Pastarieji - neoriginaliausi. Kiti išgarsėja turtais. Treti - savo ir ne savo dvarais. Vienas meras neatsiejamas nuo džiazo, o kitas nuo Lietuvos istorijos neišmanymo bei multikultūrinio Vilniaus. Toje „multi“ beveik pamiršęs lietuvius. Tačiau labiausiai išgarsėja tie savivaldybių vadovai, kurie linkę į žygdarbius. Ar Alytaus meras Nerijus Cesiulis būtų populiarumu aplenkęs socialinių tinklų influencerę, TV žvaigždutę Indrę Stonkuvienę, jei likimas jam nebūtų pakišęs užsiliepsnojusių padangų? Būtent padangų gaisro dūmuose Alytaus meras apsišvietė kaip Pilėnų karžygys. Alytiškių gynėjas. Strategas. Tiesiogiai įkvėpęs dūmus į plaučius. Faktiškai vos neapsigyvenęs gaisravietėje. Tad jei meras nenori pasirodyti bendrapiliečiams visiškas nuoboda, jis turi sau slapčia palinkėti bent truputėlio likimo pipirų. Tik ne per karčių. Ir per ilgai neužsitęsiančių. Kad žmonėms nenusibostų. Mažo gaisriuko, o gal mažo koronavirusiuko. Kad turėtų su kuo susikauti.

Kaip virusas norėjo gyventi

Ar A.Visockas tikėjosi, kad koronavirusas gali aplankyti Šiaulius? Sako, jog tikėjęsis, nes šiauliečiai dažnai skrenda iš Rygos oro uosto, o jame nebuvo imtasi tokių apsaugos priemonių kaip Vilniaus oro uoste. Be to, koronavirusu užsikrėtęs Estijos gyventojas atskrido į Rygos oro uostą, o iš čia vyko autobusu į Estiją. „Pagalvojau, kad iš Rygos pusės gali virusas ateiti, - sakė A.Visockas. - Bet tai ne lenktynės, kad tiksliai žinotum, iš kurios krypties ateis.“

Šiaulių meras taip pat patikino, kad Kovo 11-osios renginius bandys derinti su Vilniuje vyksiančiais renginiais. Renginiai vyks ne uždarose patalpose, bet lauke, o jei mieste bus daugiau susirgimų, sukeltų koronaviruso, teks visus renginius atšaukti.

Kaip A.Visockas saugosi asmeniškai? Ogi paprastai. Plauna rankas muilu. Kai bendradarbis grįžo iš pavojingos zonos, pats patarė kolegai izoliuotis namie. Nes taip saugo ir save, ir bendradarbius.

Ar meras prisipirko kaukių ir kruopų? „Ne, - atsakė A.Visockas, - nes seku žinias ir turiu proto. Jei pats susirgsiu, kaukę gausiu. Yra kelios namie užsilikusios iš senų laikų, kai sirgau ir buvau užsidėjęs kaukę profilaktiškai, kad neužkrėsčiau kitų žmonių. Labai norėčiau, kad šis koronaviruso atvejis būtų vienintelis ne tik Šiauliuose, bet ir Lietuvoje.“

Tarkime, koronavirusas pirmiausia būtų užsukęs ne į Šiaulius, bet į Kauną ar Kauno rajoną. Ir iškart padvelktų biurokratiniu nuoboduliu. Nes virusas nėra ekonominis projektas, siekiantis prisijungti dalį kitos savivaldybės teritorijos. Todėl ir Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, ir Kauno rajono meras Valerijus Makūnas reaguotų į virusą vienodai nuobodžiai. Paprašytų gyventojų rimties, nekelti panikos bei vykdyti medikų rekomendacijas. O šit Šiaulių meras A.Visockas išnaudoja koronaviruso apsilankymą daug kūrybiškiau. Sutinka jį vos ne kaip kandidatą į Šiaulių miesto garbės piliečius, feisbuke pasisako taip:

„Akivaizdu, jog didesnė problema yra tikrai ne virusas. Jis tiesiog nori gyventi. Esu tikras, jog žmonės taip pat nori gyventi. Mes turime protą, mokslą, ligonines ir kitokius dalykus. Ką turi virusas? Kokios jo galimybės?“

Kuris kitas meras būtų toks humanistas? Suprantantis, jog visa gamtos kūrinija, pradedant virusu ar vabalu, nori gyventi. O juk tikrai. Juolab kad virusai ir taip gamtos nuskriausti. Neturi nei proto, nei mokslo. Tačiau baisėtis nereikia. Pasisakymą, jog virusas tiesiog nori gyventi, galima vertinti kaip vykusią komunikaciją. Socialinę provokaciją. Kaip? - pasipiktins internautai, - ką čia A.Visockas skiedžia? O meras ramiai paaiškina:

„Virusai egzistuoja apie tris milijardus metų, kiek egzistuoja gyvybė. Jie negalėtų egzistuoti be kitos gyvybės. Pagrindinė mano mintis - ne virusas yra problema. Jis siekia daugintis ir tam reikia kito organizmo. Todėl žmonės turi saugotis, kad netaptų tuo kitu organizmu. Mano darbas - mažinti paniką. Manau, kad šitas dalykas pavyko. Panikos mieste nėra. O lentynos parduotuvėse taip pat nėra tuščios. Gyvenu daugiabutyje, kitoje gatvės pusėje yra parduotuvė. Ir dabar ten visko galima nusipirkti. Mano įspėjimas - jei grįžote iš karšto regiono, neikite iš namų 14 dienų ir per tą laiką išsiaiškinsite, ar sergate. Jokiu būdu neikite pas gydytoją. Pats šiuo metu mokyklose jau aplankiau 20 klasių ir kai kuriose vaikai sakė, kad bėgtų pas gydytoją.“

Meras, mažindamas galimą šiauliečių paniką, įjungia bravūrą - aš, asmeniškai, koronaviruso neišsigandau. Aš - narsuolis. Ir, tikėtina, tai demonstruos visą laiką, kol susirgimų pikas pasaulyje atslūgs. Per tą laiką šiauliečiai įsikals sau į galvas: mūsų A.Visockas - ne bailys. Tikras vyras. Todėl A.Visockas bravūriškai tęsia feisbuke diskusiją ir erzina besipiktinančius mero sakiniu, jog virusas taip pat nori gyventi: „Super. Diskusija vyksta, virusas, be abejo, bus įveiktas, o žalos dydis priklausys nuo panikos lygo. Kas norėjo, tas suprato.“

„Nesu šokoladas!“


Dar vienas viešas įrodymas šiauliečiams, kad jų meras - ne lepšis ir ne bailys. Valstybinis Šiaulių dramos teatras savaitgalį atšaukė spektaklį. Suprask - menininkai patvirtino, jog jie - bailiai. O šit sportininkai patvirtino, jog jie narsūs vyrai. Kovo 1-ąją Šiaulių arenoje, kaip ir buvo planuota, įvyko krepšinio klubo „Šiauliai“ ir Kėdainių „Nevėžio“ LKL atkrentamosios rungtynės. Laimėjo „Šiauliai“. Žiūrovų tribūnos buvo pustuštės, tačiau A.Visockas varžybas stebėjo tiesiogiai. Neišsigando. Ir apie tai, jog buvo Šiaulių arenoje, paskubėjo feisbuke pranešti savo sekėjams: „Pergalė. Jos reikėjo.“ Iškart sulaukė priekaištų, jog neatsižvelgė į Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas vengti viešų renginių ir, jei kas nors per varžybas užsikrėtė koronavirusu, būtent meras bus pirmiausiai „suvalgytas“. Į tai A.Visockas atsikirto - nesąs šokoladas: „Vieni atėjo. Kiti neatėjo. Aš atėjau. Kiekvienas žmogus daro savo sprendimą.“

O sprendimai skirtingi. Alytaus meras N.Cesiulis ilsisi su draugais Zakopanėje (Lenkija) ir džiaugiasi sniegu. Apie virusą net neužsimena. Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas labiau pergyvena, jog Lietuva neteko estrados karalienės Nelly Paltinienės. Na, ir ramiai patikina, jog Klaipėdos universitetinė ligoninė galimam viruso patekimui į uostamiestį pasiruošusi. O šit Remigijų Šimašių labiausiai domina nepraktiškas klausimas - kur piliečiams reikės paskui padėti prisipirktus grikius, ryžius ir makaronus?

Panika? Ar ji tikra?

Viena aišku, jog ši savaitė buvo ne kitų merų, bet būtent Šiaulių mero A.Visocko žvaigždžių valanda.

Pirmiausia jis kovojo prieš kai kurių šiauliečių paniką. Bent bandė jos neskatinti, todėl neketino uždrausti mieste viešų renginių:

„Pabandykite įsivaizduoti, kai be apčiuopiamo pagrindo, jėga būtų uždaryti visi renginiai. Žmonės vien dėl to supanikuotų. Todėl nėra reikalo savo rankomis kelti paniką. (...) Virusas bus įveiktas. Esu tikras, kad 99 proc. tai supranta. Panika nieko gero duoti negali.“

Ir dar vienas įrašas: „Noriu labai aiškiai ir primygtinai kreiptis į žmones, kurie grįžo iš X regionų, kad jie liktų namuose 14 dienų. Jeigu tai bus daroma, tai miestas galės gyventi įprastu ritmu. Kitu atveju tikrai turėsime, jei ne ligos, tai panikos problemų. Juk jūsų kolektyvas žino, kur jūs buvote? Žmonės kalbasi ir taip atsiranda nereikalinga įtampa.“

Šiauliai turi 100 618 gyventojų. Šiauliečiai, kaip ir kiti Lietuvos gyventojai, jaučia itin padidėjusią kruopų ir makaronų paklausą. Panika tai ar ne? Medikai teigia, jog pasaulyje nuo panikos atakų kenčia maždaug apie 14 proc populiacijos. Panika pasireiškia dusuliu, skausmais širdies plote, padidėjusiu nerimu, prakaitavimu, drebėjimu ir t.t. Tad iš šių panikos požymių visiškai tikėtina, kad kai kurie piliečiai puolė kaupti grikių, makaronų atsargas visiškai ne dėl panikos. Nes jei žmogus dūsta ir jaučia skausmus širdies plote, kalno grikių bei makaronų tikrai nepavilks. Drebėdami kruopas pakeliui išbarstys.

Iš tiesų, gal tikrai per daug baiminamės dėl koronaviruso, tačiau visiškai nebijome sezoninio gripo? Nuo sezoninio gripo kasmet pasaulyje miršta apie 300 tūkst. žmonių. Iš jų - apie 70 tūkst. Europoje. Dar vienas paradoksas, pastebėtas sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, nors piliečiai iššlavė iš vaistinių visas kaukes, pats ministras nematė gatvėse nė vieno žmogaus, prisidengusio kauke. Tad kokia tų prisipirktų kaukių funkcija? Matyt, kaip šv. Agotos duonos. Užkišai kaukę ar šv. Agotos duonelę už kokio nors paveikslo, balkio - ir jau savaime saugo.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (15)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • LAIVYBA: Penktadienio vakarą, apie 22 val., laivyba Klaipėdos jūrų uoste atnaujinta, laivai plaukia kaip įprasta.
  • PASIENIS: Per praėjusią parą, nuo penktadienio vidurnakčio iki šeštadienio, pasieniečiai neleistinose vietose iš Baltarusijos neleido patekti 36 migrantams.
  • VAGYSTĖ: Savotišką vagystės rekordą pasiekė nenustatytas vagišius, tą pačią parduotuvę Šiaulių rajone apvogęs 16 kartų: turtinė žala - 362,56 eurų.
  • PATIKROS: Per savaitę matomas žymus nusižengimų sumažėjimas – drastiškiausiai krito pažeidimų, nustatytų viešajame transporte, skaičius, pastebi kassavaitinę ekstremalios situacijos metu taikomų apribojimų laikymosi kontrolę vykdančios institucijos.
  • ŠALYS: Nuo pirmadienio, rugsėjo 27 d., kas savaitę skelbiamame paveiktų šalių sąraše raudoną zoną paliko net trys šalys – Danija, Suomija, Liuksemburgas ir dvi teritorijos – Maljorka (Ispanija) ir Reunjonas (Prancūzija) - kartu su iš žalios zonos perėjusia Čekija jos papildė geltoną zoną.
  • BRANGSTA: Ekonomistas Marius Dubnikovas sako, kad dabar ekonomika yra priešaušryje, kur brangsta ir žaliavos, ir elektra bei dujos, o kainos dar didės.
  • KONKURSAI: Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, Kauno miesto savivaldybė šiemet turėjo įvykdyti 45 vadovų konkursus (26 - į bendrojo ugdymo mokyklas, 14 - į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, 4 - į neformalaus vaikų ar suaugusiųjų švietimo įstaigas ir 1 - į švietimo pagalbos įstaigą).
  • KAMEROS: Rūpindamasi gyventojų saugumu, sostinė prie jau turimų 153 vaizdo stebėjimo kamerų įrengia dar 70.
  • BEDARBIAI: Ilgalaikiai bedarbiai sudaro 44 proc. visų Užimtumo tarnyboje registruotų darbo neturinčių asmenų.
  • PRATYBOS: Savaitgalį Raseiniuose vyks civilinės saugos kompleksinės pratybos ir mokymai „Tauras 2021“.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar gerai, kad verslininkai bylinėsis su valstybe, jei gaus baudas, jog veikia be Galimybių paso?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +10 C

+3 +9 C

 

+5 +10 C

+12 +17 C

+11 +16 C

 

+11 +12 C

0-4 m/s

0-4 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos