Kaunui nusprendus neišduoti leidimo LGBT eitynėms „Kaunas Pride", viešojoje erdvėje prasidėjo paieškos, kurgi dar toks renginys galėtų vykti. Pasitaikė provokacijų ir net lengvo šantažo merams. Tačiau miestų vadovai tokioms manipuliacijoms nepasiduoda ir tikina, kad eitynių savo miestuose nelaukia.
Su šūkiu „Mes esame visur" šiemet LGBT eitynių organizatoriai išsikėlė tikslą eitynes surengti ne Vilniuje. Tam iš pradžių buvo pasirinktas Kaunas, tačiau savivaldybė leidimo eitynėms neišdavė. Tai paskelbus viešojoje erdvėje, kaip vienas iš galimų variantų alternatyvai buvo įvardintas Alytus. Apie tai savo socialinio tinklo anketoje paskelbė menininkas Algirdas Gataveckas. Jis savo įraše paminėjo merą Nerijų Cesiulį ir pasiūlė eitynes perkelti į Alytų. „Kauno savivaldybė nesuteikė leidimo LGBT eitynėms Kaune. Alytus yra šeimos miestas. Aš manau, kad Alytus myli visas šeimas. Naujoji gatvė LGBT eitynėms būtų puiki mintis", - rašė menininkas.
Alytus - šeimoms, o ne paradams
„Vakaro žinių" kalbintas Alytaus miesto meras N.Cesiulis sakė, kad šiuo metu nemato galimybių tokioms eitynėms vykti Alytuje. „Kol kas jokio oficialaus prašymo leisti organizuoti tokias eitynes nesame gavę. Todėl nėra rimto pagrindo apie tai kalbėti. Manau, kad mieste yra daugybė problemų, dėl kurių reikia sunkiai dirbti. Yra daugybė socialiai pažeidžiamų žmonių grupių, kurioms taip pat reikia dėmesio ir už kuriuos taip pat reikia kovoti.
Deja, matant tokį susiskaldymą šalyje, man atrodo, kad mes dar nemokame diskutuoti, vieni ant kitų pilame purvą, žeminame komentaruose. Kol kas tokie dalykai, manau, labiau skaldo visuomenę, nei vienija. Nesu prieš LGBT bendruomenę. Tai yra mūsų visuomenės dalis. Manau, kad jie gyvena šalia mūsų, daugelis jų nenori skelbtis ir jiems nereikia tokių paradų. Ar reikia dar labiau skaldyti visuomenę? Nemanau.
Manau, kad Alytus nėra pasiruošęs tokioms eitynėms. Alytus yra jaukus miestas - geriausia vieta šeimoms. Visos šeimos čia yra gerbiamos ir laukiamos, tačiau ne paradai", - „Vakaro žinioms" sakė Alytaus miesto meras N.Cesiulis.
Nelaukia ir Klaipėdos rajone
O štai kai kurie Klaipėdos rajono savivaldybės gyventojai galėjo pagalvoti, kad eitynės persikels į jų savivaldybę. „Patvirtinta! Klaipėdos rajono savivaldybė davė leidimą „Gargždai Pride 2021", - štai tokiu įrašu prieš kelias dienas pasidalijo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Rasos Petrauskienės vyras Andrius Petrauskas.
„Vakaro žinių" kalbintas rajono meras, „valstietis" Bronius Markauskas tikino, jog tokia žinia - melagiena. Savivaldybė nėra gavusi panašaus prašymo. Išgirdęs, kad šią žinią skleidžia ne bet kas, o jo politinės oponentės, konservatorės R.Petrauskienės vyras, meras apsidžiaugė, kad ponia R.Petrauskeinė kaip tik yra šalia ir gali pakomentuoti situaciją. Tačiau kalbėti su žurnalistais ji atsisakė, patikinusi merą, kad apie vyro įrašą nieko nežino. Paklausėme, gal tai prieš merą nukreipta politinės oponentės vyro provokacija? „Tikiuosi, kad ne. Žinau, kad R.Petrauskienė yra konservatyvių pažiūrų. Manau, kad šia tema nesame priešininkai", - sakė meras.
R.Markauskas nemano, kad Gargždai būtų gera vieta tokioms eitynėms. „Aš toleruoju visus, bet ką tokios eitynės duoda, aš nežinau. Man atrodo, kad tai yra tik visuomenės kiršinimas. Apklausos rodo, kad žmonės tolerantiškai žiūri į šiuos žmones, bet tokios eitynės duoda neigiamą efektą. Manau, rajonų žmonės yra konservatyvesnių pažiūrų ir tokiose vietose organizuoti eitynes... Neįsivaizduoju, koks būtų to tikslas. Manau, Gargždai tam ne vieta", - sakė B.Markauskas.
„Vakaro žinioms" susiekus su „antį" apie eitynes Klaipėdos rajone paskelbusiu Andriumi Petrausku, šis tikino, jog jo įrašas tebuvo pokštas: „Ne, tai netiesa, čia juokas." Į klausimą, kodėl nusprendė taip pajuokauti, politikės vyras atsakyti negalėjo. „Nežinau, šiaip. O kas? Tai tiesiog juoko forma. Aš esu apolitiškas", - sakė A.Petrauskas, kurio socialinio tinklo anketa yra atvira visiems, o joje patalpinta žmonos politinė reklama.
Pakvietė į Kazlų Rūdą
O štai Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška viešai paskelbė, kad priimtų LGBT eitynes. Tačiau organizatoriams jis iškėlė kelias sąlygas. „Kaunui nesutikus pakviesčiau LGBT į Kazlų Rūdą. Keletas prašymų organizatoriams: 1. Ne mažiau kaip 1000 dalyvių. 2. Tautiška giesmė aplink Vienybės ąžuolą. 3. Visuotiniai pietūs miesto kavinėse (veganais pasirūpinsim). 4. Dėmesys aplink gyvenantiems seneliams po eisenos (paskaldyti malkų, palieti, paravėti daržus, ką nors nupirkti iš parduotuvės ir tiesiog paplepėti). Dar būtų „cool", jei iš „Keturkojo draugo" paimtų 20-30 beglobių mielų katyčių", - savo socialinio tinklo anketoje rašė meras. Sulaukęs klausimų, ar jo ketinimai rimti, jis paaiškino: „Mano kvietimas LGBT atvykti į Kazlų Rūdą atliepia jų pareiškimui „Mes esame visur". Lygiai taip pat visur kitur yra ir kiti žmonės. Vadinasi, visur reikia rasti sutarimą, suartėti su tais, kurių mąstymas skiriasi nuo jaunimo ar sostinės. Mes pasirengę jus priimti kaip šaunius svečius. Bet ar pasirengę jūs?
Prašymai, kurie kai kam kėlė juoką, nėra jokia pajuoka. Kvietimas eisenoje sugiedoti Lietuvos himną? O kas čia blogo? Eisenoje nebus Lietuvos gyventojų? Tautišką giesmę siūlau užtraukti ne pamiškės dilgėlyne, o miesto širdyje - prie Vienybės ąžuolo. Argi ne gražu ir ne tauru?
Kvietimas nesivežti iš namų paviržio, o ištuštinti miesto kavines - taip, tai mūsų interesas. Sostinėje tai poveikio nepadarys. Pas mus 1000 pietaujančių savaitgalio svečių pagyvins maitinimo, apgyvendinimo verslą. Taip padėsite mums, mūsų gamintojams.
Prašymas po eisenos aplankyti senelius, jiems padėti, pabendrauti? Mielieji, aš neprašau LGBT išspręsti viso miesto socialinių problemų. Ne. Tik pasilabinti, parodyti dėmesį 10-15 senjorų. Nueikite pas juos kukliai, santūriai ne tik pasipasakoti apie save, bet ir išgirsti apie jų gyvenimą. Truputį padėti. Mūsų senoliai visko matę ir praėję. Laikantis abipusės pagarbos, neabejoju - ir gėjų, ir lesbiečių porelei ant sofutės senoliai pasiūlys arbatos, saldainę, apkabins kaip vaikus. Išeisite su jų dėkingumu ir šypsena.
Kvietimas po eisenos aplankyti miesto prieglaudą ir kaip įnamius pasiimti jose šeimininkų ieškančias kates? Neprašome to iš kiekvieno eisenos svečio. Bet galbūt iš 1000 LGBT atvykusių bent keliasdešimt ir patys norėtų namuose įsitaisyti kadaise žmogaus nuskriaustą katinėlį? Meilė jiems neturi lyčių ar pažiūrų išlygų. Tikiu, kad jūs gyvūnėlius mylėtumėte taip pat, o gal net labiau.
Kur link lenkiu, baigdamas ši pirmą ir gal ne paskutinį postą. LGBT yra visuomenės mažuma, tačiau ne silpniausioji mažuma. Jūs nesate paminti gamtos, likimo ar kitų žmonių. Jūs sveiki, jauni, stiprūs, su pagrindais po kojomis. Jei kol kas nepavyksta rasti kalbos su dauguma - raskite ją su kitomis mažumomis: senjorais, neįgaliaisiais, beglobiais gyvūnėliais. Jūs galite duoti jiems labai daug. Atsiverkite ir eikite į juos."