Respublika.lt „Facebook" paskyroje kvietė atsiliepti darbuotojus, patiriančius spaudimą skiepytis nuo COVID-19. Ir sulaukė jau kelių laiškų su skundais. Vieniems gydymo įstaigų darbuotojams sakoma, kad nepasiskiepiję jie bus perkelti į kitas pareigas (greičiausiai su mažesniu atlyginimu), kitiems kone atviru tekstu pranešama, kad reiktų ieškoti kito darbo.
Teoriškai - galima rinktis
Jungtinių Tautų sveikatos agentūra dar praėjusiais metais patikino, kad prievartinis vakcinavimas nuo COVID-19 būtų klaidingas žingsnis, nes ne kartą anksčiau taikytas privalomas skiepijimas sukeldavo visuomenės pasipriešinimą. Lygiai tą patį akcentuoja ir Lietuvos politikai - „reikia šviesti visuomenę, kad ji norėtų skiepytis, o ne prievartauti".
Pagal šiuo metu Lietuvoje galiojančią tvarką, pirmieji skiepijami medikai ir su COVID-19 pacientais dirbantys studentai bei savanoriai, didžiausios rizikos pacientai, slaugos, palaikomojo gydymo ir socialinės globos įstaigų gyventojai ir darbuotojai.
Lietuvos ligoninių atstovai neseniai viešai paneigė pasigirstančias kalbas, kad skiepijimasis nuo COVID-19 yra privalomas ar kad atsisakę skiepo žmonės verčiami perrašyti darbo sutartis. Tuomet buvo akcentuojama, kad vienintelis galimas ribojimas bus tas, jog dalyje ligoninių neskiepytas personalas negalės dirbti su sunkiais ligoniais.
Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Aldona Baublytė taip pat nurodė neturinti žinių, kad medikai būtų verčiami skiepytis.
„Kiek mums žinoma, ekspertų taryboje buvo tokių siūlymų taikyti rekomendacijas, kad visi sveikatos priežiūros darbuotojai privalo pasiskiepyti. Visgi nesinori tikėti, kad būtų taikomas prievartinis mechanizmas ir kol kas iš savo atstovaujamų kolektyvų tokių nusiskundimų dar negavome, - „Vakaro žinioms" sakė A.Baublytė. - Sveikatos priežiūros darbuotojai - tai dalis visos visuomenės. Jie irgi serga tam tikromis ligomis, kurios gali turėti įtakos apsisprendimui dėl skiepų. Galų gale yra dalis medikų, kurie dar neapsisprendė ir prašo atidėti skiepus mėnesiui ar dviem, bet tokių nėra daug."
Baimė lėkti iš darbo
„Vakaro žinioms" pradėjus domėtis šiuo klausimu, Respublika.lt socialinėje paskyroje „Facebook" sulaukėme visai kitokios informacijos. Vienas šaltinis teigė, kad „Santaros klinikų naujagimių reanimacijos skyriaus vedėja nurodė, kad tie medikai, kurie nesutiks skiepytis, gali likti be darbo".
„Visiems teko pasiskiepyti, nemažai žmonių pajuto šalutinius poveikius - skausmą, bėrimą, vieną pasiskiepijusį paralyžiavo. Dabar visi bijo, kad, testavimo metu organizme neradus antikūnų, teks išeiti iš darbo", - teigė šaltinis, patikslinęs, kad bent kol kas atleidimų nebuvo.
Komentuodama situaciją VUL Santaros klinikų Komunikacijos tarnyba nurodė, jog skiepijami tik tie darbuotojai, kurie yra pareiškę pageidavimą skiepytis.
„Darbuotojams nėra grasinama, nėra daromas spaudimas, tačiau visi žinome, jog vakcinacija yra veiksminga tik tada, jei pasiskiepija ne mažiau nei 70 proc. kolektyvo narių. Toks ir yra Santaros klinikų siekis. Su dar neapsisprendusiais, abejojančiais ar turinčiais klausimų dėl savo sveikatos būklės darbuotojais diskutuoja padalinių vadovai (vedėjai ar vyresniosios slaugytojos), kurie siekia išsiaiškinti nesiskiepijimo ar abejonių priežastis, atsako į iškilusius klausimus", - rašoma gautame atsakyme.
Spaudimą skiepytis patyrė ir Kauno bei Klaipėdos klinikinių ligoninių personalas, Šalčininkų ligoninės darbuotojai. Su „Vakaro žiniomis" susisiekusio asmens teigimu, pastarosios ligoninės vedėja pareiškė, kad tie, kurie nesiskiepys, turės ieškotis kitos darbo vietos. Aišku, kad ir iš šių įstaigų redakcija sulaukė atsakymo, jog nieko panašaus nevyksta. Papasakoti, ką konkrečiai mums rašė gydymo įstaigų darbuotojai, negalime, nes jie bijo netekti darbo ar kito susidorojimo. Tačiau netikėti, kad tokie dalykai vyksta, gali tik naivuoliai. Tas pats bus ir atėjus eilei skiepyti mokytojus, vaistininkus, kasininkus ir kitus.
Ragina pranešti
Seimo narys Dainius Kepenis priminė, kad „pagal Lietuvos civilinį kodeksą - fizinis asmuo neliečiamas" ir ragino visus, patiriančius spaudimą, kreiptis į jį: „Gaunu įspėjimų, kad pasitaiko atvejų, jog medikai yra verčiami skiepytis vakcinomis... niekas negali versti Jūsų skiepytis. Nei tiesioginėmis, nei netiesioginėmis spaudimo priemonėmis. Jeigu patiriate prievartą, spaudimą skiepytis, jeigu Jums grasina sumažinti atlyginimą ar išmesti iš darbo, rašykite man."