respublika.lt

Lubų „demontavimas“, sutaupius 2 mln.nuotraukos (6)

2020 rugpjūčio 19 16:27:30
Edita KARKLELIENĖ, „Šiaulių krašto“ žurnalistė

Liepos 31 d. duris lankytojams po renovacijos atvėrusiame Šiaulių kultūros centre žiebiasi kriminalas: vienoje iš įstaigos patalpų nukrito pakabinamos lubos. Ir nors atkakliai laikomasi versijos, kad lubos ne nukrito, o buvo demontuotos dėl nežymaus statybų broko, „Šiaulių kraštui“ gerai informuotas žmogus teigia, kad dvigubos gipso kartono plokštės ant grindų ir patalpoje buvusių baldų visu savo svoriu, maždaug tūkstančiu kilogramų, driokstelėjo.

×
nuotr. 3 nuotr.
Kaip atrodo - lubos krito ar buvo „išmaniai“ demontuotos. „Šiaulių krašto“ nuotr.

 

Nieko nežino, nieko nematė

Apie incidentą, kuris tik dėl atsitiktinumo nevirto tragedija, „Šiaulių kraštas“ rašė rugpjūčio 11 d. Tuomet gautos informacijos apie nukritusias (ar demontuotas) pakabinamas lubas patikslinti nepavyko - Kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė kalbėti apie tai nepanoro (kaip teigė vėliau: nekalbėjo, nes vairavo automobilį).

Po kelių valandų, kai interneto portale buvo paskelbta informacija, centro socialinėje paskyroje pasirodė komentaras, kad lubos, pastebėjus broką, buvo demontuotos.

Skaitytojams primename, kad centro direktorės komentaro prašyta 17 val., ji tada atsisakė komentuoti.

Keista: jos vadovaujamoje įstaigoje krenta lubos, o ji, žinodama, jog - tai viso labo - tik demontavimas, to nepasako? Gal dar nebuvo sugalvota pasiteisinimo versija?

Kitą dieną Kultūros centro vadovę pavyko užtikti darbe. Klausimas elementarus: lubos nukrito ar buvo demontuotos?

„Negaliu pakomentuoti, nes nežinau. Mes nesame statybininkai, esame tik šios situacijos įkaitai, patalpų naudotojai. Šito objekto renovacinį projektą vykdė savivaldybė, o rangovas - UAB „Versina“. Mes priežasties negalime sugalvoti, patys klausiame, kodėl taip įvyko, kodėl lubas teko demontuoti“, - „Šiaulių kraštui“ sakė įstaigos vadovė.

Demontuoti - reiškia išardyti tvarkingai, o ne drėbti iš karto visas lubas, laužant medžiagas ir patalpoje buvusius baldus. Apie tai liudija redakcijos visuomenei pateiktos nuotraukos. Tai - nukrito ar demontuotos?

„Jūs norite iš manęs išgauti informaciją, kurios aš natūraliai neturiu. Aišku, nefaina, kai tokie brokai lenda. Jei ten būtų buvę žmonių... Patikėkite... Darbuotojai man pasakė, kad buvo įtartinos lubos.“

Kalčiausias - „Šiaulių kraštas“


Panašu, kad padai dėl incidento svyla ne tik rangovo įmonei, bet ir Šiaulių kultūros centro renovacijos techniniam prižiūrėtojui, Šiaulių miesto savivaldybės Statybos ir renovacijos skyriaus vyr. specialistui Rimantui Gaigalui.

Jam pikta, kad „Šiaulių kraštas“, įžvelgdamas rimtą grėsmę žmonių saugumui, kaišioja nosį ne į savo kiemą.

„Iš kur jūs ištraukėt, kad darbuotojai rado nukritusias lubas, ką čia šneka tas „Šiaulių kraštas“? Baldai sulaužyti? Aš žinau, kas ten buvo, viskas man aišku“, - pakeltas vyr. specialisto tonas kelia klausimą, kodėl savivaldybės „specas“ toks nervingas?

Išgirdome, kad ketvirtadienį pas R.Gaigalą buvo atėję „Versinos“ atstovai ir pranešė apie atkritusias lubas. Esą buvo nuspręsta jas demontuoti.

„Reikia dabar viską išsiaiškinti. Bus tyrimas, kodėl ir dėl kieno kaltės taip nutiko. Lubos sumontuotos gruodžio pabaigoje, pusę metų jos sėkmingai stovėjo, tiksliau kabėjo...“ - vėliau nuleidęs garą sakė renovacijos prižiūrėtojas.

„Visiems būtų amen“


Nepaisant gausybės pasiaiškinimų, pasiteisinimų, nutylėjimų ir melagysčių, „Šiaulių kraštui“ pavyko rasti liudytoją, kuris penktadienio rytą savo akimis pamatė vaizdą renovuoto Šiaulių kultūros centro darbuotojų poilsiui ir pasitarimams skirtoje maždaug 50 kvadratinių metrų patalpoje.

Žmogus buvo vienas iš tų, kurie žinią, jog „lubos nukrito“, gavo iš rangovo, UAB „Versina“. Nuvykus į vietą, vyro žodžiais, ten buvo tik Kultūros centro ūkvedys ir dar viena darbuotoja. Patalpoje „viskas gulėjo ant žemės, po plokštėmis matėsi suskilę baldai. Jei ten būtų buvę žmonių, visiems būtų „amen“.

„Iš karto sakom: ką darom? Greitai atvyko bent dešimt „Versinos“ darbuotojų, puolė pjaustyti, tvarkyti“, - pasakojo liudytojas.

Šaltinis teigia, kad visos Šiaulių kultūros centro renovuotų patalpų lubos, neišskiriant ir didžiosios salės, pakabintos analogišku principu, kaip ir sugriuvusioje patalpoje.

„Laikantis karkasas ten padarytas puikiai, tik netinkami kaiščiai buvo nupirkti. Juos ir kitas detales pirko pati „Versina“, ne subrangovas. Subrangovas matė, kad tie kaiščiai netinkami, todėl galiausiai išprašė rangovo, kad nupirktų tinkamus. Juos buvo įsakyta maišyti su tais netinkamais: tai tuos, tai tuos. Tokiu principu lubos ir buvo pakabintos“, - juodu ant balto klojo „Šiaulių krašto“ šaltinis.

Jo žodžiais, renovacijos techninę pusę prižiūrėjo Savivaldybės techninis prižiūrėtojas R.Gaigalas. Anot pašnekovo, po to, kas nutiko, pirmiausia turi „kristi šio specialisto galva“.

Tragedijos nemato


Telšių bendrovės UAB „Versina“ projekto vadovas Andrius Dulkys incidentą Šiauliuose vadina „žmogiškuoju faktoriumi“.

Anot jo, tvirtinant elementus prie perdangos buvo padaryta klaida. Esmė tokia, kad perdanga yra sudaryta iš plokščių su kiaurymėmis, o viduje yra tuštumos. Taigi tvirtinant kaiščius pataikyta į kiaurymę ir per laiką nuo vibracijos, kuri juntama dėl Aušros alėjos rekonstrukcijos, galėjo sujudėti bei atsikabinti. Iš pradžių atsikabino viena dalis, o galiausiai ir kiti elementai.

Griūties nebuvo? Kodėl tada demontavimas vyko neišnešus baldų, nenukabinus roletų?

„Roletas nuplėštas, nes buvo pritvirtintas prie lubų. Supraskite vieną dalyką. Kai pradedi demontuoti, lubų neišeina nukabinti po vieną elementą. O spintų mes negalėjome išardyti. Čia ne mūsų turtas, mes ką galėjome, tą apsaugojome“, - sakė
A.Dulkys.

Ar nėra pavojaus, kad kristų ir kitų Centro erdvių lubos?

„Mes visas patalpas apžiūrėjome. Ir nepastebėjome matomų deformacijų. Kiek esame apžiūrėję, dabar grėsmės nėra. Matot, tos lubos nėra laikančioji konstrukcija, jos yra apdailos elementas. Čia tas pats, kaip pvz., šuo nuverstų vazoną, kuris yra interjero apdailos dalis. Tragedijos nėra. Šiuo atveju tas pats - padaryta klaida.“

A.Visockas: sutaupyti 2 milijonai

Šiaulių kultūros centro statybos užbaigimo aktą valstybinė komisija pasirašė šiemet balandžio 28 d.

Duris lankytojams įstaiga pompastišku renginiu atvėrė liepos 31 d. Scenoje stovėjo Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, Kultūros centro direktorė D.Bačiulė, UAB „Versina“ vadovas Vytautas Banys, Seimo nariai. Garbi kompanija iškilmingai sukarpė simbolinę raudoną patalpų atidarymo juostą.

Šiaulių miesto meras tąkart negailėjo panegirikos Kultūros centro rangovui UAB „Versina“.

„Man sakė: niekam tikęs rangovas, neprasidėk su Vytautu iš „Versinos“ - jis tave išmaudys, paliks, tau bus „amen“. Taip man buvo pasakyta. Mano pirma pažintis su Vytautu, kai ką aš jam ruošiuosi padovanoti po pusantrų metų, jeigu dar vieną darbą padarys, susipažinau 2015 metais. Tuomet buvo labai prasta psichologinė būsena tarp savivaldybės ir rangovo, buvo statomi Senelių namai. Tačiau mes tada pakalbėjome, pakako valandos, ir mes dabar turime vienus gražiausių Senelių namų - pastatyti tvarkingai, laiku ir kokybiškai. Tas pats ir čia: pakako valandos. Nebereikėjo bastytis, tiesiog meras pasikalbėjo, išsiaiškinom ir padarė. O ką padarė? Padarė eilinę efektyvią statybą Lietuvai. Ne Šiauliams, Lietuvai. Sąmatinė šitos statybos vertė yra 6,3 milijono eurų, statyba realizuota už 4,5 milijono. Vienas objektas Lietuvai taupo du milijonus, jeigu tu tą darai teisingai.“

Pirmadienį Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis patvirtino: taip, incidentas buvo, jis likviduojamas, samdomi ekspertai, kad situacija nepasikartotų


„Reikia įsivardinti, kad tai ne pastato konstrukcijos dalykai. Jei jau laikyti incidentu, tai lubos neįkrito. Reikia naudoti tikslesnius terminus. Nukrito lubų apdaila, šis terminas yra teisingas. Ji nukrito vienoje patalpoje. Pirmadienį sužinojęs šią informaciją, antradienį daviau pavedimą susisiekti su rangovais“, - komentavo A.Bartulis

Jis pasakojo, kad UAB „Versina“ vadovas pasakė, kad kaip generalinis rangovas, užtikrins incidento likvidavimą.

„Kaip ir numatyta Statybos įstatyme, užsakovas, įvykus statybos brokui, neturi patirti jokių išlaidų, kadangi veikia ir įstatyme numatyta garantija. Susisiekus su rangovu, gavome užtikrinimą, kad rangovas atstatys lubų apdailą neatlygintinai“, - sakė administracijos vadovas.

Jis pabrėžė, kad rangovas prisiėmė atsakomybę dėl sulaužytų baldų, kuriuos suniokojo krentančios lubos.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (6)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar Lietuva turėtų įsigyti rusišką „Sputnik V” vakciną?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau skiepijotės nuo COVID-19?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +2 C

 -1 0 C

 

 0 -1 C

+3 +6 C

 +2 +3 C

 

   +5 +7 C  

0-5 m/s

  0-4 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos