respublika.lt

Lietuvoje kursis getai? visas tekstasnuotraukos (46)

2020 vasario mėn. 27 d. 11:51:35
Danas NAGELĖ

Migracijos departamentas informuoja, kad 2020 m. sausio 1-ąją Lietuvoje gyveno 78 081 užsienietis arba net 34,6 proc. daugiau nei prieš metus. Socialinės geografijos bei demografijos ekspertas, Vilniaus universiteto doc. dr. Rolandas Tučas sako, kad tai toli gražu dar ne pabaiga ir užsieniečių tik daugės, bei įspėja, kad dėl to sulauksime didžiulių ekonominių bei socialinių problemų. Dar griežčiau situaciją vertina ekonomistas prof. Povilas Gylys.

×
nuotr. 10 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

 

Ūgtelėjo trečdaliu

Anot Migracijos departamento, užsieniečiai sudaro 2,79 proc. bendro Lietuvos gyventojų skaičiaus. Palyginti su praėjusių metų sausio 1-osios duomenimis (58 021), 2020-ųjų metų pradžioje fiksuotas 34,6 proc. didesnis Lietuvoje gyvenančių užsieniečių skaičius, o palyginti su praėjusių metų pusmečiais, antrąjį pusmetį užsieniečių šalyje gyveno daugiau negu pirmąjį.

Didžiąją užsieniečių dalį sudarė trečiųjų šalių piliečiai, turintys leidimus laikinai ar nuolat gyventi Lietuvoje, mažąją - 9897 - ES valstybių narių piliečiai.

Vyrai vejasi moteris

Socialinės geografijos ir demografijos ekspertas doc. dr. R.Tučas yra smulkiai išanalizavęs Lietuvos demografijos padėtį, kuri kelia susirūpinimą ne tik nuolat didėjančiu užsieniečių skaičiumi. Visų pirma ji itin pavojinga tuo, kad sparčiausiai mažėja jauno ir vidutinio darbingo amžiaus žmonių skaičius, o auga vyresnio darbingo amžiaus žmonių bei išlaikomų asmenų skaičius.

„Džiaugiamasi, kad 2019-ieji - pirmi metai, kai gyventojų skaičius Lietuvoje nežymiai - 0,01 proc. - išaugo. Kartu sparčiai auga imigrantų skaičius, ypač - imigrantų iš trečiųjų šalių. Absoliuti jų dauguma yra vyrai. Todėl Lietuva vis vyriškėja. Lietuvoje moterų dabar tik 12 proc. daugiau nei vyrų. Šis skirtumas vis mažėja. Priežastys labai aiškios, nes iš užsienio atvyksta žmonės, dirbantys vyriškuose ekonomikos sektoriuose: transporto, logistikos, statybų. Taip pat labai svarbu, kad migrantai pasiskirsto labai netolygiai. Į kaimiškas savivaldybes nevyksta, tik į didmiesčius. Emigruoja daugiausiai mūsų šalies piliečiai. Jei kalbama, kad 2019 m. mūsų gyventojų skaičius išaugo 140, tai moterų sumažėjo 8,7 tūkst., o vyrų išaugo 8,8 tūkst.“ - įdomią statistiką pateikė mokslininkas.

Veršis iš Azijos

Anot jo, ateityje į Lietuvą gali imigruoti daugiau moterų nei vyrų, nes visuomenė sensta, vis daugiau darbuotojų reikės sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų sektoriuose. Ypač didelė tikimybė, kad atvyks daug migrančių iš Rytų Azijos, ypač iš Filipinų. Jos mėgsta emigruoti į šalis, kurioms reikia šių sektorių darbuotojų.

„Pastaruosius metus užsieniečių, deklaravusių gyvenamąją vietą Lietuvoje, skaičius sparčiai didėja (į statistiką nepatenka užsieniečiai, atvažiavę dirbti nelegaliai). Per metus jų atvyksta maždaug po 20 tūkst. ir didžioji dalis lieka čia gyventi, o mažiau nei 10 proc. išvyksta. Ir dar šią statistiką padidino pabėgėliai, kuriuos įsivežėme pagal kvotas. Jie, nutaikę progą, pabėgo iš Lietuvos į Vakarus. Tie, kurie atvažiavo savo noru, čia ir „nusėdo“. Tokios tendencijos yra gąsdinančios visų pirma dėl to, kad užsieniečiai numuša atlyginimų dydį reiklesniems mūsų piliečiams. Tačiau labai svarbu, kokia migracijos politika bus vykdoma. Jei tempai ir toliau bus tokie, galime pasiekti kritinę ribą“, - įspėjo R.Tučas, nuogąstaudamas, kad neramumai, kilę tautiniu pagrindu, Lietuvoje ateityje gali tapti kone kasdienybe.

Pavojus

Pasak mokslininko, itin svarbu, kad valdžia, jei ir toliau skatins imigraciją, bent jau pasistengtų, jog užsieniečiai Lietuvoje integruotųsi.

„Jei jie nebus vertybiškai nutolę nuo lietuvių, problemų bus mažiau. Aišku, jų bus, tačiau vis tiek mažiau negu tuo atveju, jei užsieniečiai bursis į getus. Valstybė labai rimtai turi pagalvoti apie integraciją, nes kitaip turėsime didelių problemų“, - akcentavo mokslininkas, anot kurio, pavojus dėl gresiančių getų dar didesnis, nes užsieniečiai koncentruojasi praktiškai tik Lietuvos didmiesčiuose.

Išdavė paslaptį

Pasak R.Tučo, keista, kodėl Lietuvos valdžia taip skatina imigraciją iš trečiųjų šalių.

Tačiau Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Sinkevičius neseniai „Vakaro žinioms“ buvo paaiškinęs, kodėl taip elgiamasi.

„Galiu pasakyti, kad Lietuvai turėti darbininkus iš trečiųjų šalių yra gerai. Kodėl? Nes jie sumoka „Sodros“ mokesčius nuo algos, bet jų niekada neatgaus. Kai „Sodros“ mokesčius moka lietuvaitis, po to jis dalį pinigų susigrąžina senatvės pensijos, nedarbo pašalpos, ligos pašalpos ir kitokiomis formomis. O baltarusiui ar ukrainiečiui Lietuvoje niekada nebus mokama pensija ar pensijos dalis, taip, kaip yra, pavyzdžiui, Anglijoje dirbančiam lietuvaičiui, kuris vėliau gauna ir lietuviškos, ir angliškos pensijos dalį. Kitaip tariant, ką baltarusio, ukrainiečio ar kito ne ES piliečio darbdavys nuo jo algos sumoka Lietuvai, tas Lietuvoje ir lieka. Visi politikai mato, kad Lietuvai tai yra naudinga, nes nuo to didėja „Sodros“ fondas, bet viešai to nesako“, - atviravo R.Sinkevičius.

Komentuoja ekonomistas prof. Povilas GYLYS:

„Toks užsieniečių skaičiaus didėjimas Lietuvoje visų pirma gali sukelti neigiamų ekonominių padarinių. Imigrantai yra pigi darbo jėga, pakeičianti vietinius žmones. Ir tai yra spaudimas vietinei darbo jėgai jų kovoje už aukštesnį darbo užmokestį. Tai - socialinis dempingas ir didelė problema“, - akcentavo profesorius.

Pasak ekonomisto, užsieniečių skaičiaus didėjimas gresia ir kitokiomis problemomis, ypač kelia grėsmę mūsų Tautos išlikimui.

„Kai buvau jaunas ir studijavau užsienyje, Vakarai getų tautiniu pagrindu susidarymą traktuodavo kaip potencialių konfliktų erdvę. Getų susidarymas, nesvarbu, ar žydų, ar juodaodžių, ar kinų, sudaro problemas. Pavyzdžiui, vietinė teisėsauga į tas erdves negali įeiti. Kas paneigs, kad pas mus nesusiformuos tokie getai, koks yra čigonų taboras? Jis Vilniuje mažytis, tačiau matome, kad vis tiek niekaip negalime ten susitvarkyti ir išspręsti problemų. Prieš kelias dienas JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) dar kartą pakartojo, kad Europa praranda savo identitetą. Net nebūdami rasistais (o aš tikrai nesu nei rasistas, nei šovinistas) turime suvokti, kad tai yra papildomų įtampų šaltinis“, - sakė P.Gylys.

Profesorius teigė kaip holistas norintis pabrėžti, kad išlikti turi teisę ne tik individas, bet ir šeima, kaip kolektyvinis darinys, bei Tauta, valstybė.

„Jei tokie dalykai dėl užsieniečių yra didelio masto, jie sukelia problemų. Galime apsimesti, kad jų nėra, tačiau nuo to įtampos tik didės. Visi politikai ir verslininkai kalba tik apie užsieniečių tariamai duodamas naudas. Vokiečiai gavo imigrantų bangą ir matome, kas ten darosi. Taip, Lietuvos verslininkui naudinga mokėti mažesnę algą trečiųjų šalių piliečiui, nei turėtų mokėti lietuviui. Tačiau tai yra mikronauda. O žala dažnai būna makrolygio. Mes prarandame valstybę. Be to, daug prarasime per didesnes išlaidas, kurių reikės viešajai tvarkai, kovai su nusikalstamumu ir t.t. Reikia skaičiuoti balansą, o jis nėra geras“, - tvirtino ekonomistas.

P.Gylys priminė, kad iš pradžių žadėta įsivežti tik kvalifikuotą darbo jėgą, o dabar vartai atverti ir kitai darbo jėgai. Negana to, jau ir ūkininkai užsimanė, kad reikėtų lengvinti sąlygas užsieniečiams įdarbinti jų ūkiuose. Pasak profesoriaus, patys politikai savo vykdoma politika ir verslininkai, nemokantys normalių algų, išvarė lietuvius į užsienį, o dabar verkia, kad trūksta darbo jėgos.

„Mūsų dvaras išvarė apie 800 tūkst. žmonių ir dabar tas pats dvaras skatina imigraciją. Tačiau niekas neprisiima kaltės. Nėra valstybiškai mąstančių žmonių. Suprantu, kad gyvename globalizacijos amžiuje ir visiškai neužsidarysime. Tačiau reikia pagalvoti apie saiką“, - akcentavo P.Gylys.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (46)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PAJAMOS: „Klaipėdos naftos“ liepos mėnesio naftos terminalų preliminarios pardavimo pajamos siekia 2,4 mln. eurų, ir lyginant su praėjusių metų liepa, yra 0,5 mln. eurų, arba 17,2 proc. mažesnės.
  • GAISRAS: šeštadienio naktį, 03.21 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Tauragės mieste dega lentpjūvė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip manote, ar reikėtų ilginti atostogas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar buvote grybauti, uogauti?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +15 C

+15 +17 C

 

+16 +18 C

 +27 +29 C

+28+30 C

 

+24 +26 C

1-2 m/s

1-2 m/s

 

1-2 m/s

       

Nuorodos