respublika.lt

Lietuvių akistata su koronavirusu

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 kovo 13 11:41:06, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 19 nuotr.
Eltos nuotr.

Daliai gyventojų valdžios patvirtintos priemonės kovai su koronavirusu sėja paniką, kiti tuo metu gyvena įprastu ritmu ir planų nekeičia. Ir šiandien pilni lėktuvai leidžiasi tiek iš Norvegijos, tiek Jungtinės Karalystės, kur užsikrėtusių virusu - šimtai. Medikai įspėja atsainius gyventojus nenuvertinti COVID-19 grėsmės.

 

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius savo socialiniame tinkle pasidalijo rekomendacijomis, kurių, jo nuomone, reikėtų griebtis Lietuvai nedelsiant. „Privalome didinti PGR (polimerazinės grandininės reakcijos) testavimo apimtis ir imtis sienų kontrolės. Tačiau svarbesnis visuomenės sveikatos priemonių taikymas tam, kad sumažintume artėjantį viruso smūgį Lietuvos sveikatos apsaugos sistemai“, - rašė medikas.

Jis įvardijo, kad tarp svarbiausių priemonių dabar yra nurodyti Lietuvos piliečiams grįžti iš Italijos, atšaukti dalyvavimą konferencijose, parodose ar susitikimuose. Profesorius įsitikinęs, kad visi, atvykę iš Italijos ir kitų viruso endeminių zonų, Lietuvos ir užsienio piliečiai privalo patekti į 14 dienų karantiną. „Socialinė distancija. 2 metrų atstumo užtikrinimas tarp šalies piliečių. Nuo šiandien 2 mėnesiams atsisakome visų rankų paspaudimų, apsikabinimų, renginių, konferencijų. Autobusuose ir troleibusuose leidžiamos tik sėdimos vietos. Visi sporto ir kultūros renginiai turi būti stabdomi ne trumpesniam kaip 2 mėnesių laikotarpiui. Per artimiausią savaitę parengiamas visų tipų mokymo įstaigų veiklos stabdymo planas, keičiant mokymą į nuotolinį, panaudojant internetą ir televiziją“, - pasiūlymus vardija V.Kasiulevičius.

Kraupios medikų istorijos

Jis savo socialiniame tinkle taip pat pasidalijo jaunos lietuvės medikės, dirbančios Italijoje, įspūdžiais iš darbo dienos. „21 val. Ką tik baigiau pamainą ligoninėje. Nebeturiu vietų reanimacijoje. Intubuoju ligonius palatose. Nežinau, kas užsikrėtęs, kas ne. Nežinau, ar aš užsikrėčiau, ar ne. Paskutinį kartą valgiau 8 val. Trūksta jėgų. Pandemija nėra paveiksliukai ir grafikai. Juokeliai ir posėdžiai. Paklausykite pagaliau tų, kas realiai dirba“, - rašo jauna medikė.

Kita Lietuvos medikė socialinėje erdvėje dalijosi vieno italo gydytojo patirtimi: „Dabartinę situaciją sunku įsivaizduoti ir skaičiai nieko nepaaiškina. Mūsų ligoninės perkrautos COVID-19, dirbame 200 proc. pajėgumu. Visos planinės paslaugos ir operacijos sustabdytos. Mūsų operacinės paverstos į intensyvios priežiūros palatas. Traumų ar insulto atvejai yra arba pervežami, arba tiesiog negydomi. Šimtai pacientų su kvėpavimo nepakankamumu ir daugeliui negalime suteikti nieko daugiau kaip deguonies kaukę.

Pacientai, vyresni kaip 65-erių, bet turintys lėtinių ligų, net nėra priimami į intensyvios terapijos skyrius. Nesakau - „neintubuoti“ - nepajungti prie kvėpavimo aparato, sakau - nepriimami ir gydytojai prie jų net neprieina, net jei pradeda stoti širdis. Personalas dirba, kiek išgali, tačiau jie taip pat pradeda sirgti ir yra emociškai išsekę. Mano kolegos skambina man verkdami, nes mato mirštančius žmones ir gali jiems suteikti tik deguonies.

Ortopedai ir net patologai gauna lapelius ir eina vizituoti pacientų, kuriems teikiama tik neinvazyvi plaučių ventiliacija. Mes matome pasikartojančią situacijos vystymosi seką skirtingose vietose ir nėra priežasčių manyti, kad po keleto savaičių taip nebus visur.“

Medikas įspėja, kad viskas prasideda nuo keleto nustatytų atvejų, švelnių pirmųjų prevencinių priemonių. Žmonėms sakoma vengti vykti į priėmimo skyrius ir jie toliau eina į susibūrimo vietas, nes liepiama nepanikuoti.

Norvegijoje neramu

Pastarosiomis dienomis neramios Norvegijoje gyvenantiems lietuviams. Užsikrėtimų skaičius čia kasdien šokteli kone šimtais. Vakar dienos duomenimis šalyje buvo 723 užsikrėtimo atvejai, kai prieš dieną jų buvo 600. Norvegijoje gyvenanti Rasa Labanauskytė sako, kad vietinius piktina atsainus valdžios požiūris į virusą. „Mūsų darbovietė iki balandžio 15 d. nurodė dirbti iš namų. Baisu, kad sprendimai nebūtų pavėluoti. Žmonės yra sunerimę, kai atvejų per parą daugėja dviem šimtais. Parduotuvėse jau kuris laikas nėra dezinfekcinio skysčio, apsauginių kaukių. Tai rodo, kad gyventojai jau seniai išsigandę, tik valdžia nebijo“, - „Vakaro žinioms“ pasakojo moteris.

Ji sako, kad ugdymo įstaigos šalyje iki šiol veikia. Pati Rasa jau nuo pirmadienio ketina su vaikais likti namuose. Ketvirtadienį dar prieš pietus į parduotuvę Oslo priemiestyje atvykusi moteris pasakojo jau neradusi vietos automobiliui, o parduotuvėje pamačiusi pustuštes lentynas. „Mes nepasimokėme iš Italijos. Norvegijos gyventojai tikrai gali leisti sau keliauti ir keliauja. Teko skaityti, kad iš Italijos atskridę žmonės papildomai nebuvo tikrinami. Daugybė žmonių kasdien iš Norvegijos skrenda į Lietuvą. Manau, bent Lietuvoje būtų pats laikas imtis papildomų priemonių dėl atvykimo iš Norvegijos“, - svarstė R.Labanauskytė.

Vakar pavakare Norvegijos vyriausybė pranešė, kad nusprendė dėl koronaviruso plitimo visoje šalyje uždaryti mokyklas ir vaikų darželius.

Nežinia Jungtinėje Karalystėje

Jai antrina ir kitos Lietuvai artimos šalies - Jungtinės Karalystės - lietuvių bendruomenės vadovė Dalia Asanavičiūtė. Ji „Vakaro žinioms“ sakė, kad panikos valstybėje valdžia stengiasi nekelti, tačiau, moters nuomone, kelionės šiuo metu iš Londono ir į jį - rizikingos. Ji sako, kad kol kas kelionės oficialiai nedraudžiamos, tačiau sumaištis jaučiama: „Aš ir pati turėjau keliauti į JAV, o tada į Lietuvą. Kitą savaitę buvo numatyta Pasaulio lietuvių bendruomenės ir Seimo komisijos posėdžiu sesija. Tačiau po pastarųjų naujienų jau nežinau, kas bus rytoj ar poryt.“

JK „korona“ diagnozuota 590 žmonių, fiksuota 10 mirčių. Tačiau kol kas traukiniai pilni, žmonės važiuoja į darbus. Londono centre daugybė žmonių, panikos nesijaučia. Trečiadienį vyko didžiulis koncertas miesto centre Lietuvos Nepriklausomybės 30-mečiui paminėti. Nematyti ir kad žmonės masiškai vaikščiotų su kaukėmis. Dalyje biurų žmonės dirba iš namų, stengiasi kuo daugiau apsipirkinėti internetu. Visi žinome rekomendacijas: sveikintis per atstumą, dažnai plauti rankas, vėdinti patalpas“, - psakojo D.Asanavičiūtė.

Prekyba užsiimantys verslininkai ruošiasi izoliacijai ir nuolat pildo prekes, o Vyriausybė skatina gyventojus nekaupti atsargų ir nešluoti parduotuvių lentynų: „Ir oro uostuose, ir biuruose yra dezinfekcinio skysčio. Šiomis priemonėmis darbdaviai taip pat aprūpina savo darbuotojus.“

Kaip „Vakaro žinias“ informavo Sveikatos apsaugos ministerija, kadangi šiuo metu pagal Lietuvos priimtą ir taikomą COVID-19 atvejo apibrėžimą Norvegija ir Jungtinė Karalystė nėra įtrauktos į rizikingų teritorijų sąrašą - piliečiams, grįžtantiems arba vykstantiems į šias šalis, nėra taikomos prevencinės priemonės, tačiau rekomenduojama laikytis tarptautinių organizacijų bei šalių, kuriose lankomasi, viešai skelbiamų rekomendacijų.

Prancūzai laukia

Susisiekėme ir su lietuviais, gyvenančiais Prancūzijoje. Čia tautiečiai panikuoti neskuba. Kaip „Vakaro žinioms“ sakė Prancūzijos lietuvių jaunimo sąjungos atstovė Deimantė Sidaraitė, žmonės atsakingai laikosi prevencinių priemonių. Tai parodė ir šį savaitgalį Paryžiuje vykęs visuotinis Prancūzijos lietuvių suvažiavimas, kuriame dalyvavo apie 400 žmonių. „Lietuvaičiai iš Oise ir kitų padidintos rizikos rajonų buvo kviečiami susilaikyti nuo dalyvavimo renginyje ir ši rekomendacija buvo išgirsta. Kiekvienas atvykęs dalyvis kruopščiai valėsi rankas dezinfekciniu skysčiu prieš įeinant į patalpas ir jose“, - pasakoja D.Sidaraitė. Ketvirtadienį turėjęs įvykti Kovo 11-osios minėjimas po Triumfo arka visgi buvo atšauktas. Kol kas ugdymo įstaigos šalyje dirba įprastu ritmu. Prancūzijoje ketvirtadienį buvo 2281 užsikrėtęs žmogus. Iš viso „korona“ pasiglemžė 48 gyvybes.

Lietuvių jaunimo atstovė sako, kad kai kurie tautiečiai apsirūpino apsauginėmis kaukėmis, yra tokių, kurie vengia masinių susibūrimo vietų:. „Kaukių ir dezinfekcinio skysčio atsargos pastebimai sumažėjusios. Kai kuriose vaistinėse šių priemonių jau nėra. Prancūzijos institucijos paskelbė, kad nuo šiol kaukės bus parduodamos su gydytojo rašteliu. Taip nuspręsta, kad atsargos nebūtų išnaudotos tų, kuriems jos visiškai nebūtinos.“

Visgi, Prancūzijos lietuvė sako, kad panikos šalyje nėra: „Buvau Lietuvoje praeitą savaitę. Joje panikos daug daugiau nei Paryžiuje. Sprendžiant iš to, ką skelbia žiniasklaida, padėtis panaši visur. Galiu patikinti, kad keliose parduotuvėse, kuriose lankiausi paskutinę savaitę, netrūko nei kruopų, nei tualetinio popieriaus. Tad nei Lietuvos kruopų karštligės, nei Australijos tualetinio popieriaus pirkimo manijos pėdomis prancūzai neseka.“

Paryžiuje gyvenanti lietuvė Živilė Balsar sako, kad kol kas panikos šalies sostinėje nejaučia. Tačiau visa šalis laukia prezidento kalbos. Manoma, kad valstybėje netrukus bus uždarytos ugdymo įstaigos ir uždrausti renginiai.

Ji sako, kad nerimą jaučia pagyvenę žmonės: „Dirbu slauge ir prižiūriu vieną vyresnio amžiaus moterį, kuriai daugiau kaip 80 m. Tad jau kuris laikas pas ją atvykstu su kauke, nes į darbą keliauju metro, traukiniu. Manau, jaunesni žmonės jaučiasi ramiau, tačiau jau dabar stebima mažėjanti rezervacija į spektaklius ar kiną tendencija. Pranešė, kad yra anuliuotų renginių. Šiuo metu uždrausti renginiai, kai salėje telpa daugiau nei 1000 žmonių. Pavyzdžiui, spektaklyje parduodama 5 vietomis mažiau, tuomet spektaklį galima rengti, nes žiūrovų mažiau nei 1000.“ Lietuvė pasakoja, kad Paryžiaus priemiestyje jau daug anksčiau gyventojai ėmė šluoti makaronus ir kitus ilgo galiojimo produktus. O šiomis dienomis panašią tendenciją ji pastebėjo ir sostinės centre.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate gavę baudą už KET pažeidimus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +7 C

+2 +7 C

+2 +8 C

+7 +11 C

+7 +12 C

+2 +4 C

0-6 m/s

0-5 m/s

0-8 m/s