respublika.lt

Lietuviškas paradoksas: algos - mažiausios, baudos - didžiausios (16)

2021 vasario 28 12:34:24
Justina GAFUROVA

Už kaukių nedėvėjimą ar kitus karantino pažeidimus Lietuvos gyventojams numatytos baudos nuo 500 iki 1500 eurų tuo metu, kai minimalus atlyginimas šalyje siekia 460 eurų. „Vakaro žinios" domėjosi, kokios baudos ir karantino reikalavimai gyventojams taikomi kitose šalyse. Tačiau nepavyko rasti daugiau valstybių, kuriose baudos už kaukių nedėvėjimą viršytų minimalų užmokestį šalyje.

×
nuotr. 1 nuotr.
Lietuva negali pasigirti aukštais atlyginimais, tačiau gali džiaugtis pirmaudama baudų, skiriamų už kaukių nedėvėjimą, dydžiu. Kai kuriems žmonėms gavus baudą, tenka atiduoti visą atlyginimą. EPA-Eltos nuotr.

 

PRANCŪZIJA

Štai, pavyzdžiui, Prancūzijoje, kur šiuo metu minimalus atlyginimas siekia 1219 eurų „į rankas", kaukes dėvėti privaloma visiems gyventojams nuo
6 m. Už kaukės nedėvėjimą taikoma bauda - 135 eurai. Taigi, maždaug 11 proc. atlyginimo.

Atrodo, Prancūzijos gyventojai gyvena kiek laisviau nei Lietuvoje. Kaip „Vakaro žinioms" pasakoja Prancūzijoje gyvenanti Živilė, nors čia nuo 18 val. skelbiama komendanto valanda, iki jos nėra draudžiama judėti kertant savivaldybes ir susitikti su artimaisiais ar giminaičiais. Tačiau atskiri miestai gali paskelbti karantiną ir apriboti patekimą į juos.

Mokyklos šalyje veikia įprastai. Neveikia kavinės, sporto klubai, kino salės, teatrai ir prekybos centrai, kurių plotas didesnis nei 20 tūkst. kvadratinių metrų. Maisto ir būtiniausių prekių parduotuvės atidarytos iki 18 val.

Dėl karantino sąlygų šalyje nuolat vyksta mitingai ir protestai. Neseniai vyko kavinių ir barų savininkų mitingas, reikalaujantis leisti dirbti.

VOKIETIJA

Ten kaukių dėvėjimas privalomas tik uždarose patalpose. Bauda už kaukių nedėvėjimą yra 250 eurų. Minimalus atlyginimas šalyje siekia maždaug 1100 eurų „į rankas". Taigi baudos už kaukių nedėvėjimą siekia beveik 23 proc. minimalaus atlyginimo. Be to, Vokietijoje, kaip ir Prancūzijoje, judėti šalyje gyventojai gali laisvai, netaikomi jokie ribojimai.

Vokietijoje šiuo metu uždarytas beveik visas verslo sektorius. Artimiausiomis dienomis duris turėtų atverti kirpyklos. Taip pat šalyje neleidžiama būriuotis daugiau nei dviejų namų ūkių gyventojams. Skelbiama, kad nuo pirmadienio moksleiviai galės grįžti į mokyklas.

DIDŽIOJI BRITANIJA

Jungtinėje Karalystėje, kurioje minimalus atlyginimas siekia vidutiniškai daugiau kaip 1300 eurų, bauda už kaukių nedėvėjimą siekia 200 eurų, o sumokant baudą per 14 d. ji sumažėja iki 100 eurų. Tiesa, kaukės čia privalomos tik patalpose. Tad baudos dydis siekia maždaug 15 proc. minimalios algos.

Kaip pasakoja Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Erida, už kitus karantino pažeidimus, pavyzdžiui, vakarėlių rengimą, galima gauti net iki 11 tūkst. eurų baudą.

„Nebūtiniausiomis prekėmis prekiaujančios parduotuvės, kirpyklos, manikiūro salonai, sporto salės ir viešbučių bei restoranų aptarnavimo lauke zonos, kaip alaus sodai, yra uždaryti. Taip pat uždarytos bibliotekos, muziejai, zoologijos sodai ir teminiai parkai. Mokyklos yra atvertos tik negalią turintiems vaikams arba kurių abu tėveliai dirba valstybės tarnyboje ar viešajame sektoriuje. Visi vaikai į mokyklas turėtų eiti nuo kovo 8 d.

Negalime svečiuotis pas draugus ar artimuosius, draudžiama judėti iš vienos apskrities į kitą. Tačiau tai nėra taip tikrinama, kaip Lietuvoje. Policija tiesiog gali sustabdyti ir paklausti, kur keliauji", - pasakoja Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Erida.

ISPANIJA

Ten kaukės privalomos visur. Baudos už jų nedėvėjimą svyruoja nuo 100 iki 300 eurų. Minimalus atlyginimas „į rankas" siekia 950 eurų. Tad bauda gali siekti ir beveik trečdalį algos.

Ispanijoje keliauti į kitus regionus, čia vadinamus autonominėmis zonomis, be pateisinamos priežasties negalima. Taip pat galioja komendanto valandos, kurios taip pat priklauso nuo autonominės zonos, bet dažniausiai - nuo 22 iki 6 val.

Vietos verslininkai Ispanijoje nuolat rengia mitingus. „Ypač padaugėjo mitingų, kai uždarė restoranus, viešbučius ir pan. Ispanijoje svetingumo sektorius yra didelis, jame dirba daug žmonių, todėl tai ypač paveikė visuomenę. Buvo daug protestų, susijusių su pramogų verslo uždarymu anksčiau. Bet iš esmės žmonės eina į gatves, rengia protestus", - pasakoja Ispanijoje gyvenanti Ema.

LENKIJA

Kaimynams už kaukių nedėvėjimą gali tekti sumokėti irgi didelę algos dalį, tačiau viso atlyginimo, kaip Lietuvoje, atiduoti gyventojams nereikia. Kaukes čia reikalaujama dėvėti tiek viešose vietose lauke, tiek patalpose, tačiau nereikia dėvėti parkuose, miškuose, paplūdimiuose ir panašiose vietose. Bauda už kaukių nedėvėjimą Lenkijoje siekia apie 220 eurų. Minimalus atlyginimas „ant popieriaus" čia siekia apie 620 eurų.

Be to, Lenkijoje netaikomi jokie judėjimo ribojimai gyventojams. Daliai verslo buvo uždrausta veikti. Pastaruoju metu Lenkijos teismai masiškai naikina baudas, skirtas verslui dėl karantino ribojimų nesilaikymo. Kai kuriems verslams tarnybos buvo skyrusios net iki 30 tūkst. eurų siekiančias baudas, kai šie, nepaisydami karantino ribojimo, atnaujino veiklas. Verslai kreipėsi į teismus ir buvo nustatyta, kad pagrindo verslo ribojimui šalyje nebuvo. Sausio pabaigoje Varšuvos teismas patenkino 20 verslų skundų ir panaikino jiems skirtas baudas, pripažįstant, kad jos buvo neteisėtos.

SLOVĖNIJA

Šiuo metu kaukių dėvėjimas privalomas visur, kur neįmanoma išlaikyti 2 m atstumo tarp žmonių. Kaukės privalomos tiek viešose atvirose vietose, tiek patalpose. Baudos už kaukių nedėvėjimą šalyje yra nuo 400 eurų, taigi beveik pusę algos, nes minimalus atlyginimas šalyje - 1024 Eur.

Judėjimo draudimo tarp savivaldybių šalyje nėra. Tačiau namo reikia grįžti iki komendanto valandos, kuri paskelbta nuo 21 val. ir 6 val. Su giminėmis ar artimaisiais galima susitikti grupėmis iki 10 asmenų. Tačiau didesnės šventės ir susibūrimai draudžiami. Taip pat ir protestai.

Šalyje be apribojimų dirba visos parduotuvės, tačiau darbuotojai turi reguliariai testuotis, būti persirgę COVID-19 arba pasiskiepiję.

NORVEGIJA

Norvegijoje kaukių dėvėjimas yra rekomendacinis. Tačiau už kaukių nedėvėjimą viešajame transporte gali būti skirta bauda, siekianti 195 eurus. Minimalus atlyginimas Norvegijoje priklauso nuo atliekamo darbo. Pavyzdžiui, valytojos valandinis atlyginimas - apie 18 eurų, tad mėnesio alga - apie 2500 eurų. Išeitų, bauda už kaukes čia siekia vos 8 proc. algos.

Kaip „Vakaro žinioms" pasakojo Norvegijoje gyvenantis Albertas, baudos gali būti taikomos ir dėl kitų karantino pažeidimų: „Baudos dydis gali siekti beveik 2000 eurų pagal nusižengimo lygį, kurį nustato policija. Už labai sunkius nusižengimus dėl taisyklių nesilaikymo gali tekti pasėdėti iki pusės metų kalėjime."

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (16)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • VAKARĖLIS: šeštadienio naktį Vilniuje policijai pranešta apie vykstantį triukšmingą vakarėlį. Jame linksminosi daugybė studentų.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

  • IDĖJA: Lietuvos kultūros politikos institutas pritaria idėjai pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui ir siūlo, kad geriausia vieta statybai būtų Odminių skveras Vilniuje.

  • PAVOJINGA: Karibų jūros rytinėje dalyje esančioje Sent Vinsento saloje paskelbtas nurodymas evakuotis kai kuriems gyventojams, nes greitu metu gali išsiveržti Sufriero ugnikalnis, kuris stūkso už 20 km nuo salos sostinės Kingstauno.
  • AUKŠTAI: penktadienį į Tarptautinę kosmoso stotį iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo išskris trys astronautai - nešančioji raketa „Sojuz 2.1a“ turėtų pakilti 7 val. 42 min. Grinvičo (9 val. 42 min. Lietuvos) laiku.
  • KELIUOSE: Anykščių ir Ignalinos rajonuose valstybinės reikšmės keliai vietomis slidūs dėl ant kelių dangų susiformavusio plikledžio, slidžius kelių ruožus barsto AB „Kelių priežiūra“, o likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis drėgnos.
  • SKIEPAI: nuo šio ketvirtadienio Vilniuje skiepui gali registruotis visoms Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintoms prioritetinėms grupėms priklausantys asmenys – policijos pareigūnai, senjorai, pedagogai, abiturientai (18 metų ir vyresni), dėstytojai, asmenys, kurie turi lėtinių ligų, taip pat slaugantieji neįgaliuosius.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sutinkate, kad Lietuvoje turėtų nedelsiant atsirasti imuniteto pasai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
8. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
9. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
10. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
11. Manifestas prieš politinį korektiškumą
12. Dvejopi standartai jau įgriso
13. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
14. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
15. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
16. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
17. Gintaras FURMANAVIČIUS: nuo komunistų „Tiesos" iki sorososų „Melagienos"
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. „Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo?
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +5 C

-4 +5 C

 

+7 +11 C

+5 +11 C

+11 +16 C

 

+10 +14 C

0-6 m/s

0-6 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos