respublika.lt

Lietuviai kairėn, lenkai dešinėn

(0)
Publikuota: 2010 kovo 14 20:21:17, Gintarė ŠATKAUSKAITĖ, “Respublikos” žurnalistė
×

35 km nuo Vilniaus, netoli Nemenčinės miestelio, įsikūrusios dvikalbės Veriškių pradinės mokyklos pedagogai, 25 mokiniai ir jų tėvai jau antras mėnuo palikti nežinioje - beveik 20 metų gyvuojančios mokyklos likimas pakibo ant plauko.

200 parašų nepadėjo

Sausio pabaigoje į Veriškes atvykę Vilniaus rajono savivaldybės atstovai informavo mokyklos bendruomenę, kad LR teisės aktai nebeleidžia egzistuoti savarankiškai įstaigai ir ji išdalijimo būdu (lenkų klasės priskiriamos lenkiškai gimnazijai, lietuvių klasės - lietuviškai gimnazijai) su kitomis 13 rajono ugdymo įstaigų bus reorganizuota.

Per dvi valandas trukusį mokyklos bendruomenės ir savivaldybės atstovų susirinkimą buvo priimtas nutarimas išimties tvarka ieškoti būdų, kaip išsaugoti dvikalbę Vilniaus rajono Veriškių pradinę mokyklą.

Išreikšdama norą palikti ugdymo įstaigą kaip nedalomą dvikalbę mokyklą, kaimo bendruomenė savo iniciatyva surinko 200 parašų. Vis dėlto vasario 19-ąją, nereaguodama į tai, kad Veriškių žmonės nepritaria mokyklos pertvarkymui, Vilniaus r. savivaldybės taryba priėmė sprendimą dėl mokyklų reorganizacijos.

“Prieš porą metų buvome išrinkti novatoriškiausia Lietuvos mokykla. Atstovaujame Vilniaus rajonui dalyvaudami įvairiose konferencijose, konkursuose, tarptautiniuose projektuose. Savivaldybė žadėjo atsižvelgti į tai, kad mes kitokie, išskirtiniai ir nedalomi. Deja, mūsų pozicija nebuvo išgirsta”, - apmaudo neslėpė Veriškių pradinės mokyklos pedagogė Gražina Černiavskaja.

Jai antrino ir pernai Lietuvos metų mokytoja pripažinta Veriškių pradinės mokyklos pedagogė Valdonė Navickaitė. “Mokykla - ne parduotuvė. Uždaryti jos vien ekonominiais sumetimais negalima. Apmaudu, kad toje mūsų demokratinėje valstybėlėje deputatai nesugeba atstovauti juos išrinkusiems žmonėms, bendruomenės valiai”, - kalbėjo V.Navickaitė.

Tektų sukarti 12 km

Veriškėse apsilankiusi “Respublika” klausė vietos gyventojų, ar jiems svarbu išsaugoti pradinę mokyklą. “Mokyklą būtiną išlaikyti! Šiandien viską tik uždaryti ir uždaryti, o kur dėtis vaikams?” - piktinosi aštuntą dešimtį perkopęs Albinas.

Jurijus Poliakovas ir Tatjana Matačina, auginantys aštuonis vaikus, dalyvavo abiejuose susirinkimuose su Vilniaus r. savivaldybės atstovais. “Mes suinteresuoti, kad mūsų vaikai mokytųsi Veriškių pradinėje mokykloje. Keturi vyresnėliai važinėja į Sužionių mokyklą. Du vaikai lanko Veriškių pradinę. Ir mažąją norime rudenį leisti į šią mokyklą. Mums patogu, mokykla šalia namų, vaikai patys nueina ir pareina, esame ramūs dėl jų”, - kalbėjo J.Poliakovas.

Tėvai kratosi minties, kad mažiesiems kasdien tektų važinėti į už 12 km esančios Sužionių gyvenvietės mokyklą. “Sunku būtų žiemą. Mažiems vaikams reiktų šalti stotelėje”, - kalbėjo daugiavaikė šeima.

Veriškių gyventojos Liucijos Moroz vaikai jau dideli, bet ji neabejinga tam, kaip baigsis Veriškių pradinės mokyklos kova dėl išlikimo. “Veriškių pradinės mokyklos kolektyvas organizuoja gražias šventes, koncertus. Mokiniai yra užimti. Jei uždarytų mokyklą, vaikams nebūtų kur reikštis”, - kalbėjo moteris.

Kaime sutikti žmonės vieningai kalbėjo, kad mokykla - vienintelis kaimelio šviesulys, kultūros centras. Be jo mažoje gyvenvietėje būtų nyku. Antras mėnuo nežinioje gyvenančią kaimo bendruomenę liūdina Vilniaus rajono savivaldybės atstovų abejingumas.

Ar nugalės teisingumas?

Po veriškiečiams nepalankaus savivaldybės sprendimo mokyklos bendruomenė Vilniaus r. savivaldybės merei Marijai Rekst dar kartą raštu išdėstė savo poziciją bei argumentus ir paprašė peržiūrėti tarybos sprendimą dėl mokyklų reorganizavimo, kol jis neįsigaliojo.

Veriškių pedagogės G.Černiavskajos teigimu, M.Rekst buvo išsiųsti trys laiškai, kur punktais išdėstyta, kodėl Veriškių pradinė mokykla negali būti įtraukta į tą 14 reorganizuojamų rajono mokyklų sąrašą.

“Atsakymo negavome iki šiandien”, - teigė pedagogė. Pati M.Rekst nepanoro komentuoti Veriškių pradinės mokyklos situacijos.

Vasario 24 d. buvo surengtas dar vienas abiejų pusių susirinkimas. Jame savivaldybės atstovai pakartojo, kad norėtų išlaikyti mokyklą, ir patikino mokyklos atstovus, kad tarybos sprendimą pakeisti galima. Pažadai taip ir liko pažadais. Po poros dienų Veriškių mokyklą pasiekė žinia, kad tarybos sprendimas vasario 26 d. vis dėlto įsigaliojo.

Praėjusią savaitę Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje Jurgis Jurkevičius pareikalavo Vilniaus rajono savivaldybę panaikinti savo sprendimą dėl mokyklų reorganizacijos. Išnagrinėti Vyriausybės atstovo teikimą savivaldybė turi iki balandžio 1 d.

“Beliko tik laukti... - kalbėjo Veriškių mokytoja V.Navickaitė. - Prieš 20 m. ėjome į Katedros aikštę, dainavome dainas. Mus irgi gąsdino - kaip jūs išgyvensite be Tarybų sąjungos? Bet žmonės atlaikė, nes juos lydėjo didžiausia vertybė - tiesa. Mūsų mokyklėlei dabar irgi nori pakirpti sparniukus, tą idealizmą. Vis dėlto šventai tikiu: kad ir kokios būtų negandos, laisvės idėja nugalės ir mokykla šviesą ir tiesą vaikams skleis dar ilgai”.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika" 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokių metų automobilį vairuojate?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +21 C

+14 +20 C

+15 +19 C

+18 +25 C

+18 +24 C

+18 +21 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s