respublika.lt

Lietuva - išskirtinė dar vienu aspektu

(0)
Publikuota: 2021 lapkričio 18 18:30:47, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Darbo iš namų pliusai - gali visą dieną praleisti nenusivilkdamas pižamos ir augintinų apsuptyje, tačiau lengviau dirbti nuo to nepasidaro... EPA - Eltos nuotr.

Seime kartkartėmis registruojami projektai, kuriais siūloma įpareigoti darbdavius atlyginti nuotoliniu būdu dirbančių darbuotojų papildomas išlaidas. Tačiau kol kas projektai taip ir lieka projektais. O kaip tai reglamentuojama kitose ES šalyse bei JAV? Analizę apie tai atliko Seimo kanceliarijos Tyrimų skyrius, su pagrindinėmis išvadomis savo skaitytojus supažindina „Vakaro žinios".

 

Pataisas, kad būtų kompensuojamos nuotoliniu būdu dirbančių darbuotojų išlaidos, yra registravęs ir parlamentaras Linas Jonauskas. Kokios gi papildomos išlaidos dirbant nuotoliniu būdu? Atrodo, kad kaip tik sutaupoma, nes nereikia leisti pinigų kelionei į darbą, pirkti naujų drabužių, eiti brangiai pietauti, kai valgį namuose galima pasigaminti kur kas pigiau, ir pan.

„Išlaidos - tai darbo vietos įsikūrimas: gali tekti nusipirkti kompiuterį, spausdintuvą ar kitokios technikos, reikalingos darbui, stalą ir pan. Kitas dalykas - darbuotojas, dirbdamas namie, patiria ir kitų išlaidų. Tai - internetas, elektra, vanduo, papildomas šildymas, nes dirbdamas biure žmogus namie gali „prisukti" šilumą. Visos išlaidos gula žmogui ant pečių. Mūsų pataisa uždėtų prievolę darbdaviams iki mėnesio pabaigos padengti išlaidas", - „Vakaro žinioms" sakė Seimo narys, kurio projektas kol kas projektu ir išlieka. Kaip šią problemą sprendžia kitos šalys?

Austrija

2021 m. balandžio 1 d. įsigaliojo įstatymas, kuriuo įtvirtinta darbo „namų biure" sąvoka. Jame numatyta, kad darbu namų biure laikomas reguliarus darbas namuose. Toks darbas galimas darbdaviui ir darbuotojui susitarus raštu, bet kuri šalis, įspėjusi kitą šalį prieš mėnesį, gali tokią sutartį nutraukti, jeigu tam yra pagrįstų priežasčių. Gali būti sudaryta ir terminuota darbo namų biure sutartis. Darbdavys privalo namų biure dirbančiam darbuotojui suteikti reikalingą skaitmeninę įrangą, tačiau šalys susitarimu gali nuo šio reikalavimo nukrypti, jeigu darbdavys įsipareigoja kompensuoti dėl to atsirandančias pagrįstas darbuotojo išlaidas. Kompensacija gali būti mokama ir fiksuoto dydžio išmokos pavidalu. Kompensuojama ne tik už darbuotojo įrangos naudojimą, bet ir už interneto ryšį, naudojamą darbo reikmėms, kompensacija gali apimti ir padidėjusias darbuotojo išlaidas elektros energijai ar dujoms ir pan. Išmoka, kurią darbdavys sumoka darbuotojui, atlygindamas jo išlaidas, susijusias su darbu namų biure (tačiau tik iki 300 eurų per metus), yra neapmokestinama.

Belgija

Darbdavys dėl darbo namuose turi sudaryti individualią rašytinę sutartį su kiekvienu taip dirbančiu darbuotoju, o joje, be kita ko, turi būti numatyta su darbu namuose susijusių išlaidų kompensacija. Jeigu tokia kompensacija sutartyje nenumatyta ir darbuotojui netaikoma įstatymų nustatyta tvarka sudaryta kolektyvinė sutartis, jis turi teisę gauti išlaidų kompensaciją, lygią 10 proc. jam mokamo darbo užmokesčio. Kompensacija gali būti dar didesnė, jeigu darbuotojas dokumentais įrodo, kad turėjo didesnes nei 10 proc. darbo užmokesčio išlaidas, susijusias su darbu namuose.

Ispanija

2021 m. liepos 9 d. priimtas naujas Nuotolinio darbo įstatymas, pagal kurį darbdavys turi aprūpinti nuotolinį darbą dirbančius darbuotojus, įskaitant neįgaliuosius, visais reikalingais ištekliais, įrankiais ir įranga bei apmokėti jos palaikymą, įgyvendinti nuotolinių darbo vietų rizikų vertinimą (įskaitant psichologinius, ergonominius, organizacinius bei kitus veiksnius) ir kt. Nuotolinį darbą dirbantiems darbuotojams padengiamos 25-55 eurų išlaidos per mėnesį.

Kroatija

Įstatymas nurodo, kad sutartyje dėl darbo alternatyvioje vietoje turi būti informacija apie darbuotojo nuosavų mašinų, įrankių ir kitos įrangos naudojimą darbe ir su tuo susijusių išlaidų kompensavimą; kitų darbuotojo išlaidų, susijusių su darbu alternatyvioje darbo vietoje kompensavimą. Tačiau nei teisės aktai, nei teismų praktika kol kas nedetalizuoja darbuotojo išlaidų, susijusių su nuotoliniu darbu, kompensavimo apimčių ar formų. Kitaip tariant, realiai įstatymas neveikia.

Latvija

Darbo įstatyme nustatyta bendroji darbdavio pareiga kompensuoti darbuotojo išlaidas, kurios pagal darbo sutartį yra būtinos dirbant ar buvo patirtos darbdaviui sutikus. Tarp kompensuotinų išlaidų šiame kontekste paminėtos darbuotojo patirtos išlaidos dėl jam priklausančios ir pagal darbo sutartį darbe naudojamos įrangos nusidėvėjimo. Specialiai reglamentuojamas nuotoliniu būdu dirbančių darbuotojų išlaidų kompensavimas. Darbuotojui ir darbdaviui sutarus dėl nuotolinio darbo, darbuotojo išlaidos, susijusios su nuotolinio darbo atlikimu, turi būti atlygintos darbuotojų gautos išlaidų kompensacijos, neviršijančios 30 eurų per mėnesį (dirbant visą darbo laiką), neapmokestinamos pajamų mokesčiu.

Lenkija

Teledarbas apibrėžiamas kaip reguliariai už darbovietės ribų vykdomas darbas, panaudojant elektronines ryšio priemones. Darbdavys privalo aprūpinti darbuotoją teledarbui reikalinga įranga; padengti išlaidas, susijusias su įrangos įdiegimu, aptarnavimu, eksploatacija ir išsaugojimu.

Darbdavys ir darbuotojas gali atskiru susitarimu susitarti dėl darbuotojo nuosavos įrangos panaudojimo teledarbo reikmėms. Už tokį darbuotojo įrangos naudojimą darbdavys turi mokėti darbuotojui piniginį ekvivalentą, kurio dydis nustatomas darbdavio ir profesinių sąjungų susitarime dėl teledarbo, darbdavio išleistose taisyklėse ar darbdavio ir darbuotojo susitarime. Nustatant šį dydį turi būti atsižvelgta į įrangos nusidėvėjimo normas, jos rinkos kainą, medžiagų, panaudotų darbdavio labui, kiekį ir jų rinkos kainas.

Portugalija

Darbuotojas teledarbe naudoja informacinių technologijų ir ryšių įrangą, priklausančią darbdaviui, kuris privalo užtikrinti jos įdiegimą ir palaikymą bei apmokėti susijusias išlaidas. Tai reiškia darbdavio pareigą apmokėti su teledarbu susijusias darbuotojo išlaidas internetui ar telefono ryšiui, tačiau nėra darbdavio pareigos kompensuoti darbuotojo išlaidų vandeniui, elektros energijai, dujoms ir pan.

Prancūzija

Darbdavys apmoka išlaidas, tiesiogiai kylančias iš teledarbo, ypač su ryšio užtikrinimu susijusias išlaidas. Darbdavys atsako už išlaidas, susijusias su darbuotojo naudojamos įrangos nusidėvėjimu ir duomenų naudojimu.

Slovakija

Darbdaviai kompensuoja dirbančių namuose ar vykdančių teledarbą darbuotojų išlaidas energijai, interneto paslaugoms, popieriui, telefono ryšiui ir pan.

Slovėnija

Pažymėtina, kad ir be darbuotojo sutikimo jo darbo vieta gali būti laikinai pakeista ypatingų situacijų atvejais. Darbuotojas turi teisę į kompensaciją už savo išteklių naudojimą darbo namuose metu. Kompensacijos dydį nustato darbuotojas ir darbdavys darbo sutartyje.

Įstatymas nenurodo konkrečių išteklių, už kurių naudojimą dirbant namuose turėtų būti kompensuojama.

JAV

Federaliniai įstatymai nenumato bendrosios darbdavių pareigos atlyginti darbuotojų išlaidas, susijusias su jų nuotoliniu darbu. Tačiau federaliniai teisės aktai įtvirtina tam tikrus minimalaus darbo užmokesčio standartus, o darbuotojas neturi patirti su darbu susijusių išlaidų, dėl kurių jo darbo pajamos taptų mažesnės už nustatytą minimumą. Darbdaviai turi sekti nedaug uždirbančių darbuotojų situaciją ir padengti jų su darbu susijusias išlaidas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gyventojai turėjo gauti pavojaus signalus dėl į Lietuvą įskridusios skraidyklės iš Baltarusijos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +22 C

+15 +22 C

+14 +21 C

+18 +27 C

+20 +25 C

+20 +24 C

0-6 m/s

0-5 m/s

0-3 m/s