respublika.lt

Lietuvą pamilęs anglas lietuvaitę parvedė į gimtinę

(59)
Publikuota: 2023 liepos 18 19:22:00, Regina MUSNECKIENĖ, „Šiaulių kraštas“
×
nuotr. 3 nuotr.
Alma ir Stevenas ramybę atrado Lietuvoje. Asmeninio albumo nuotr.

Šešiolika metų dirbusi Anglijoje ir įgyvendinusi savo svajonę pagaliau tapti registruota slaugytoja kelmiškė medikė Alma Šlimienė mėlyną slaugytojos uniformą nešiojo vos metus. Su gyvenimo draugu Stevenu atvykus į Lietuvą ir nusipirkus senus girininkijos pastatus netoli Šaukėnų esančiuose pušynuose, anglą užbūrė Lietuvos gamtos grožis ir jis jau niekur nebenorėjo išvažiuoti. „Jis mane parvedė atgal į Lietuvą", - šypsosi Alma, nesigailinti šio sprendimo.

 

Norėjo išsaugoti šeimą

Į užsienį Alma Šlimienė su trimis vaikais išvyko 2004-aisiais. Šiaurės Airijoje duonos fabrike jau dirbo prieš kelis mėnesius išvykęs jos vyras. „Norėjau sutvirtinti šeimą, pati labiau išprusti, išmokti anglų kalbą, pažinti kitą kultūrą", - apsisprendimo motyvus dėsto moteris.

Felčerės profesiją dar sovietiniais laikais įgijusi A.Šlimienė dirbo Janaučių medicinos punkte. Tuo metu čia gyveno daug žmonių. Nedarbas negrėsė. Nors atlyginimas nelabai džiugino. Šeima Janaučiuose turėjo savo namą. Augo trys vaikai. Reikėjo jiems užtikrinti ateitį.

Per metus neblogai išmokusi anglų kalbą moteris pagaliau gavo slaugytojos padėjėjos darbo senelių namuose. Tačiau jos siekis buvo dirbti slaugytoja. Šis darbas jai labai patiko ir Lietuvoje. Tačiau sovietiniais laikais įgytas felčerės diplomas ten nebuvo pripažįstamas. Felčeriai ten vadinami paramedikais. Jiems keliami labai aukšti reikalavimai. Didelis dėmesys kreipiamas pacientų teisėms. Kad galėtų dirbti gydymo įstaigoje, lietuvė turėjo baigti daug mokymų, išlaikyti matematikos ir anglų kalbos egzaminą, kad universitete galėtų baigti išlyginamąsias studijas.

Svajonės dirbti registruota slaugytoja ir nešioti mėlyną uniformą kelmiškė siekė palaipsniui, kol pagaliau tapo paramediko padėjėja, galėjo vairuoti pas ligonius vykstantį „Ambulant" automobilį.

Augo vaikai ir jų poreikiai. Šeima paėmė iš banko paskolą ir nusipirko naują namą lietuvių kvartale. Finansinių problemų nebuvo. Abu neblogai uždirbo.

Deja, šeima vis tiek iširo. Teko parduoti namą, pasidalyti gautus pinigus ir eiti į skirtingas puses.

Siekė svajonės išsipildymo

Alma po truputį išsipirko trijų kambarių butą Šiaurės Airijoje ir apsigyveno jame su vaikais. Moteris dirbo trijose darbovietėse ir toliau siekė savo svajonės tapti registruota slaugytoja.

Keitė darbovietes, kad gautų slaugytojai vis artimesnes pareigas. Pagaliau pateko į gydytojų centrą, kuriame dirbo plebotomiste (intraveninio kraujo ėmimas) ir atlikdavo kitus slaugytojos pareigoms prilygstančius darbus. Ten susipažino su kitomis kitatautėmis medikėmis, kurioms taip pat buvo aktualu, kad pripažintų jų diplomus.

Du vyresnieji Almos vaikai baigė koledžus ir išvyko studijuoti į Angliją, dukra - į Birmingamą, o sūnus - į Liverpulį. Sužinojusi, jog būtent Anglijoje yra geriausia galimybė mokytis, moteris po devynerių metų gyvenimo Šiaurės Airijoje išnuomojo savo butą ir taip pat persikėlė į Londoną.

Nors nekentė matematikos, išlaikė jos egzaminą ir įstojo į išlyginamąsias studijas universitete. Buvo paskirta dirbti į Bath Royal United ligoninės onkologijos ir hematologijos skyrių. „Tuos metus į darbą važiuodavau verkdama, - sunkų laiką mena buvusi emigrantė. - Ligoniai labai sunkūs. Bendraudamas su jais privalai apgalvoti kiekvieną žodį. Negali suklysti ir kaip medikė. O po darbo dar egzaminuoja mentoriai."

Nepaisant sunkumų Alma išsilaikė visus egzaminus, pagaliau tapo registruota slaugytoja ir galėjo vilkėti mėlyną chalatuką. Bet jį vilkėjo tik metus - kaip praktikantė. Gyvenimą netikėtai pakeitė jos gyvenimo draugo Steveno meilė Lietuvai.

Vyras su motociklu

Londone Alma dirbo dviejose darbovietėse, nes norėjo padėti universitete studijuojantiems vaikams Kristinai ir Algirdui. Apie pasimatymus ir draugus nebuvo kada galvoti. Tačiau vieną dieną degalinėje Alma netikėtaisusitiko su vyriškiu, kuris vairavo prabangų motociklą. Užsimezgė lemtingas pokalbis.

Praėjus kiek laiko pora apsigyveno kartu. O po kelerių bendro gyvenimo metų nusprendė įsigyti bendrą būstą. Būsto ieškojo ir Anglijoje, ir Lietuvoje.

Lietuvos pušyno grožis, privatumas ir ramuma laimėjo prieš daugiataučio Londono su milijonais žmonių ir transporto priemonių šurmulį. Paskui mamą į Lietuvą grįžo ir jauniausias Almos sūnus Marijus, Anglijoje baigęs koledžą. Buvo pašauktas į Lietuvos kariuomenę. Nors beveik nemokėjo kalbėti lietuviškai, sėkmingai atitarnavo.

Marijus dviračiu keliauja po Europą, jau įveikė per keturis tūkstančius kilometrų. Grįžęs ketina studijuoti Dubline dviračių inžinerijos akademijoje, nori išmokti savo rankomis gaminti dviračius, kurie šiuo metu populiarūs ir brangūs.

Vandens ir miško magija

„Senovinė girininkija - miško gelmėje. Prieš langus - pušynas, Šonos upės užtvanka. Tiesiog kieme sirpsta mėlynės ir kitos miško uogos. Nereikia ant sienų kabinti paveikslų. Gražiausi peizažai tiesiog languose. Ir niekuomet nenusibosta šis vaizdas, nes keičiasi kartu su metų laikais. Vanduo ir miškas - užburianti magija", - su džiaugsmu apie savo naująjį, vėl nuo nulio pradėtą gyvenimą Lietuvoje pasakoja Kelmės pirminės sveikatos priežiūros centro slaugytoja Alma Šlimienė.

Jeigu būtų nesutikusi savo gyvenimo draugo Steveno, kelmiškė tikriausiai šiandien tebegyventų Londone. Tačiau jos gyvenimo draugą grynakraujį anglą Steveną taip užbūrė lietuviška gamta, kad, atsidūręs Šaukėnų miškuose, nebenorėjo grįžti į Londono šurmulį. Suradę senovinę girininkiją beveik negyvenamame Šaukėnų seniūnijos Galvydiškių kaime, sprendimą likti Lietuvoje priėmė akimoju.

„Kai nusprendėme pirkti nekilnojamąjį turtą, į Lietuvą važiavome tarsi juokais. Pirmenybę teikėme Anglijai. Į Šaukėnų apylinkes, matyt, vedė natūrali trauka prie savo šaknų. Aš pati gimiau ir užaugau Vidsodyje. Šiose apylinkėse gyvena keturi mano broliai. Buvau pasiilgusi gamtos. Labai mėgstu gėles", - pasakoja Alma, nesitikėjusi, kad gimtinės gamta pavergs ir jos gyvenimo draugą.

Moteris neįsivaizdavo, kaip visą savo gyvenimą didmiesčiuose praleidęs, prie itin patogaus ir poniško gyvenimo pripratęs jos draugas gyvens senoje troboje, be patogumų. Juk Anglijoje gyvenimas gali būti daug lengvesnis ir patogesnis.

Stevenas į lietuvių gyvenimą pažvelgė iš romantiškosios pusės: „Prisirinksime malkų miške. Kūrensime krosnį."

Ir iš tiesų visus metus kūreno statinius ir krosnį, sėmė pelenus. Matyt, buvo įgrisusios tos minios žmonių Londone. Spūstys, kai keliaudamas į darbą turi beprasmiškai sugaišti kelias valandas.

Sodyba nebuvo apleista. Tačiau devyniasdešimties metų senumo. Ankstesnieji šeimininkai čia tik vasarodavo. Norint gyventi nuolat, reikėjo didelių investicijų. Alma pardavė savo trijų kambarių butą Šiaurės Airijoje ir visus pinigus investavo į sodybą. Naujakuriai apšiltino namo sienas. Įsirengė geoterminį šildymą, vandens gręžinį. Daugelį pakeitimų teko derinti su įvairiomis institucijomis, nes sodyba yra Kurtuvėnų regioniniame parke.

Daug darbų Stevenas atliko savo rankomis. Dalį vidaus sienų iškalė medžiu. Tačiau dar ne pabaiga. Reikia baigti restauruoti seną svirną, modernizuoti buvusį tvartą.

Lietuva patinka ir dviem Steveno vaikams, kurie mėgsta aplankyti tėtį. Dukra Esmė - ypač paprasta. Kaip ir tėtis, gali prisitaikyti prie bet kokių sąlygų. Ji - floristė. Sūnus Joshua - kiek kitoks. Tipiškas Londono vaikas. Baigė teisės studijas. Advokatas. Mėgsta prašmatnumą. Todėl neretai pakritikuoja tėtį, savo prašmatnias turėtas mašinas iškeitusį į traktorių...

Miško terapija

Ponia Alma taip pat nė minutės nesigailėjo savo sprendimo. Kartu su Stevenu restauravo seną, 1934 metais pastatytą gyvenamąjį namą, specialiai atidengę ir palikdami vieną autentišką sieną.

Iš dalies restauruotame svirne jau pradėjo veikti nedidelis versliukas: priimti miške paklydusius, pavaišinti kava kelio pasiklausti atvažiavusius ar miško terapijos reikalingus žmones. Jį pavadino „Almos miško užeiga".

Miško terapija reikalinga ir pačiai Almai. Atidirbusi Kelmės pirminės sveikatos priežiūros centre, ji skuba į kitą darbą - Šiaulių paliatyviosios pagalbos ir slaugos centrą „Prasmė". Namuose lanko šešis onkologinėmis ligomis sergančius ligonius. Jos misija - ne tik sulašinti vaistus, pasirūpinti kitais su slauga susijusiais dalykais, bet ir nuraminti, paguosti šeimą. Paruošti ligonį oriai išeiti, įtikinti, jog nereikia bijoti mirties, paskatinti išsakyti visus savo norus. Reikia kuo prasmingiau gyventi, kol turime šioje žemėje mums duotą laiką.

Kartais draugai Almos paklausia, ar nebijo gyventi taip giliai miške. „Praradau baimės jausmą, - sako moteris. - Čia tik medžiai, žvėrys ir paukščiai, niekas nenuskriaus".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
93
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (59)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +6 C

+1 +7 C

+1 +7 C

+5 +11 C

+6 +13 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s