respublika.lt

Liberalų aukso vertės mažieji pirkimai Trakuose (43)

2021 spalio 22 13:00:20
Justina GAFUROVA

Visos valstybės biudžetinės įstaigos, išlaikomos iš mūsų mokesčių mokėtojų pinigų, verčiamos organizuoti viešuosius pirkimus. Tam, kad būtų užtikrintas skaidrumas ir perkančiosios organizacijos neleistų pinigų kur sugalvojo, nedalytų užsakymų saviems. Tačiau jau daug metų egzistuoja ydinga praktika pirkimus organizuoti taip, kad konkurencija nebūtų užtikrinama. O kam, jeigu galima „prastumti" jau patikrintus tiekėjus? Kai kuriose liberalų valdomose savivaldybėse tai tiek įaugę, kad perduodama iš vienos kadencijos į kitą.

×
nuotr. 1 nuotr.
Buvusi Trakų rajono merė, liberalė Edita Rudelienė ir jos bendrapartietis, dabartinis savivaldybės administracijos direktorius, siekiantis užimti mero postą Andrius Šatevičius. Sigitos Nemeikaitės (Trakų rajono savivaldybės) nuotr.Pamilo mažos vertės pirkimus

Pavyzdžiui, nemažai tokių pirkimų organizuoja Trakų rajono savivaldybė, kurioje kaip tik šį savaitgalį vyks antrasis mero rinkimų turas, mat neseniai čia merės kėdę paliko į Seimą patekusi Edita Rudelienė. Vienas iš kandidatų naujuose rinkimuose - dabartinis savivaldybės administracijos direktorius ir buvusios merės E.Rudelienės bendrapartietis - Liberalų sąjūdžio narys Andrius Šatevičius.

Matyti, kad Trakų rajono savivaldybė labai mėgsta mažos vertės pirkimus. Tai yra pirkimai, kurių vertė neviršija 10 tūkst. eurų sumos arba apie 12 100 eurų su PVM. Tokių pirkimų privalumas valdininkams, jog nereikia skelbti viešo konkurso, vertinti visų pasiūlymų ir rinktis pigiausią, kaip numato reikalavimai. Mažos vertės pirkimą galima organizuoti neskelbiamos apklausos būdu. Būtent tokių Trakų rajono savivaldybėje yra nemažai.

Pavyzdžiui, portalas rekvizitai.lt skelbia, jog vienu dažniausių savivaldybės tiekėjų yra įmonė „Etra". Ši statybos darbais užsiimanti įmonė ne vienerius metus vykdo įvairius savivaldybės užsakytus darbus. Galima sakyti, kad vienintelis įmonės viešųjų užsakymų klientas ir yra Trakų rajono savivaldybė. Išskyrus vieną projektą, kurį 2015 m. užsakė Kultūros infrastruktūros centras. Visi kiti viešųjų pirkimų tarnybos pateikiami įmonės „Etra" gauti vieši užsakymai yra iš Trakų rajono savivaldybės administracijos. Ir, žinoma, visi jie yra mažos vertės. Nors kai kurie atrodo kaip dirbtinai išskaidyti.

Vienai gatvei - 7 sutartys

Štai 2019 m. savivaldybė su šia įmone pasirašė mažos vertės (beveik 12 tūkst. Eur) sutartį pėsčiųjų tako prie daugiabučio gyvenamojo namo, Vienuolyno g., sutvarkymo darbams. O po mėnesio pasirašė naują sutartį - tos pačios gatvės pėsčiųjų takui šalia gretimo namo sutvarkyti. Sutarties vertė - 11,96 tūkst. eurų. Abi sumos - netoli mažos vertės pirkimo ribos. Beje, ši gatvė įmonės „Etra" tvarkyta dar anksčiau - 2018 m., taip pat skelbiant du mažos vertės konkursus. Ir tai ne pabaiga.

Iš viso nuo 2018 m. Vienuolyno gatvės ir teritorijos aplink ją tvarkymui Trakų rajono savivaldybė pasirašė 7 sutartis. Visos jos - mažos vertės. Ir visų rangovas yra tas pats - įmonė „Etra". Jeigu visam gatvės tvarkymui būtų skelbtas vienas konkursas, jo vertė būtų buvusi beveik 70 tūkst. eurų. O tam jau būtų reikėję skelbti viešąjį konkursą, kuriame galėtų dalyvauti visi kriterijus atitinkantys tiekėjai ir tektų rinktis mažiausiai pasiūlytą kainą.

Panašu, kad tokia praktika savivaldybėje įsigalėjusi ir neplanuoja keistis. Mat tai nepasikeitė net kai darbą administracijos direktoriaus pareigose baigė liberalas, buvusios merės bendrapartietis Darius Kvedaravičius, o jį poste pakeitė kitas liberalas A.Šatevičius.

Štai šiemet organizuotas Žaizdrių gyvenamojo kvartalo poilsio aikštelės tvarkymo projektas taip pat kelia įtarimų. Aikštelės pritaikymas bendruomenės poreikiams buvo organizuojamas dviem etapais. Tad ir konkursai buvo skelbti du. Kaip savivaldybė mėgsta, abu - „ant" mažos vertės ribos (11,97 tūkst. eurų ir 11,73 tūkst. eurų). O laimėtojas - vėl įmonė „Etra".

Kaip matyti iš viešųjų pirkimų tarnybos skelbiamos informacijos, per pastaruosius keletą metų Trakų rajono savivaldybė su šia įmone iš viso sudarė daugiau kaip 40 mažos vertės pirkimo sutarčių, kurių kiekvienos vertė neviršijo 12 tūkst. eurų.

„Vakaro žinioms" susisiekus su Trakų rajono savivaldybe, paaiškėjo, kad administracijos direktorius A.Šatevičius rinkiminiu metu atostogauja. Jo pavaduotoja Agata Mankeliūnienė sutiko paaiškinti, kodėl savivaldybė taip pamėgo mažos vertės pirkimus.

„Taip, turime mažos vertės pirkimų, nes mums tai leidžia Viešųjų pirkimų įstatymas. Kai vertė neviršija 10 tūkst. eurų, galime apklausti ir vieną tiekėją, bet mes stengiamės apklausti bent tris. Tokie pirkimai leidžia mums pasitelkti vietinius rangovus, kuriuos žinome. Kartu taip prisidedame prie vietos verslo parėmimo. Turime įmonių rajone, kurias norisi palaikyti.

Kartu maži pirkimai leidžia darbus atlikti vieną po kito. Pavyzdžiui, sutvarkyti vieną, paskui kitą kiemą, įrengti kažką papildomai jau sutvarkytoje erdvėje ir pan.", - sakė A.Mankeliūnienė.

Mažos vertės pirkimų realybės pavyzdys

Apie tai, kaip praktikoje veikia mažos vertės pirkimų magija, „Vakaro žinioms" sutiko papasakoti advokatas Andrius Krištapavičius. „Mažos vertės pirkimas yra būdas išvengti viešumo. Nes apie pirkimą žinos mažai tiekėjų. Kai vykdomas toks pirkimas, neprivalai viešai pranešti apie būsimą konkursą ir gali apklausti tą tiekėją, kurį nori.

Pavyzdžiui, Trakų rajone yra dvi žiniasklaidos priemonės: „Galvės laikraštis" ir „Trakų žemė". Pagal ankstesnę praktiką, savivaldybės pareigūnas, vykdantis pirkimą, visada apklausdavo abu. Konkursą skelbti savivaldybės užsakomą informaciją laimėdavo pasiūlęs žemesnę kainą.

Kurį laiką „Galvė" popierinio varianto neleido, tačiau jeigu savivaldybė kreiptųsi ir paklaustų, už kiek laikraštis sutiktų publikuoti savivaldybės užsakomą informaciją ir leisti laikraštį, būtų pateikiama konkreti kaina. Įprastai kaina būdavo 0,19 ct su PVM už kvadratinį centimetrą. Tačiau šiemet ar pernai nutiko taip, kad savivaldybė, matyt, pamąstė, kad „Galvė" per daug kritiškai rašo apie savivaldybės administraciją ir nusprendė nesikreipti į laikraštį dėl kainos pasiūlymo.

Tad savivaldybė kreipėsi tik į „Trakų žemę", kuri pateikė kainos pasiūlymą - 0,39 ct su PVM už kvadratinį centimetrą vietoj buvusių 0,19 ct su PVM. Ir toks pasiūlymas laimėjo. Koks rezultatas? Išleista dvigubai daugiau mokesčių mokėtojų pinigų ir turime žiniasklaidą, kuri yra patogi Trakų rajono savivaldybės politikams. Nebereikia net nuosavo laikraščio turėti. Pakanka sužlugdyti konkurentą, o kitas, tuo pasinaudodamas, pasididina kainą. Tai pavyzdys, kaip per mažos vertės pirkimus galima tvarkytis visose srityse. Manau, taip vyksta visoje Lietuvoje", - sako advokatas.

Konkursuose sekasi buvusiai darbuotojai

Vietos rajono laikraštis „Galvė" skelbia ir daugiau įdomių detalių apie savivaldybės viešuosius pirkimus. Pavyzdžiui, jau ne vienerius metus savivaldybė perka socialinės globos paslaugas senyvo amžiaus žmonėms ir žmonėms su negalia. Šias paslaugas savivaldybei teikia viešoji įstaiga „Šv.Domininko namai".

Sutapimas, tačiau jai vadovauja Janina Stadalnynkienė, kuri, kaip teigia vietos laikraštis, buvusios merės, liberalės E.Rudelienės pažįstama. Ji pernai vykusių rinkimų į Seimą metu padėjo surengti „Šv.Domininko namuose" kandidatės E.Rudelienės susitikimą su vietiniais senyvo amžiaus gyventojais.

Bet gal tai tik sutapimas, kad šiai įmonei kaip tik šypsosi sėkmė konkursuose su savivaldybe. Iš viso per kelis pastaruosius metus įmonė su savivaldybe pasirašė penkias tokias sutartis.

Pavyzdžiui, 2018 m. tokios sutarties vertė buvo 66 tūkst. Įdomu, kad, vos pasirašius sutartį su savivaldybe, įmonė po dešimties dienų pasirašė statybų rangos sutartį, kurios vertė - 10,76 tūkst. eurų. O pasirašė ne su bet kuo, o su vietos įmone „Rumida". Ant sutarties - įmonės direktoriaus Henriko Rudelio pavardė. Turbūt sutapimas, kad tai - tuo metu mere dar buvusios E.Rudelienės vyras.

Vėlesniais - 2020 ir 2021 - metais „Šv.Domininko namai" su Trakų rajono savivaldybe pasirašė dar dvi socialinės globos sutartis, kurių kiekvienos vertė - po 100 tūkst. eurų. O 2020 m. taip pat pasirašė ir dar vieną mažos vertės pirkimo sutartį iš UAB „Rumida", kurios vertė - 12 tūkst. eurų.

Beje, J.Stadalnynkienė - buvusi Trakų rajono savivaldybės darbuotoja. „Vakaro žinioms" susisiekus su ja, šį faktą moteris patvirtino. „Esu dirbusi savivaldybėje, tad pažįstu merę ir daug savivaldybės darbuotojų ne asmeniškai, o kaip buvusius kolegas", - sakė J.Stadalnynkienė. Tame, kad pirko paslaugas iš buvusios merės vyro, moteris nieko blogo nemato: „Padariau apklausą pagal viešųjų pirkimų įstatymą ir tame nieko blogo nėra."

Tačiau J.Stadalnynkienė tikino, kad E.Rudelienės apsilankymas Aukštadvaryje rinkimų metu buvo ne susitikimas su rinkėjais, o šventė.

„Renginys buvo skirtas Tarptautinei mokytojų dienai, o ne rinkiminis. Mokykla salės neturėjo, todėl paprašė mūsų bendradarbiauti. Tačiau kažkas tai susiejo su politika ir viską iškraipė. E.Rudelienė atvažiavo pasveikinti buvusių mokytojų", - sakė J.Stadalnynkienė.

Paklausta, ar šventėje dalyvavo tie patys žmonės, kuriems ir teikiamos globos paslaugos pagal su savivaldybe sudarytą sutartį, moteris patikino, kad taip ir yra: „Buvo senjorai mokytojai ir Aukštadvario gyventojai. Taip, jie gauna šias paslaugas ir yra pensiono gyventojai. Jie nesusiję su jokia partija, tiesiog jie čia gyvena."

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (43)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KONVENCIJA: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad vertinant dėl Stambulo konvencijos Seime tvyrančias įtampas yra akivaizdu, jog teikti konvenciją ratifikavimui šiuo metu būtų labai rizikinga.
  • EKONOMIKA: Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė įsitikinusi, kad Lietuvos ekonomika per COVID-19 pandemiją nenukentėjo, todėl valstybei reikėtų galvoti ne apie atsigavimą, o tolesnį augimą.
  • UŽSTATAS: Buvusiam koncerno „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui bus grąžintas 25.000 Eur užstatas, antradienį galutinai nusprendė Lietuvos apeliacinis teismas.
  • VAKCINOS: Dabartinės vakcinos nuo COVID-19 sunkiai susidoros su omikron atmaina, o sukurti naują veiksmingą skiepą prireiks kelių mėnesių, JAV vakcinų gamintojos „Moderna“ vadovas sakė laikraščiui „Financial Times“.
  • MEDIENA: Valstybinė miškų urėdija pirmadienį skelbė, kad pasibaigus medienos pardavimo aukcionui 2022 m. pirmajam pusmečiui, matomas didelis medienos poreikis rinkoje – planuojamas 238 mln. eurų uždarbis.
  • DUJOS: Gamtinės dujos gyventojams, priklausomai nuo suvartojimo, nuo sausio brangs 27–36%.
  • ŪKIAI: Statistikos departamento išankstiniais duomenimis, ūkių skaičius Lietuvoje per 10 metų sumažėjo 34 proc ir labiausiai sumažėjo ūkių, turinčių 2–5 ha, 1–2 ha ir 5–10 ha naudojamų žemės ūkio naudmenų (palyginti su 2010 m. – atitinkamai 52, 48 ir 34 proc.).
  • IŠLAIDOS: Per „Juodojo penktadienio“ išpardavimų dieną (lapkričio 26 d.) „Swedbank“ klientai apsipirkdami interneto parduotuvėse šįmet išleido bent 7,6 mln. eurų ir palyginus su praėjusių metų „Juoduoju penktadieniu“, interneto parduotuvėse išleista suma išaugo 19 proc., o lyginant su analogiška 2019-ųjų diena – užfiksuotos 2 kartus padidėjusios išlaidos.
  • PLĖTRA: Antradienio rytą prasidės Lietuvos žemės ūkio rūmų tarybos posėdis, kuriame bus aptariamas visam kaimui ir žemės ūkiui svarbus klausimas – Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginis planas.
  • POLITIKA: Vertinant Lietuvos politiką Kinijos ir Taivano atžvilgiu, dabartinę Lietuvos poziciją palaikė 34% apklaustųjų, nepalaikė – 41%, o dar 26% neturėjo nuomonės.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar bijote naujos koronaviruso atmainos „Omikron"?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Lietuvoje bus įvestas privalomasis skiepijimas kaip Austrijoje, kokie bus Jūsų veiksmai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-6 +2 C

-2 +5 C

 

-2 +3 C

-4 +1 C

0 +5 C

 

-6 0 C

0-6 m/s

0-13 m/s

 

0-10 m/s