Praėjusią savaitę prie Seimo vykęs LGBT protestas turėjo būti nedidelis renginys, o išvirto į tikrą šaršalą. Prie LGBT atstovų pasirodę Antanas Kandrotas ir Petras Gražulis buvo užfiksuoti vaikščiojantys ant LGBT vėliavos. Dėl to abu buvo apskųsti policijai. Renginyje budėjusios policijos abejingumu pradėjo skųstis netgi politikai, kurie pačiame renginyje nė nedalyvavo.
Incidentas įvyko, kai LGBT atstovai ketvirtadienį prie Seimo piketavo prieš Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos įstatymą. Tuomet čia pasirodė A.Kandrotas-Celofanas su dar keliais žmonėmis, taip pat ir Seimo narys P.Gražulis. Kiek padiskutavę su piketuotojais, vėliau jie abu perėjo ant žemės ištiestą LGBT vėliavą. Vienoje tiesioginėje transliacijoje buvo matyti, kad vėliavą taip pat mindė ir Grafas Liutkevičius, kuris vėliavą dar ir apspjovė.
Kad dėl sutrukdyto renginio kreipsis į policiją, dar būdami prie Seimo kalbėjo LGBT atstovai.
„Rašysime raštą policijai. Tai yra pretenzija dėl jų neveikimo. Prašysime pradėti tarnybinį patikrinimą. Bus raštas Požėlai ir kopiją pridėsime Bilotaitei. Policija skaičiavo, kur baigiasi 100 metrų nuo Seimo, parodė, kur galiu ištiesti vėliavą - atrodo tai buvo pagrindinė užduotis. O tai, kad atėjo grupė žmonių ir sužlugdė mano renginį, kuriam turiu leidimą - tai policijai buvo neįdomu", - sakė Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko.
Jis tikino, kad toks kitaminčių elgesys jį paveikė: „Aš patyriau psichologinę traumą, kai mane persekiojo dėl mano orientacijos ir tautybės. Tas Celofanas - jis juk rėkė, kad esu ukrainietis ir kad turiu išvykti iš šalies. Ir tai vyko prie Seimo".
Skundė, nors nedalyvavo
Dar tą pačią dieną į policiją kreipėsi profesionaliu gėjumi save anksčiau pristatinėdavęs Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius, nors jo paties renginyje nė nebuvo.
Jis kreipėsi į Policijos generalinį komisarą Renatą Požėlą ir Vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę su prašymu pradėti tarnybinį patikrinimą dėl policijos pareigūnų neveikimo įgyvendinant konstitucinę teisę į taikius susirinkimus.
„Viena yra linksmai pasijuokti iš celofaninio bučinio. Visai kas kita yra ignoruoti, kai yra paneigiama konstitucinė teisė į taikius susirinkimus. Šiandien recidyvistas Celofanas fiziškai išsklaidė teisėtai (t. y. pagal Susirinkimų įstatymą) vykstantį mitingą, o policijos pareigūnai dėl to nieko nedarė ir ignoravo visus susirinkimo dalyvių prašymus užtikrinti jų teisę protestuoti.
Šitas maršas su trispalvėmis ir fizinis susidorojimas su kitaminčiais man primena rudmarškinius ir jų įvedinėjamą tvarką, kol valstybė ir jos institucijos tūno kamputyje netekusios amo. Visi matėm, kuo tai baigėsi. Ir tai pasikartoti negali", - apie savo kreipimąsi pranešė Seimo narys.
Žiniasklaidai jis prisipažino, kad pats LGL proteste nedalyvavo, tačiau tikina matęs susibūrimo vaizdo įrašus žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose.
„Iš tos medžiagos, kurią mačiau, policija neužtikrino galimybių į taikų susirinkimą, nepaisant to, kad organizatoriai ir dalyviai kelis kartus kreipėsi viešai į policijos pareigūnus, prašydami leisti tęsti tą mitingą. O policija nieko nedarė ir tai ignoravo", - pažymėjo T.V.Raskevičius. „Nesuprantu - čia yra teisinė valstybė ar Celofano valstybė?" - retorinį klausimą kėlė Seimo narys.
Dėl renginio šią savaitę susirūpino ir socialdemokratų atstovai, kurių renginyje taip pat nebuvo.
„Pasirodžius filmuotai medžiagai, kad policijos pareigūnai abejingai stebėjo, kaip agresyvūs asmenys bandė išvaikyti ketvirtadienį vykusį teisėtą taikų susirinkimą prie Seimo, socialdemokratai reikalauja vidaus reikalų ministrės A.Bilotaitės bei policijos generalinio komisaro R.Požėlos paaiškinti, ar taip elgdamiesi pareigūnai vykdė vadovybės nurodymus",- pranešime žiniasklaidai informuoja LSDP komunikacijos skyrius.
Tyrimas jau pradėtas
Pirmadienį Policijos generalinis komisaras R.Požėla viešai komentavo manantis, kad pareigūnai protesto metu padarė ne viską, ką galėjo.
„Jeigu manęs klausiate, ar mes viską padarėme idealiai, tai mano atsakymas - ne. Žinoma, kad galėjome geriau padaryti. Ir jeigu būtume geriau padarę, veikę proaktyviau, galbūt nebūtų buvę tęsinio, eskalacijos ir galbūt nebūtų buvę pradėtų tyrimų. Bet mokomės iš savo klaidų ir ateityje turime išmokti šias pamokas", - žurnalistams pirmadienį prie Prezidentūros komentavo R.Požėla.
Jis pridūrė, kad po ketvirtadienį įvykusio LGBT bendruomenės protesto jis kalbėjosi su Vilniaus apskrities policijos vadovu, kuriam išsakė pastebėjimus. Be to, anot komisaro, dėl šio incidento buvo pradėtas ir tyrimas.
Tuo tarpu vidaus reikalų ministrė A.Bilotaitė nesiryžo vertinti policijos pareigūnų veiksmų LGBT bendruomenės organizuotame proteste: „Man labai sudėtinga vertinti, nes aš nebuvau toje vietoje. Aš girdėjau, kad buvo toks atvejis, kuris yra vertinamas įvairiai. Todėl man, kaip ministrei, yra svarbu išsiaiškinti visas aplinkybes, pareigūnų veiksmus arba neveikimą, pagal atitinkamas tvarkas, teisės aktus, ir tada bus galima vertinti situaciją".