respublika.lt

Kyla G.Paškevičiaus palaikymo banga

(872)
2022 rugpjūčio 05 10:18:00
Justina GAFUROVA

Pastaruoju metu renginiuose ir viešojoje erdvėje nematyti ne tik plačiai aptarinėjamo SEL`o, bet ir tikros muzikos legendos - Gyčio Paškevičiaus. Po to, kai šoumenas Arūnas Valinskas savo rašinyje atlikėją ir jo sūnų pasiuntė ant „trijų raidžių", šiandien socialiniame tinkle kyla G.Paškevičiaus palaikymo banga. O neseniai pranešta, kad atlikėjas pagaliau susitiks su savo klausytojais - jis pasirodys per Žolinę vyksiančiame festivalyje Naisiuose.

×
nuotr. 5 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Po to, kai didžioji dalis atlikėjų paskutinę akimirką dėl LGBT spaudimo atsisakė dalyvauti prieš mažiau nei mėnesį vykusiame festivalyje „Naisių vasara", organizatoriai pranešė, kad šiemet rengs antrą šeimoms skirtą renginį. Jis turėtų vykti per Žolinę, rugpjūčio 15 d. Artėjant festivaliui skelbiama, kad jame pasirodys Gytis Paškevičius.

Apie tai socialiniame tinkle pranešė patys organizatoriai: „Festivalis visai šeimai „Naisių vasara" 2022: Žolinė" skelbia, kad gražiausių dainų koncertą rugpjūčio 15 d. surengs Gytis Paškevičius!"

Šią informaciją patvirtino ir festivalio mecenatas bei sumanytojas Ramūnas Karbauskis. Jis paskelbė, kad tai dar ne visos organizatorių paruoštos staigmenos. „Festivalis visai šeimai „Naisių vasara" 2022: Žolinė", kuris vyks rugpjūčio 15 dieną, pradeda skelbti geras žinias apie festivalyje dalyvausiančius atlikėjus ir jų joks Grinčas iš šio festivalio nepavogs."

Prisiminkime pradžią

Scenos legendos G.Paškevičiaus puolimas prasidėjo, kai kovo mėnesio pradžioje socialiniame tinkle „Facebook" pasirodė toks G.Paškevičiaus sūnaus Dominyko įrašas: „Vėl nauja rėmelių ir vėliavėlių pandemija... Nes kažkodėl žmonės galvoja, kad jie geriečių pusėj... Iš kur žinot? Kas sakė? Ar tikrai viską suprantat gerai? Ar tikrai žinot, kas vyksta? Blogiečiai puola? O iš kur žinot, kad jie blogiečiai, pagal ką skiriat? Kas yra geriečiai ir blogiečiai šiuo atveju?" Vos prasidėjus karui rašė Dominykas, kurio įrašas tuoj pat sulaukė vieningos neigiamos reakcijos viešojoje erdvėje. O tarp komentarų buvo ir G.Paškevičiaus žodžiai su klausimais, ar žmonės tikrai žino, kas vyksta, ir pagal ką skirstomi gerieji ir blogieji.

 

Tokie pasisakymai sukėlė didžiulį internautų ir kai kurių viešų žmonių pyktį. A.Valinskas viešai pasiuntė atlikėją ir jo sūnų rusų karo laivo link. Jis taip pat viešu laišku kreipėsi į visas Lietuvos savivaldybes, kad šios, organizuodamos miesto šventes, nekviestų tokių atlikėjų kaip G.Paškevičius ar Egidijus Dragūnas. A.Valinskas netgi patikino, kad Zarasų savivaldybė jau pritarė tokiam siūlymui. Kartu šoumenas paskelbė, kad greitai Nidos „Šlovės alėjoje" neliks G.Paškevičiaus delno. Neatsirado jokių muzikantų ar žinomų žmonių, kurie stotų G.Paškevičiaus pusėn, o ir pats dainininkas atsitvėrė tylos siena.

Eltos archyvo nuotr.

Tačiau pastaruoju metu socialiniuose tinkluose matyti kylanti G.Paškevičiaus palaikymo banga. Visuomenininkai ir paprasti žmonės ėmė dalytis G.Paškevičiaus dainomis, jų žodžiais su grotažyme „Gytis". Prie tokios palaikymo akcijos prisijungė buvęs vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius, juvelyrė Jurga Lago, rašytojas Žydrūnas Sadauskas, judėjimo „Basos mamos" vadovė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė, žurnalistė Ligita Juknevičiūtė, politikai Arminas Mockevičius, Audronė Jankuvienė, daugybė paprastų gyventojų.

Palaikymo įrašai trinami?

Vieni pirmųjų prabilo kavinės „Gustuko picerija" Šiauliuose savininkai.

„Pasirodo, ne įstatymai, ne visuomenė kaip paslaugos gavėjai, o sistemos tarnai dabar nustato bausmes. Arenos G.Paškevičiui nebenuomojamos, komercinėse radijo stotyse jo dainos negrojamos (išskyrus radijo stotį „Pūkas" ir kai kurias regionines radijo stotis), valstybinėse ir miesto šventėse, kurios vyksta už mūsų sumokėtus mokesčius, jo nepamatysime.

Pasirodo, turime naują pramogų pasaulio diktatorių. Tik gaila, kad neturime tikrų popestrados meno žmonių, kurie atsistotų į teisybės pusę", - rašė picerijos savininkas Mantas Zemeckas.

Daug žmonių pasidalijo šiuo įrašu, bet picerijos atstovai greitai pranešė, kad įrašas be jokio įspėjimo buvo ištrintas. Tai sukėlė dar didesnę palaikymo bangą socialiniame tinkle. Pavyzdžiui, J.Lago įrašu su palaikymu G.Paškevičiui pasidalijo daugiau kaip tūkstantis internautų.

Kyla teisinių klausimų

Apie situaciją pasisakė ir dainų autorė, poetė Erika Drungytė, parašiusi žodžius ne vienai G.Paškevičiaus atliekamai ir visai Lietuvai žinomai dainai.

„Taigi - Gyčio klausimas. Vienas žmogus nusprendė, kad dėl tam žmogui nepatikusių dainininko sūnaus žodžių Gytis privalėjo pasiaiškinti viešai ir atgailauti. Gytis kaltas dėl to, kad nenuteisė ir neišdavė savo sūnaus. Todėl jį eliminavo iš scenos ir eterio.

Antras klausimas. Jei valstybėje yra tokių viešų asmenų, kurie vien dėl savo populiaraus įvaizdžio turi galios spręsti, kam gyventi, o kam mirti, kas joje vyksta? Ją valdo gaujos? Mafija? Joje gyvena korumpuota valdžia ir teisėsauga? Nes normalioje teisinėje šalyje tokie stebuklai neįmanomi", - savo socialinio tinklo įraše paskelbė E.Drungytė.

Ji sako, kad šioje situacijoje svarbus ir teisinis aspektas: „Tas žmogus, mano galva, padarė kelis nusikalstamus veiksmus. Pirma, jis atėmė iš žmonių pasirinkimo teisę. Iš visų piliečių ir nepiliečių. Antra, jis iš menininkų atėmė teisę skleisti savo kūrybą. Trečia, jis atėmė galimybę užsidirbti, nes atlikėjui galimybė koncertuoti ir gauti lėšų pagal autorines teises - tai vienintelis pragyvenimo šaltinis. Ketvirta, jis tas teises atėmė ir iš kitų bendraautorių - tekstų kūrėjų, muzikantų, garso, šviesos operatorių etc.

Ketvirtas klausimas. Tai mano asmeninis interesas. Su Gyčiu bendradarbiauju kelis dešimtmečius. Esu parašius daug visiems puikiai žinomų ir mėgstamų dainų tekstų - pradedant bene populiariausia „Mano kraštas", baigiant „Dukrai", „Palankūs vėjai", „Romansu dviem" ir daugybe kitų. Net ir „Draugams", kurios didžiąją dalį parašiau aš, bet pasimetė mano pavardė. Taigi tas žmogus eliminavo ir mane - mano kūrybą, darbą. Kai kompozitorius ir poetas sukuria dainą, ji keliauja kur nori ir pas ką nori. Bet mudu su Gyčiu kūrėme dainas ne kitiems, o jam, nes jis ir yra jų atlikėjas. Todėl visos teisės priklauso mums."

Šį įrašą E.Drungytė baigė tokiais žodžiais: „Ideologijos negali nugalėti šventų reikalų, per amžius saugotų šeimose, gentyse, religijose, valstybėse. Vyrai taip nesielgia. Draugai draugų neišduoda. Verslas taip nesielgia - garbė niekaip nenuperkama ir neparduodama. Populiarumas taip neparduodamas. Tai yra žema, šlykštu ir smirdi. Ypač toji sau užsidėta karūna."

Įžvelgė cenzūrą

Savo poziciją apie tai, kad klausytojai patys turėtų spręsti, ko klausyti, socialiniame tinkle išsakė ir Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška.

„Žmogų, jo poelgius pagal tikėjimą teisia Dievas. Pagal valstybės įstatymus - tik teismas. Jausmuose kartais neištveriame ir teisiame patys. Artimą. Draugą. Kolegą. Bet ne visus iš eilės. (...)

Lietuvoje turime pasiskelbusių „teisėjų" porą: A.Tapiną&A.Valinską. Abiejų „teisėjų" nuostatos - juodai baltos. Jokio pakantumo, subtilumo, savikritikos, išskyrus „Auksinio proto" vaidmenis (iš LRT už šią laidą UAB „Valius" kasmet gauna 450 000 mokesčių mokėtojų eurų). Svarbiausia, kad už nugarų palaiko sekėjų minia. Tarp šių „teisėjų" nuosprendžių atsidūrė Dragūnas, Paškevičius, kiti „netinkamai" pasirodę leidėjai, verslai. Neginant jų, teisti arba vertinti turėtų visuomenė. Koncertus, pasirodymus turėtų boikotuoti patys žiūrovai. Parduotuvėse „netinkamų" gamintojų, leidėjų prekes turėtų ignoruoti patys pirkėjai. Tuo metu 2 „teisėjų" reikalavimai uždaryti arenas, lentynas „ne taip pasielgusiems" tėra neteisėta cenzūra.

Akcija visada sukelia reakciją. Kai teismo vaidmenį nusisavina žmonės, neturintys nei teisėjo mantijos, nei išskirtinio moralumo, su laiku ateina atsakas. Valdo Vižinio, Erikos Drungytės vieši pareiškimai - dar ne pabaiga. Ponai „teisėjai", visų neįbauginsite ir nesuklupdysite", - palaikymą viešai išreiškė Kazlų Rūdos meras.

Post Scriptum. „Vakaro žinios" susisiekė su atlikėju G.Paškevičiumi. Jis su žiniasklaida bendrauti šiuo metu nenori, tačiau nuoširdžiai padėkojo jį palaikantiems žmonėms.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
861
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (872)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SANKCIJOS: Kinija pareiškė, kad jos sankcijos Lietuvos susisiekimo viceministrei Agnei Vaiciukevičiūtei yra „tinkamos ir pagrįstos“, praneša agentūra „Reuters“.
  • KOMPENSACIJA: Vyriausybės ketinimus kompensuoti veiklą stabdančios nepriklausomos elektros tiekėjos „Perlas Energija“ klientų nuostolius ekonomistas Nerijus Mačiulis vadina klaida.
  • KAINA: Pasak Energetikos ministerijos, nepriklausomaiomai elektros tiekėjai „Perlas Energija“ pranešus apie nuo rugsėjo stabdomą veiklą, kito tiekėjo nepasirinkę jos klientai laikinai, iki šių metų pabaigos, turėtų mokėti 24 centus už kilovatvalandę.
  • BIRŽA: Elektros birža „Nord Pool“ paragino rinkos dalyvius teikti daugiau kasvalandinių paraiškų vietoje siūlymų tiekti elektrą keletui valandų už tą pačią kainą (vadinamųjų „blokų“).
  • APKLAUSA: Tik 8% gyventojų tiki, kad Lietuvoje situacija krypsta geryn, beveik trys ketvirtadaliai mano, kad ji blogėja, rodo atlikta „Baltijos tyrimų“ apklausa.
  • MIGRANTAI: Iš Medininkų užsieniečių registracijos centro ketvirtadienį iškelti paskutinieji 12 čia laikinai gyvenusių neteisėtų migrantų - jie perkelti į užsieniečių registracijos centrus Pabradėje bei Kybartuose.
  • KOSMOSAS: Europos kosmoso agentūra kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia konkursą Lietuvos kosmoso pramonės koordinatoriaus pareigoms užimti.
  • PROTESTAS: Užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį iškvietė Kinijos laikinąjį reikalų patikėtinį Čiu Baihua pareikšti protesto dėl Pekino skelbiamų sankcijų susisiekimo viceministrei ir nutraukiamo bendradarbiavimo susisiekimo srityje po jos vizito Taivane.
  • PRIĖMIMAS: Penktadienį prasideda papildomas priėmimas į profesinio mokymo įstaigas, praneša Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
  • PEDAGOGIKA: Grupė įvairioms frakcijoms priklausančių parlamentarų parengė Konstitucijos pataisas, kurios leistų Seimo nariams užsiimti pedagogine veikla.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip vertinate naują tvarką, kad teigiamo COVID-19 greitojo testo nuotrauka įrodys, jog sergate?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +19 C

+13 +20 C

 

+11 +20 C

+20 +25 C

+22 +25 C

 

+24 +27 C

0-4 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s