respublika.lt

Kur nusėda vaikų maitinimo pinigai? Už pirkinių krepšelius permokama daugiau nei du kartus (32)

2021 birželio 23 16:45:00
Justina GAFUROVA

Kai kuriose mokyklose pandemija sukūrė neblogas sąlygas pasipelnyti nesąžiningiems maisto tiekėjams. Socialiniuose tinkluose tėvai dalijasi nuotraukomis, kokius maisto davinius gauna jų vaikai, ir iš nuotraukų atrodo, kad ne visais atvejais vaikus pasiekia tai, kas jiems priklauso.

×
nuotr. 2 nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.

 

Ekstremalios situacijos ir karantino metu mokslams vykstant per nuotolį, buvo surastas būdas, kaip užtikrinti mokinių nemokamo maitinimo paslaugos tęstinumą. Nuspręsta, kad vaikams vietoj pagamintų patiekalų bus suteikti maisto daviniai.

Pasigedo produktų už 20 eurų

Neseniai socialiniame tinkle „Facebook" tėveliai pasidalijo vieno maisto davinio mėnesiui nuotrauka. Joje - maisto davinys už 38 eurus pradinukui Raseinių rajono Šiluvos gimnazijoje. Nuotraukoje matyti pakuotė makaronų, varškės, dešrelių, kiaušinių, miltų, aliejaus. Taip pat yra konservų. Tėvai suabejojo, ar maisto kiekis tikrai yra toks, koks priklauso jų vaikui.

„Paskaičiavome, kad šie produktai kainuoja apie 12-13 eurų", - „Vakaro žinioms" sakė nuotrauką paviešinusi mama. Moteris teigė, kad su panašiomis nemaloniomis situacijomis dėl maitinimo mokykloje susiduria ne pirmą kartą. „Visą laiką komplektai yra panašūs, jie nežymiai keičiasi. Mes produktais nesiskundžiame, jie tikrai nėra blogi. Tačiau kyla įtarimų, kad vaikai negauna produktų už tą sumą, kuri jiems priklauso.

Pernai prasidėjus nuotoliniam ugdymui, gavome produktus ne iš parduotuvės, o maišeliuose susvertus žirnius, grikius. Tuomet kreipiausi į administraciją, ir situacija pagerėjo. Dabar vėl atrodo, kad trūksta produktų už maždaug 20 eurų. Už juos dar būtų galima nupirkti vaikams daržovių ar vaisių.

Pastebime ne mes vieni. Tiesa, kilus triukšmui, kai kurie tėvai iš valgyklos vadovybės gavo pasiūlymą - vaikams bus pridėta šaldytų ar kitų papildomų produktų, kad tik situacija nebūtų paviešinta", - pasakojo susirūpinusi mama.

Nemokamą maitinimą Raseinių rajono Šiluvos gimnazijoje gauna 90 mokinių. „Tegu vagia iš tų, kas turi, bet ne iš vaikų. Tai nėra mokyklos pinigai, juos valstybė perveda savivaldybei.

Man atrodo, jeigu valstybė yra paskaičiavusi, kiek priklauso kiekvienam vaikui, tiek ir turi juos pasiekti. Jeigu nuo vaiko lieka po 20 ir daugiau eurų kiekvieną mėnesį, susidaro nemaža suma. Jau, žiūrėk, ir kelionė į Turkiją išeina", - piktinasi mama.

Direktorius atostogauja Graikijoje


„Vakaro žinioms" susisiekus su Šiluvos gimnazijos direktoriumi Rimu Puidoku, paaiškėjo, kad direktorius kaip tyčia atostogauja. Tiesa, ne Turkijoje, o Graikijoje. „Aš neatsakinėsiu jums nieko. Atostogauju, tikrai man neskambinkite. Aš esu Graikijoje ir nesiruošiu darbinių reikalų spręsti atostogų metu", - net neišgirdęs, apie ką nori pasikalbėti žurnalistai, išpyškino direktorius.

Situaciją komentavusi jo pavaduotoja ugdymui Vaida Dirmauskienė sakė apie situaciją sužinojusi iš socialinių tinklų, bet mokyklos kaltės tame neįžvelgė. „Aš nesu už tai atsakinga, mes esame atsakingi už ugdymą. Už maitinimą atsakingi asmenys yra laimėję konkursą. Tai įmonė „Siglivita", - nurodė pavaduotoja.
Ši įmonė už maitinimą mokykloje atsakinga jau ketvirtus metus. Sutartis pasirašoma su Raseinių r. Šiluvos gimnazija, atstovaujama direktoriaus, veikiančio pagal įstatus.

Komentuoti situacijos pavaduotoja nenorėjo ir paprašė klausimus atsiųsti raštu. Jos atsakymuose nurodoma, kad „Nemokamam maitinimui skirtiems produktams įsigyti (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį) vienai dienai mokiniui pusryčiams skiriama 1,09 Eur, pietums 1-4 klasėms skiriama 1,80 Eur, 5-12 klasėms 1,95 Eur."

Atsiprašė lyg tarp kitko

Pavaduotoja tikina, kad oficialių skundų dėl maitinimo ir maisto davinių komplektų nebuvo gauta. O laiško pabaigoje pridėjo prierašą: „P.S. Dėl susidariusios situacijos kalbėta su tėvų atstovais ir „Siglivita" įmonės vadove. Buvo išsiaiškinta, kad įvyko nesusipratimas ir minėti maisto daviniai buvo išduoti už tris savaites, t.y. (gegužės 3-21 d.), todėl likusi maisto davinių dalis bus pridėta prie kito mėnesio maisto davinių. Gimnazijos administracija atsiprašo dėl susiklosčiusios situacijos."

„Vakaro žinioms" nepavyko susisiekti su įmonės „Siglivita" vadovybe nei telefonu, nei elektroniniu paštu. Iš viešųjų pirkimų tarnybos pateikiamų duomenų matyti, kad maitinimo paslaugas ši įmonė teikia dar kelioms ugdymo įstaigoms rajone. Šiuo metu su Raseinių r. Šiluvos gimnazija yra sudaryta 325 940 eurų vertės sutartis trejiems metams. Taip pat įmonė yra sudariusi maitinimo paslaugų sutartį su Raseinių specialiąja mokykla už 66 978 eurus, su Prezidento Jono Žemaičio gimnazija - 251 415 eurų vertės sutartis, su Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centru - 65 554 eurų vertės sutartis.

Problema valdžiai žinoma

Kaip „Vakaro žinioms" paaiškino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Edita Banienė, maitinimo paslaugų organizavimas teisės aktų nustatyta tvarka švietimo įstaigose yra savarankiškas. Mokinių nemokamą maitinimą administruoja savivaldybės, kurios skirsto mokykloms valstybės ir savo biudžeto lėšas, atsako už tikslingą jų panaudojimą.

„Ši problema ministerijai žinoma daugiau iš pačių savivaldybių, į kurias kreipiasi maisto daviniais nepatenkinti tėvai. Mūsų žiniomis, savivaldybės teikia mokykloms rekomendacijas dėl maisto davinių sudarymo ir dalijimo", - nurodė ministerijos atstovė.

Ekstremaliosios situacijos ir karantino laikotarpiu nemokamas maitinimas mokiniams teikiamas visose 60 savivaldybių. Ministerijos duomenimis, per 2021 metų I ketvirtį nemokamus pietus mokyklose vidutiniškai per mėnesį gavo apie 91,3 tūkst. mokinių (26,2 proc. visų mokinių), iš kurių 27,2 tūkst. - priešmokyklinukai ir 26 tūkst. - pirmokai.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (32)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
  • SUKČIAI: „Swedbank“ duomenimis, per vieną dieną banko klientų konsultacijų centras gauna iki 400 gyventojų skambučių ir pranešimų apie sukčių bandymus išvilioti asmeninius interneto bankininkystės, mokėjimo kortelių duomenis ir reikalavimus patvirtinti mokėjimus, kurių gyventojai patys neinicijavo.
  • MEDŽIAI: valstybinių miškų urėdijos miškininkai per šią savaitę apžiūrėjo miškus ir įvertino savaitgalį didelio vėjo bei lietaus padarytą žalą – iš viso buvo išversta ir išlaužyta beveik 10 000 kubinių metrų medžių daugiau nei 100 hektarų plote.
  • BIOGRAFIJA: nevyriausybinės asociacijos Mažosios Lietuvos reikalų tarybos ir Lietuvos valstybės istorijos archyvo iniciatyva susibūrė neformali Martyno Mažvydo biografijos tyrimo iniciatyvinė grupė, siekianti aktualizuoti ir suteikti impulsą naujiems M. Mažvydo biografijos tyrimams.
  • VERTINS: Europos vaistų agentūra antradienį pranešė pradėjusi Prancūzijos farmacijos bendrovės „Sanofi“ sukurtos vakcinos nuo COVID-19 peržiūrą, po kurios ji gali būti patvirtinta naudoti Europos Sąjungoje.
  • PAVYKO: Rusija antradienį paskelbė sėkmingai išbandžiusi naują S-500 oro gynybos raketinę sistemą, ji pataikė į dideliu greičiu skriejantį balistinį taikinį - S-500 sistema, kurios maksimalus veikimo nuotolis – 600 km, yra pati pažangiausia raketų gynybos sistema pasaulyje, gebanti atremti atakas į kosmosą.
  • KEIČIASI: kartu su pradinio, pagrindinio bei vidurinio ugdymo pokyčiais prasideda ir priešmokyklinio ugdymo programos atnaujinimas - nacionalinėje švietimo agentūroje darbą pradėjo 14 ekspertų, kurie parengs atnaujintą programą.

  • ATSIVERIA: pirmą kartą po devynių mėnesių pertraukos Eifelio bokštas Paryžiuje penktadienį vėl laukia lankytojų - Prancūzijos sostinės simbolis buvo uždarytas dėl koronaviruso pandemijos.
  • SIAUTĖJA: Rytų Rusijoje plečiasi dideli miškų gaisrai - Sibiro Jakutijos regione trečiadienį ugniagesiai kovojo su liepsnomis daugiau kaip 600 000 hektarų plote, pranešė miškų apsaugos tarnyba.
  • REKORDAS: Pietų Prancūzijoje esantis kino teatras „l’Eden“, kur buvo rodomi pirmieji brolių Lumiere`ų filmai, oficialiai pripažintas seniausiu pasaulyje veikiančiu kino teatru ir įrašytas į Gineso rekordų knygą - jis buvo atidarytas prieš 132 metus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar stebėsite Tokijo Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar stebėsite Tokijo vasaros Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +21 C

+12 +20 C

 

+14 +22 C

+19 +28 C

+22 +29 C

 

+25 +27 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos