respublika.lt

Kur kalės „MG Baltic“ bylos veikėjai – atvykti pasiūlė patiems

(123)
Publikuota: 2023 lapkričio 25 07:42:10, Vytas VARUNGIS
×
nuotr. 3 nuotr.
Eligijus Masiulis, Vytautas Gapšys ir Raimondas Kurlianskis. Redakcijos nuotr.

Jau aišku, kuris kalėjimas laukia už korupcinius nusikaltimus nuteistiems buvusiam Seimo nariui Eligijui Masiuliui ir parlamentarui Vytautui Gapšiui. Buvusiam koncerno viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui yra daugiau variantų. Tačiau visi trys politinės korupcijos byloje laisvės atėmimo bausmėmis nuteisti veikėjai nori sustabdyti nuosprendžio vykdymą.

 

Pasiūlė atvykti patiems

Vakar į kalėjimo vartus turi pasibelsti buvęs „MG Baltic" (dabar - „MG grupė") koncerno viceprezidentas R.Kurlianskis, buvęs Seimo narys ir buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E.Masiulis, Seimo narys ir buvęs Darbo partijos pirmininko pirmasis pavaduotojas V.Gapšys. Juos už korupcinius nusikaltimus trečiadienį nuteisė Lietuvos apeliacinis teismas.

Pagal įstatymą nuosprendis turi būti nukreiptas vykdyti per tris dienas nuo jo paskelbimo.. Kaip nustatyta, teismas bylą nuosprendžiui vykdyti ketvirtadienį persiuntė Vilniaus apygardos teismui.

Pentadienį nutartį policija gavo. „Vakaro žinioms" Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis komentavo: „Su nuteistais asmenimis susisiekta ir sutarta, kad šiandien jie patys atvyks į policijos įstaigas pagal gyvenamąsias vietas. Atvykus į policiją pareigūnai pristatys juos į įkalinimo įstaigą."

Politikų už grotų neatskiria

Kaip rašė „Vakaro žinios", R.Kurlianskiui skirta kalėti 6 metus, E.Masiuliui - 5,5 metų, V.Gapšiui - 4,5 metų

Lietuvos kalėjimų tarnyba pakomentavo, kad šie vyrai iš pradžių turėtų būti sulaikomi ir konvojuojami į Kauno kalėjimą. Konkrečią nuteistojo bausmės atlikimo vietą parenka laisvės atėmimo vietų įstaiga, atsižvelgdama į jo keliamą pavojų, visuomenės saugumą, padarytos nusikalstamos veikos pavojingumą ir pobūdį, į sveikatą, psichologines savybes, amžių, darbingumą, turimą specialybę, o jei yra galimybė, - ir į nuteistojo nepilnamečių vaikų interesus, jo arba artimųjų nuolatinę gyvenamąją vietą. Taip pat atsižvelgiama į laisvų vietų skaičių įkalinimo įstaigose.

Buvę ir esami valstybės politikai, teisėsaugos, teismų, prokuratūros, kontrolės, valdžios ir valdymo institucijų pareigūnai, pirmąjį kartą atliekantys laisvės atėmimo bausmę įkalinami Kauno kalėjime. Čia bausmę turėtų atlikti E.Masiulis ir V.Gapšys. O R.Kurlianskis gali būti paskirtas į Pravieniškių 1-ą, 2-ą, Alytaus, Marijampolės, Vilniaus kalėjimus. Sprendimas dėl to dar nėra priimtas.

Prašys stabdyti nuosprendžio vykdymą

Iškart po nuosprendžio R.Kurlianskis sakė: „Turėsiu atlikti laisvės atėmimo bausmę." Jis neatmetė galimybės, kad į kalėjimą nuvyks ir pats. Buvęs koncerno viceprezidentas savo kaltės ir toliau nepripažįsta. Kaip ir kiti nuteistieji nuosprendį skųs LAT.

Penktadienį „Eltai" R.Kurlianskio advokatas Giedrius Danėlius patvirtino, kad jo ginamasis prašys pristabdyti jam skirtos laivės atėmimo bausmės vykdymą.

E.Masiulis žurnalistams taip pat žadėjo, kad į kalėjimą prisistatys pats, bet pažymėjo, kad labai skaudu dėl artimųjų. „Procesas LAT nebus greitas, todėl galutinio sprendimo reikės laukti valdiškuose namuose", - „Vakarų ekspresui" sakė E. Masiulis.

Anot jo, vykstant procesui Lietuva jau daug sužinojo, tačiau byla dar nesibaigė ir gali paaiškėti ir naujų politinių užkulisių aplinkybių. E.Masiulis svarstė, kad kalėjime gal parašys knygą.

Tačiau, kaip penktadienį pranešė „Elta", jis planuoja pateikti prašymą LAT stabdyti apkaltinamojo sprendimo vykdymą iki kol LAT nepriims galutinio verdikto. E.Masiulis teigė negavęs jokios informacijos apie tai, kada jam galėtų būti pradėti vykdyti teismo skirta laisvės atėmimo bausmė: „

„Apeliacinis teismas turėjo supažindinti pagal įstatymą, bet ne, nebuvo įvykdyta ši procedūra", - dėstė E.Masiulis.

V.Gapšys kitą dieną po nuosprendžio neslėpė nusivylimo: „Kodėl jie nenorėjo įsigilinti? Kodėl nenorėjo to padaryti? Man sunku aiškinti, vidus verda, skaitant kiekvieną tą eilutę." Anot Seimo nario, bausmę jis vertina „kaip bausmę pirmiausiai mano šeimai, o ne man".

Jis patikino, kad kol kas Seimo nario mandato neketina atsisakyti ir prašo sustabdyti nuosprendžio vykdymą.

Mokės ir baudas

Kaip rašė „Vakaro žinios", šioje byloje R.Kurlianskiui už papirkimus ir prekybą poveikiu skirta ir beveik 19 tūkst. eurų bauda, 5 metams atimta teisė eiti vadovaujamas pareigas viešajame ir privačiame sektoriuose, visuomenės informavimo priemonėse.

Iš E.Masiulio už kyšininkavimą, prekybą poveikiu ir neteisėtą praturtėjimą skirta ne tik laisvės atėmimo bausmė, bet ir konfiskuota beveik 241,5 tūkst. eurų, iš V.Gapšio už kyšininkavimą ir prekybą poveikiu išieškos 8 tūkst. eurų.

Buvęs Seimo narys ir buvęs Liberalų sąjūdžio tarybos narys Šarūnas Gustainis už kyšininkavimą mokės beveik 19 tūkst. eurų baudą, bus išieškota per 4 tūkst. eurų. Buvusiam Seimo nariui ir buvusiam Liberalų sąjūdžio vicepirmininkui Gintarui Steponavičiui už piktnaudžiavimą tarnyba skirta per 15 tūkst. eurų bauda.

E.Masiuliui, V.Gapšiui, Š.Gustainiui 5 metams, o G.Steponavičiui 4 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas.

Koncernui „MG Baltic" už papirkimą ir prekybą poveikiu paskirta - apie 1,13 mln. eurų, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiui už kyšininkavimą, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimą - per 376 tūkst. eurų, Darbo partijai už kyšininkavimą ir prekybą poveikiu - per 301 tūkst. eurų baudos.

Tenkino stambaus verslo interesus

„Per byloje inkriminuotus nusikalstamų veikų padarymo laikotarpius buvo fiksuoti sistemingi R.Kurlianskio ir minėtų Seimo narių susitikimai, kuriuos dažniausiai inicijuodavo būtent R. Kurlianskis. Ir tai darydavo neatsitiktinai, o derindamas šiuos susitikimus prie Seime ar kitose valstybės ar savivaldybės institucijose tuo metu sprendžiamų koncernui „MG Baltic" reikšmingų politinių klausimų. Visus šiuos R.Kurlianskio pasiūlymus susitikti E.Masiulis, Š.Gustainis, G.Steponavičius, V.Gapšys tuomet noriai priimdavo", - komentavo bylą nagrinėjusios Apeliacinio teismo teisėjų kolegijos pirmininkas Albinas Bielskis.

Anot teismo, visi nusikaltimai padaryti siekiant savanaudiškų tikslų. Išskyrus vieną E.Masiulio dėl neteisėto praturtėjimo, visi kiti padaryti prieš valstybės tarnybą ir viešąjį interesą.

Pažymėta, kad ketvertas politikų buvo Seimo nariai, bet tenkino ne visuomenės, o stambaus verslo - koncerno „MG Baltic" interesus. Teisėjų kolegijai nekilo abejonių, kad šie politikai ir verslininkas padarė itin didelę neturtinę žalą Lietuvos valstybei, jos pilietinei visuomenei.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
53
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (123)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +6 C

+1 +7 C

+1 +7 C

+5 +11 C

+6 +13 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s