respublika.lt

Kuo vietos „teisuoliams" neįtiko popiežius?

(231)
2022 gegužės 14 22:00:00
Olava STRIKULIENĖ

Rusijos karas Ukrainoje taip įaudrino visuomenę, kad kai kurie veikėjai ėmė piktintis net popiežiumi Pranciškumi. Juos papiktino iš konteksto ištrauktas, neva popiežiaus pasakytas, sakinys apie „NATO lojimą prie Rusijos durų". Esą tai galėjo paskatinti Rusijos kariuomenės invaziją į Ukrainą. Kita vertus, popiežius apgailestauja dėl ukrainiečių kančių, smerkia karinę invaziją į Ukrainą. Tad ar pagrįstai puolamas Šventasis Tėvas?

×
nuotr. 1 nuotr.
Nors popiežius Pranciškus pasisako už taiką, meldžiasi už Ukrainą, prašo susitikimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu Maskvoje, kad pabandytų sustabdyti karą, vis tiek atsiranda teigiančių, jog Šventasis Tėvas daro per mažai... EPA - Eltos nuotr.

 

 

Priminsime, kad gegužės pirmosiomis dienomis pasirodė informacija, esą kalbėdamas su italų dienraščiu „Corriere Della Sera" popiežius Pranciškus pareiškė, kad „NATO lojimas prie Rusijos durų" galėjo paskatinti Rusijos invaziją į Ukrainą. Popiežius taip pat teigia nežinantis, ar kitos šalys turėtų tiekti Ukrainai daugiau ginklų.

Kartu popiežius apgailestavo dėl karo žiaurumo ir sukritikavo Rusijos ortodoksų bažnyčios vadovą. Popiežius įspėjo, kad Maskvos patriarchas Kirilas „negali virsti Putino ministrantu".

Pranciškus palygino karą Ukrainoje su kitais konfliktais, kuriuos, pasak jo, kurstė tarptautiniai interesai: „Sirija, Jemenas, Irakas, vienas karas po kito Afrikoje."

Pamatę tokius pranešimus lietuviški „teisuoliai" popiežių ėmė kone kaltinti tarnyste Putinui.

Kas be kaltės?

Politologas Bernaras Ivanovas nematė jokios priežasties, kodėl popiežius Pranciškus turėtų būt kritikuojamas pasauliečių:

„Galėčiau pasakyti taip, - pakomentavo B.Ivanovas, - popiežius Pranciškus ne kartą pats yra sakęs, kad geopolitikoje nenusimano. O paprasčiau aš pasakyčiau: nesikabinėkite prie Šventojo Tėvo, nes priekaištauti jam yra tiesiog nesąžininga ir nesolidu. Reikia žiūrėti bendrai į jo darbus, į jo pastangas nutraukti karą.

Jo žodžiai ištraukti iš konteksto. Žurnalistai labai nori sensacijų. Išverčia Pranciškaus žodžius ne tuo galu. Tegul pasižiūri į kontekstą, ką popiežius pasakė iš tikrųjų. Ne tai, ką jo žodžiuose įžvelgia kažkokie fašistuojantys niekšeliai.

Reikia truputėlį sąžinės turėti... Popiežius Pranciškus niekada nebuvo Rusijos šalininkas ir nebus. Jis visada dėjo ir deda didžiules pastangas, kad -pasaulyje įsivyrautų taika."

Juk ir Dekaloge skelbiama „nežudyk"... Popiežius tiesiog nuosekliai vadovaujasi Dekalogu?

„Karas yra baisus dalykas, - atsakė B.Ivanovas, - bet negalime prarasti sveikos nuovokos, dėl kiekvieno dalyko plėšytis ir kaltinti net popiežių. Ir Šventajame Rašte pasakyta: „kas be kaltės, tegul pirmas meta akmenį". O kas iš mūsų be nuodėmės? Tuomet apie ką mes kalbame?"

Demokratiškas pasaulis

Politologas Algis Krupavičius atkreipė dėmesį, jog demokratinėse šalyse nuomonių įvairovė yra nedraudžiama. Tad šiame kontekste net ir skirtingas požiūris į popiežiaus žodžius nebūtų laikomas visiškai nepriimtinu. A.Krupavičius paaiškino:

„Tiesą sakant, jeigu skaitytume įvairius analitinius tekstus, įvairioje Vakarų šalių žiniasklaidoje rastume įvairių interpretacijų apie Rusijos ir Ukrainos karo priežastis. JAV yra ne vienas garsus apžvalgininkas, kuris irgi yra sakęs, kad konkrečiai NATO yra viena iš Rusijos ir Ukrainos karo priežasčių. Jei neklystu, dar vasario pradžioje kai kuriose „New York Times" ar „Washington Post" publikacijose buvo aiškiai kalbama, kad nereikia būti šventesniems už Romos popiežių ir reikia matyti visapusiškai.

Apskritai visuomenės nuomonė dėl Rusijos ir Ukrainos karo yra prieštaringa. Publikuota apklausa JAV, Arizonos valstijoje, Finikse, irgi parodė, kad Amerikos visuomenė turi labai įvairų požiūrį į užsienio politiką. JAV prezidentą Džo Baideną (Joe Biden) didelė dalis amerikiečių vertina, kaip nesusitvarkantį su situacija Ukrainoje.

O Lietuvoje dabar situacija, panašu, grįžusi 30 metų atgal, kai buvo galima tik viena nuomonė. Ta, kurią suformuluoja valdantys politikai. Kitokia nuomonė, kuri nėra oficiali, kitokios pažiūros yra beveik neįmanomos. Jos ne tik kritikuojamos, bet iš esmės nepriimamos. Tokia atmosfera visuomenei kelia daug klausimų be atsakymų.

Amerikiečių apklausa atskleidė, kas svarbiausia išorės grėsme jie laiko Kiniją (42 proc.), o ne Rusiją. Rusija pagal išorinę grėsmę buvo tik ketvirtoje vietoje. Antroje vietoje Iranas (20 proc.), trečioje - Šiaurės Korėja (18 proc.). Be to, 53 proc. amerikiečių mano, kad sankcijos, skirtos Rusijai, kenkia pačiai Amerikai, o 44 proc. atsakė, kad sankcijos kenkia Rusijai.

Demokratinėse šalyse galėtume daugiau rasti labai skirtingų nuomonių, o Lietuva linkusi nutylėti oficialiai „netinkamą" požiūrį. Nors demokratiniame pasaulyje stengiamasi svarstyti įvairiausias nuomones, požiūrius. Dėl to jis ir yra demokratinis pasaulis."

Į ką lietuviai panašūs?

Tačiau Lietuvoje, jei tavo požiūris bent kiek skiriasi nuo oficialiojo, būsi užsipultas. Atrodo, mūsų „teisuoliai" užblokuotų net patį popiežių!

„Viena iš tarptautinių tyrimų agentūrų balandžio pabaigoje atliko apklausą daugelyje pasaulio šalių, - pasakojo A.Krupavičius. - Respondentai turėjo atsakyti, kokius pasaulyje mato didžiausius iššūkius. Šių didžiausių iššūkių sąraše Rusijos ir Ukrainos karas nebuvo pirmoje vietoje. 32 proc. respondentų manė, kad didžiausi iššūkiai yra infliacija, socialinė nelygybė, skurdas, nedarbas, o karas Ukrainoje buvo tik 11-oje vietoje. Apklausoje dalyvavo Turkija, JAV, Didžioji Britanija, Pietų Afrika, Japonija, Čilė, Nyderlandai, Meksika, Indija, Vengrija ir t.t.

Tarptautinės korporacijos atlieka daug tyrimų, tačiau jų surinkti apklausų duomenys nebūtinai tiktų Lietuvos diskursui.

Neseniai žiūrėjau europiečių tyrimą, atliktą prieš kelerius metus, apie pasitikėjimą socialine apsauga, politinėmis institucijomis ir t.t. Vertybiniuose klausimuose mes, lietuviai, norime atrodyti kaip šiaurės europiečiai, vakariečiai, bet Europos tyrimo situacija rodo, kad mes panašesni į Rusiją, kur 80 proc. gyventojų palaiko dabartinį režimą. Nors yra tam tikrų išlygų, esame panašūs ir į tą pačią Baltarusiją, nes į klausimą, „koks politinis režimas mums priimtiniausias", lietuvių atsakymas, švelniai tariant, jei nestebina, tai tikrai verčia susimąstyti...

Atsiverčiu Europos vertybinį atlasą. Jame duomenys apie 2017-2018 metais atliktą tyrimą skirtingose šalyse. Buvo klausiama apie politinius režimus. Vienas atsakymų: „geriausia politinė sistema - tai stiprus lyderis, kuris gali nesiskaityti su šalies parlamentu ir nekreipti dėmesio į jo rinkimų rezultatus". Lietuvoje šį atsakymą pasirinko 55,5 proc. respondentų, o Rusijoje - 32,4 proc. Vadinasi, Lietuvoje už stiprų lyderį pasisakė daugiau žmonių nei Rusijoje... O Turkijoje už stiprų lyderį pasisakė 55,9 proc, vos ne identiškai kaip Lietuvoje. Ukrainoje ir Baltarusijoje už stiprų lyderį pasisakė 48 proc.

Kitos Europos šalys, išskyrus Portugaliją, rinkosi demokratiškesnes politines sistemas. Skandinavijos šalyse tik 14-19 proc apklaustųjų norėjo stiprios rankos lyderio, o Prancūzijoje, Vokietijoje - 20-25 proc. O šit Lietuvoje, kaip ir Turkijoje, labai stiprios autokratinės vertybės. Todėl mums būdingas per didelis pasitikėjimas socialinėmis medijomis. Tai erdvė, kuri formuoja mūsų vieningą nuomonę, o kitokią nuomonę, kritiką atmeta, netoleruoja.

Lietuvoje apie 50 proc. pasitiki socialine žiniasklaida, o Vokietijoje - 16 proc., Jungtinėje Karalystėje - 17 proc., Šiaurės Europos šalyse - irgi panašiai. O lietuviai ieško nuomonės lyderio, kuris padiktuotų visuomenei receptą ir nereikėtų galvoti savo galva.

Valdas Adamkus, dalyvaudamas rinkimuose, yra pasisakęs už stiprią valstybę ir laisvą žmogų. Stiprią valstybę, galėtume sakyti, kad turime, o apie laisvą žmogų galime tik pasvajoti. Ta orientacija į stiprų lyderį, autokratiją ir nepasitikėjimą tais, kurie turi savarankišką, nepriklausomą mąstymą - yra tos pačios monetos ta pati pusė.

Mes nuo Rusijos, Baltarusijos, Turkijos nesame toli nuėję."

Kitokia nuomonė baugina

„Oficialioje žiniasklaidoje tokios temos (kad žmonės turi teisę galvoti skirtingai - aut. past.) nediskutuojamos, jų nėra, - neslėpė A.Krupavičius. - Kitas dalykas, irgi ne mažiau dramatiškas, - kitokia nuomonė reiškiama tyliai, savuose ratuose, ne viešai. Ir labai panašu, kad neviešame draugų rate kritikos yra tikrai daugiau. Bet visuomenės apklausos tos kritikos elementariausiai neparodo.

Žurnalistas Tomas Fridmenas (Thom L.Friedman) JAV oficioze „New York Times" publikavo straipsnį „Tai yra Putino karas. Bet Amerika ir NATO nėra nekaltos pašalinės stebėtojos" („This is Putin's WAR. But America ant NATO Aren't Innocent Bystanders"). Popiežius iš esmės pasakė tą patį. Perskaitykite visi popiežiaus pasisakymą, matykite visą kontekstą, kas ir kaip pasakyta.

Bet, deja, kitokia nuomonė šiais laikais beveik neturi galimybės būti pasakyta."

Negali skatinti žudyti

Kunigas, disidentas Robertas Grigas patikino, kad popiežiaus žodžiuose jokių prieštaravimų krikščionybei nepastebi:

„Aišku, kad popiežiaus pagrindinis rūpestis yra taika - karą sustabdyti ar sušvelninti tuos žiaurumus. Nereikalaukime, kad popiežius ragintų tiekti Ukrainai ginklus. Tai nesiderintų su jo statusu. Popiežius negali skatinti žudyti.

Pačioje karo Ukrainoje pradžioje gal šimtas Rusijos stačiatikių kunigų drąsiai pasisakė prieš karą, priminė Dekalogo priesaką „neubej" (nežudyk), nes tai Kaino prakeiksmas. Bet Rusijoje yra tūkstančiai stačiatikių kunigų, o prieš karą pasisakė tik šimtas, nors būtent ši pozicija yra krikščioniška.

Popiežius labai nuosekliai tą krikščioniškąją poziciją ir demonstruoja. Visi supranta, kad Rusija yra agresorė, kad Ukraina tik ginasi, ir tai yra toks akivaizdus faktas. Juk Ukraina neužpuolė nei Smolensko, nei Voronežo. Tas visiems aišku. Matome labai liūdną reiškinį - kare pirmoje eilėje aukojamas žmoniškumas."

Laikraščių prenumerata internetu

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (231)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PASLAUGOS: Advokatai negali teikti paslaugų sankcionuotiems asmenims, o taip pat paslaugų, kuriomis būtų bandoma apeiti Vakarų įvestas sankcijas Rusijai, sako Advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė.
  • VADOVAS: Lietuvos vadovo Gitano Nausėdos vyriausiuoju patarėju ir Teisės grupės vadovu taps Andrius Kabišaitis, pranešė Prezidentūra.
  • DUOMENYS: Lietuva yra tarp prasčiausiai viešajam interesui svarbius duomenis atveriančių ir panaudojančių Europos Sąjungos šalių, rodo pasaulinis duomenų barometras.
  • KROVINIAI: Beveik prieš tris savaites į Ukrainą išvykęs bandomasis „Lietuvos geležinkelių“ traukinys su kroviniais netrukus turėtų pajudėti atgal.
  • APSAUGA: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir premjerė Ingrida Šimonytė nori atsisakyti visą parą trunkančios apsaugos.
  • ATSARGUS: Europos Sąjungai planuojant šiais metais dviem trečdaliais sumažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų, Lietuvos energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys tokias galimybes vertina atsargiai.
  • ELGESYS: Užsieniečių registracijos centre Medininkuose migrantai pastaruoju metu sudaužė 120 šildytuvų, skelbia Valstybės sienos apsaugos tarnyba.
  • VAIRUOTOJAI: Lietuvos logistikos įmonės, susiduriančios su vairuotojų trūkumu, transporto saugojimo aikšteles pildo prastovose laukiančiais vilkikais, praneša Tarptautinio transporto ir logistikos aljansas.
  • KOMPENSACIJA: Ukrainiečius priėmusiems gyventojams ir verslui skirta trečdalis milijono eurų kompensacijų - Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, kad daugiausia lėšų skirta Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
  • DRAUDIMAS: Nidoje šį sezoną verslininkams bus draudžiama nuomoti elektrinius paspirtukus, taip pat bus draudžiamas eismas dalyje miesto šia transporto priemone.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar naujai siūlomas Civilinės sąjungos įstatymas yra Partnerystės įstatymas, tik kitais žodžiais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +9 C

+3 +12 C

 

+11 +16 C

+10 +18 C

+16 +23 C

 

+11 +18 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-7 m/s