respublika.lt

Krepšinio treneris Antanas Sireika: Dėl „koronos“ pridaryta per daug nesąmonių

(0)
Publikuota: 2021 liepos 27 19:00:24, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 11 nuotr.
Antanas Sireika. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Žmonių skirstymas į pasiskiepijusius nuo COVID-19 ir nepasiskiepijusius bei skirtingų jiems sąlygų sudarymas jau seniai sukėlė nepasitenkinimą įvairiuose visuomenės sluoksniuose. Tačiau dabar tylėti nebegali ir paprastai apolitiški sporto pasaulio atstovai. Vienas jų - garsus krepšinio treneris Antanas Sireika, 2003 m. su Lietuvos krepšinio rinktine laimėjęs Europos čempionatą, o dabar treniruojantis „Šiaulių" komandą. Jis piktinasi ne tik todėl, kad eilinių klerkų sprendimai yra aukštesni už Konstituciją, bet ir todėl, kad esame paversti bandymų triušiais.

 

„Nesuprantu, kur dingo mūsų teisės ir laisvė?!. Vis daugiau žmonių skiepijasi, bet ekspertai jau „numato" ketvirtąją bangą?! Persirgęs ar vakcinuotas taip pat vaikšto su kaukėmis, kaip ir natūralaus imuniteto saugomas žmogus. Bet šiam dar ruošiamasi atimti teisę į darbą!!! Jaučiasi, kad per daug turim darbingų, reikalingų žmonių... O ką sako mūsų Konstitucija apie teisę į darbą?.. SAM klerkų ar dar už juos daugiau žinančių „ekspertų" nutarimai yra svarbesni ir už Ją?.." - feisbuke emocijas išliejo žinomas krepšinio treneris.

- Vyriausybė nusprendė, kai kai kurių profesijų atstovai privalės testuotis, jei norės dirbti. Kaip krepšinyje - ar irgi yra prievartinis testavimasis nesiskiepijusiems? - „Vakaro žinios" teiravosi Antano SIREIKOS.

- Krepšinyje buvo taip: tiems, kurie yra persirgę COVID-19, nieko nereikėjo daryti. Man, kaip persirgusiam, irgi. Nepersirgusiems reikėjo kas savaitę (atrodo, kad testas galioja 10 dienų) važiuoti testuotis. Jei testas neigiamas - galima važiuoti į varžybas. Kaip bus ateityje - neaišku.

- Kas testus apmoka?

- Klubas.

- Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, reaguodamas į Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus pareiškimą, kad nesiskiepijusiems žmonėms už skiepus reikėtų susimokėti patiems, feisbuke pakomentavo: „Gal tada ir visų kitų, kurie savo sveikata nesirūpino (gėrė, rūkė, vartojo dekriminalizuotus narkotikus, yra nutukę, važiavo neprisisegę saugos diržo ir t.t.), negydykim?"

- Neabejoju, kad prieisim ir iki tokių absurdų. Jei taip eisime ir toliau, nebegydys tų, kurie valgo riebiau ir t.t. Žiūrėkime, kokių absurdų jau dabar sulaukėme.

Vaikai nuo 12 metų jau patys, neatsiklausę tėvų, gali priimti sprendimą skiepytis. Kažkokia nesąmonė. Kas atsakys už mano vaiką, jei jam atsitiks kas nors bloga, jei aš esu tėvas? Aš už jį atsakingas iki pilnametystės, bent jau taip būdavo visada.

Čia toks keistas laisvės supratimas.

O iš kitos pusės taikoma prievarta: nesiskiepysi ir nesitestuosi - negalėsi eiti į darbą. Gal per daug dirbančiųjų turime? Gal vietoj jų nori kokių nors kitokių įsileisti?

Ne taip reikia daryti. Tikrai nėra tokia kritinė situacija, kad reikėtų taip paminti Konstituciją. Prisiminkime, kas buvo per karantiną: niekur negalima eiti, niekas nejudėjo, visi saugojosi kaip priklauso. O kiek daug buvo ligos atvejų. Dabar visi juda po visą pasaulį, futbolą, krepšinį žaidžia su žiūrovais ir vis tiek susirgimų nedaugėja. Tai kam ta nesąmonė, kad testai bus priverstiniai arba neleis į darbą? Nesąmonė.

- Užsiminėte apie 12-mečių pasirinkimą skiepytis. Tačiau ant skiepų (tik nežinau, ar visų gamintojų) pakuočių parašyta, kad asmenims iki 16 metų skiepai nerekomenduojami, nes dar nėra ištirtas galimas poveikis. Kaip galima skiepyti, jei patys gamintojai pripažįsta, kad neištirtas galimas šalutinis poveikis?

- Ne tik dėl vaikų dar nėra įrodyta, kad vakcinos yra „nekaltos", nėra patikslintas jos poveikis ir suaugusiems. Anksčiau, kai skiepydavo nuo tymų visam gyvenimui, daugelį metų buvo tirtas poveikis. O dabar per kelis mėnesius vakcinų gamintojai iššoko, vakcinų pavadinimus keičia - esą išrastas naujas skiepas. Iš pradžių reikėdavo trijų mėnesių pertraukos tarp dviejų skiepų, dabar jau vieno užtenka. Iš pradžių reikėdavo būtinai dviejų vienodų skiepų, dabar jau galima maišyti. Kas čia yra? Bandymų triušiai mes, kad taip eksperimentuojama? Kas atsakys, jei bus kokios nors pasekmės?

Suprantu, kad reikia, jog žmonės nesirgtų COVID-19. Bet kodėl nuo kitų ligų žmonių taip nesaugome? Gal sukurkime vakcinas, kad vėžiu nesirgtų? Ne. Įdomus tik „kovidas". Valstybė tiek skiepų prisiperka, kad nebeturi kur dėti, o farmacijos kompanijoms „biznis" einasi puikiausiai.

Pernai buvo gydomi beveik vien „kovidiniai" ligoniai, todėl sulaukėme tūkstančių perteklinių mirčių, nes sergantiems kitomis ligomis medicinos paslaugos buvo neprieinamos. Kas už tai atsakys? Ir niekas nepasako skaičiaus, kiek mirė ne nuo COVID-19 vien dėl to, kad nesulaukė reikiamos pagalbos. Įtariu, kad ligos, nuo kurių nėra vakcinų, neįdomios, o COVID-19 įdomi, nes galima per visą pasaulį paleisti vakciną ir rinkti pinigus.

- Blaškymasis buvo visą laiką. Prisimenate, kaip A.Veryga, kol kaukės buvo deficitas, aiškino, kad jos neapsaugo, o kai jų atsirado, jau buvo įvestas privalomas kaukių dėvėjimas?

- Tą blaškymąsi matau visą laiką. Štai ir dabar: ar tu pasiskiepijęs, ar persirgęs, vis tiek tam tikrose vietose kaukės yra privalomos. Kam? Manau, todėl, jog irgi eina pinigai.

- Kai kurie politikai ragina nebendrauti su nepasiskiepijusiais.

- Skaičiau tokius pasisakymus ir komentarus po jais - labai teisingus komentarus: „gal tada iš viso įkurkime getus, kuriuose nepasiskiepijusius apgyvendinsime".

- Jums asmeniškai dabar suvaržymai turbūt neaktualūs, išskyrus kaukių dėvėjimą, nes esate persirgęs.

- Manau, kad bus aktualūs, bus įvairių suvaržymų, nes nuo persirgimo praėjo daugiau nei pusė metų. Dėl to irgi blaškomasi. Iš pradžių sakė, kad imunitetas - 3 mėnesiai, po to - pusė metų, 7 mėnesiai. Teks pačiam tirtis antikūnus ir pasižiūrėti, ar esu sveikas, nes tyriausi balandį ir man sakė: jų labai daug, užteks dar ilgam.

- Ar krepšininkai džiaugėsi Vyriausybės sprendimu neįleisti žiūrovų į sales? Kitaip tariant, ar sportininkai bijojo užsikrėsti nuo žiūrovų?

- Sportas be žiūrovų - visai kitoks sportas. Aš visada vyrams sakydavau: žaiskite kuo gražiau, rezultatyviau, yra šansas - dėkite iš viršaus, kad į jus ateitų žiūrėti, nes jūs esate artistai.

Jei nebus žiūrovų ir 5 vyrai prieš 5 bėgios, kam bus įdomu? Rezultatą perskaitys laikraščiuose. Aišku, kai kurias rungtynes transliuoja televizija. Tačiau kai nematai emocijų, negirdi ovacijų, nėra to stimulo, nes kai girdi ovacijas, gali išspausti iš savęs daug daugiau.

Nebijojome užsikrėsti, nes žinojome, kad žiūrovai čia niekuo dėti. Autobuse gerokai didesnė tikimybė užsikrėsti nei krepšinio aikštėje. Nežinau, kodėl taip buvo perlenkta lazda, kai viskas buvo uždaryta. Manau, kaltas nežinojimas.

Dabar „ekspertai" sako, kad rudenį reikia laukti ketvirtos bangos. Kodėl? Juk šimtai tūkstančių persirgę, dar daugiau - paskiepytų. Ir visi - su kaukėmis. Kai taip gąsdinama, atrodo, kam tada skiepytis, jei vis tiek bangos neišvengsime. Po to bus gąsdinama penkta, šešta banga ir t.t. Manau, po kokių metų vakcinų gamintojai pareikš: kas jau gavo nors vieną vakciną, daugiau be jos negalės - bus reikalingos kasmet bent kelios jų.

Kas bus, jei paaiškės, kad tie, kurie pasiskiepijo jaunesni, dėl to negali turėti vaikų? Politikai pasakys: ai, buvo tokie laikai, reikėjo išvengti pandemijos, mes nežinojome. Ir niekas net „atsiprašau" turbūt nepasakys.

Faktai

Dabartiniai veikėjai, aiškinantys, kad reikia žmones skirstyti į tuos, kurie pasiskiepijo nuo „koronos", ir tuos, kurie nesiskiepijo, dviračio neišradinėja. Prieš pusantro dešimtmečio buvo kilusi ne ką absurdiškesnė idėja netgi sveikatos draudimo mokestį diferencijuoti pagal tai, ar žmogus gyvena sveikai.

Nacionalinės sveikatos tarybos, atskaitingos Seimui, tuometinis pirmininkas Juozas Pundzius, 2009 parlamentui pristatydamas savo kontoros 2008 m. veiklos ataskaitą, pareiškė, kad sveikatos draudimo mokestis turi būti skaičiuojamas ne pagal žmonių gaunamas pajamas, o pagal tai, ar jis neturi žalingų įpročių: ar nerūko, negeria, nevalgo riebiai bei kitaip nesveikai bei ar kitaip nežaloja savo sveikatos. Vėliau jis šią mintį plėtodavo kasmet pristatydamas tarybos veiklos ataskaitą.

„Diferencijuotomis sveikatos draudimo įmokomis siekiama ne surinkti daugiau mokesčių, o kad žmonės būtų sveikesni", - įrodinėdavo J.Pundzius.

Tiesa, ilgą laiką tokia idėja buvo vertinama itin skeptiškai, ypač dėl nutukimo apmokestinimo. Mat specialistai paprotino, kad nutukęs žmogus gali būti nutukęs ne dėl nesveikos mitybos, bet ir dėl kitų priežasčių - kai kurių vidaus organų sutrikimo, dėl išoperuotos skydliaukės ir pan. Tačiau 2013-aisiais jau netgi tuometinis sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis jau nebesibaidė tokios idėjos.

„Daug pigiau yra įtikinti atsisakyti šių ydų, nei gydyti po katastrofos. Jeigu žmogus to nesuvokia, gal jį įtikinti būtų galima „per kišenę"? - svarstė V.P.Andriukaitis.

Tiesa, politikai reformai nesiryžo, nes teisininkai įtikino, kad toks žmonių diferencijavimas prieštarautų Konstitucijai. Įdomu, kodėl dabartinis diferencijavimas Konstitucijai nebeprieštarauja.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s