respublika.lt

Konstitucinis Teismas išaiškins, ar teisėjai - privilegijuoti

(0)
Publikuota: 2020 vasario 27 14:28:49, Deimantas KNIŠKA
×
nuotr. 4 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

Konstitucinis Teismas pradėjo nagrinėti bylą, kurią pabaigęs Seimui išaiškins, ar įstatymas pagrįstai numato, kad kratos pas teisėjus gali būti daromos tik gavus Seimo ar prezidento leidimą. Prisimenant, ką KT yra išaiškinęs apie kitas Temidės tarnų privilegijas (algas, valstybines pensijas ir t.t.), išaiškinimo tekstas iš anksto aiškus.

 

Pernai Aukščiausiasis Teismas išaiškino, kad atliekant kratą teisėjo darbo vietoje, gyvenamoje patalpoje ar automobilyje būtinas Seimo (o kai jis nedirba - šalies vadovo) sutikimas. Temidės tarnai konstatavo, esą krata suvaržo asmens laisvę, o Konstitucija draudžia be Seimo ar prezidento sutikimo varžyti teisėjų laisvę. Tačiau daliai parlamentarų tai sukėlė nuostabą, todėl jie kreipėsi į KT.

„Pareiškėjas nurodo, jog konstitucinių normų visuma suponuoja tai, kad teisėjų imunitetas, kuris yra viena iš teisėjų nepriklausomumo garantijų, nėra absoliutus, o turi būti siejamas tik su jų nepriklausomumo užtikrinimu jiems einant savo pareigas. T.y. teisėjams turi būti garantuojamas funkcinis imunitetas, kurio tikslas - apsaugoti juos nuo valstybinės valdžios ir valdymo institucijų, Seimo narių ir kitų pareigūnų, politinių partijų, politinių ir visuomeninių organizacijų ar piliečių kišimosi į jų veiklą. Įstatymuose įtvirtinta teisėjų nepriklausomumo garantijų sistema negali sudaryti jokių prielaidų privilegijoms, kuriomis prisidengdamas teisėjas galėtų išvengti atsakomybės ar kitu būdu trukdyti atskleisti nusikalstamas veikas, t. y. negali sudaryti galimybės paneigti teisinės valstybės principą ir iš jo kylančius imperatyvus“, - taip KT pranešime apibūdinamas seimūnų kreipimasis.

Parlamentarai taip pat teigia, kad pagal Konstituciją imunitetas yra taikomas išimtinai tik dviem atvejais - dėl patraukimo baudžiamojon atsakomybėn ir dėl suėmimo ar kitokio laisvės suvaržymo. Todėl, jų nuomone, nuostata, kuri išplečia Konstitucijoje nustatytus imuniteto taikymo atvejus, apskritai negalėtų būti įtvirtinta. Pareiškėjo vertinimu, tokia nuostata suponuoja konstituciškai nepagrįstą privilegiją.

„Pareiškėjo teigimu, nustačius papildomą reikalavimą gauti Seimo ar Respublikos prezidento sutikimą tuo atveju, kai ikiteisminio tyrimo metu norima teisėjui taikyti procesinę prievartos priemonę - kratą ar asmens kratą (išskyrus atvejus, kai teisėjas užtinkamas darantis nusikalstamą veiką), kyla reali grėsmė išsamiam nusikalstamos veikos tyrimui“, - rašoma KT pranešime.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s