respublika.lt

Įvyko protestas dėl Šakių rajono ligoninės uždarymo (175)

2021 spalio 14 18:04:02
Marius Jonaitis

Šiandien, spalio 14 dieną, 16:00 val. Šakiuose (Bažnyčios g. 4) įvyko mitingas. Jis buvo rengiamas su tikslu išsaugoti paskutinę dar likusią Šakių rajono ligoninę.

×
nuotr. 12 nuotr.
Renginio organizatorių nuotr.

 

Kaip skelbiama feisbukuose, protesto akciją organizavo neabejingų mamų klubas. Kadangi mamoms, o dar ir neabejingoms, abejingų negali būti, tad į skelbimą atsiliepė daug pilietiškų asmenų iš visos Lietuvos.

Visuomeninė reakcija gavosi tokia, jog miesto meras net pradėjo skambinti su mitingo organizavimu susijusiems asmenims ir raginti nutraukti protestą.

Susisiekėme su „neabejingų mamų klubo" neformaliu viešųjų ryšių atstovu Ričardu Lekavičiumi.

- Sveiki, Ričardai, kas čia vyksta su ta Šakių ligonine ir kodėl ją nori uždaryti?

- Pagal vyriausybės planą turi būti reorganizuotos ligoninės bei taip įsisavinami 800 milijonų eurų. Konkrečiai Šakiuose planuojama perkvalifikuoti chirurginį skyrių į dienos chirurginį centrą, o vaikų skyrių išvis planuojama uždaryti. Tada lieka neaišku, ar vaikų gydymo paslaugos išliktų, ar su savo vaikais reikės važiuoti į Kauną (65 km nuo Šakių).

Dar yra Marijampolė (50 km nuo Šakių), bet ir ten girdisi kalbos apie reorganizaciją.

Pagrindinis vyriausybės tikslas yra įsisavinti pinigus. O kaip juos įsisavins, tai čia kiekvienas pagal savo sugedimo laipsnį gali įsivaizduoti. Toks tikslas, jog nori provincijoje visą infrastruktūrą uždaryti.

Uždarom įstaigas ir įsisavinam pinigus. Logikos nulis, bet dabar tokia realybė.

Ką tai sako jaunoms šeimoms? Jeigu vaikas susirgo - turi keliauti į Kauną? Tai tada paprasčiau jiems susirinkti daiktus ir važiuoti gyventi į tą Kauną ar kokį kitą didesnį miestą.

Taip ir sensta bei nykta mūsų provincijos.

- O reorganizacijos sprendimas nuleistas iš ministerijos, ar viską spręs vietinė valdžia?

- Gairės yra numestos iš ministerijos ir bus peržiūrimas ligoninės priklausomumas bei dalį jo gali perimti ministerija. Ji ten tvarkysis, kaip jai atrodys geriau. O dabar, kiek žinau, steigėjas yra rajoninių ligoninių savivaldybės.

Vietinė valdžia, iš pradžių, buvo sunerimusi ir pasiruošusi kovoti, bet po vakarykščių ir šios dienos mero pasisakymų dar neaišku, kokia bus miesto tarybos reakcija.

Tarybai irgi tokia naujiena buvo „kaip akmuo iš giedro dangaus", ta planuojama reorganizacija, bet panašu, jog jie žino kažką daugiau, tačiau ta informacija nesidalina.

Todėl jeigu liaudis tylės ir stebės, tai bus kaip visada - buldozeriu priima sprendimus ir tiek.

Džiugu, kad per 30 metų demokratijos pradedam išmokti naudotis ta demokratija. Nors kai kam nepatinka, jog žmonės bunda. Atsiranda iš mero tokie pasipiktinimai, kad „susirinks iš visos Lietuvos neaiškūs mitinguotojai".

- Tai Jūsų pagrindinis reikalavimas būtų sustabdyti reorganizaciją ir išlaikyti ligoninę savivaldos rankose?

- Gali vykti reorganizacija, bet po jos paslaugos turi pagerėti, jų padaugėti, paaugti bendra kokybė. Vadinti galima kaip norima, įsisavinti tuos europinius pinigus galima ir reikia, bet nuo to paslaugos turi gerėti, o ne blogėti ar išvis išnykti.

- Kiek yra žinoma, Šakių ligoninė yra paskutinė likusi visame Šakių rajone. Anksčiau buvusių gydymo įstaigų Plokščiuose, Kukarskėje, Kudirkos Naumiestyje, Zypliuose nebeliko. Ar tiesa?

- Visur jų buvo. Pilna tų ligoninių turėjome. Bet tikriausiai liaudis sveikesnė darosi, nustoja sirgti. Todėl ligoninių vis mažėja. Reikėtų dar pradėti vadovautis tokia logika, jeigu dabar niekas nedega, tai laikas uždaryti ugniagesių-gelbėtojų skyrius!

- Girdėjome informaciją, kad Šakių meras, kuris priklauso TS-LKD partijai, bandė skambinėti mitingo organizatoriams ir grasinti, kad atšauktų mitingą.

- Taip, viena iš organizatorių sakė, kad buvo sulaukusi tokio skambučio, su, kaip ir, asmeniniais pagrasinimais.

Kodėl drįstate kelti sumaištį Šakių rajone? Žmogaus teisė į protestą jiems yra kaip kažkoks rimties drumstimas. Nori fašistiniais metodais valdyti, kad visi dėl visko būtų laimingi ir niekas nedrįstų prieštarauti.

Demokratijos yra tiek, kiek mes jos sugebame paimti. Ir dabar galim pasakyti ačiū gamtai, kad pagaliau pradėjome kovoti. Kai atsidūrėme ties bedugnės kraštu, kitaip jau neįvardinsiu, tai pradėjo žmonės busti, vienytis ir priešintis.


16:00 val. mitingas prasidėjo!

Prieš 16:00 val. pradėjo rinktis žmonės. Jų šiuo metu jau susirinko apie šešiasdešimt. Kadangi oficialaus savivaldybės leidimo nėra, tai žmones būriuojasi po penkiolika asmenų. Budi sustiprintos policijos pajėgos, yra net keturi ekipažai. Akivaizdu, jog kai kuriems politikams nejauku matyti besirenkančius piliečius.

16:15 val. Mitingas prasidėjo 16:10 val. Kalbėjo mama, kuri ir inicijavo mitingą. Ji susirūpinusi, kad jos vaikai negalės gauti normalių medicininių paslaugų. Mitinge kalba Šakių rajono visuomenininkai ir piliečiai. Žmonių skaičius išaugo iki daugiau nei šimto.

16:35 val. Mitinge pasisako ne tik miestelio gyventojai, bet ir visuomenininkai iš kitų miestų. Kalbėjo Lietuvos šeimų sąjūdžio pirmininkas Raimundas Grinevičius, kuris pabrėžė, jog kvietė Šakių rajono merą susitikti dar prieš mitingą, bet meras atrašė, kad jo darbotvarkė labai užimta ir jis neturi laiko. R. Grinevičius ironizavo, kad miestelio meras užimtumu ir premjerą pralenks. Kalbėjo visuomenininkas iš Jurbarko, kuris ragino žmones telktis, o moterį, kuriai grasino meras, kreiptis pagalbos, jeigu mobingas tęsis ir toliau. Pažadėjo pagalbą. Mitinge kalbėjo ir daktaras Akelaitis, kuris džiaugėsi vietinių gyventojų inicityva. Teigė, jog būtina priešintis tokio pobūdžio reformoms, nes jos paprastiems žmonėms jokios naudos neatneš.

17:00 val. Pasisakė vienas iš nedaugelio atėjusių Šakių rajono savivaldos narių. Jis, kaip jaunas tėtis, argumentavo ligoninės reikalingumo klausimą bei iškėlė daugeliui patikusią mintį, jo reorganizuoti reikėtų savivaldą ir mažinti tarybos narių skaičių. Artūras Orlauskas kalbėdamas iškėlė mintį, kodėl nėra šio regiono Seimo narės Hasės, kuri rinkiminės kampanijos metu žadėjo, kad išsaugos Šakių miesteliui ligoninę. Visi likę visuomenininkai akcentavo, kad miesteliui būtina ligoninė. Jaunos mamos pasakojo savo asmenines patirtis kaip skubiai prireikdavo pagalbos jų vaikams ar šeimos nariams ir kaip ši, naujai renovuota ligoninė, jiems pagelbėdavo. A. Orlauskas priminė, kad ši problema - uždaromos ligoninės, mokyklos ir bibliotekos, yra problema ne vien Šakių miestelyje, bet ir visoje Lietuvoje. „Mus naikina", - tarė visuomeninkas bei ragino nepasiduoti ir kovoti dėl išlikimo.

19:00 val. Viktoro Jašinsko pasisakymas: „Atvykom čia, nes pamatėme šią aktualią problemą ir aktyvūs vietiniai žmonės suorganizavo tokį svarbų protesto mitingą. Mes, kaip Lietuvos šeimų sąjūdžio atstovai, tikrai palaikome panašias iniciatyvas. Matome, jog yra kenkiama regionams, o tuo pačiu ir visai Lietuvai. Matosi , kad ir visose kitose savivaldybėse yra įsisavinami didžiuliai pinigai, bet paslaugų kiekybė ir kokybė - mažinama. Mes visoms savivaldybėms, kuriose vyksta panašūs procesai (dėl ligoninių ir jų skyrių uždarymo), esame išsiuntę laiškus. Kadangi matome visuomenės susirūpinimą šiais reiškiniais, todėl stengsimės visais įmanomai būdais jiems padėti. Tikrai dalyvausime visur, kur tik vyks panašios akcijos, nes norint susitvarkyti Lietuvoje, reikia pradėti nuo mažesnių dalykų - nuo regionų".

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (175)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ELEKTRA: Antradienį parlamentarai po svarstymo palaikė skubos tvarka Vyriausybės inicijuotas pataisas, numatančias sušvelninti kylančių elektros ir dujų kainas vartotojams. Po svarstymo taip pat pritarta sprendimui atidėti elektros tiekėjo pasirinkimo terminą iki liepos 1 dienos.
  • KOMENTARAI: Interneto žiniasklaidos asociacijos (IŽA) narės, įvertinusios užsienio šalių patirtį, komentarų turinį po publikacijomis apie skiepus nuo koronaviruso (COVID-19) ir norėdamos prisidėti gerinant Lietuvos vakcinacijos rodiklius, naikina komentarus po straipsniais ir vaizdo siužetais tiek registruotiems, tiek neregistruotiems vartotojams, na o pirmieji su šia iniciatyva startuoja naujienų portalai Delfi, 15min.lt, Lrytas.lt, Madeinvilnius.lt, ve.lt
  • NUTARIMAS: Kauno miesto savivaldybės taryba antradienį nutarė, kad miesto centre esantis sklypas su nebaigtu statyti turgumi būtų paimtas visuomenės poreikiams, siekiant jame pastatyti vaikų darželį.
  • PRAŠYMAS: Baltijos šalių ir Lenkijos elektros perdavimo operatorės prašo Europos Komisijos skirti dar 238 mln. Eur elektros tinklų sinchronizavimo su žemynine Europa antrajam etapui.
  • REAGUOS: Europos Komisija reaguos į Lenkijos Konstitucinio teismo sprendimą, ES įstatymų leidėjams ir Lenkijos ministrui pirmininkui Mateuszui Morawieckiui pareiškė EK pirmininkė Ursula von der Leyen.
  • KARANTINAS: Latvijoje nuo ketvirtadienio keturioms savaitėms, iki lapkričio 15-osios, įvedamas karantinas.
  • ATSAKYMAI: Antradienį Seimo posėdyje generalinė prokurorė Nida Grunskienė atsakys į parlamentarų jai raštu patektus klausimus apie rugpjūtį prie Seimo kilusias riaušes.
  • VIZITAS: Antradienį į Vilnių atvyks Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda: oficialus vizitas skirtas Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado akto 230-osioms metinėms paminėti.
  • APDOVANOJIMAI: Pirmadienį Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) apdovanoti Tokijo olimpinėse žaidynėse prizines vietas užėmę sportininkai, jų treneriai ir medikai.
  • TVORA: 400 kilometrų ilgio tvorą pasienyje su Baltarusija norėtų statyti 12 įmonių.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar bijote, kad tarp nelegalių migrantų gali pasitaikyti teroristų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Planuojama įvesti iš darbuotojų lėšų apmokamą testavimą. Kaip planuojate elgtis?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+5 +13 C

+11 +14 C

 

+5 +9 C

+12 +15 C

+11 +15 C

 

+6 +9 C

0-9 m/s

0-14 m/s

 

0-14 m/s