respublika.lt

Konkurencijos pažeidimai - neišnaikinami: įmonės „apdalintos“ baudomis (1)

2021 balandžio 20 15:14:08
Danas NAGELĖ

Rytoj Konkurencijos taryba Vyriausybei pristatys praėjusių metų savo veiklos ataskaitą, iš kurios matyti, kad karteliniai susitarimai ir kiti pažeidimai konkurencijos srityje vis dar neišnykę. Nustatytų pažeidimų spektras - labai platus: nuo prekybos tinklų iki kino pramonės bei krepšinio klubų.

×
nuotr. 1 nuotr.
Pinigai. Eltos nuotr.

 

Seimui atskaitinga Konkurencijos taryba turi prievolę kasmet Seimui ir Vyriausybei pristatyti savo praėjusių metų veiklos ataskaitą. Pirmiausia ji atsiskaitys su Ministrų kabinetu.

Pernai Konkurencijos taryba paskyrė 933 720 eurų (2019 m. - 2 660 480 Eur) baudų, iš kurių 767 600 eurų (2019 m. - 1 390 000 Eur) - už konkurenciją ribojančius susitarimus, 78 000 eurų (2019 m. - 123 600 Eur) už didžiųjų prekybos tinklų taikytus draudžiamus veiksmus tiekėjų atžvilgiu. Bendras pažeidėjų 2020 m. sumokėtas baudų dydis į valstybės biudžetą - 1 634 962 (2019 m. - 400 825) eurų. 2020 m. teismai patvirtino 80 proc. (2019 metais - 93 proc.) tarybos sprendimų: 11-oje iš 15 pasibaigusių bylų visiškai paliko galioti tarybos nutarimus, vieną nutarimą panaikino iš dalies. Panaikinti trys nutarimai dėl savivaldybių sprendimų (vidaus sandorių) neįvykdžius konkurencijos procedūros savo įmonėms pavesti teikti tam tikras paslaugas.

Ji neskelbia detalesnės informacijos apie naujai pradėtus ir vykdomus tyrimus, kai toks skelbimas neužtikrina atliekamo tyrimo efektyvumo ar pažeidžia įtariamų ūkio subjektų nekaltumo prezumpciją, iki tol, kol nėra priimtas galutinis sprendimas dėl įtariamo pažeidimo. Atsižvelgdama į šias aplinkybes, iš 2020 m. pradėtų 4 naujų tyrimų taryba viešai paskelbė tik apie vieną pradėtą tyrimą - dėl Lietuvos krepšinio lygos (LKL) ir krepšinio klubų galimo konkurencijos ribojimo.

Įtarimų dėl galimo Konkurencijos įstatymo pažeidimo kilo viešojoje erdvėje pasirodžius publikacijai apie LKL ir krepšinio klubų diskusijas dėl krepšininkų algų mokėjimo sąlygų, o du klubai buvo kaltinami neva nesilaikę susitarimo dėl žaidėjų atlyginimų. Sprendimas pradėti tyrimą rodo, kad yra pagrindas įtarti galimą pažeidimą, tačiau tai dar nereiškia, kad toks pažeidimas yra nustatytas.

Iš didesnių pernykščių baudų galima paminėti 78 tūkst. eurų baudą, skirtą mažmeninės prekybos įmonei „Palink" - už draudžiamus veiksmus tiekėjų atžvilgiu. „Palink", kuriai pagal teisės aktus tenka pareiga įrodyti, jog minėti susitarimai su tiekėjais atitinka įstatymo reikalavimus, to neįrodė. „Palink" šį sprendimą apskundė teismui.

Dar vienas plačiai pernai nuskambėjęs Konkurencijos tarybos tyrimas buvo susijęs su filmų platinimu. Taryba tyrimą pradėjo gavusi informacijos iš bendrovės „Multikino Lietuva". Ši nurodė, kad iš filmų platintojos „Theatrical Film Distribution" sulaukė pasiūlymo pasirašyti kino filmų demonstravimo sutartį, identišką tai, kurią „Multikino Lietuva" buvo jau kiek anksčiau sudariusi su kita filmų platintoja „NCG Distribution". Abejose sutartyse sutapo filmų platinimo kainos, apskaičiavimo tvarka ir konkretūs jos dydžiai.

Tyrimo metu taryba išsiaiškino, kad „Theatrical Film Distribution" sutartį gavo iš abiejų tai pačiai įmonių grupei priklausančių bendrovių - „Forum Cinemas" ir „NCG Distribution" - darbuotojų. Tokiu būdu konkurentei buvo atskleista kitos filmų platintojos „NCG Distribution" taikoma filmų platinimo kainos apskaičiavimo tvarka ir jos dydžiai. Nustatyta, kad įmonei „Theatrical Film Distribution" sutartį pirmoji perdavė „Forum Cinemas", kuri skatino ir spaudė sutartyje nustatytą filmų platinimo kainos apskaičiavimo tvarką taikyti kino teatrams, įskaitant „Multikino". Taip „Forum Cinemas" siekė apriboti žemesnių kainų (akcijų, nuolaidų) bilietams į kino filmus taikymą, nes kino teatrai, sumažinę bilietų kainas, pagal sutartį turėtų nuolaidas kompensuoti iš savo pajamų dalies.

Įvertinusi pažeidimo sunkumą, trukmę ir kitas aplinkybes, taryba visoms įmonėms paskyrė bendrą 3,8 mln. eurų baudą. Tačiau atsižvelgus į išskirtines COVID-19 pandemijos pasekmes kino filmų sektoriui, finansinių sankcijų dydis buvo sumažintas 80 proc. ir skirtos tokios baudos: „Theatrical Film Distribution" - 33 500 eurų; „NCG Distribution" - 26 600 Eur; „Forum Cinemas" - 707 500 Eur. Šis nutarimas yra apskųstas teismui.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar kitąmet reikėtų didinti minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+7 +16 C

 

+6 +13 C

+19 +26 C

+10 +17 C

 

+10 +17 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos