Dalis Didžiosios Britanijos ugdymo įstaigų vadovų svarsto galimybę pereiti prie trumpesnės mokslų savaitės. Tokių priemonių gali tekti imtis, jeigu energetinių išteklių kainos šalyje ir toliau augs. Ar tas pats laukia ir Lietuvos mokyklų?
Britai trumpins mokslo savaitę?
„The Telegraph" rašo, kad prognozuojama, jog kai kuriuose Jungtinės Karalystės regionuose elektros energijos kaina gali išaugti iki 300 procentų. Vienos pirmaujančių šalies akademinių įstaigų vadovas teigė: „Trumpesnės mokslo dienos, retesni užsiėmimai būreliuose bei apribota popamokinė veikla ir drastiškas energijos sąnaudų mažinimas taps visų ugdymo įstaigų kasdienybe. Ypač sudėtingoje padėtyje gali atsidurti mažesnės švietimo įstaigos ar atskiros mokyklos. Tai daroma ne siekiant pateisinti gresiantį skurdą ar apkarpyti ugdymo įstaigų finansavimą. Viskas yra gerokai rimčiau."
Daktaras Robinas Bevanas (Robin Bevan), Southendo berniukų mokyklos Esekse direktorius, teigė, kad jeigu „keturių darbo dienų savaitė dar nėra planuojama, prie šios idėjos tikrai bus sugrįžta".
„Jeigu nebus sulaukta seniai žadėtų, infliaciją viršijančių, investicijų, anksčiau ar vėliau, trumpesnė darbo savaitė taps realia perspektyva", - teigė R.Bevanas. Jis neslėpė, kad siekdama veikti taip, kaip anksčiau, jo vadovaujama mokykla bus priversta naudoti nelabai gausius turimus rezervus.
Ateitį R.Bevanas apibūdino kaip „išskirtinai niūrią" ir teigė, jog išlaidos auga greičiau, negu prie jų spėja prisitaikyti mokyklų biudžetai. Tą patvirtino ir Švietimo departamentas:
„Pripažįstame, kad mokyklos - panašiai kaip ir visa likusi ekonomika - susiduria su didesnėmis išlaidomis, įskaitant išlaidas energetikai ir darbuotojų darbo užmokesčiui. Mūsų mokyklų baltojoje knygoje nurodyta siekiamybė - 32,5 val. vidutinė mokslo savaitė visose valstybės finansuojamose mokyklose. Tūkstančiai mokyklų, pasvėrusios savo biudžetus, jau dirba šia linkme ir mes tikimės, kad tai bus įvertinta rengiant tolimesnius finansavimo planus", - nurodė institucijos atstovai.
Raginama taupyti
Lietuvos švietimo mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) patikslino, kad mokyklų ūkiu rūpinasi ir lėšų jam išlaikyti skiria savivaldybės arba, jeigu mokykla privati, kitas steigėjas.
„Taigi ir mokymosi valandas nustato steigėjai. ŠMSM skiria lėšų tik savo pavaldumo švietimo įstaigoms - mokykloms ir profesinio mokymo įstaigoms. Ministeriją pasiekia informacija iš pavaldžių įstaigų, kad stinga lėšų komunalinių paslaugų išlaidoms padengti, nes labai išaugo šių paslaugų kainos, - patikslino institucijos atstovai. - Reaguodama į tai, ŠMSM 2022 m. skyrė 12 proc. papildomų lėšų augančioms komunalinių paslaugų išlaidoms padengti. Jos buvo paskirstytos įstaigoms ir įtrauktos į jų sąmatas."
Taip pat buvo nurodyta, kad ŠMSM pavaldžioms įstaigoms išsiųstame rašte buvo prašoma 2022 metams skirtas lėšas naudoti kuo taupiau, perkeliant jas iš suplanuotų kituose ekonominės klasifikacijos straipsniuose (išskyrus darbo užmokesčio) arba kituose ketvirčiuose.
„Kainoms ir toliau kylant, tam tenka skirti vis daugiau ūkio lėšų. Brangsta ryšių, transporto, maitinimo paslaugos, mokyklos per metus jau keletą kartų perplanavo ūkio išlaidas. Pvz., ŠMSM pavaldžios įstaigos vien komunalinėms išlaidoms sausio 1 d. buvo suplanavusios daugiau kaip 11 mln. Eur. Rugpjūčio 16 dienai - jau daugiau negu 12 mln. Eur (papildomos lėšos buvo perkeltos iš kitų suplanuotų išlaidų)", - nūdienos situaciją apibendrino ŠMSM.
Taupo visi
Beje, lėšas taupyti nusprendė ne tik ugdymo įstaigos, bet ir sporto klubai. Vieno jų klientai neseniai sulaukė žinučių, kad keičiasi pirčių darbo laikas. Visos pirtys dirbs trumpiau negu anksčiau, kai kurios iš jų - tik tam tikromis dienomis. Taip pat, pasak šio klubo lankytojų, buvo pradėtos rakinti ir salių, kuriose vyksta grupinės treniruotės, durys. Tokiu būdu siekiama, kad minėtos patalpos būtų mažiau ir rečiau naudojamos.