respublika.lt

Kodėl žmonės žavisi turtuoliais politikais? (17)

2021 rugpjūčio 11 08:30:30
Olava STRIKULIENĖ

Mokesčių inspekcijos paviešintos politikų turto deklaracijos atskleidė, kad 2020 m. šalį valdė ne tik milijonieriai, esantys Seime. Regionuose taip pat netrūko vietinių savivaldybių tarybose triūsiančių turtuolių. Vadinasi, nors viešai aimanuojama apie regionų socialinį, ekonominį atotrūkį nuo Vilniaus, iš tiesų ir regionuose toli gražu ne visi gyventojai skursta. Ne tik neskursta, bet ir vietinių savivaldybių valdyme dalyvauja. Nors dar anksti kalbėti, jog Lietuvoje įsitvirtinusi plutokratija (turto valdžia - aut. past.), tačiau kas taip traukia mūsų milijonierius eiti į valdžią?

×
nuotr. 3 nuotr.
Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys, ekonomistas, Baltuonių kalakutų ūkio vadovas Vladas Baltuonis, VMI deklaravęs 1 548 831 Eur vertės turtą. Redakcijos archyvo nuotr.Mokesčių inspekcijos duomenimis, šalies savivaldybių tarybose pernai iš viso posėdžiavo 44 milijonieriai. Kai kurie milijonieriai politikai tarpusavyje giminiavosi. Tarp milijonierių netrūko ir esamų, ir buvusių merų. Dar aštuonių vietinių politikų turtas buvo didesnis nei 900 tūkst. eurų. Iki milijonieriaus pavadinimo tetrūko kelių šimtų euriukų. Tiesa, penkių vietinių politikų deklaruotas turtas nesiekė nė tūkstančio eurų. Iš šių penkių paties neturtingiausio šalies politiko turtas tesiekė 500 Eur.

Pats turtingiausias savivaldybių politikas pernai, anot VMI, buvo Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narys, teisininkas Vidmantas Dambrauskas. Birių krovinių terminalo generalinis direktorius V.Dambrauskas deklaravo 18 754 430 Eur vertės turtą. Palyginimui, pats neturtingiausias šalies politikas, irgi teisininkas Žygimantas Kurlianskas iš Šilutės rajono savivaldybės tarybos, pernai turėjo turto tik už 500 Eur. Bet teisę baigusiam Ž.Kurlianskui - tik 28 metai. Gal viengungis vyras dar nelinkęs taupyti.

Retorinis klausimas. Ar vietos žmonės rinktų meru patį neturtingiausią rajono politiką? Turbūt ne. Nes kol kas neturtingiausi rajonų politikai savivaldybių merais netapo. Baudžiauninkų palikuonys vis dar geidauja teisingo, bet turtingo pono? O merų milijonierių ir buvo, ir bus. Nes turtas, nesvarbu, jog ne tavo, žmonių akyse prideda solidumo. Esą tas žmogus - ne pėsčias. Gudrus. Sugeba „prasisukti". Gal ir vietos savivaldai padės. Kaip manote - į kurio politiko nuomonę labiau atsižvelgs kiti savivaldybės tarybos nariai balsuodami? Į skurdžiaus politiko ar milijonieriaus politiko? Kuris, būdamas ne tik politikas, bet ir rajono darbdavys, svaresnis mokesčių mokėtojas, gal net vietos žiniasklaidos savininkas ar dosnus reklamos užsakovas, labiau paveikia rajono ne tik socialinius, ekonominius, bet ir politinius procesus? Tačiau negi kas prisipažins, jog yra rajone įtakingas?

Jei nusiperku kombainą, pats jame nemiegu

Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys, ekonomistas, Baltuonių kalakutų ūkio vadovas Vladas Baltuonis, VMI deklaravęs 1 548 831 Eur vertės turtą, paaiškino, kaip turtas atrodo iš tikrųjų:

„Ar žinote, kas yra ūkis? Jame dirba 60 žmonių. Jei gaunu apie milijoną pajamų, išdalinu jį darbuotojų atlyginimams. Ir technikai atnaujinti reikia pinigų, ir kitoms gamybos priemonėms.

Čia - ne mano turtas. Jei aš už Europos Sąjungos paramą nusiperku kombainą, tai pats kombaine juk nemiegu. Čia yra darbuotojų darbo sąlygų pagerinimas. Mano ūkis taip pat kuria šalies bendrąjį vidaus produktą (BVP). Kuria darbo vietas.

Aš dirbu be atlyginimo, iš idėjos, kur jūs Lietuvoje dar rasite tokių savižudžių?

Tikrai žeidžia, kai mane vadina milijonieriumi, bet nenoriu kovoti, kiekvienam aiškinti. Nori panaikinti patyčias mokyklose, bet galima tyčiotis iš politikų.

Negi man su arkliais dirbti? Nebe tie laikai, kad su arkliais dirbtume žemę kaip Smetonos laikais."

- Bet jei taip sunku, tiek darbų ūkyje, kodėl užsikrovėte dar ir rajono politiko lažą?

- Tais laikais, prieš 20 metų, buvau Ūkininkų sąjungos rajono skyriaus pirmininkas. Buvau jaunesnis, energingesnis, patekau į politiką, nes žmonės vis išrenka. Nei aš reklamuojuosi, nei ką, bet išrenka. Turiu jiems atstovauti, nors nėra taip paprasta. Žmonės nori asfaltuotų kelių, centrinė valdžia žadėjo, kad žvyrkelių greitai neliks, o dabar stato tvorą pasienyje už 40 milijonų.

- Galbūt į turtingesnio politiko nuomonę kiti kolegos savivaldybės taryboje labiau atsižvelgia?

- Nuomonių įvairiausių yra, niekas neklauso, visi protingi.

Apie mokyklų išsaugojimą kaime niekas negalvoja, tikslas - kuo greičiau uždaryt. Ūkininko profesija taip pat nuvertinta. Nuomonės apie žemės ūkį niekas neklauso.

- O kaip vertinate politikus, kurie savo metinėse deklaracijoje įrašo per metus gavę tik 500-800 Eur pajamų?

- Meluoja galbūt, o aš užpildau turto deklaraciją, kaip priklauso. Jei žmogus per metus gavo 800 eurų, pensininkai ir tai gauna per metus kažkiek daugiau!

Turtingesni turi daugiau idėjų

Pagėgių savivaldybės tarybos narys, zootechnikas, žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambynas" vadovas Remigijus Kelneris pernai deklaravo 2 519 592 Eur vertės turtą. Paklaustas, koks politikas yra visuomenei naudingesnis - ar tas, kuris per metus sukaupė tik 500 Eur, ar tas, kuris labiau pasiturintis, R.Kelneris nusijuokė:

„Reikia ir tokių, ir tokių. Nežinau, gal galėtų per metus deklaravę tik kelis šimtus eurų pasakyti, kaip jiems sekasi.

Visgi didesnės patirties ir didesnės atsakomybės turi tie, kurie sugebėjo pinigų užsidirbti.

O pavydas - natūralus dalykas, ką dabar padarysi? Reikia ne pavydėti, bet dirbti.

Manau, turtingesni žmonės yra veiklesni, jiems niekada nepritrūksta naujų idėjų. Gali savimi finansiškai pasirūpinti ir gali pasirūpinti kitais žmonėmis. Aš dirbu su grupe žmonių, su sandėliais, aprūpinu žmones darbu, o mačiau vieną reklamą, kad kažkokio miesto ar Seimo politikas viešai prašinėjo pinigų „ant kebabo". (Buvęs kandidatas į Seimą, Laisvės partijos valdybos narys Nerijus Vitkauskas Nidoje prašė jam nupirkti kebabą ir nurodė savo bankinę sąskaitą - aut. past.) Gal ir reikia tokių keistų politikų? Nežinau, proletariato revoliucija Rusijoje irgi galvojo, kad jie, proletarai, turi valdyti, o išėjo kitaip.

Turtingesnio politiko gyvenimiška patirtis jau suformuota, jis turi vidines nuostatas, kaip reikia elgtis su savo pinigais. Ir kaip su valdiškais pinigais.

Kai buvau Pagėgių savivaldybės administracijos direktoriumi, su valdiškais pinigais elgiausi net atsakingiau nei su savo."

Komentuoja Panevėžio miesto savivaldybės tarybos narys, buvęs Seimo narys  Povilas URBŠYS:

Mūsų valstybėje socialinės atskirties praraja gilėja, bet vis vien žmonės renkasi žmogų, kuris jau yra sukaupęs pakankamai turto. Gal tai žmonėms atrodo įrodymas, kad žmogus, mokantis valdyti savo verslą, savo turtą, galbūt taip pat sėkmingai tvarkysis ir mieste ar rajone.

Antras dalykas - turtingesnis politikas gali panaudoti daugiau pinigų savo rinkiminei kampanijai.

Trečias dalykas - žmonės pripratę rinkti merą kaip šeimininką, o šeimininko įvaizdį tapatina su pono. Pas mus kartais suvokimas, kas yra meras, dar kažkoks ypatingas. Žmonės, pavyzdžiui, negali atsigėrėti meru, kuris už Europos Sąjungos pinigus tvarko miestą. Bet meras konstituciškai privalo rūpintis miestu! Tai jo pareiga! O daugelis tai suvokia kaip ypatingą mero dovaną.

O jei pasitaiko piktnaudžiavimų, žmonės pateisina - visi valdžioje vagia, o šis bent dar turi saiko. Jei sau, savo draugams, giminaičiams kažką duoda, bet kartu - ir gatves asfaltuoja. Neva, ačiū Dievui, ir mūsų nepamiršta.

Pavyzdžiui, Panevėžyje gatvė, kur gyvena meras, visa atnaujinta, o kitos gatvės - lopais. Bet žmonėms vis vien gerai. Džiaugiasi, kad jų gatvėje meras gyvena. Kiti kalba, kad galėjo visai duobių neužpilti asfaltu, bet gera valdžia užpylė.

Jei žmonės savivaldybę suvokia kaip pono dvarą, o paslaugą rūpintis miestu, kaip ponų malonę, tai neturtingas, bet idėjų turintis politikas vargu ar bus išrinktas meru.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (17)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PATIKRINIMAS: Italijos policijos specialieji tyrėjai per daugybę patikrinimų pagavo apie 280 neskiepytų sveikatos sektoriaus darbuotojų.
  • ELIMINAVIMAS: JAV rinkos reguliavimo institucijos ketvirtadienį paskelbė taisyklę, leisiančią joms iš Volstryto biržų pašalinti užsienio įmones, jei jos nepateiks auditorių reikalaujamos informacijos.
  • PAMIŠIMAS: Dalis rinkų yra stipriai pervertintos, o esama aplinka yra „netgi labiau pamišusi“ nei per „dot.com“ bumą praėjusio tūkstantmečio pabaigoje, įsitikinęs Charlie Mungeris, „Berkshire Hathaway“ vicepirmininkas.
  • BOIKOTAS: Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja patvirtino vadinamąsias olimpines paliaubas dėl Pekino žiemos žaidynių, tačiau penktadienį Australijos žiniasklaida pranešė, kad ši šalis ir dar 19 valstybių atsisako pasirašyti susitarimą, nes svarsto diplomatinį boikotą.
  • PADIDĖJO: Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos užsakymu tyrimų bendrovės „Spinter“ šį rudenį atlikta šalies gyventojų apklausa rodo, kad per pandemiją lietuvių fizinis aktyvumas nesumažėjo, o padidėjo.
  • INTERNETAS: JAV astronautikos bendrovės „SpaceX“, priklausančios verslininkui, „Tesla“ įkūrėjui Elonui Muskui, palydovinio interneto paslauga „Starlink“ įjungta Lietuvoje.
  • BIUDŽETAS: JAV Kongresas priėmė pereinamojo laikotarpio biudžetą ir taip užkirto kelią gresiančiam federalinių institucijų darbo paralyžiui.
  • SPRĘS: Vyriausybė penktadienį posėdyje apsispręs, ar teikti Seimui nutarimą dėl nepaprastosios padėties pratęsimo mėnesiui pasienyje su Baltarusija.
  • STATYBOS: Vilniaus Santaros slėnyje, šalia jau veikiančių Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų, penktadienį bus įkasta simbolinė kapsulė ir oficialiai pradedamos VU Medicinos fakulteto Mokslo centro statybos.
  • SIUNTOS: Lietuvos paštas informuoja apie fiksuojamus vis ilgesnius siuntų pristatymo į užsienį terminus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar šventiniu laikotarpiu ketinate keliauti į užsienio šalis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Visuomenėje nuolat sklinda kalbos apie „purškiančius” lėktuvus. Kaip manote, ar tai tiesa?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 0 C

-9 -2 C

 

-15 -4 C

-5 0 C

-10 -3 C

 

-14 -8 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s