Riaušės po mitingo prie Seimo - vis dar populiariausia tema žiniasklaidoje. Ypač artėjant naujam protestui. Tačiau Lietuvos šeimų sąjūdis jau pavargo aiškinti, jog su rugpjūčio 10 d. mitingu neturėjo nieko bendra, todėl vakar nužygiavo tiesiai į Generalinę prokuratūrą.
Netylantys mitingo atgarsiai
Yra žinoma, kad rugpjūčio 10 d. mitinge kaip eiliniai piliečiai apsilankė ir Lietuvos šeimų sąjūdžio nariai. Keletas jų buvo prie Seimo ir pasibaigus mitingui, tačiau neteisėtuose veiksmuose nedalyvavo. Priešingai, stabdė žmones, ragino nesiimti smurto, nurodė policijos pareigūnams provokatorius, kas matyti paskelbtoje filmuotoje medžiagoje.
Nepaisant to, keli iš jų buvo sulaikyti ir jiems, asociacijos teigimu, pareikšti suklastoti kaltinimai. Tikėtina todėl, kad jie - Šeimų sąjūdžio nariai. Taip siekiama daryti spaudimą tiek jiems, tiek organizacijai. Tai yra bauginimas bei siekis teisiškai susidoroti už politines pažiūras, nes net prokuroro nutartyje dėl sulaikymo kaip įtarimą patvirtinantis faktas nurodoma narystė Šeimų marše. Tokios organizacijos Lietuvoje iš viso nėra.
Lietuvos šeimų sąjūdį pasiekė informacija ir iš kitų piliečių, kurie tvirtino tą patį. Visiems sulaikytiems ir suimtiems buvo pateikti įtarimai, surašyti pagal bendrą šabloną. Vienas asmuo buvo sulaikytas apsvaigęs nuo narkotikų, ir tokių pat kaltinimų sulaukė visi kiti sulaikytieji.
Filmuoti viešą renginį niekas nedraudžia. Tą darė beveik visi mitingo dalyviai, tačiau sulaikytiesiems už tai buvo pareikšti kaltinimai „Neteisėtu duomenų apie privatų asmens gyvenimą rinkimu".
Asociacija atkreipė dėmesį į tai, kad Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai naudojo prievartą neteisėtai. Jie iš anksto neįspėjo ir nepareikalavo nutraukti nesankcionuotus veiksmus, nors to reikalauja Policijos įstatymas. Visa Lietuva matė ir socialiniuose tinkluose paskelbtus vaizdo įrašus apie neproporcingą jėgos naudojimą, kai nesipriešinantys žmonės buvo pargriaunami ant žemės ir jiems į veidą gausiai purškiamos dujos, pabrėžė šeimų sąjūdžio atstovai.
Dėl visų šių faktų jie kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Trečiadienį įvyko Lietuvos šeimų sąjūdžio pirmininko Raimondo Grinevičiaus susitikimas su generaline prokurore Nida Grunskiene.
Aptarta daug aktualių klausimų
Po susitikimo R.Grinevičius „Vakaro žinioms" sakė, kad susitikimas su generaline prokurore ir kitais pareigūnais truko ilgiau negu valandą.
„Jo metu spėjome aptarti ne vieną klausimą. Tarkim, dabar žinome, kodėl sulaikytiesiems rugpjūčio 10 d. buvo pateikti vienodi kaltinimai. Pasirodo, tai yra bendri bylos kaltinimai ir vėliau atskiriems asmenims jų gali nebelikti", - pasakojo R.Grinevičius.
Taip pat sužinojau, kad policijos Imuniteto tarnyba atlieka tyrimą dėl riaušes malšinusių pareigūnų veiksmų. Prokuratūra, pasak Šeimų sąjūdžio atstovo, pati paragino tokius dalykus, kiek tai nekenkia bylos tyrimui, viešinti.
Buvo priminta ir apie dvejopų standartų taikymus viešojoje erdvėje.
„Jeigu kažkas neigiamai atsiliepia apie LGBT narį, tai toks asmuo netrukus sulaukia pareigūnų dėmesio. Tuo pat metu įvairūs įtakotukai gali ne tik viešai tyčiotis iš kitaminčių, bet ir keiktis eteryje. Ir bent jau iki šiol jiems nieko nebuvo. Viliuosi, kad po šios dienos susitikimo situacija pamažėle ims normalizuotis ir teisėsauga pagaliau prisimins, kad prieš įstatymą lygūs visi", - pasakojo R.Grinevičius.
Trumpai buvo pakalbėta ir apie artėjantį rugsėjo 10-osios mitingą. Generalinė prokurorė užsiminė, kad labai nenorėtų pradėti naujų bylų. Organizatorius patikino, jog jie padarė viską, kas įmanoma, kad tvarka būtų užtikrinta.
„Visos nesantaikos ir riaušės - politikų darbo vaisius", - apibendrino R.Grinevičius.
Verta žinoti
Vilniaus miesto savivaldybė davė leidimą rugsėjo 10-osios mitingui. Jeigu artimiausiu metu nieko nepasikeis, jis vyks Vilniuje, Katedros aikštėje.