respublika.lt

Ko vertas Lietuvos saugumas, jei pavojų jam kelia F.Kirkorovas? visas tekstasnuotraukos (107)

2021 sausio 23 13:30:34
Justina GAFUROVA

Lietuvos kultūros tarybos paskirstytos subsidijos organizatoriams renginių, kurie dėl pandemijos buvo atšaukti, sukiršino visuomenę. Tarp subsidijas gavusiųjų patekus atlikėjo Filipo Kirkorovo koncerto organizatoriams, pasipiktinimas buvo toks didelis, kad atlikėjas net įtrauktas į nepageidaujamų asmenų Lietuvoje sąrašą. Kultūros žmonės sako, kad tokie sprendimai primena sovietinę cenzūrą. Ko vertas Lietuvos nacionalinis saugumas ir valstybingumas, jeigu jam pavojų kelia dainininkas?

×
nuotr. 4 nuotr.
Filipas Kirkorovas žada skųsti sprendimą įtraukti jį į nepageidaujamų Lietuvoje asmenų sąrašą. Redakcijos archyvo nuot.


Subsidijos kultūros ir meno renginių organizatoriams, patyrusiems nuostolius atšaukus kultūros ir meno renginius ar juos perkėlus, numatytos pagal programą, kuriai buvo skirtas 2 mln. eurų biudžetas. Skiriamos subsidijos dydis buvo skaičiuojamas pagal faktines išlaidas. Didžiausia galima subsidija - 30 tūkst. eurų vienam juridiniam asmeniui.

Iš viso pernai subsidijos paskirtos 87 organizatoriams už beveik 600 tūkst. eurų. Didžiausios galimos subsidijos sumos skirtos „Lietuvos balso" superfinalų turo organizatoriui UAB ELITAZ Grupei, „Komedijos teatro" spektakliams, „Vilniaus miesto operai", UAB „Medusa concert" planuotam Kastyčio Kerbedžio koncertų turui JAV, organizatoriui UAB „Live Nation Lietuva" už planuotą „Whitesnake" koncertą, organizatoriui UAB „Oscar Lima Tango Interactive Entertainment" už atšauktą tarptautinį renginį „Games Industry Law Summit 2020".

Vienu iš sprendimų 13 665,31 euro subsidija skirta Filipo Kirkorovo koncertų Vilniuje ir Klaipėdoje organizatoriui UAB „Bravo events" bei 16 986,19 euro Michailo Šufutinskio koncertų Vilniuje bei Palangoje organizatoriui UAB „Mon Voyage".

Nors sprendimas priimtas lapkričio pabaigoje, didžiulis visuomenės pasipiktinimas kilo, kai žurnalistas Andrius Tapinas paviešino šio sprendimo dokumentą socialiniame tinkle. Nors vienu iš subsidijų skirstymo sprendimų, didžiausia galima subsidija - 30 tūkst. eurų - lapkričio pradžioje skirta ir „Laisvės TV" rengiamam renginiui „Laikykitės ten su Andriumi Tapinu".

Lietuvos kultūros taryba paaiškino, kad subsidijos skiriamos nevertinant renginių turinio: „Norėtume pabrėžti, kad Lietuvos kultūros taryba neskyrė finansavimo UAB „Bravo Events" ir UAB „Mon Voyage" projektams, t.y. nefinansavo minimų atlikėjų pasirodymų. Visais minimais atvejais Lietuvos kultūros taryba skyrė kompensacijas atšauktų reginių organizatoriams. Teisinio pagrindo neskirti kompensacijų nebuvo. Todėl vertinant prašymus buvo atliekama tik renginių organizatorių pateiktų finansinių dokumentų patikra, o ne vertinta meninė ar kultūrinė renginių kokybė."

Į A.Tapino paviešintą išrašą vienas pirmųjų sureagavo dabartinis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, pareiškęs, kad reikėtų išplėsti asmenų, kuriems draudžiama atvykti į šalį, juoduosius sąrašus. Ir po kelių dienų ministerijos vardu perdavė Migracijos departamentui teikimą, kuriuo prašoma Rusijos ir Bulgarijos pilietį F.Kirkorovą įtraukti į tokį sąrašą.

Šiuo metu užsieniečių, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvos Respubliką, sąraše yra 226 pavardės. Tai Baltarusijos ir Rusijos piliečiai, tačiau didžiosios dalies sąraše esančių žmonių pilietybė Lietuvos institucijoms nežinoma.

Ministro G.Landsbergio pasirašytame teikime nurodyta, kad žinomas atlikėjas savo daugkartiniais apsilankymais neteisėtai aneksuotame Krymo pusiasalyje sąmoningai neigė Ukrainos teritorinį integralumą ir suverenitetą. Tokiu būdu netiesiogiai pateisino agresyvius Rusijos Federacijos veiksmus.

„Sistemiškai vertinsime visus veikėjus, kurios Rusija siekia išnaudoti, skleisdama savo užsienio politiką bei siekdama daryti poveikį Lietuvos žmonėms. Taip pat neturi būti pamiršti bei griežtai įvertinti ir Baltarusijos piliečiai, prisidėję prie susidorojimo su taikiais protestuotojais", - sakė ministras G.Landsbergis.

Jau kitą dieną Migracijos departamentas penkeriems metams įtraukė Rusijos atlikėją F.Kirkorovą į nepageidaujamų asmenų sąrašą Lietuvoje. Draudimas įsigaliojo iš karto, nors dar ir šiandien galima įsigyti bilietus ir į šių metų birželį perkeltą atlikėjo koncertą.

Vertindamas G.Landsbergio viešus pasisakymus apie atlikėjus, „juodojo sąrašo" išvengęs kitas atlikėjas M.Šufutinskis juos pavadino apmaudžiais ir tikino, kad myli Lietuvą.

O F.Kirkorovo advokatas pranešė, kad žada skųsti Lietuvos sprendimą įtraukti dainininką į nepageidaujamų asmenų sąrašą.

Situaciją puolė vertinti ir Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos bei Kultūros komitetai, skubiai priėmę sutarimą dėl įstatymo pataisų, pagal kurias Kremliaus propagandą skleidžiantys atlikėjai taps nepageidaujami Lietuvoje.

Tačiau štai buvęs premjeras Saulius Skvernelis didelės atlikėjų įtakos nacionaliniam saugumui neįžvelgė: „Jei manome, kad mūsų visuomenė yra gana silpna ir vienas ar kitas propagandistas gali padaryti reikšmingą įtaką, pažiūrėkite - į tuos koncertus, netgi tais geraisiais, ne pandeminiais, laikais, susirinkdavo 5-6 tūkst. žmonių. Tai tikrai nėra skaičius, kuris keltų didžiulį susirūpinimą." Jis ironizavo, kad vadovaujantis panašia logika, į Lietuvą nereikėtų įleisti ir sportininkų, pavyzdžiui, Rusijos krepšinio komandos CSKA.

Lietuvos ir Rusijos teatro bei kino aktoriaus Vlado Bagdono komentaras:

Valdžios sprendimas nesuprantamas ir kultūros atstovams. „Vakaro žinių" kalbintas Lietuvos ir Rusijos teatro bei kino aktorius Vladas Bagdonas sako, kad nereikėtų painioti politikos ir kultūros. „Jeigu Lietuva atsisakys F.Kirkorovo, manau, jis per daug nenusimins ir daug nepraras. Jam bus gerai ir Jūrmala. Aš neklausau F.Kirkorovo, nors žinau, kad Rusijoje jis yra tikra žvaigždė. Nežinau, ar atlikėjas gali sukelti pavojų nacionaliniam saugumui. Aš esu vykęs į pasirodymus Lvove, Ukrainoje, taip pat ir Baltarusijoje ir jokio pavojaus ten nesukėliau", - ironizuoja V.Bagdonas.

Taip pat situaciją komentuoja Lietuvos teatro ir kino aktorė Eglė GABRĖNAITĖ:

Aš šio sprendimo nesuprantu, ši tema man atrodo labai nemaloni ir net šiek tiek pykdo. Esu žmogus iš anų laikų ir man atrodo, kad politika ir kultūra yra nesuderinamos sritys. Daug kas sako, kad būtina supolitinti meną, bet aš tam nepritariu.

Nesu F.Kirkorovo gerbėja. Esu tik vieną kartą buvusi jo koncerte ir tai buvo maždaug prieš 20 metų. Ėjau ten nusiteikusi labai skeptiškai, tačiau, turiu pripažinti, pamačiau, kokį didžiulį įdirbį turi šis atlikėjas. Nežinau, ką jis rodo dabar, bet tai, kas buvo parodyta tada, buvo profesionalu ir pasiekta didžiuliu darbu. To negalima lyginti su genijais ir didžiaisiais talentais, bet, atsakant į jūsų klausimą, to sprendimo aš nesuprantu.

Žinote, esu aplankiusi per 30 šalių. Daugybė kūrėjų vyksta dirbti į įvairias šalis, ne tik į Rusiją. Mano anūkas gyvena Maskvoje, ten baigė universitetą. Aš neseniai filmavausi Baltarusijoje, esu ten gyvenusi pusę metų, filmavausi ir Maskvoje. Visur sutikau ir bendravau su nuostabiais žmonėmis. Didžiuojuosi, kad turėjau garbės bendrauti ir dirbti su žinomais Rusijos menininkais. Kiek pažįstu puikių inteligentų rusų, baltarusių, moldavų. Nematau tame nieko bloga. Ar aš dėl to dabar esu išdavikė?

Lietuvoje gyvena daug tautinių mažumų atstovų ir dėl tokių valdžios sprendimų jie yra nuskriausti. Mes giliname priešpriešą, kurios neturėtų būti valstybėje.

Žinote, mano močiutė buvo rusė, vaistininkė, kilusi iš Sankt Peterburgo. O senelis buvo vienas paskutiniųjų prūsų. Jis įsimylėjo mano močiutę ir parsivežė ją į Lietuvą. Aš visuomet su pasididžiavimu kalbu apie savo močiutę. Ir vieną kartą kažkur esu nurodžius, kad esu gimusi Maskvoje, nes tai yra tiesa. Mano tėvai atvyko į Maskvą mokytis ir aš ten gimiau. Bet man kažkas patarė to neminėti. Kodėl? Aš didžiuojuosi savo šaknimis ir savo seneliais.

Nesuprantu, kas vyksta Lietuvoje... Už lango pandemija, mūsų nebejaudina anapilin išeinantys draugai... Užsiiminėjama ne tuo, kuo reikėtų... Vis išlenda kažkokie kompleksai, kažkokios paranojos ir per tai neprasibrauna gerumas, kurio iš tiesų mums šiandien reikia. Draudimai nieko gero neatneša tik įvaro baimę. Žmogus tampa nelaisvas. To mus jau turėjo išmokyti istorija.

Interviu su Kovo 11-osios akto signatarų klubo tarybos nariu Nikolajumi MEDVEDEVU:

- Ar tikrai koncertuoti į Lietuvą atvykstantis atlikėjas gali kelti pavojų nacionaliniam saugumui?

- Mane prajuokino, kai buvo nuspręsta, kad F.Kirkorovo atvykimas į Lietuvą kelia grėsmę Lietuvos saugumui ir nepriklausomybei. Nors man jis ir nepatinka, bet jeigu artisto atvažiavimas į šalį kelia grėsmę valstybės saugumui, tai tas saugumas yra labai silpnas.

Valstybės saugumas priklauso nuo trijų dalykų: ar Lietuvos žmonės patenkinti savo gyvenimu; ar jie myli savo Tėvynę; ar jie pasiruošę ginti savo šalį. Jeigu šios dedamosios yra, joks aktorius ir net žinomiausias ir gerbiamiausias atlikėjas nieko negali padaryti.

Ir man labai nepatinka, kai painiojama kultūra ir politika, medicina ir politika, sportas ir politika. Manau, tai ne tik Vakarų, bet ir Rytų problema. O juk visose pasaulio šalyse daug puikių aktorių, kultūros veikėjų, gydytojų.

Neabejoju, kad prie Lietuvos valstybės išsaugojimo labiausiai prisidėjo M.K.Čiurlionis, Maironis, K.Donelaitis, Žemaitė bei daugybė kitų inteligentų. O politikai, jeigu protingi, gali tik padėti.

- Tai primena cenzūrą, kai klausytojas ar žiūrovas laikomas kvailu, negalinčiu atsirinkti, todėl už jį sprendžia valdžia?

- Tai buvo viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios subyrėjo Sovietų Sąjunga. Tai kultūros maišymas su politika, kai buvo norima uždaryti, uždrausti kažką klausyti ar žiūrėti. Kad tik žmonės nesužinotų, kas dedasi pasaulyje. O kai ta informacija žmones vis tiek pasiekė... Atsimenu, kaip mes ant rentgeno nuotraukų rašydavome užsienio atlikėjų dainas. Atsimenu, kaip jaunimas žiūrėdavo žurnalus suaugusiesiems. Nes tai buvo draudžiama. Visa tai sužlugdė Sovietų Sąjungą. Nenorėčiau, kad tai nutiktų demokratiškoms valstybėms.

Melą gali įveikti tik tiesos sakymas. Jeigu kalbame apie kaimynus, turime rodyti žmonėms ne tik tai, kas ten yra blogai, bet ir kas yra gerai. Ir prisiminti, kad blogis gali būti ne tik kaimynystėje, bet ir mūsų viduje.

Priminimas:

Į Lietuvą taip pat draudžiama atvykti Rusijos estrados atlikėjui Grigorijui Lepsui. Į šalį 2016-aisiais neįleistas ir dainininkas Olegas Gazmanovas, tačiau šis sprendimas nebeteko galios 2019 m. rugpjūtį.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (107)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar Lietuva turėtų įsigyti rusišką „Sputnik V” vakciną?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau skiepijotės nuo COVID-19?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +2 C

 -1 0 C

 

 0 -1 C

+3 +6 C

 +2 +3 C

 

   +5 +7 C  

0-5 m/s

  0-4 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos