Nors intuityviai visi laukia žymesnių oro permainų (juk rugsėjo trečias dešimtadienis), bet, nepaisant kalendoriaus, vasara dar tęsiasi.
Beje, šiandien dar ir rudens lygiadienis - tai astronominės vasaros pabaiga ir rudens pradžia, bet visoje Lietuvos teritorijoje maksimali dienos oro temperatūra +23 - +28 °C, tik vietomis pajūryje ir pamaryje kiek mažesnė.
Tai netgi vasaros sezonui tinka kaip labai šiltos dienos rodiklis. Laimei, kad tokie šilti orai, o jie susiję su tropinės kilmės oro advekcija į mūsų regioną, atkeliavo į Lietuvą antroje rugsėjo mėnesio pusėje. Kaitra jaučiasi, bet tik saulės atokaitoje ir tai tik keletą valandų po pietų. Visa kita - ilgi, šilti, malonūs rytai ir dar malonesni vakarai, todėl daugelis gyventojų šiuos šiltus vakarus stengiasi praleisti gryname ore. Jeigu tokia oro masė atkeliautų vidurvasaryje ar rugpjūčio pirmoje pusėje - kaitra būtų daug nuožmesnė (+30 °C ir daugiau), o pats oras - labai tvankus, be to, pastatai nespėtų atvėsti per trumpas naktis ir be kondicionieriaus neišsiverstume.
Paskutinėmis mėnesio dienomis yra nedidelė orų atšalimo tikimybė, tačiau tai jau turbūt nepakeis šio mėnesio išskirtinumo - jis bus arba pats, arba vienas šilčiausių per visą instrumentinių matavimų istoriją.
Daug kam kyla klausimas, kodėl čia taip ilgai šilta, nepaisant to, kad dienos sparčiai trumpėja. Greičiausiai yra kelios priežastys.
Tai, pirmiausia, šiltas aukštuminis anticiklonas/gūbrys, kuris šį mėnesį vis atsinaujina ir sustiprėja virš Rytų ir Vidurio Europos. Šiltuoju metu jis veikia, kaip „pašiltintas stogas" ir net nesant papildomos šilumos advekcijos iš žemesnių platumų neleidžia visai oro storymei (žemiau jo) greitai atvėsti.
Be to, tokioje oro masėje dar ir mažas debesuotumas, todėl dienos metu ji papildomai įšyla nuo paviršiaus. Minėtas anticiklonas kartu su aukštuminiu slėniu virš Vakarų Europos ir Šiaurės rytų Atlanto sudaro didelio masto troposferinę bangą, kurios forma labai palanki pastoviam oro srautui iš pietvakarių į šiaurės rytus.
Ir dar vienas svarbus veiksnys - tai Šiaurės Atlanto tropiniai ciklonai, kurie apsukę ratą judėdami nuo Žaliojo rago salų į rytus link Karibų, o paskui pasukę išilgai Golfo (Šiaurės Atlanto) srovės palaipsniui įsilieja į Šiaurės Atlanto žemo slėgio sritį, taip ją sustiprindami sukimosi momentu ir slėgio sumažėjimu.
Todėl dabar vienas gilus ciklonas, kurį sustiprino uraganas „Lee", palaipsniui pildosi į vakarus nuo Norvegijos. Kitas greitai besivystantys ciklonas Šiaurės Atlante tuoj bus sustiprintas buvusiu uraganu „Nigel" ir tik tropinis sūkurys „Margot" palaipsniui gęsta ties Azorų salomis.
Taigi, toks vidutinių platumų ciklonų virš Šiaurės vakarų Europos „pastiprinimas" padidina šių ciklonų oro nuo šiltesnių Atlanto akvatorijų „pumpavimo" link Europos pajėgumus.
Prieš kelias dienas buvo labai afišuojamas iškritęs gausus sniegas Kirunoje, šiaurinėje Švedijoje. Laikina sniego danga siekianti virš 25-30 cm storio lyg ir būtų anomalija šiuo metu net ir tokioje poliarinio klimato juostoje esančioje vietovėje. Bet priežastis, pasirodo yra ta pati, kaip ir anomaliai šilto oro pas mus - labai gilus ciklonas judėdamas per šiaurinę Skandinaviją suformavo stiprų šilto oro srautą į pietus nuo ciklono centro ir šalto - į šiaurę nuo jo. Todėl oras į šiaurinę Skandinaviją šį trečiadienį atkeliavo nuo dar atšiauresnių rajonų (Barenco jūros centrinė ir šiaurinė dalys), o gausus kritulių kiekis yra būdingas gilių ciklonų centrinei daliai.
Šiuo metu tarp beveik stacionaraus priežemio anticiklono virš Rytų Europos ir gilaus ciklono virš Skandinavijos susidarė plati didelių slėgio gradientų zona, kuri ir apima Baltijos regioną. O tokio gradiento pasekmė - vidutinis iki stipraus pietryčių krypties vėjas visoje Lietuvoje. Jeigu prieš tai būtų buvę kiek stipresnės šalnos, tai toks visą dieną pučiantis gūsingas vėjas būtų labai praretinęs gelsvą medžių rūbą.
Šiandien vėlai prie Lietuvos iš vakarų priartės šaltas atmosferos frontas ir daug kas Lietuvos pietinėje ir rytinėje dalyje tikisi iš jo gausesnio lietaus, nes labai sausa. Ir nors šis atmosferos frontas sinoptiniuose žemėlapiuose ir schemose braižomas kaip vienalytis - realiai jis sudarytas iš aktyvesnių ir mažiau aktyvių to fronto segmentų, kas reikštų, kad kritulių pasiskirstymas bus labai netolygus.
Vienas toks aktyvus fronto segmentas šią naktį slinks per Žemaitiją ir ten laukiama gausesnio, bet trumpalaikio lietaus. Praėjus frontui oras vakarinėje šalies dalyje atvės. Tačiau kita fronto dalis rytinę Lietuvos dalį pasieks tik rytojaus antroje dienos pusėje, todėl ten pirma dienos pusė bus labai šilta, o nuo popietės - orai niauksis.
Kita intensyvesnių fronto kritulių zonas turėtų praeiti per rytinę Lietuvą sekmadienio naktį ir rytą.
Sekmadienį po pietų slėgis Lietuvoje kils, nes vėl ims stiprėti eilinis anticiklonas virš Vidurio Europos, bus debesuota su pragiedruliais ir nekaršta.
Pirmadienio naktį giedrysis ir naktis bus vidutiniškai vėsi - +4 - +9 °C, vietomis, daugiausia pajūryje - šilčiau.
Minėtas Vidurio Europos anticiklonas kitos savaitės pradžioje pasislinks pradžioje link Baltijos šalių, vėliau link Rusijos ir stabilizuosis, todėl kitos savaitės viduryje vėl bus vasariškai šilta ir sausa, o orų permainų galėtume tikėtis tik dar kitą savaitgalį.
Ilgalaikių prognozių duomenimis orai šiltesni ir sausesni už daugiamečius turėtų išsilaikyti beveik visoje Europoje ir pirmąją spalio pusę. Šio mėnesio pačioje pabaigoje ir spalio pradžioje labai šilti orai prognozuojami Ispanijoje ir gretimuose pietvakarinės Europos regionuose.