respublika.lt

Kita šachmatų didmeistrės stotelė - S.Daukanto aikštė? (216)

2021 rugsėjo 26 12:00:00
Olava STRIKULIENĖ

Rugsėjo 18 dieną po dvi dienas trukusių balsavimų Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen perrinkta partijos pirmininke dar vienai dvejų metų kadencijai. O kuluaruose jau pasigirdo kalbų, ar tik V.Čmilytė-Nielsen nebandys 2024 m. gegužę siekti Lietuvos prezidentės posto?

×
nuotr. 1 nuotr.
Viktorija Čmilytė-Nielsen. Stasio Žumbio nuotr.


Nors 38 metų V.Čmilytė-Nielsen dar tyli, logikos, siekti prezidentės regalijų - yra. Ypač prisimenant, jog būsimo šalies prezidento laurai buvo žadami ir buvusiam liberalų lyderiui Eligijui Masiuliui. Be to, nieko keisto, kai partijų lyderiai savo populiarumą pasitikrina ir keldami savo kandidatūrą į S.Daukanto aikštės rūmus. Nors iš partijų lyderių tas pavyko tik Algirdui Mykolui Brazauskui ir Rolandui Paksui. Matyt, visuomenė įsitikinusi, kad Lietuvai geriau atstovautų su jokia partija nesiejamas prezidentas. Nors vis vien nepavyksta visiškai nesusieti - Lietuvoje visi prezidentai siejosi su partijomis arba simpatijų, arba pataikavimų, arba baimės, arba visiškos nepagarbos ryšiais. Vis platesnis spektras, nei žmogų susieti tik su Jurijumi Borisovu ir su Sakartvelo burtininke.

Trys aukšti, liekni ir gražūs

Prezidento rinkimai dar toli. Tačiau įsivaizduokime, kad V.Čmilytė-Nielsen iš tikrųjų juose dalyvaus. Nors tai - tik hipotezė. Šalia aukšto (1,92 m), liekno ir gražaus Gitano Nausėdos pamatysime aukštą (1,84 m), liekną ir gražią jo konkurentę. O šalia dviejų aukštų, lieknų ir gražių konkurentų hipotetiškai galime pastatyti aukštą (1,92 m), liekną ir gražų Andrių Tapiną. Visų krepšinio mėgėjų, šukų gerbėjų ir dietisčių-sveikos gyvensenos vaidilučių džiaugsmui. Bet ką gi žmogui pasirinkti iš tos trijų aukštų, lieknų, gražių puokštės? Juk renkamasi iš kontrastų. O jų nėra. Beveik. Nes lytį pabrėžti yra politiškai nekorektiška. Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) paruoštoje anketoje kandidatai į merus turi atsakyti, ar nėra sąmoningai bendradarbiavę su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis. O lyties nurodyti VRK anketa neprašo. Kandidatų į prezidentus VRK anketa prašo nurodyti tautybę. Lyties nurodyti irgi neprašo. Galų gale, kurią lytį nurodyti? Septyniasdešimtą ar 72-ąją? Tai socialinio susitarimo reikalas. Žmogus, žmogė, ar žmogmuo gali pakeisti savo socialinę lytį kad ir per naktį. Vien dėl kontrasto. O jo nėra. Dama ir vienas iš ponų - visiškai liberalių pažiūrų. Šeimos klausimais nesutampančių su 60-80 proc. visuomenės nuomone. Dama ir vienas iš ponų - kaip dvyniai. Arba abu į S.Daukanto aikštę, arba nė vieno. Nes jei pateks tik viena, kitas vis vien vaikščios į prezidentūrą, tampydamas dėžes su piliečių „parašų" lapais. Užgriozdins rūmus bei jų prieigas dėžėmis. Ar šiaip kasdien užsuks. Už parankės su LGBT bendruomenės atstovais. Papasakoti apie perskaitytą knygą ar surengti prezidentūros koridoriuje „Triumfo Pride" eiseną. Kasdien. Kol tęsis triumfas. Jei apsauga neįleis, reikš pretenzijas, jog prezidentė atstovauja ne dėžei, bet Lietuvai. Tad viena aišku - jei šalies vadovu ar vadove taptų vienas aukštas ar viena aukšta, prezidentūrą lipte apliptų Okeanidės, Okeanai ir armonikaitės. Marga, spalvinga, džiaugsminga publika. Ir ši džiaugsminga, karnavališka publika, vien todėl, kad jau džiaugsminga, iškart prarastų savo finansavimo šaltinius. Kam finansuoti, šelpti, jei jų niekas neskriaudžia? Tad taip pragmatiškai galvojant, LGBT bendruomenei itin palankus politikas neturi jokių šansų tapti Lietuvos valstybės vadovu. LGBT bendruomenė pati tuo finansiškai nesuinteresuota. Nebalsuos. Atvirkščiai. Jai tiktų tik toks prezidentas, kuris viešai LGBT bendruomenę smerktų, įžeidinėtų. Nes tada jau galima sukelti tarptautinį pasipiktinimo alasą.

Saugiausia kalbėti šūkiais

Ką dar galėtų pasiūlyti būsimi šalies vadovo rinkimai? Ogi socialdemokratų lyderę, europarlamentarę Viliją Blinkevičiūtę. Dėl mažesnio ūgio ir tvirtesnio stoto jau būtų kontrastas tarp jos ir V.Čmilytės-Nielsen bei kitų dviejų aukštų. Bet jei abi - ir žemesnė, ir aukštesnė - prabiltų apie vienos lyties partnerystę - kontrastas iškart imtų akyse nykti. Damos prabiltų unisonu. Tiesa, V.Blinkevčiūtė daugiau kalbėtų apie lygias moterų teises, rinkimų kvotas, ir taip nuo 72 socialinių lyčių netyčia nusiristų į vieną. Suabsoliutintą. Baisiau nei į gūdžius patriarchalinius viduramžius. Nes tada žmonės visgi pripažino, kad egzistuoja ne viena, bet dvi lytys.

Rugpjūčio 20-31 dienomis atlikta „Baltijos tyrimų" apklausa parodė, kad žmonėms labiausiai patinka trijų tipų politikai. 1. Tie, kurie žmonėms netrukdo dabar gyventi (Valdas Adamkus, Dalia Grybauskaitė). 2. Tie, kurių pažiūros sutampa su visuomenės daugumos nuomone (G.Nausėda). 3.Tie, kurie kalba žmonėms tai, ką jie norėtų girdėti ir kas juos guodžia. Galima tada kalbėti net šūkiais. (G.Nausėda - apie Gerovės valstybę. V.Blinkevičiūtė - apie tai, kad nė vienas žmogus neturi likti nuošalyje ir jog būtina didinti žmonių pajamas). Na, kam nepatiktų tai girdėti? Tad jei nori būti populiarus - kalbėk žmoniją guodžiančiais šūkiais, vaizduok motiną Teresę, popiežių Pranciškų, Dalailamą - juo nebūdamas - ir būsi žmonijos pagarbintas aukštais reitingais. Lietuvoje - taip pat. Tik kartais karjerai sutrukdo kokia nors banali brendžio dėžutė.

O ką iš tikrųjų tie hipotetiniai kandidatai galvoja - nežinau. Tik netikiu, kad, patekus į Europos Parlamentą, galima persikūnyti į antrąją Ursulą fon der Lejen. Lietuvių plastiškumas iš tikrųjų išskirtinis. Per naktį iš ateisto gali persikūnyti į giliai tikintį. Krikščionybe, budizmu ir t.t. Per naktį iš komunisto gali tapti buvusiu pogrindininku, disidentu. Per naktį iš kauniečio gali virsti tikru vilniečiu. Tad persikūnyti į Ursulą - vieni niekai. Aušra Maldeikienė jau persikūnijo, tik į šiek tiek nemandagesnę, o V.Blinkevičiūtė, Rasa Juknevičienė, Andrius Kubilius - irgi ganėtinai. Pabuvo Briuselyje - ir praregėjo „LGBT klausimu". O kur politikams tiesiog privalomi kontrastai? Kai liberalės lyderės požiūris į šeimą, LGBT visiškai sutampa su socialdemokratės lyderės ir Aušrinės Armonaitės požiūriu, nematau jokio kontrasto. Jokių lenktynių. Jokios ugnies. Ant starto linijos stovi trys vienodos degtukų dėžutės be degtukų. Kontrastu išlieka tik G.Nausėda.

Išvada

Geriausiai mums į prezidentus tiktų nelegalas. Aukštas, gražus, lieknas, neužrakintas. Mūsiškai nesuprantantis. Nes labai greitai iš Lietuvos pabėgtų. Dar nespėjęs su partijomis, Seimu ar Vyriausybe susivaidyti. Tad nors ir neturėtume šalies prezidento, turėtume bent šiek tiek taikingesnę vidaus politiką. Ir bendrą partijų susitarimą - surasti ir parvežti Lietuvos prezidentą namo. Bet tai - tik utopija.

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (216)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PATAISOS: Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė skubos tvarka teikiamoms Elektros energetikos, Gamtinių dujų ir Energijos išteklių rinkos įstatymų pataisoms, tai leis VERT paskirstyti išaugusią elektros kainą vartotojams iki 2027 m. pabaigos, ją pakeliant tik iki 20 proc.
  • PABRANGO: Naftos kaina pabrango iki 85 USD, o iki metų pabaigos gali pasiekti ir 100 USD ribą.
  • LEIDIMAS: Penktadienį Italijoje įsigalioja naujos kovos su COVID-19 priemonės – nuo šiol kiekvienas darbuotojas privalo turėti vadinamąjį „žaliąjį leidimą“, rodantį, kad asmuo yra pilnai paskiepytas, pasveikęs arba jo COVID-19 testas yra neigiamas.
  • PREKĖS: „Baltosios bangos“ – skaidraus verslo iniciatyvos šį pavasarį atlikto tyrimo duomenimis, beveik 20 proc. apklaustų gyventojų nurodė, kad pandeminiu metu jiems dažniau nei įprasta teko pirkti prekių nelegaliai.
  • TESTAI: Prancūzijoje dėl koronaviruso norintys pasitikrinti nepasiskiepiję žmonės nuo penktadienio turės mokėti už testus savo pačių lėšomis, nebent jie negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių.
  • RINKIMAI: Jungtinių Tautų (JT) Generalinėje Asamblėjoje vykusiuose rinkimuose Lietuva išrinkta į JT Žmogaus teisių tarybą 2022-2024 metų laikotarpiui.
  • NAUJIENA: Europos vaistų agentūra (EVA) pradėjo naujo vaisto nuo koronaviruso vertinimo procesą.
  • BAUDA: Televizijos ir interneto paslaugų teikėjui „Cgates“ skirta 215.000 Eur bauda.
  • SANDORIAI: Per tris šių metų ketvirčius valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti valstybės įmonė Turto bankas sudarė 411 sandorių už 44,38 mln. eurų.
  • AKCIZAS: Ingrida Šimonytė sako, kad Lietuvoje taikomas akcizas dyzelinui yra ženkliai mažesnis nei benzinui, be to, vienas mažiausių Europos Sąjungoje, o tai esą skatina gyventojus pirkti taršius automobilius.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar mažo kiekio narkotinių medž. dekriminalizavimas yra žingsnis iki narkotinių medž. legalizavimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Planuojama įvesti iš darbuotojų lėšų apmokamą testavimą. Kaip planuojate elgtis?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+5 +11 C

+2 +9 C

 

+1 +4 C

+8 +12 C

+5 +10 C

 

+4 +8 C

0-8 m/s

0-5 m/s

 

0-3 m/s