Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas PAULAUSKAS.
- Pastarosiomis savaitėmis vėl paaštrėjo konfliktas tarp NATO ir Rusijos: abi pusės išsiuntė diplomatinių misijų atstovus, sugriežtėjo abipusė retorika, tačiau toks konfliktas tęsiasi labai seniai ir tame nieko naujo nėra. Tačiau eilinio NATO viršūnių susitikimo išvakarėse paklauskime: ko mes, kaip Aljanso nariai, galime norėti iš Rusijos?
- Atsakysiu metaforiškai: gyvena miške didelė meška - miškas didelis, ji ten klajoja, medų kopinėja, kažką valgo, bet staiga aplink mišką kiti žvėreliai jai pradeda statyti spąstus, vogti medų... Kaip meška turėtų elgtis tokių žvėrelių atžvilgiu? Taigi, o ko iš rusų gali norėti Lietuva? Mes iš jų galime norėti tik to, ko nori Jungtinės Valstijos - savarankiškai mes negalime norėti nieko. Arba norime to, ko rusai iš viso neketina daryti. Todėl kalbėkime paprastai ir atvirai: Jungtinės Valstijos ruošiasi karui su Rusija ir Kinija - tai yra aišku visiems, kurie gyvena ne plačiai užmerktomis akimis. Šitame kare JAV renka sau pėstininkus. Amerikiečiai niekada neis į tiesioginį konfliktą su Rusija, dėl to tas konfliktas turi būti išprovokuotas trečiųjų ketvirtųjų šalių, kad Jungtinės Valstijos atrodytų niekuo dėtos. Taigi, mūsų visi „norai" sueina į šio konflikto ištakas. Todėl pirmiausia reikia klausti tų, kurie šiame konflikte stoja į Amerikos pusę: ko jie tikisi?
- Sprendžiant iš mūsų politikų elgesio, atsakyti į jūsų klausimą nesunku: jie tikisi visiškos pergalės...
- Štai neseniai į Ukrainą buvo atvažiavę JAV gynybos ministras, kuris aiškiai pasakė, kad atvažiavo į „pafrontės valstybės teritoriją"... Jie mus atvirai vadina būsimo karo lauko teatru, jų visuose dokumentuose šis regionas taip ir įvardijamas... Mes čia linksmai šnekučiuojamės, o mūsų valdžia tuo metu tiesiogine prasme mus stumia į pragarą. Aš nežinau, kas vyksta jų galvose. Čia kaip su vaikais, kurie tik patys gali žinoti, kas dedasi jų galvose, bet kur žiūri suaugusieji, t.y. tie, kurie turi gyvenimišką patirtį ir gerokai daugiau supranta apie pasaulį, nei vaikai, gyvenantys išsigalvotame pasaulėlyje... Visa tai gresia Lietuvos valstybingumo praradimu. Žmonės dažnai painioja tris dalykus: netvarką valstybėje, valstybingumą ir nepriklausomą valstybę. Tai yra visiškai skirtingi dalykai. Dauguma pasaulio valstybių šimtmečius gyvena netvarkoje, bet tai nereiškia, kad jie neturi valstybingumo. Valstybingumas gali būti tik iš dalies nepriklausomas, nes visiškai nepriklausomų valstybių nėra, arba gerokai apribotas, kaip mūsų. Pavyzdžiui, Vokietijos, Prancūzijos, Italijos ir kitų šalių nepriklausomybė yra apribota naryste Europos Sąjungoje. Taigi, atsakant į klausimą, ko Lietuva nori iš Rusijos, pažvelkime į mūsų valdžios veiksmus, kurie veda į tai, kad prarasime patį valstybingumą - mūsų valstybės tiesiog neliks. Žinoma, galima svarstyti, kad Jungtinės Valstijos čia pasieks pergalę, bet politikos misija yra pasvarstyti ir priešingai: o kas bus, jei nepasieks? Aš nematau pas mus politikų, kurie peržvelgtų visus variantus ir atitinkamai atsakingai elgtųsi...
- Lenkija oficialiai apkaltino Europos Sąjungą, kad ji siekia nuversti valdžią šalyje. Kitaip sakant, visas skandalas dėl europinės teisės viršenybės bei kitų panašių „vertybių" tėra priedanga, siekiant į valdžią Lenkijoje susodinti patogius ir „teisingus" žmones. Lenkai teisūs ar nelabai?
- Jau tais laikais, kai Lietuva stojo į ES, o aš buvau prieš tokį stojimą, sakiau, kad būtent taip ir bus. Natūralu, jog Briuselis nepatenkintas Lenkijos valdžia, kuri neklauso centrinės ES vadovybės bei nesilaiko europinių įstatymų. Nes Briuselio valdžia turi savo planų, kurie visiškai nesutampa su Lenkijos valdžios planais. Ir čia reikia visiems apsispręsti - tiek Briuseliui, tiek lenkams. Nes jeigu visi eina kartu, turi būti bendri įstatymai ir turi galioti bendros taisyklės, o jeigu Lenkijai ar dar kam nors nepatinka bendros taisyklės, tiesiog pasitraukite iš tos ES. Tačiau lenkai nori likti Sąjungoje, bet nieko neklausyti ir elgtis, kaip jiems atrodo reikalinga... Kad ir pas mus dažnai skambėdavo ir dabar dar skamba absurdiškas šūkis: „Stipri Lietuva, stiprioje Europos Sąjungoje"... Tai tas pats, kas pasakyti: eikime vienu metu ir į kairę, ir į dešinę. Jeigu yra stipri ES, tai a priori negali būti stiprių valstybių, o jeigu yra stiprios valstybės, tuomet yra silpnas centras ir tokia „sąjunga" neturi galimybių egzistuoti. Šią situaciją galima palyginti su kokia nors eiline gamykla: yra gamyklos valdžia, direktorius, valdyba, o cechų viršininkai kiekvienas gamina tai, kas jiems atrodo reikalinga, nepaisydami, ką valdžia nusprendžia... Tokia įmonė greitai bankrutuos, nes niekam tų cechų meistrų produkcijos nereikia. Dėl to Briuselio priekaištai Varšuvai yra visiškai suprantami ir logiški iš jų taško žiūrint. Iš to projekto taško, kurį jie vysto. O jeigu Lenkijai tas nepatinka, tiesiog reikia apsispręsti taip, kaip apsisprendė Jungtinė Karalystė.
- Nelegalios migracijos srautai tuo metu tik didėja. Štai Vokietija praneša, kad per Lenkijos sieną kiekvieną savaitę pereina tūkstančiai nelegalų, nors tiek Lenkijoje, tiek pas mus kas dieną skelbiama, esą apgręžta tiek migrantų, niekas neįleistas. Tai kas meluoja: vokiečiai ar mūsiškiai, kurie „nieko neįleidžia"?
- Čia ir vėl apgaudinėjame patys save ir net ne dėl to, kad kažką ten apgręžėme ar kažko neįleidome. Pagrindiniai ES dokumentai, kuriais remiasi visa jų politika ir ateities vizijos, kalba apie tai, kad Bendrija turi būti laisva visiems, norintiems joje gyventi. Tas pats įrašyta vadinamajame pasauliniame Migracijos pakte, kuriame nelieka „nelegalaus migranto" sąvokos. Ir Lietuva, ir daugelis kitų ES valstybių tą Migracijos paktą pasirašė ir kartu prisiėmė įsipareigojimus. O ten juodu ant balto parašyta, kad kiekvienas pasaulio žmogus turi teisę gyventi ten, kur jis nori. Tai yra baziniai dokumentai, o visa kita yra akių muilinimas. Dar anas Seimas nubalsavo už tokį dokumentą - kaip visada, jie balsuoja net nesvarstydami, kas paskui bus. Nereikia stebėtis, kad kažkas veržiasi į Europą - reikėjo anksčiau galvoti.
- Europoje masiškai brangsta energetiniai ištekliai, už dujas, šildymą ar benziną tuoj mažai kas galės išsimokėti, o mūsų valdžia jokių rimtų žingsnių nesiima, nors gal seniai negali imtis - juk visos energetinės įmonės privatizuotos ir kainas esą diktuoja „laisva rinka"... Maža to, niekas net neaiškina visuotinio brangimo priežasčių. Dėl kokių priežasčių Europa pateko į tokią krizę?
- Čia yra trys šios problemos lygiai. Pirmas ir pats svarbiausias lygmuo yra tai, kad Vakarų civilizacija įtikėjo į „žaliąjį kursą", nors tiksliau būtų pasakyti, jog susikūrė naują - „žaliąją" - religiją. Dėl to viskas keičiasi šiame pasaulyje ir čia yra pirmas dėmuo, kodėl brangsta dujos ir elektra. Nes atsiranda CO2 mokestis, uždaromos įprastos elektrinės ir visa tai pirmiausia smogia per kainą. Antras lygmuo yra vadinamasis ES Trečiasis energetikos paketas, kurį jie patys priėmė ir dėl to dabar kenčia. Trečias lygmuo - nacionalinių vyriausybių kvailumas. Štai geriausias pavyzdys: mes atseit vežame suskystintąsias dujas savo briliantiniu „Independence" laivu, bet dujas, kurias mes pumpuojame į laivą, amerikiečiai perka iš Rusijos, atplukdo pas mus ir parduoda, uždėdami savo antkainį. O mes vaidiname, kad turime puikų laivą ir esame nepriklausomi nuo rusiškų dujų... Tie, nuo kurių priklauso sprendimai, tą puikiai žino, bet tyli ir toliau peni spekuliantus mūsų sąskaita. Lygiai tas pats yra su elektra: mes perkame elektrą iš INTER RAO įmonės, užregistruotos Skandinavijoje, tačiau pati įmonė priklauso rusams - taigi, elektrą mes perkame iš tos pačios Rusijos, tik per keletą tarpininkų, o kiekvienas iš jų užsideda savo antkainį. Jau pakaktų vien „žaliosios religijos", dėl kurios viskas brangsta, tai dar ES dirbtinai brangina, o mūsų pačių kvailumas kainas išvis užkelia iki debesų. Privatizuoti įmones turėjome dėl ES reikalavimų... Tokių sveikam protui nepriimtinų reikalavimų yra gausybė - nuo Stambulo konvencijos iki „žaliojo kurso" ir rinkos „liberalizavimo", tačiau dauguma žmonių to nenori suprasti ir matyti. Daugelis žmonių tiesiog nori bristi į vandenį, tačiau išlikti sausi. Nesvarbu, kad taip nebūna...
- JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) pasakė, kad kuria naują socialinį tinklą ir daugelis jo gerbėjų tiki, kad pagaliau baigsis „Facebook" bei „Twitter" cenzorių dominavimas šioje srityje. Ar šių žmonių viltys pagrįstos?
- Ir mes galime sukurti socialinį tinklą, čia nėra nieko sudėtingo, tik problema: kaip prikviesti žmones tuo tinklu naudotis? D.Trampas turi tokias galimybes ir reikia tikėtis, kad jam pavyks. Nes tie didieji socialiniai tinklai yra vieni pagrindinių žaidėjų, kuriant „žaliąją religiją". Lietuvoje beveik niekas nežino, ką reiškia ši nauja religija, nėra net jokių diskusijų, o procesas pasaulyje jau įsibėgėjęs. Juk „žaliasis kursas" bus pritaikytas kiekvienam žmogui ir kiekvienas bus stebimas, kiek jis palieka CO2, ir už tai turės sumokėti... O didieji socialiniai tinklai su kitais globalistais ir stumia tokią religiją į gyvenimą.