Europos Komisija pranešė teigiamai įvertinusi Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pateiktą informaciją dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) situacijos Lietuvoje. Todėl priimtas Lietuvai palankus sprendimas, palengvinantis apribojimus ir pagerinantis komercinės veiklos sąlygas net 7 šalies rajonuose.
Atsižvelgiant į AKM situaciją, Europos Komisija yra patvirtinusi mūsų šalies teritorijos suskirstymą į 3 zonas: I zona - kurioje AKM nenustatytas, II zona - AKM nustatytas laukinėje faunoje (šernams) ir III zona - AKM nustatytas kiaulių laikymo vietose ir laukinėje faunoje.
Atsižvelgiant į tai, kad Ignalinos, Molėtų, Rokiškio, Švenčionių, Utenos, Zarasų ir Visagino rajonuose, iki šiol priklausiusiuose III AKM zonai, daugiau kaip 15 mėnesių liga nebuvo nustatyta naminių kiaulių laikymo vietose, EK teiktas prašymas priskirti šiuos rajonus II zonai. Komisija taip pat įvertino nuolat vykdomos intensyvios AKM stebėsenos programos rezultatus ir tai, kad šiuose rajonuose nėra užregistruotų nekomercinių kiaulių ūkių (keliančių didžiausią riziką ligai plisti), o smulkieji kiaulių laikytojai paskerdė laikytas kiaules savo reikmėms.
Palankus Europos Komisijos sprendimas svarbus šiuose rajonuose veikiantiems 7 komerciniams kiaulių ūkiams, pilnai įgyvendinusiems biologinės saugos reikalavimus ir nuolat kontroliuojamiems valstybinių veterinarijos inspektorių. Planuojama, kad oficialus leidimas bus patvirtintas šių metų vasario viduryje.
Komerciniai ūkiai, esantys II zonoje ir pilnai atitinkantys biologinės saugos reikalavimus, gali išvežti kiaules į kitą valstybę, kurioje taip pat buvo nustatytas AKM virusas. Mėsa ir jos gaminiai gali būti eksportuojami į kitas Europos Sąjungos valstybes. Anksčiau būnant III zonoje, gyvas kiaules buvo galima skersti tiktai šalies viduje ir visi produktai turėjo likti vietos rinkoje, kas ribojo prekybą ir mažino komercines galimybes.