respublika.lt

Keltuvas neįgaliesiems – su reikalavimu pateikti Galimybių pasą

(22)
2021 spalio 19 13:56:03
Audrius Kalvėnas

Lietuvoje tikrai yra vietos visiems? Toks komentaras kilo iš socialiniame tinkle „Facebook" Gretos B. pasidalintos nuotraukos. Mergina nuotrauką įkėlė sekmadienį, spalio 17 d. Joje užfiksuotos sąlygos, susijusios su Medžių lajų tako komplekso Anykščiuose veikla pandemijos sąlygomis. Parko administracija nurodo - „Norint pasinaudoti neįgaliųjų keltuvu yra privalomas Galimybių pasas" su papildoma sąlyga apie kažkokį vyriausybės patvirtintą dokumentą (neįskaitoma).

×
nuotr. 1 nuotr.
Keltuvas neįgaliesiems – su reikalavimu pateikti Galimybių pasą. Gretos B. nuotr.

 

Neįgalieji nepageidaujami

Ši nuotrauka sudomino daugelį sekėjų, ja pradėta dalintis. Apsilankius Anykščių Medžių lajų tako komplekso interneto svetainėje, paaiškėjo dar įdomesni dalykai - komplekso administracija su pandemija kovoja išjungdama žmonėms su negalia skirtus keltuvus. Nors nuotraukoje nurodo, kad pasinaudoti jais galima tik su Galimybių pasu ir pateikia nuorodą į dokumentą Seimo archyve.

Sveiko proto, mąstančiam žmogui turėtų kilti abejonės tokiu sprendimu - kodėl vaikščiojimas ar judėjimas neįgaliojo rateliais ar kitos techninės pagalbos priemonės pagalba (vaikštynė, ramentai, neregio lazdelė) lauke, taku, laikantis atstumų, dėvint apsauginę kaukę (arba ne, nes tokia išlyga numatoma lankytojams su negalia) gali būti tiek pavojingas, kad būtina reikalauti galimybių paso?

Paspaudus administracijos pateikiamą nuorodą į tvarką, kuria jie neva remiasi reikalaudami Galimybių paso ir išjungdami keltuvus, ji atvedė į sveikatos apsaugos ministro A.Dulkio 2021 m. birželio 30 d. sprendimą Nr. V-1563. Juo nustatoma laisvalaikio ir pramogų vietų paslaugų teikimo tvarka, tačiau ši sprendimo galiojimas baigėsi rugpjūčio 16 d.

Taigi, išeina, kad Anykščių Medžių lajų tako komplekso administracija diskriminuoja lankytojus su negalia nepagrįstai.

Atitinka ar neatitinka?

Teiraudamiesi ar COVID-19 jau tapo pagrindu nesilaikyti įstatymų kreipėmės į komplekso administraciją paaiškinimo. Taip pat pateikėme skundą Lygių galimybių kontrolierei B.Sabatauskaitei dėl diskriminacijos negalios pagrindu.

Į administracijai pateiktus paklausimus operatyviai atsakė Medžių lajų tako komplekso padalinio vadovė Indrė Merkevičienė.

Pirmame atsakyme vadovė I.Merkevičienė nurodo, jog „norint pasivaikščioti Medžių lajų taku Galimybių pasas nėra reikalingas". Šis atsakymas prieštarauja skaitytojos Gretos B. padarytai nuotraukai, kurią ji padarė lankydamasi parke praėjusį spalio 16 d., 14:55 val. (turime tai įrodančią techninę informaciją). Minėtoje nuotraukoje aiškiai matomas reikalavimas lankytojams su negalia pateikti Galimybių pasą.

I.Merkevičienė nurodo, kad keltuvo techniniai parametrai neleidžia lankytojui su negalia pasinaudoti keltuvu savarankiškai. Tačiau vadovės pateikti matmenys atitinka STR 2.03.01:2019 „Statinių prieinamumas" reikalavimus keltuvo aikštelės dydžiui, todėl tai savaime prieštarauja jos teiginiui, jog neįgalusis negali savarankiškai juo naudotis.

Iš kitos pusės - jeigu tikėtume pačios padalinio vadovės žodžiais, kad norint pasinaudoti keltuvu būtina darbuotojo pagalba, tuomet keltuvas neatitinka STR 2.03.01:2019 „Statinių prieinamumas" reikalavimų, nes toks pritaikymo lankytojams sprendimas neužtikrina svarbiausio - galimybės savarankiškai naudotis viešosiomis paslaugomis ir aplinka.

Atsižvelgiant į pirmame laiške pateiktus atsakymus kreipėmės papildomai prašydami patikslinti ar Medžių lajų tako komplekso pritaikymo lankytojams su negalia projektas buvo suderintas su LŽNAPA (Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija). Į tai p. Merkevičienė atsakė teigiamai, nurodė „Taip, pritaikymo sprendimas atitinka STR 2.03.01:2019 „Statinių prieinamumas" ir buvo suderintas su LŽNAPA atstovu".

Skirtinga informacija

Taip pat svarbu paminėti jog informacija apie išjungtus neįgaliųjų keltuvus, kuri buvo paskelbta parko interneto svetainėje, buvo panaikinta po kreipimosi į parko administraciją. Vadovė I.Merkevičienė nurodė - „neatsakome už pateiktą informaciją ne mūsų darbovietės administruojamose internetinėse svetainėse". Toks atsakymas privertė pasidomėti ar tikrai interneto svetainės adresas www.anyksciuparkas.lt, kuriuo skelbiama su parko veikla susijusi informacija nepriklauso Anykščių regioniniam parkui. Deja, čia vadovė melavo - whois.lt duomenų bazė aiškiai nurodo, jog adreso anyksciuparkas.lt valdytojas yra Anykščių regioninio parko direkcija.

Informacijos šalinimas po paviešinimo, vadovės pateikiamas kitas interneto svetainės adresas https://anyksciurp.lrv.lt nurodo į nepakankamas direkcijos komunikacijos kompetencijas. Jei interneto svetainė perkeliama iš vieno adreso į kitą arba ji atnaujinama, tuomet šie darbai neturi klaidinti lankytojų. Deja, praktikoje padaryta priešingai - vienu metu, skirtinga informacija skelbiama skirtingais adresais.

Žmonės kalba...

Nuotrauką užfiksavusi Greta sako, jog toks pranešimas buvo padėtas prie kasos, prie pagrindinio įėjimo. Toks pats pranešimas kabėjo ir prie keltuvo apačioje.

„Visų pirma man šis pranešimas krito į akis būtent dėl to, kad aš pati turiu nemažai negalią turinčių pacientų. Norint patekti į Lajų taką per pagrindinį įėjimą yra nemažai laiptų. Šiais laiptais neužvažiuos ne tik neįgalūs asmenys su vežimėliu. Tai sunkumų galėtų sukelti ir žmonėms, neseniai turėjusiems įvairias operacijas. Net jeigu žmogui ir pavyktų užlipti, nusileidimas iš lajų takų jau būtų labai komplikuotas, nes ten jau daug siaurų laiptų. Su vežimėliu nepavyktų niekaip", - sakė Greta.

Jos apsilankymo Medžių lajų take metu Galimybių paso pateikti niekas nereikalavo.

Audrius Kalvėnas, www.neigalilietuva.lt

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (22)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SIŪLYMAS: Siūloma leisti pilnamečiams šauliams, išlaikiusiems šaunamųjų ginklų ir specialiųjų priemonių naudojimo taisyklių egzaminus, naudoti prievartą, šaunamuosius ginklus ir specialiąsias priemones Policijos bei Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymuose nustatytais pagrindais, savigynos tikslais.
  • SIEKIS: Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienį pareiškė sieksiąs, kad teisė į abortą ir aplinkos apsauga būtų įtraukta į Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartiją.
  • SKOLOS: Pernai antstoliai išieškojo ir kreditoriams sugrąžino 166,3 mln. eurų skolų. Tai 19 proc., arba 26,4 mln. eurų daugiau, negu buvo išieškota 2020 metais.
  • PRAŠYMAS: Daugiau nei 100 milijonierių trečiadienį paskelbė neįprastą prašymą: „Apmokestinkite mus dabar“.
  • KOVA: Plėsdama kovos su COVID-19 pandemija pastangas, JAV prezidento Joe Bideno administracija trečiadienį paskelbė, kad šalies gyventojams išplatins 400 mln. nemokamų aukštos kokybės N95 veido kaukių.
  • GRĖSMĖ: Nors už finansinės atskaitomybės nepateikimą įmonėms Lietuvoje gresia iki 3000 Еur bauda ir net likvidavimas, beveik trečdalis bendrovių nesilaiko šios įstatymų numatytos prievolės.
  • AUGIMAS: „Swedbank“: infliacijos pikas Lietuvoje dar nepasiektas, gali išaugti iki 11%.
  • INFLIACIJA: Jungtinėje Karalystėje (JK) gruodžio mėnesį užfiksuota didžiausia infliacija per pastaruosius 30 metų.
  • MIGRANTAI: 2021 metais gerokai padaugėjo migrantų ir pabėgėlių, mėginančių pasiekti Europą iš Libijos per Viduržemio jūrą, teigia Jungtinės Tautos.
  • ŠVENTĖ: Žaliakalnyje, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) miestelyje, LSMU Farmacijos fakulteto ir Mokomojo laboratorinio korpuso vidiniame kiemelyje trečiadienio pavakarę vyks šventė, žymėsianti simbolinių metų – Lietuvos universiteto įkūrimo 100-mečio – pradžią.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar gerai, kad pasuose bus galima rašyti asmenvardžius su q, x, w raidėmis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate Sausio 13-osios minėjimą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 +3 C

-2 +2 C

 

-5 0 C

-2 0 C

-2 +1 C

 

-4 -2 C

0-12 m/s

0-13 m/s

 

0-6 m/s