respublika.lt

Keliautojų klubas ar finansinė piramidė

(0)
Publikuota: 2019 birželio 23 18:12:47, Vidmantas Misevičius, VŽ žurnalistas
×
nuotr. 7 nuotr.
Geriau nuvykti prie tikrų piramidžių, nei patekti į finansines. EPA-Eltos nuotr.

Tie, kas domisi literatūra arba žiūri senesnius filmus, tikrai yra girdėję apie svieto perėjūną ir aferistą Ostapą Benderį. Tiesa, pastarasis herojus, skirtingai nuo dabartinių sukčių, turėjo tam tikro žavesio. Tačiau ir jo, ir šiandieninių jo „pasekėjų“ tikslas buvo tas pat - pasipelnyti patiklių žmonių sąskaita, siūlant jiems pirkti „dramblį“, arba, tarkim, pigią kelionę.

 

„Rožinės“ vilionės

Prisiminti garsųjį aferistą privertė sunerimusios skaitytojos laiškas, kuriame moteris dalinosi pastebėjimais apie, jos nuomone, plačiai veikiančią finansinę piramidę. Į jos veiklą įtraukiami ir mūsų tautiečiai. Moters teigimu, Amerikoje registruota įmonė „WorldVentures“, šiuo metu veikianti per tarpininką „DreamTrips“, vilioja žmones menamomis nuolaidomis mainais į realius finansinius įsipareigojimus. Įdomu tai, kad socialiniuose tinkluose netrūksta komentarų, šlovinančių šią, jau 13 metų veikiančią, sistemą ir giriamasi pasakiškais uždarbiais. Tačiau pateikiami skaičiai, kiek įdėmiau juos panagrinėjus, kelia pagrįstų abejonių.

Taigi, kas tas „DreamTrips“, pristatomas kaip keliautojų klubas. Pagal galiojančią tvarką, į „klubą“ stojantis žmogus turi pasirašyti sutartį, kuria kas mėnesį įsipareigoja mokėti nario mokestį. Įstojimo metu „Auksinis paketas“ kainuoja 200 USD (174 Eur) ir už jį kas mėnesį tenka papildomai mokėti po 60 JAV dolerių (52 Eur). „Platininis paketas“, atitinkamai, įkainotas 300 USD (260 Eur) stojimo mokesčiu ir po 100 USD (87 Eur) kas mėnesį.

Teigiama, kad pinigai kaupiami ypatingiems kelionių pasiūlymams apmokėti. Tačiau pridedama, kad galima ir pačiam užsidirbti. Štai čia ir kabliukas.

Nusprendus tapti konsultantu, vienkartinė įmoka bus tik 100 USD (87 Eur), mėnesinė - 20 USD (17 Eur). Tiesa, pats mokėtojas į grąžą (užmokestį) gali pretenduoti tik pritraukęs 1500 USD (1300 Eur).

Visi pinigai esą kaupiami kelionėms, tačiau, iš tiesų, jais galima padengti tik nedidelę kelionės išlaidų dalį, kuriai nepriskiriami net lėktuvų bilietai. Kita vertus, peržiūrėjus „spec. pasiūlymus“ klubo nariams ir palyginus juos su kainomis rinkoje, pastarosios tikrai yra mažesnės. Tačiau į pasiūlymus neįtraukti lėktuvo bilietai, bei galioja jie tik nurodytomis datomis.

„Situacija tokia, kad atostogoms kaupi savo pinigus, kuriais vėliau net negali pilnai disponuoti. Juos gali leisti tik „klubo“ pateikiamiems pasiūlymams, tačiau turi nusiteikti, jog nepaisant to dar teks pakrapštyti piniginę kitoms išlaidoms, - rašoma laiške. - Jeigu mokėti nenori arba negali, turi surasti keturis-šešis kitus žmones, kurie pasirašys analogiškas sutartis. Tai yra, įsipareigos mokėti didelius pinigus.

Prezentacijose aiškinama, kuo daugiau žmonių įtrauki, tuo į didesnį asmeninį pelną gali pretenduoti. Praktiškai - 79,95 proc. mokančiųjų negauna jokios grąžos, apie 20 proc. per metus uždirba tik apie 200 USD. Matematika paprasta - po 16 dolerių per mėnesį. Didelius pelnus kraunasi tik 0,05 proc. sėdinčiųjų pačiame piramidės viršuje, tačiau patekti tarp jų, praktiškai, neįmanoma.

Nepaisant to, ramybės neduoda tai, kad norinčių „sėdėti ir gauti pinigus“ vis dar atsiranda“.

„Vakaro žinios“ internete aptiko ir sunerimusių vartotojų komentarų, esą pasirašius sutartį, jos neįmanoma nutraukti - belieka tik pasikeisti mokėjimo kortelę, iš kurios nuskaičiuojamas nario mokestis.

Įmonė sulaukė valstybinių institucijų dėmesio

Visame pasaulyje „patrauklias paslaugas“ siūlančios „WorldVentures“ filialas „DreamTrips“ dar 2015-aisiais Norvegijoje buvo pripažintas finansine piramide ir jam veikti šioje šalyje buvo uždrausta. Tais pačiais metais Pietų Afrikos vartotojų teisių komisija pateikė išvadas, iš kurių tapo aišku, kad 99,97 proc. „WorldVentures“ klientų prarado savo investuotus pinigus.

Lietuvos Respublikos finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos teigimu, jie nusiskundimų dėl „WorldVentures“ kol kas nėra gavę. Pasak Valstybinės mokesčių inspekcijos Teisės departamento direktorės Rasos Virvilienės, įmonė nėra registruota Lietuvoje, čia neturi jokių mokestinių prievolių.

Visgi ji paminėta Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos puslapyje.

„Pigias keliones siūlanti JAV registruota bendrovė „WorldVentures“ pardavimus galimai vykdo finansinės piramidės principu, t.y. skatina tapti įmonės klubo nariais, kviesti prisijungti kuo daugiau naujų narių ir taip gauti vis palankesnes sąlygas įsigyti organizuotas keliones. Tarnyba įspėja, kad minėta bendrovė bei jos padalinys „DreamTrips“ nėra registruoti Lietuvos Respublikoje ir neturi kelionių organizatoriaus licencijos, taip pat nėra jokių žinių, kad būtų registruota kelionių organizatoriumi Europos Sąjungos šalyje. Todėl asmenys, įsigiję paslaugas iš šios bendrovės, nėra apsaugoti pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. Nerizikuokite pirkti iš kitų šalių įmonių, kurios neturi tinkamos kelionių organizatoriaus licencijos!“ - rašoma pranešime.

Situaciją komentuoja ekonomistas  Nerijus MAČIULIS:

Pasak ekonomisto Nerijaus Mačiulio, visais laikais buvo žmonių, kurie ieškojo būdų, kaip greitai ir nesunkiai užsidirbti arba be didelių pastangų ir investicijų gauti didelę grąžą.

„Žmonės nežino arba linkę pamiršti auksinę investavimo taisyklę - kur didelė grąža ar didelė nauda, ten ir didelė rizika. Ją prisimenant, visi teiginiai ar pažadai, kad nedidelės investicijos su kaupu apsipirks, turėtų suveikti kaip perspėjimas, kaip pavojaus signalas. Juolab kad rinkoje net ir mažos grąžos nėra be rizikos“, - ekonomikos pradmenis priminė specialistas.

N.Mačiulio teigimu, dar viena prielaida, sudaranti galimybę vieniems pelnytis iš kitų naivumo, yra žemas Lietuvos piliečių finansinis raštingumas. „Šito nemoko namuose, nemoko mokyklose, tad nereiktų stebėtis, kad vėliau atsiranda įvairių, neaiškias paslaugas siūlančių įmonių.

Aišku, visuomenę nuo to turėtų apsaugoti atitinkamos kontrolės institucijos, tačiau ir patys žmonės turėtų išmokti atpažinti, kur juos bandoma apgauti, o kur pateikiamas rimtas, padorus pasiūlymas“, - situaciją apibendrino N.Mačiulis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Lietuva turėtų vėl plėsti branduolinę energetiką?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +18 C

+10 +17 C

+14 +21 C

+17 +23 C

+15 +22 C

+20 +26 C

0-5 m/s

0-7 m/s

0-5 m/s