Retame Kauno miesto savivaldybės tarybos posėdyje politikai nesprendžia, ar pritarti valstybės paramos skyrimui dėl užsienyje mirusių (žuvusių) piliečių palaikų parvežimo. Pernai Kauno savivaldybėje tokių klausimų svarstyta net 19. Procesas tęsiamas ir toliau, antradienį taryba svarstė dar vieną analogišką (pirmą šiais metais) klausimą bei pritarė kompensacijos skyrimui užsienyje mirusiojo artimiesiems.
Kaip naujienų agentūrai ELTA aiškino savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Ana Sudžiuvienė, užsienyje mirusių (žuvusių) piliečių palaikų parvežimo į Lietuvą išlaidas valstybė padengia, jeigu miręs (žuvęs) asmuo nebuvo apsidraudęs. Arba, kai asmuo buvo apsidraudęs, bet pagal draudimo sutartį jo mirties atvejis nėra draudiminis įvykis. Mirusiojo ar žuvusiojo šeimos nariai arba artimi giminaičiai, besirūpinantys palaikų parvežimu, valstybės finansiškai paremiami tada, kai šeimos pajamos vienam asmeniui neviršija 3 valstybės remiamų pajamų dydžių (306 eurų) per mėnesį.
Skyriaus vedėja A. Sudžiuvienė teigė, kad tarp pastaraisiais metais parvežamųjų yra daugiau mirusių nei žuvusių Lietuvos piliečių. Prieš keliolika metų buvo atvirkščiai.
Jauniausia iš visų, kurie pernai, pasinaudojus valstybės parama, parvežti atgulti gimtinės smėlio kalnelyje, buvo aštuoniolikmetė, kurios gyvenimo siūlas nutrūko Airijoje. Vyriausias - 86 metų vyras, miręs JAV.
Daugiausia palaikų (gavus finansinę paramą) pargabenta iš Jungtinės Karalystės, - šešeri. Tai buvo palaikai 21 ir 56 metų moterų bei 27, 30 ir 36 metų vyrų. Po tris mirusius (žuvusius) artimiesiems laidoti teko parsivežus iš Vokietijos bei iš Airijos. Du - iš Norvegijos.
Tolimiausia šalis, iš kurios praėjusiais metais, gavus valstybės parėmimą, reikėjo pargabenti mirusią Lietuvos Respublikos pilietę (45 metų) buvo Senegalo Respublika. Panašaus amžiaus buvo ir mirusieji, kurių po vieną namo amžinojo poilsio parkeliavo iš Norvegijos, Graikijos, Švedijos bei Lenkijos. Dveji palaikai vyresnio amžiaus žmonių (69 metų moters ir 86-erių vyro) pernai į Kauną parskraidinti iš Jungtinių Amerikos Valstijų.
Pasak Kauno miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjos A. Sudžiuvienės, valstybės finansinę paramą užsienyje mirusių (žuvusių) piliečių palaikams parvežti į Lietuvos Respubliką mirusiojo artimiesiems, pagal pateiktus dokumentus, įrodančius palaikų parvežimo į Lietuvos Respubliką išlaidas, teikia jų gyvenamosios vietos savivaldybės iš savo biudžeto.
Finansų ministerija, gavusi kompetentingos savivaldybės institucijos sprendimą dėl valstybės finansinės paramos užsienyje mirusio (žuvusio) piliečio palaikams parvežti į Lietuvos Respubliką suteikimo mirusiojo (žuvusiojo) artimiesiems, kartą per ketvirtį kompensuoja vietos savivaldybėms jų išmokėtas sumas iš valstybės biudžete šiam tikslui numatytų lėšų.
„Kiekvienu tokiu atveju paramos dydis gali būti skirtingas. Maksimali užsienyje mirusiojo ar žuvusiojo pargabenimo į Lietuvą kompensacijos suma lygi 54 bazinėms socialinėms išmokoms, o tai yra - 2052 eurai.
Kompensacijos dydis priklauso nuo mirusiojo ar žuvusiojo artimųjų patirtų išlaidų. Tarkim, jei mirusiojo palaikus tenka atgabenti iš kaimyninės Lenkijos, kompensuojama kiek daugiau nei 400 eurų. Jei iš Jungtinių Amerikos Valstijų, - galima ir maksimali kompensacija, kokią skiria valstybė (2052 eur.). Nors faktiškai palaikų parvežimas iš tokio tolimo krašto gali kainuoti ir kelis kartus brangiau, šiuo atveju kompensuojama tik išlaidų dalis", - Eltai sakė Socialinės paramos skyriaus vedėja A. Sudžiuvienė.