respublika.lt

Kas Lietuvoje šnipinėja Kremliui? (163)

2021 gegužės 12 18:50:00
Danas NAGELĖ

Specialiojo Europos Parlamento komiteto dėl užsienio šalių kišimosi į visus demokratinius procesus ES posėdyje Kremliaus kritikas Michailas Chodorkovskis pristatė savo įkurto „Dossier" centro išvadas apie Kremliaus įtaką ES valstybėms. Neliko nepaminėta ir Lietuva, jos įmonė bei asmenys, esą bendradarbiaujantys su Rusijos prezidento Vladimiro Putino aplinka ar net jai šnipinėjantys. „Vakaro žinios" aiškinosi, kas Lietuvoje šnipinėja Kremliaus naudai.

×
nuotr. 9 nuotr.
Vygaudas Ušackas, Michailas Chodorkovskis, Algirdas Paleckis. Redakcijos archyvo koliažas

 

Apkaltino, bet apsidraudė

Prieš pristatydamas savo centro ataskaitą M.Chodorkovskis apsidraudė.

„Svarbu pabrėžti, kad „Dossier" yra žurnalistinis projektas, jis gauna duomenis iš savanorių ir informaciją tikrina pagal galimybes. Ši informacija negali būti patvirtinta teisme, nes informatoriai baiminasi dėl savo ir šeimos narių gyvybių. Duomenys netinkami publikuoti be papildomos patikros ir mes nepretenduojame į pilną informaciją", - sakė M.Chodorkovskis.

Jis užsiminė apie Gedimino Žiemelio valdomą aviacijos verslo grupę „Avia Solutions Group".

„Lietuviška kompanija „Avia Solutions Group" buvo įsivėlusi į keletą žiniasklaidos skandalų, susijusių su jos santykiais su Vladimiro Putino aplinka, tarp jų - „Rostech", tai Sergejaus Čemezovo kompanija, ir su jau anksčiau minėtu Jevgenijumi Prigožinu", - dėstė buvęs Rusijos oligarchas.

Jis taip pat pažymėjo, kad šioje kompanijoje dirba buvęs Lietuvos užsienio ministras Vygaudas Ušackas.

„Jį Kremliaus polittechnologai dėl mums nežinomų priežasčių minėjo kaip draugišką kandidatą į Lietuvos prezidentus", - sakė buvęs naftos kompanijos „Jukos" vienas savininkų.

Jis įvardijo ir Lietuvoje už šnipinėjimą teisiamą eksparlamentarą Algirdą Paleckį. Pasak M.Chodorkovskio, šis bendravo su Kremliaus įtakos agentais nuo 2010 m. ir, „mūsų nuomone, tęsia tai net būdamas kaltinamuoju šnipinėjimo byloje".

„Mūsų šaltinių duomenimis, Rusijos žvalgybos atstovai įdėmiai seka bylos procesą ir ruošia jam pagalbines priemones", - pridūrė M.Chodorkovskis.

Prezidentūros balsas

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda kol kas neskuba vertinti pareiškimo, kad Lietuvos verslo grupė „Avia Solutions Group" yra Kremliaus įtakoje.

„Manau, kad mes turime gerokai labiau susipažinti su ta medžiaga", - sakė G.Nausėda.

Jo patarėja Asta Skaisgirytė atsargiai vertino ir teiginius apie A.Paleckį.

„Kai jau esi kaltinamasis byloje ir, kaip žinoma, Paleckis kurį laiką leido įkalinimo įstaigoje, šnipinėti tokiomis sąlygomis yra labai sunku, čia tikriausiai reikėtų ypatingų gebėjimų", - svarstė A.Skaisgirytė.

Rėmėsi pedofilo parodymais

Pats A.Paleckis sako, kad tiek M.Chodorkovskio teiginius, tiek savo bylą vertina „pusiau juokdamasis".

„Oficialiame prokuratūros kaltinime yra tokie žodžiai: „Paleckis šnipinėjo Rusijai su nenustatytu Rusijos žvalgybos pareigūnu." Įsivaizduojate mūsų tyrėjų lygį? Tą patį pareiškė ir M.Chodorkovskis: informacija yra neskelbtina ir reikalaujanti papildomo patikrinimo. Iki kokio lygio nusirito tarptautinė politika, kad net Europos Parlamente įsiklausoma į tokius „šaltinius"?

Ir mano buvusį kolegą, diplomatą V.Ušacką, taip bando pažeminti. Tai vertinu kaip nevilties ženklus iš tų, kurie nori kažkokių politinių persekiojimų. Jei apie jį turima žinių kaip apie Kremliaus šnipą, tikrai niekas nebūtų jam leidęs dalyvauti konservatorių kandidato į prezidentus rinkimuose.

Mūsų specialiosios tarnybos taip dirba: apšmeižia, o paskui sako, kad tai - nepatikrinta informacija. Ir jos nepaviešina. Kaip buvo ir su Vydu Gedvilu. Jis kažkodėl galėjo būti Seimo pirmininku, tačiau nepraėjo specialiųjų tarnybų filtro kaip kandidatas į švietimo ir mokslo ministrus. O kai paprašė pažymos, kad galėtų apsiginti, jos negavo.

Mano byla - tokia pati. Ji pagrįsta VSD pažymomis, kurių dalis užtušuota. Neva tai - slapta. Kaip apsiginti, jei nežinai nuo ko? O ir kaip teismas gali priimti teisingą sprendimą, kai nežino visos informacijos?

Beje, jums pirmam pasakysiu: mano byla yra paremta pedofilo parodymais. Tikro, realaus pedofilo. Netrukus pateiksiu šimtaprocentinius to įrodymus. Teismui pateikta tik dalis pokalbio su pedofilu stenogramos. Likusi nepateikta, nes ten yra pedofilijos aspektas", - dėstė A.Paleckis.

Pavojingi sistemai

Teisiamasis įtaria, kad VSD, norėdamas šliūkštelti ugnies į, pasak paties eksparlamentaro, „pritemptą" jo bylą, per Europos Parlamente dirbančius konservatorius bei Petrą Auštrevičių, palaikančius ryšius su M.Chodorkovskiu, įkalbėjo jį atvykti į Briuselį. Kad ten Vakarų europiečiams pasakytų, kokia Rusija negera.

„O po to konservatoriai Rasa Juknevičienė ir Gabrielius Landsbergis žiniasklaidai komentuoja: štai, Chodorkovskis pasakė, kokie V.Ušackas ir A.Paleckis blogi, reikia juos toliau „dusinti". Konservatoriams tai naudinga, kad parodytų, jog saugo Lietuvą nuo grėsmių, palaiko politinius kalinius, tokius kaip Chodorkovskį, nors pamiršta, kad mane be teismo kalino 17 mėnesių. Mane - politiką, žurnalistą ir visuomenės veikėją.

O pagal ką pasirenkamos aukos? V.Ušackas - kaip gabus, padorus žmogus, tokie Lietuvos politikai pavojingi. Aš jiems pavojingas kaip turintis savo nuomonę ir nepaklūstantis jų generalinei linijai. Naujojoje Vilnioje būčiau laimėjęs Seimo rinkimus, jei prieš mane nebūtų buvusi pajungta visa propagandos mašina.

Štai signataras Zigmas Vaišvila VSD buvo įtrauktas į nacionalines grėsmes, nes drąsiai kritikuoja valdžios sprendimus. Žmonės, kurie kovoja prieš sistemą, turi būti eliminuoti. Bet visi šitie persekiotojai nesuvokia, kad taip tik mus stiprina, nes visuomenė viską mato. Deja, dalis specialiųjų tarnybų ir prokuratūros tiek Lietuvoje, tiek užsienyje vykdo politinius nurodymus", - apgailestavo A.Paleckis.

M.Chodorkovskis atsiprašė

V.Ušackas „Vakaro žinioms" sakė, kad jo atstovaujama įmonių grupė nekomentuos skleidžiamų absurdų.

„Tik apgailestaujame, kad iš tokios tribūnos skelbiama informacija, kurios autoriai iš anksto atsiribojo nuo atsakomybės dėl informacijos teisingumo. Tuo viskas ir pasakyta. Pačiam M.Chodorkovskiui, kuris yra mano draugas, pasakiau, kad už didelius pinigus finansavo angažuotus tyrėjus, kurie pateikė šmeižikišką informaciją, paneigtą daug kartų. Mes tokių spekuliacijų nekomentuojame, vykdome veiklą 60 pasaulio šalių, teikiame paslaugas didžiausiuose oro uostuose, o tai reiškia, kad atitinkame visus nacionalinio saugumo reikalavimus", - teigė V.Ušackas.

Jam keista, kad, remiantis neaiškiais šaltiniais, apie jį parinktos citatos kaip apie draugišką Kremliui kandidatą į prezidentus.

„Kalbėjau apie tai su Chodorkovskiu, jis įspėjo, kad toks pranešimas bus. Aš dar kartą pasakiau, kad tai - išgalvoti dalykai, jis mane puikiai pažįsta. Po pokalbio jis manęs atsiprašė ir apgailestavo, jei tai bus panaudota Lietuvos vidaus politikoje. Ir sakė, kad panaudotos citatos - iš prorusiškų šaltinių.

Prisiminkime, kad ir Lietuvoje, kai dalyvavau konservatorių partijos kandidato į Lietuvos prezidentus rinkimuose, Žygimantas Pavilionis VSD užsakė rinkti apie mane informaciją, kad parodytų kaip prorusišką veikėją. Demokratinėje valstybėje parlamentaras, darantis įtaką specialiosioms tarnyboms, už tai sulauktų griežto įvertinimo - interpeliacijos ir baudžiamosios atsakomybės. Pas mus net tyrimo nebuvo, nors pats Pavilionis šį faktą pripažino. Nesinori apie tą žmogų nė kalbėti", - teigė buvęs diplomatas.

Kodėl buvę bendrapartiečiai į kairę ir dešinę klijuoja prorusiškas etiketes?

„Nes Lietuvoje antirusiška tema labai „veža", iš to galima užsidirbti politinių dividendų ir nusodinti konkurentus. Tačiau galiu visus nuraminti: versle man labai patinka ir į politiką neketinu grįžti, tad neverta vargti ieškant mano prorusiškumo „įrodymų", - reziumavo V.Ušackas.

Interviu su konservatorių partijos tarybos nariu Kęstučiu MASIULIU:

- Kaip vertinate M.Chodorkovskio išsakytus teiginius apie V.Ušacką, kuris ne tik buvo jūsų partijos narys (V.Ušackas iš konservatorių partijos pasitraukė įsidarbinęs „Avia Solutions Group", - aut. past.), bet dar ir dalyvavo jūsų partijos kandidato į šalies prezidentus rinkimuose?

- Atvirai sakant, apie V.Ušacką galvoju blogai. Jis mane šokiravo savo ryšiais su G.Žiemeliu ir jo verslo grupe, plačiai veikiančia tokiose autokratinėse valstybėse kaip Rusija ir dar plačiau.

- Jei tikrai V.Ušackas - kone „kremlinis", kaip konservatoriai leido, kad jis dalyvautų partijos kandidato į prezidentus rinkimuose?

- Jei būtų mano valia - aš būčiau buvęs kategoriškai prieš, vidinėse diskusijose taip ir pasisakiau. Partijoje turime labai įvairių nuomonių ir stipriai ginčijamės įvairiais klausimais, ypač vertybiniais. Beveik skylame, bet tai nereiškia, kad išsiskirstome po savus kampus ir nebendraujame. Kai kurie klausimai tikrai skelia perpus, bet yra ir tai, kas jungia. V.Ušackas yra mūsų atstovas, kurį mes iškėlėme į aukštus europinius postus. Bet kai yra vienas, antras, trečias kontroversiškas pasisakymas, poelgiai, panašūs į buvusio Vokietijos kanclerio Gerhardo Šrioderio, kai jis yra perkamas Rusijos, ir viskas raudonais siūlais siūta... Žmonėms, kurie nori matyti giliau, tokie poelgiai turėtų kelti susirūpinimą. Mes iš kelių nedidelių dalykų turime daryti atitinkamas išvadas, nes priešingu atveju būsime nieko nematantys. Juk tie agentai nevaikšto su budionovka, ant kurios dar ir raudona žvaigždė bei pjautuvas su kūju išsiuvinėti.

- Tai kodėl tada konservatoriai, savo gretose turėję galimą agentą, jį prijautė, o kitus puolė - pritarė interpeliacijoms Mindaugui Basčiui, Irinai Rozovai ir pan.?

- Nežinau, nenoriu samprotauti. Gal pas mus netobula karjeros darymo partijoje sistema. Deja, tesu eilinis partijos narys, nuo kurio partijos veikloje niekas nepriklauso.

- Bet dvejopus standartus pas save pastebite: vieni taikomi saviems, kiti - svetimiems?

- Turėčiau pulti partiją? Galiu tik pasakyti, kad reikėtų taikyti vienodus standartus visiems.

 

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (163)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KULTŪRA: penktadienio vakarą Giacomo Puccini operos „Vilisės“ koncertiniu atlikimu (Lietuvoje – pirmą kartą) prasidės 26-asis tarptautinis Pažaislio muzikos festivalis - vieną iš solinių vaidmenų operoje atliks šio festivalio naujasis meno vadovas, daugelyje pasaulio scenų publikos simpatijas pelnęs tenoras Edgaras Montvidas.
  • RADINYS: Indijos policija ketvirtadienį pranešė pradėjusi tyrimą, kai medinėje dėžėje, plūduriuojančioje Gangos upėje, surado gyvą ir sveiką naujagimį - dėžės vidus buvo išklotas raudonu audiniu, jame buvo paveikslėliai su indų dievų atvaizdais, taip pat horoskopas, nurodantis mergaitės gimimo datą, laiką ir vardą Ganga – tai vienos iš indų dievybių vardas, kuriuo vadinama ir upė.
  • AFRIKOJE: Botsvanoje rastas trečias didžiausias pasaulio deimantas - kiaušinio dydžio brangakmenis yra 1 098 karatų „retas ir ypatingas“, teigė „Debswana“ įmonės vadovė Lynette Armstrong.
  • PINIGAI: nuo liepos mėnesio vieniši šalpos pensijų gavėjai ir mažų pensijų priemokų gavėjai galės kreiptis į „Sodrą“ dėl vienišo asmens išmokos.

  • KOSMOSE: trys kinų astronautai pakilo į Kinijos statomą kosminę stotį „Tiangong“ - juos skraidinantis erdvėlaivis ketvirtadienio rytą atsiplėšė nuo žemės Cziuciuanio kosmodrome Gobio dykumoje.

  • PAKEITIMAI: nuo liepos 1 dienos įsigalioja palankesnės valstybinių pensijų mokėjimo sąlygos.
  • SOMALYJE: mažiausiai 15 kariuomenės šauktinių žuvo antradienį, kai savižudis sprogdintojas atakavo karinę treniruočių stovyklą Mogadiše, pranešė pareigūnai.
  • SUECAS: visi laivai, kurie buvo įstrigę dėl konteinervežio „MV Ever Given“ avarijos, praplaukė Sueco kanalą.
  • DIDVYRIAI: gydytojų komanda sėkmingai užbaigė atvirą širdies operaciją vienoje Rusijos ligoninėje, kurioje penktadienį kilo gaisras - jie operavo, kol ugniagesiai iš išorės gesino liepsnas.
  • APKLAUSA: remiantis naujausia „Deposit Solutions“ apklausa, europiečiai koronaviruso pandemijos metu ėmė mažiau leisti pinigų ir labiau taupyti.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Ž.Pavilionis turėtų pasitraukti iš URK pirmininko pareigų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, kada bus nutrauktas karantinas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +24 C

+16 +26 C

 

+18 +25 C

+28 +32 C

+31 +35 C

 

+26 +29 C

0-3 m/s

0-4 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos