respublika.lt

Kas atvėrė mokyklų duris guru?

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 vasario 16 09:00:01, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 11 nuotr.
Vėtrės Antanavičiūtės nuotr.

„Vakaro žinios“ penktadienį rašė apie organizacijos „Gyvenimo menas“ projektą Lietuvos mokyklose. Žurnalistams pavyko susisiekti su daugiau kaip 12 metų organizacijoje aktyviai savanoriavusia Aukse Brasaite. Moteris iš karto įspėja, kad Šri Šri Ravi Šankaro, vadinamo gyvenimo guru, pasekėjai nemėgsta kritikos. O mokyklų durys jiems plačiai atsivėrė po Šri Šri Ravi Šankaro susitikimo su aukštais politikais.

 

Įtikino valdininkus

Kai A.Brasaitė įsitraukė į „Gyvenimo meno“ organizaciją, jauną merginą domino meditacija, kvėpavimo pratimai ir savanorystė. Greitai moteris pati ėmė vesti kursus ir užsiėmimus, buvo atsakinga už organizacijos pristatymus, informacijos rengimą, komunikaciją ir organizacijos įvaizdžio formavimą.

A.Brasaitė buvo tas žmogus, kuris „Gyvenimo meno“ organizacijos idėjas gynė prieš Lietuvos valdininkus. Ji Teisingumo ministerijoje pristatinėjo viešosios įstaigos statusu registruotis Lietuvoje norėjusį „Gyvenimo meną“: „Nors jau tada ministerijos atstovai išsakė abejonių, kad tai yra religinė organizacija. Bet aš buvau jauna, entuziastinga, labai tikėjau tuo, ką darau, tad man pavyko pasiekti, kad „Gyvenimo menas“ būtų registruojamas kaip pelno nesiekianti visuomeninė organizacija.“

Vėliau A.Brasaitė buvo tas žmogus, kuris Švietimo ir mokslo ministerijoje gyrė organizacijos kuriamas programas, pritaikytas darbui mokyklose. A.Brasaitė sako tiesiai - „Gyvenimo meno“ užsiėmimai mokyklose vyksta jau seniai: „Jie tai darė ir anksčiau. Gal ne tokiu masteliu, bet jos buvo vykdomos. Man atrodo, kad buvome iš Švietimo ir mokslo ministerijos gavę leidimą vesti antistresines programas pedagogams ir moksleiviams. Matyt, dabar pradėjo vykdyti projektinę veiklą, kad būtų gautas finansavimas.

Beje, kai dirba savanoriai, sąmata yra minimali. Aš pati, kaip savanorė, ne vienerius metus atidirbau įkalinimo įstaigoje. Taip pat vedžiau adaptuotą antistresinę programą pedagogams. Ruošiau savanorius, kurie ėjo dirbti mokyklose. Mokiau juos terminologijos, adekvačios kalbos, įvaizdžio kūrimo.

Tiesa, prisimenu, kad Katalikų bažnyčia buvo parašiusi oficialų raštą, jog religinė organizacija tokiu būdu lenda į mokyklas. Tuomet parengiau straipsnį kaip atsaką į bažnyčios ketinimus.

Yra visa sistema, kaip idėją pateikti, akcentuojant kovą su stresu ir pasitelkiant mokslinius argumentus. Visa tai įvyniota į gražų popierėlį. Tačiau, man atrodo, kad jaunimui ruošiamuose kursuose jau įvedama dvasinio mokytojo kategorija. Po truputį jis jau atsiranda scenoje. Jis pateikiamas kaip tavo atrama, visų problemų sprendimas. Jeigu turi guru, gali daugiau niekuo gyvenime nesirūpinti. Be abejo, pateikimas ir interpretacija priklauso nuo konkretaus kursus vedančio žmogaus, nuo jo įtikėjimo lygio.“

Atsimerkė po 10 metų


Iš organizacijos A.Brasaitė pasitraukė 2011 m. Moteris suprato, kad organizacijos deklaruojamos vertybės nuo iš tiesų puoselėjamų stipriai skiriasi. „Kai ateini neturėdamas pakankamai žinių, viskas atrodo labai įdomu. Tu mokaisi atsipalaiduoti, gerai jaustis, gyventi be streso. Išmoksti praktinių instrumentų, kaip tvarkytis su kasdienėmis įtampomis. Bet šalia atsiranda stiprus dvasinio mokytojo - guru - institutas ir netgi kultas. Pavyzdžiui, suaugusiųjų pradedančių programoje įvedamas lemiamas guru momentas. Atsiranda tokie dalykai kaip guru malonė. Dalyviams duodama suprasti, kad tai nėra tik pakvėpavimai, už viso to yra mokytojo energija, jo valia ir jo malonė“, - „Vakaro žinioms“ pasakojo A.Brasaitė.

Svetimkūnis

Kuo toliau, tuo labiau stiprinamas gyvenimo guru institutas. Pasak A.Brasaitės, žmogus nuolat skatinamas tobulėti vis aukštesnėse programose: „Vyksta nepastebimas ir tarsi savaime suprantamas įtraukimas. Juk ką tik baigei pradedančiųjų kursus, o jeigu nori dar geriau jaustis, dalyvauk kitoje programoje. Po jos dar daug kur gali dalyvauti. Kuo labiau pažengusiose programose dalyvauji, tuo labiau akcentuojamas guru vaidmuo. Praktikuojantys žmonės namuose turi altorėlį su guru nuotrauka, žvakutėmis.

Man iš pradžių tai atrodė gana keistai, tačiau kiti aspektai buvo labai patrauklūs ir tai nuėjo į antrą planą. Tačiau žmonėms iš labai katalikiškos aplinkos tokie dalykai buvo svetimi ir nepriimtini. Mums tai yra tam tikras svetimkūnis su visais savo atributais.“

Ne tokie nekalti kvėpavimai


Kai pasitraukė iš organizacijos, A.Brasaitė sutiko daugiau tą patį padariusių žmonių. Vienu didžiausiu pavojumi, dalyvaujant organizacijos veikloje, A.Brasaitė laiko per didelę priklausomybę bendruomenei. „Veiklose dalyvaujantys žmonės gauna naudos. Viskas gerai, kol vadovaujamasi sveiku protu. Tačiau labai įtikėjus ir įsitraukus, po truputį ši veikla ima tave izoliuoti, keičia tavo santykius su artimaisiais, kolegomis. Mačiau žmonių, kurie prarado visą savo įprastą socialinį ratą. Tarp tokių buvau ir aš. Aš buvau tiek įsitraukusi į veiklą, kad neturėjau laiko bendrauti su artimaisiais, neturėjau laisvų vakarų ir savaitgalių. Buvau užsiėmusi kursų vedimu, vertimais, projektais. Pamiršau savo asmeninius poreikius. Tik nusprendusi pasitraukti, supratau, kad šiame režime kaip žmogus nebuvau vertinama, buvau reikalinga kaip funkcija.

Be to, svarbu suklusti, kai prieinamas etapas, kuriame organizacijos dalyviai ima skirstyti žmones į tuos, kurie priklauso bendruomenei, ir tuos, kurie ne. Atsiranda skirstymas į „saviškius“ ir tuos nesusipratėlius už barjero, kuriuos reikia gelbėti ir išganyti“, - apie įspėjamuosius signalus sako buvusi „Gyvenimo meno“ savanorė.

Paklausta, koks, jos nuomone, yra pagrindinis organizacijos „Gyvenimo menas“ tikslas, A.Brasaitė atsako: „kuo daugiau vartotojų, tuo daugiau pinigų ir tuo labiau stiprinamas guru kultas.“

Interviu su VDU profesore, analizavusia „Gyvenimo meno“ organizacijos veiklą, Milda ALIŠAUSKIENE:

- Kaip 2009 m. lankantis Lietuvoje Šri Šri Ravi Šankarui pavyko susitikti su tuomečiu premjeru Andriumi Kubiliumi ir europarlamentaru Vytautu Landsbergiu?

- Mano žiniomis, V.Landsbergis tuo metu ne tik tarpininkavo Šri Šri Ravi Šankarui susitinkant su Vyriausybės atstovais, bet taip pat dalyvavo 2009 m. vykusiame Ravi Šankaro susitikime su visuomene Lietuvoje. V.Landsbergis su savo žmona sėdėjo pirmoje eilėje, buvo rodomas per ekranus. Kiek žinau, V.Landsbergis buvo pakviestas ir vyko į Indiją susitikti su Ravi Šankaru. Kiek suprantu, V.Landsbergis buvo susižavėjęs Ravi Šankaro idėjomis.

- Koks yra tokių susitikimų tikslas?


- Gali būti, kad čia yra abipusis interesas. Tokiu būdu organizacija siekia įsitvirtinti tiek savo idėjų sklaida, tiek finansiškai. Kiekviena žinutė apie Šri Šri Ravi Šankaro susitikimus su politiniais lyderiais daliai žmonių daro įspūdį. Jie pasidomės šia organizacija, ateis, lankys kursus ir mokės pinigus už tai. O politikams norisi pasirodyti, kad jie atviri įvairioms idėjoms, bendrauja su visu pasauliu.

Manau, tas 2009 m. apsilankymas nebuvo labai sėkmingas. Bet „Gyvenimo meno“ organizacijoje atsirado iniciatyvių žmonių, kurie geba parengti projektus ir gauti finansavimą - prieiti prie viešųjų pinigų.

- Vėliau Šri Šri Ravi Šankaras yra ne kartą lankęsis Europos Parlamente. Šiandien jo įkurta organizacija gauna finansavimą iš ES veikti mokyklose. Visa tai sutapimas?


- Sunku pasakyti. Bet Šri Šri Ravi Šankaras lankosi ne tik EP, taip pat ir Jungtinėse Tautose, susitinka su pasaulio lyderiais. Tai yra strategija, siekiant organizaciją padaryti matomą ir įtvirtinti ją politiniame lauke.

Tačiau svarbiausia čia yra tai, jog moksliniu požiūriu ši organizacija yra religinė, tačiau Lietuvoje ji veikia kaip paramos ir labdaros fondas. Suaugę žmonės yra laisvi pasirinkti, ką jie nori veikti. Tačiau kai einama į mokyklas... Moksleiviai yra pažeidžiama grupė, kuri negali pasirinkti, jiems reikia suaugusiųjų patarimo.

Ši situacija rodo mūsų švietimo sistemos turinio neapibrėžtumą. Neaišku, kas ateina į mokyklas, kaip tai vertinama. Kyla klausimas, kaip užtikrinti vaiko teises, tėvų teisę ugdyti vaikus pagal savo įsitikinimus. Tai erdvė viešai diskusijai ir, manau, būtų įdomu, ką dėl šios situacijos pasakytų teismas.

Informacija

Žiniasklaidoje dar 2010 m. buvo pasirodžiusi informacija, kad organizacija „Gyvenimo menas“ mokyklas kvietė dalyvauti „Neagresijos“ programoje 8-15 metų moksleiviams. Tuometė Švietimo ir mokslo ministerija patikino leidimų organizacijos veiklai mokyklose neišdavusi. Pati organizacija tvirtino, kad leidimus gavo iš konkrečių savivaldybių švietimo skyrių. Įdomu tai, kad veiklos mokyklose prasidėjo būtent po Šri Šri Ravi Šankaro vizito Lietuvoje 2009 m., tuomet gyvenimo guru buvo susitikęs su tuomečiu premjeru Andriumi Kubiliumi ir europarlamentaru Vytautu Landsbergiu.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s