respublika.lt

Kas yra šeima - aišku ne visiems

(221)
2022 gegužės 14 14:00:00
Danas NAGELĖ

Vakar Seime surengta spaudos konferencija-diskusija „Lietuvoje gyvenančių šeimų poreikiai ir iššūkiai". Jos metu kalbėta, kad šeima - toli gražu ne tik bažnyčioje ar civilinės metrikacijos biure susituokę vyras ir moteris (auginantys, ar nebūtinai, vaikus), ne tik kartu gyvenantys nesusituokę vyras ir moteris, bet ir tos pačios lyties asmenys. Ir, pasirodo, jie privalo turėti teisę įsivaikinti. Tiesa, buvo pasikviestas ir vienas žmogus, ginantis tradicinį požiūrį, bet tik kad galėtų jį „suvalgyti".

×
nuotr. 2 nuotr.
Paklausius Seimo nario Andriaus Navicko ir buvusio Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo, ima atrodyti, kad ir jiedu gali vadintis „šeima“. Liudos Mackevičienės koliažas

 

Vaiko teisė - turėti ir mamą, ir tėtį

Diskusiją pradėjusi „Mamos už LGBTQ+ vaikus" organizacijos atstovė Lina Plieniūtė papasakojo, kad yra nesusituokusi, tačiau jau daug metų gyvena su partneriu, kartu augina tris vaikus, iš kurių pirmasis - iš jos buvusios santuokos. Moteris sako, kad sąvoka „šeima" liečia ją asmeniškai. Mat, jei jai nebūnant Lietuvoje kažkas nutinka jos pirmajam sūnui, partneris neturi teisės nei gauti apie jį informaciją, nei palydėti į polikliniką. Vienintelė išeitis - jei būtų notaro pasirašytas raštas.

Vienalytės poros esą iš viso nelaikomos šeimomis - nei partneriui vaiką iš darželio leidžia pasiimti, nei palaidoti partnerį jam mirus, jei giminės nesutinka.

Tada renginį moderavusi VšĮ ,,Stebėk teises" advokacijos ekspertė Greta Kin žodį suteikė Lietuvos tėvų forumo tarybos nariui Dariui Trečiakauskui.

„Šeima yra, kaip ir Konstitucijoje parašyta, - valstybės, Tautos pamatas, nes jei nebūtų šeimos, jei šeimoj neatsirastų vaikai, tai nebūtų nei Tautos, nei valstybės, nei ateities.

Visos transporto priemonės yra skirtos nuvažiuoti iš taško A į tašką B, bet nuo to, kad mes traukinį pavadinsime lėktuvu, skristi jis nepradės", - vaizdingai palygino Tėvų forumo atstovas, pridurdamas, kad vaikas gali gimti tik iš vyro ir moters santykių, prigimtinė šeima orientuota į vaiką ir turi atstovauti jo interesams. O vaikas turi teisę turėti mamą ir tėtį.

Fašistai, nacistai ir putinistai

G.Kin buvusio Konstitucinio Teismo (KT) pirmininko Dainiaus Žalimo pasiteiravo, kas gi iš tikrųjų yra šeima. „Paaiškėjo", kad pagal Konstituciją šeima - kartu gyvenantys asmenys, jaučiantys tarpusavyje ypatingą dvasinį ar panašų ryšį.

Šeimos formos gali būti pačios įvairiausios: kartu gyvenantys seneliai ir anūkai taip pat laikytini šeima, nes sudaro bendrą ūkinį vienetą, kurį sieja emociniai ryšiai.

Santuoka šeimai visiškai nebūtina. D.Žalimas pasibaisėjo, kad net dirbtinis apvaisinimas susietas su santuoka - tarsi netekėjusi moteris neturi teisės gimdyti, jei pastoti negali dėl natūralių priežasčių.

„Šeimos sąvoka negali būti suprimityvinta iki fašistinio ar nacistinio lygio - ką dabar girdėjome. Apie tai, kad šeimos tikslas yra reprodukcija. - Būtent tai yra Putino propagandos naratyvas. Toks buvo ir Hitlerio propagandos naratyvas - kad šeimos tikslas yra tiktai gimdyti vaikus. Ir reikia pridurti, kad tik sveikus, nes nesveiki iš viso neturi teisės gyventi", - į D.Trečiakausko pasisakymą reagavo buvęs KT pirmininkas.

Jis priminė, kad KT dar 2011 m. yra išaiškinęs, jog santuoka ir šeima negali būti tapatinama, nes, pavyzdžiui, vieniši tėvai, auginantys vaikus, - valstybei tokie pat svarbūs.

„Santuoka - tradicinis šeimos sudarymo būdas, istoriškai reikšmingas. Bet kartu negali būti diskriminuojamos kitos šeimos. Vienas iš nediskriminacijos pagrindų - lytinė orientacija. Štai kodėl šeima pagal Konstituciją yra suprantama, kaip apimanti ir santuokos tarp vyro ir moters pagrindu sudarytą šeimą, ir kitais gyvenimo pagrindais, įskaitant partnerystę - tiek heteroseksualias, tiek homoseksualias šeimas. Tai yra daugiau nei akivaizdu", - rimtu veidu dėstė teisininkas.

Pasak jo, visos šeimos yra valstybės globotinos ir turi teisę švęsti Tarptautinę šeimos dieną, o Civilinio kodekso nuostata, kalbanti tik apie partnerystę tarp skirtingos lyties asmenų, esą yra antikonstitucinė. D.Žalimas įgėlė prezidentui Gitanui Nausėdai, nes esą jis, sakydamas, kad priėmus Partnerystės įstatymą (kuris, pasak D.Žalimo, kaip tik įgyvendintų Konstituciją), būtų nuvertintas santuokos institutas, šneka nei šį, nei tą, jo teiginiai neva „neatlaiko kritikos".

Išeitis yra

Čia jau neišlaikė D.Trečiakauskas, pasak kurio, Partnerystės įstatymo tikrasis tikslas - leisti homoseksualams įsivaikinti, kas esą akivaizdu ir iš D.Žalimo pasisakymo. Priešingu atveju, pasak D.Trečiakausko, šeštus metus iš eilės Seimo stalčiuose nedūlėtų bendro gyvenimo kartu įstatymo projektas, kuris išspręstų visus turtinius, sveikatos ir panašius bendro gyvenimo klausimus. Ir tokios šeimos, kaip L.Plieniūtės, nebeturėtų jos išvardintų problemų.

Be to, įteisinus vienalytę partnerystę homoseksualams įsivaikinti Airijoje, Kanadoje, Maltoje leista po 4 metų, Belgijoje - po 3, Ispanijoje - po 5, nors ir ten įteisinant partnerystę apie įsivaikinimą nebuvo nė kalbos.

Tada išsišoko parlamentaras Andrius Navickas, pasigyręs, kad 27 metus gyvena bažnytinėje santuokoje.

„Jei Linos šeima gyvens oriau, manęs tai neprivers išsiskirti, nehomoseksualizuos. Turiu bičiulių homoseksualų, bet kažkodėl manęs jie neįtikino, vis tiek likau heteroseksualus. Nors gal aš „dar procese" - nežinau", - ironizavo seimūnas.

Dar kartą prašneko D.Žalimas, pareikšdamas, kad nėra jokių mokslinių tyrimų, įrodančių, kad vaikui kenktų augimas homoseksualioje šeimoje, esą ten jam netgi geriau nei vaikų namuose.

Tačiau D.Trečiakauskas įrodė priešingai, pristatydamas įvardintų tarptautinių tyrimų rezultatus. Jis pacitavo išvadas, kad homoseksualiose šeimose augantys vaikai emocinės sveikatos problemų patiria keliskart daugiau nei augantys prigimtinėje šeimoje, mokymosi, dėmesio sutrikimų pasitaiko dukart dažniau, heteroseksualiose šeimose seksualiai liečiami 2 proc. vaikų, homoseksualiose - 23 proc., priverstinius seksualinius santykius patiria atitinkamai 8 ir 31 proc., užaugę neturėjo darbo atitinkamai 8 ir 28 proc. ir t.t.

Aišku, kiti diskusijos dalyviai iš tokių argumentų išsišaipė. A.Navickas sarkastiškai pareiškė, kad yra kitas tyrimas, sakantis, kad yra priešingai - jis atliktas 2025-aisiais. Ir nusijuokė.

 

Laikraščių prenumerata internetu

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (221)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • DUOMENYS: Lietuva yra tarp prasčiausiai viešajam interesui svarbius duomenis atveriančių ir panaudojančių Europos Sąjungos šalių, rodo pasaulinis duomenų barometras.
  • KROVINIAI: Beveik prieš tris savaites į Ukrainą išvykęs bandomasis „Lietuvos geležinkelių“ traukinys su kroviniais netrukus turėtų pajudėti atgal.
  • APSAUGA: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir premjerė Ingrida Šimonytė nori atsisakyti visą parą trunkančios apsaugos.
  • ATSARGUS: Europos Sąjungai planuojant šiais metais dviem trečdaliais sumažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų, Lietuvos energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys tokias galimybes vertina atsargiai.
  • ELGESYS: Užsieniečių registracijos centre Medininkuose migrantai pastaruoju metu sudaužė 120 šildytuvų, skelbia Valstybės sienos apsaugos tarnyba.
  • VAIRUOTOJAI: Lietuvos logistikos įmonės, susiduriančios su vairuotojų trūkumu, transporto saugojimo aikšteles pildo prastovose laukiančiais vilkikais, praneša Tarptautinio transporto ir logistikos aljansas.
  • KOMPENSACIJA: Ukrainiečius priėmusiems gyventojams ir verslui skirta trečdalis milijono eurų kompensacijų - Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, kad daugiausia lėšų skirta Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
  • DRAUDIMAS: Nidoje šį sezoną verslininkams bus draudžiama nuomoti elektrinius paspirtukus, taip pat bus draudžiamas eismas dalyje miesto šia transporto priemone.
  • PREMIJA: Rusijos premjeras Michailas Mišustinas pirmadienį nurodė buvusį Maskvos Vachtangovo teatro meno vadovą režisierių Rimą Tuminą išbraukti iš asmenų, apdovanotų vyriausybine kultūros premija, sąrašo: premija skirta pernai gruodį, jis apdovanotas už „reikšmingą indėlį plėtojant Rusijos kultūrą“, konkrečiai – už teatre pastatytą spektaklį „Edipas karalius".
  • TARYBA: Prezidentas pirmadienį paskyrė naują Ryšių reguliavimo tarnybos tarybą, jai pirmininkaus Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja teisės klausimams Jūratė Šovienė.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar naujai siūlomas Civilinės sąjungos įstatymas yra Partnerystės įstatymas, tik kitais žodžiais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +9 C

+3 +12 C

 

+11 +16 C

+10 +18 C

+16 +23 C

 

+11 +18 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-7 m/s