respublika.lt

Kas išaugino pacientų eiles prie ligoninių?

(346)
Publikuota: 2023 vasario 05 10:00:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Klaipėdos Jūrininkų ligoninės lauke gyvoje eilėje pas kardiologą žmonės laukia šimtais. „Vakaro žinių“ skaitytojų nuotr.

Eilėmis prie kai kurių gydymo įstaigų net sunku patikėti. Pacientai skundžiasi, kad užsirašyti pas specialistą tampa sunkiai įveikiama užduotimi. To įrodymas - šią savaitę nuskambėjęs skandalas, kad prie Klaipėdos Jūrininkų ligoninės lauke gyvoje eilėje pas kardiologą žmonės laukia šimtais. Situacija piktinasi ne tik pacientai, bet ir ministerija. Pasirodo, tai vis dar pandemijos rezultatas.

 

Nors Sveikatos apsaugos ministerija nuolat tikina, kad daroma viskas, kad pacientų eilės mažėtų, pacientai situacijos gerėjimo nemato. Vienas iš pavyzdžių yra šios savaitės situacija Klaipėdoje. Didžiulio dėmesio sulaukė klaipėdietės Raimondos paviešintos nuotraukos, kuriose užfiksuota gyva žmonių eilė prie Klaipėdos Jūrininkų ligoninės. Viešai situaciją vertinusi Valstybinės ligonių kasos vadovybė nurodė, kad dalis gydymo įstaigų vis dar negrįžo į priešpandeminį darbo režimą.

„Ar žinote kokia čia eilė? Tai yra eilė registruotis į eilę, kurioje galėsi laukti talono pas kardiologus. Klaipėdos Jūrininkų ligoninė. Turbūt reikia uždaryti visus į karantiną, kad medicinos sistemos neužlaužtų. Žmonės gatvėse krenta be smurto žymių, o čia eilė į eilę. Šiuo momentu virš 700 žmonių laukia eilėje gauti talonėlį pas kardiologą", - rašė moteris. Tokia situacija ligoninėje susiklostė, nes tą dieną vyko registraciją konsultacijai pas kardiologą. Ji būna tik kartą per mėnesį, o čia registruotis vizitui pas kardiologą gali visi norintys, net ir neturintys šeimos gydytojo siuntimo.

Kelias valandas gyvoje eilėje laukę pacientai gauna taloną į eilę pas kardiologą. Kitą mėnesį pacientai gaus informaciją, kuriai datai yra užregistruoti. „Kovo pabaigoje žmogus gaus žinutę, kada jam paskirtas vizitas, o jis greičiausiai bus balandį, o gal gegužę ar birželį", - „Vakaro žinioms" pasakojo Raimonda.

Moteris sako, kad tokia situacija - ne vienos dienos įvykis: „Taip yra apie pusmetį. Į registratūrą prisiskambinti neįmanoma. Talonėliai nuo 8 val. ryto įkeliami į sistemą, o po 2 min. jau jų nėra, nes jie suteikiami prieš tai buvusio mėnesio pacientams, kurie laukė šioje eilėje į eilę."

Raimondai paviešinus situaciją, panašiomis nuotraukomis internautai dalijosi ir iš gyvos eilės lauke prie Panevėžio konsultacinės poliklinikos. Kiti komentatoriai dalijosi tokia pačia patirtimi Klaipėdoje, kai į eilę tenka atvykti net 4 val. ryte. Viena moteris pasakojo, kad prisiskambinti į registratūrą bandė beveik 300 kartų. Nepavykus užsiregistruoti, panašu, nelieka kito varianto, tik atvykti ir laukti.

Tokia situacija iš pradžių nepatikėjo net pats sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. „Tik aišku, jų laukia ne 700, kaip parašyta, o apie 70 pacientų. Vis tiek įspūdinga. Matau aibę sisteminių bėdų, dėl kurių žmonės priversti šalti ir dėl to jų atsiprašau. Imsiuosi lukštenti vieną po kito visas išvardintas situacijas, kad nebeliktų sovietmetį primenančio relikto ir nereikėtų klaipėdiečiams savo laiką gaišti eilėse", - sakė ministras.

Tokia ministro reakcija papiktino Raimondą: „Kaip gali taip meluoti aukštas pareigas užimantis žmogus, kai mano artimasis, laukęs toje eilėje, gavo laukimo lapelį su numeriu, kuris yra virš 820. Atstovėjęs, jis tik kovo pabaigoje sužinos, kada kardiologas galės jį priimti."

Į situaciją galiausiai sureagavo ir pati gydymo įstaiga. Jūrininkų ligoninė yra Klaipėdos universitetinės ligoninės filialas. Ligoninė nurodo, kad šį antradienį, kai buvo užfiksuota eilė prie įstaigos, pas gydytojus kardiologus buvo išdalinti 360 talonų. Į laukimo eilę gauti taloną užregistruota 930 pacientų.

„Žmonės turi galimybę pasirinkti norimą bet kurios specialybės gydytoją. Tačiau pas kai kuriuos specialistus (dažniausiai pas kardiologus, hematologus ir neurologus) talonai dingsta akimirksniu. Tokiais atvejais pacientai registruojami į laukimo eilę ir būna garantuoti, kad kitą mėnesį taloną tikrai gaus", - iš pradžių teigė ligoninė, pridėjusi, kad iki 50 proc. pas kardiologus pasikonsultuoti atvykstančių žmonių tokios konsultacijos nereikia. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad nors iš viso ligoninėje dirba 28 kardiologai, oficialiai kardiologo konsultacijas Jūrininkų ligoninės filiale teikia viso labo vienas specialistas.

Tačiau viešumas padėjo, nes jau nuo vasario 1 d. tvarka įstaigoje pasikeitė. „Buvo nutarta pas gydytojus kardiologus registruoti ne kartą per mėnesį, o kiekvieną dieną. Registruoti tik siuntimus turinčius pacientus. Bus įrengtos papildomos dvi telefono linijos. Savo galimybių ribose gydytojai kardiologai padidins konsultacijų skaičių", - paskelbė ligoninė. Taip pat buvo pranešta, kad įstaiga ieško papildomų gydytojų kardiologų darbui Ambulatorinių konsultacijų skyriuje Jūrininkų ligoninėje. Nurodyta pareiginė alga - 3098 eurų.

Komentuoja Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga vadovė Aldona BAUBLYTĖ:

- Kaip vertinate situaciją, kai pacientams tenka lauke laukti eilėje norint patekti pas specialistą?

- Toks stovėjimas už įstaigos durų yra tikriausia atgyvena. Akivaizdu, kad įstaigoje stringa vadybiniai procesai. Didžioji dalis įstaigų yra įsisteigusios informacinius centrus ir eilės yra valdomos kitomis priemonėmis.

Kardiologų specialistų Lietuvoje šiuo metu tikrai trūksta ir tai yra opi problema, o senėjančioje visuomenėje pacientų su kardiologinėmis ligomis vis daugėja. Tačiau eilių valdymo tobulinimo reikia visoje šalyje. Niekaip nepasimokome iš kitų šalių, kur pavyzdžiui siuntimas pas specialistą galioja metus, kaip kad yra Lenkijoje.

- Ar pastebima, kad apskritai padidėjo žmonių sergamumas?

- Pacientų tikrai yra daugiau. Dirbu laboratorinėje diagnostikoje ir netgi pagal pacientų ištyrimą galiu pasakyti, kad didėja ne tik pacientų apimtys, bet ir ilgėja jų ištyrimo laikas. Tai yra ir pandeminio laikotarpio rezultatas, dabar žmones veikia karas, kitos krizės. Bet matome, kad daug pacientų kreipiasi su užleistomis ligomis, nes nenorėjo arba neturėjo galimybės gydytis laiku.

- Dažnai nutinka taip, kad vizito pas tą patį specialistą valstybinėje įstaigoje reikia laukti kelis mėnesius, bet sumokėjus pinigus privačioje įstaigoje, gali būti priimtas greitai ir to paties specialisto. Sistema juda link to, kad sveikatos apsauga būtų labiau privatizuojama?

- Aš ir pati neignoruoju galimybės kreiptis į privačią įstaigą, jeigu noriu patekti pas specialistą greičiau. Kaip pacientė manyčiau, kad visa sistemos reforma skatina pacientus labiau orientuotis į laisvas vietas „už pinigus". Bet iš kitos pusės, gal kartais pacientas nori patekti pas konkretų mediką, todėl ieško galimybių pas jį patekti ir nesvarbu, ar valstybinėje, ar privačioje įstaigoje.

Kai sudaromos finansavimo sutartys su sveikatos priežiūros įstaigomis, preliminariai numatomos paslaugų teikimo apimtys. Problema kyla, jeigu konsultacijų poreikis atsiranda didesnis, nei turimos apimtys. Tačiau gali būti ir taip, kad yra įstaigų, kuriuos neįvykdo sutartinių įsipareigojimų. Reikėtų sužinoti kodėl: neturėjo specialistų, ar buvo kitos priežastys. Pavyzdžiui, labai daug medikų pandeminiu laikotarpiu turėjo nukelti savo atostogas į ateitį.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
50
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (346)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s