respublika.lt

Karantino žala didesnė už naudą

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2021 vasario 17 10:50:57, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 9 nuotr.
Karantino žala didesnė už naudą. Redakcijos archyvo nuotr.

Keli tūkstančiai paprastų žmonių ir visuomenės veikėjų, tarp kurių - medikai, aktoriai, teisininkai ir kiti - susibūrė į „Susitelkimo" judėjimą ir reikalauja iš valdžios atšaukti ekstremaliąją padėtį, leisti žmonėms patiems nebaudžiamai pasirinkti, su kuo jie gali bendrauti, leisti bent paskutinėmis minutėmis pabūti su mirštančiais artimaisiais ir t.t. Viena iš reikalavimus pasirašiusių asmenų - aktorė, režisierė, teatro pedagogė Inesa Paliulytė, kuri yra įsitikinusi, kad karantinas padarė daugiau žalos nei naudos.

 

- Jūs prisidėjote prie „Susitelkimo" kreipimosi į valdžią, kurio pagrindinis reikalavimas - atšaukti ekstremaliąją padėtį valstybės mastu. Kas dabartinėje situacijoje jus labiausiai piktina? - „Vakaro žinios" teiravosi Inesos PALIULYTĖS.

- Mane glumina mūsų visų bauginimas. Šiuo laikotarpiu susiduriu su negebėjimu skaityti tarp eilučių. Protingas žmogus supras, o „patrankų mėsai" suprasti nebūtina. Prieš kelerius metus pasirašiau prieš Stambulo konvenciją, dabar ruošiasi šlykščiai iškirsti Kauno Ąžuolyną, dėl kurio taip pat pasirašiau. Esu kūrėja, politika nelabai domiuosi, tačiau yra jutiminiai dalykai. Suprantu, kad yra liga, kad situacija nėra maloni. Bet baisiausia, kad žmonės yra įkalinti baimėje, baimė yra pats kraupiausias virusas. Baimės platinimo adeptai yra žiniasklaida ir televizija. Mano namuose jau 7 metus nėra televizoriaus, dukters šeimoje irgi nėra televizoriaus. Pasiskaitau „Respubliką" ir „Vakaro žinias", negaliu jų net užsiprenumeruoti, nes daug važinėju ir nebūtų aišku, kur jas reikėtų nešti. Akylai renkuosi, ką skaitau ir ką žiūriu.

- Kaip šiuo metu gyvena aktoriai? Ar nepasiilgstate žiūrovų? O ir žiūrovai turbūt jūsų ilgisi, nes dabar dėl karantino spektaklius geriausiu atveju tik per televiziją galima pažiūrėti?

- Aš niekada spektaklių nežiūrėčiau per televiziją, nes teatras yra menas laike, čia ir dabar. Yra abipusis ryšys. Mes save atiduodame žiūrovams, o žiūrovai mums atiduoda savo energiją, dėmesį, meilę arba nemeilę. Karantino laikotarpiu teatras yra neįmanomas. Tai tik imitacija. Antraip reikia keisti pavadinimą. Kultūros institucijoms dabar labai sunkus laikotarpis. Jau nekalbant, kad tas laikotarpis tęsiasi šviesmečius, nes kultūros politikos taip ir nėra, vyrauja tik projektų stūmimas. Mes dabar bendraujame vieni su kitais per „Zoom". Bet tas bendravimas - edukacinis, švietėjiškas. Kūrybos, kuri žmogų pakrauna, skatina mąstyti, pozityviai tęsti gyvenimą, nėra. Nematau pozityvo. Girdžiu tuščias kalbas. Tikrai nesu politikė, nenoriu veltis į politiką, tačiau kai žmogus balsavo už vieną partiją, o paskui ta partija susijungė su kitomis dviem, kurios prieštarauja mūsų krikščioniškoms, moralinėms vertybėms, kaip rinkėjams jaustis? Aš jaučiuosi apgauta!

Man, kaip aktorei, režisierei, vedančiai teatro pamokas nuotoliniu būdu, įmanoma finansiškai išgyventi ir per karantiną, nes dar ir pensiją gaunu. Tačiau kūrėjui, kuris dirba tik teatre arba individualiai ir neturi kitų socialinių garantijų, tai yra katastrofa.

- Lieka tik nusižeminti ir vaidinti reklaminiuose filmukuose?

- Nevadinčiau to nusižeminimu, nes dabar belieka griebti tai, kas siūloma. Tačiau tų reklamų nėra daug, yra aktorių perprodukcija. Žmonės čiuptų bet ką, kas padėtų išgyventi, nes turi šeimas. Tačiau pagrindinis aspektas - dabar žiūrime nebe vienas kitam į akis, o į ekraną. Ir ta tuštuma (ekrano) plinta daug skaudžiau nei virusas.

- Ar tas priverstinis bendravimas nuotoliniu būdu nėra tas pats, kaip bučinys per stiklą?

- Čia mano mylimiausia frazė - „bučinys per stiklą". Dabar tūlas žmogus turi nuosavybės tai Varėnos rajone, tai Nidoje. Tokiu atveju jis turi teisę net ir gyvendamas kitoje savivaldybėje tą nuosavybę aplankyti. Tačiau, jei kažkur Paberžėje gyvena močiutė ar sena mama, o tu gyveni kitoje savivaldybėje - negali jos aplankyti. Tai - absurdas, baisu. Tam vyresniam žmogui gyventi be bendravimo yra tragedija. O žmonės, ypač senukai, kaimuose yra įbauginti, net malkų skaldyti eina su kaukėmis. Nes mokslas taip pasakė. Taip ir sako: mes tikime mokslu. O varge, kai žmogus sako, jog tiki vakcina, arba Kauno turguje moterėlė byloja tikinti Matijošaičiu, kartais neištveriu ir burbteliu - tikėti derėtų tik Dievu.

- Ar normalu, kad valdžia parenka mums, su kuo galime bendrauti? Ar mes esame „durni", kad nesugebame patys apsispręsti?

- Štai čia ir yra paradoksas: su savo namu, esančiu kitoje savivaldybėje, aš galiu bendrauti, o su savo mama - negaliu. Net sergančių artimųjų negalime aplankyti ligoninėje. Na, gal ir galima pateisinti, kai draudžiama aplankyti lengviau sergančius ligonius - kad virusas neplistų. Tačiau tragedija, kai net mirštančių artimųjų neleidžiama aplankyti. Mano klasės draugas gyvena Izraelyje ir ten palaidojo savo mamytę. Ten karantinas labai griežtas, draugas su seserimi mamą laidojo tik dviese, tačiau kai mama buvo prie pat mirties, juos įleido į ligoninę, nes yra tam tikri humanizmo principai. Esu pastačiusi spektaklį „Liūdnas Dievas" apie Janušą Korčaką. Įkūrus Varšuvos getą, jis ten gyveno kartu su savo įkurtų vaikų namų auklėtiniais, kurių turėjo apie 200 (paskui savo noru lydėjo savo auklėtinius į Treblinkos mirties stovyklą, kur visi kartu žuvo). J.Korčakas geto vadovybės paprašė leidimo surinkti nuo šaligatvių mirštančius vaikus į uždarytą audinių parduotuvę. Sakė: „Neturiu, ką jiems duoti pavalgyti, tačiau galiu duoti atsigerti ir laikyti ranką, kol vaikas numirs, nes vaikas turėtų mirti oriai". Kaip galima mirštantį palikti vien su medicininiais aparatais, kai aplink - tik baltos sienos? Jau nekalbu apie katalikišką pareigą. Manau, kad ir kunigas turi būti ir palydėti.

- Prašnekome apie mirštančiuosius, tačiau yra žmonių, kurie turėtų galimybę išgyventi, jei ji nebūtų atimama, nes sergantiems ne COVID-19 medicinos paslaugos yra sunkiai prieinamos, nebeteikiama daugybė planinių paslaugų...

- Kaip jaustis žmonėms, kurie negauna paslaugų vien todėl, kad serga ne COVID-19. Tai - abejingumas, kuris yra dar užkrečiamesnė liga nei COVID-19. Aš pati prieš pirmąjį karantiną buvau vienam tyrimui užrašyta pas gydytoją, tačiau net nebeskambinau, gydausi žolelėmis. Tūlas žmogus, manau, verčiau pasirenka tylų išėjimą nei nervų tampymą kreipiantis į gydymo įstaigą. O valdžia akcentuoja tik koronavirusą, tyli, kad mirštamumas nuo kitų ligų smarkiai išaugo, elgiasi taip, kaip jai patogiau. Ir pamiršo, kad atėjo tarnauti mums.

- Viena iš karantino įvedimo priežasčių - esą, jei žmonių judėjimas nebūtų ribojamas, „korona" dar labiau išplistų. Tačiau ar tam tikra prasme karantinas neduoda daugiau žalos nei naudos? Ir ekonomika žlunga, ir žmonių psichika visiškai nesirūpinama...

- Visi tą žalą suprantame. Padaugėjo psichinių ligų, savižudybių, depresijų, ką jau bekalbėti apie išaugusį alkoholio ir antidepresantų vartojimą, vyksta dvasinis genocidas.

- Ar neatrodo idiotiškai reikalavimas dėvėti kaukes lauke, kai aplink beveik nėra žmonių?

- Baisiausia, kad už tos kaukės matau įbaugintus žmones. Aišku, toks reikalavimas - perteklinis. Man susidaro įspūdis, kad jis reikalingas norint leisti užsidirbti kaukių pardavėjams, kaip dabar duodama užsidirbti iš vakcinų farmacijos pramonei bei lobistams. Beje, nepasitikiu ir skelbiama statistika...

- Kalbant apie vakcinas, valdžia aiškino, kad vakcinavimas nebus privalomas, tačiau Švietimo, mokslo ir sporto ministerija praėjusią savaitę pranešė, kad nesiskiepijantys pedagogai privalės testuotis kas 10 dienų, o jei nedarys ir to, darbdaviai turės juos nušalinti nuo darbo, kol neįvykdys reikalavimų, ir nemokėti už tą laikotarpį algos (tiesa, vėliau ministerija atsipeikėjo, ir pripažino, kad įstatymai tokios prievartos neleidžia).

- Bet tas testavimas yra intervencija į mano kūną. Aš dirbu pedagoginį darbą, tačiau iš jo išeisiu, jei bus tokia prievarta. Mano pasirinkimas - skiepytis, testuotis ar ne. Ar kas nors mane gali versti kas 10 dienų darytis kolonoskopiją, jei turiu atitinkamų problemų? Argi čia ne tas pats? Vakcinų gamintojai patys pripažino, kad nėra įrodymų, jog vakcina apsaugos nuo kitų žmonių užkrėtimo, tai kodėl skiepai privalomi? O jei kas nors leidžia sau ką nors neigiamo tuo klausimu pasakyti, tampa marginalais. Aš šiuo aspektu esu marginalė ir man patinka tokia būti.

Dabar nebeaišku, kur yra riba, kai žmogaus teisės yra pažeidžiamos ar nepažeidžiamos, kada galima jam drausti daryti bet ką. Atsibuskime, mielieji, juk tai totalitarizmas. Priminsiu, kadaise Pol Potas, tikrasis vardas Saloth Sar,  įsakė sušaudyti žmones, dėvinčius akinius, nes tai byloja apie neproletarinę kilmę, t.y. šaudykime intelektualus. Dabar galima apskųsti žmogų, jei jis rūko savo balkone. Niekada gyvenime nesu rūkiusi, tačiau ir niekada gyvenime nesugalvočiau skųsti savo kaimyno. Žmonės skatinami skųsti, tapti pavlikais morozovais.

- Pabaigai gal pakalbame apie ką nors pozityvaus. Gal karantinas, kad ir per prievartą, žmonėms padės suvokti, kad reikia saugoti vienas kitą, kad negalima rodytis viešumoje, jei manai, kad sergi užkrečiama liga?

- Kiekviename reiškinyje būtina įžvelgti pozityvą, nes kitaip gyventi neapsimoka. Man šis laikotarpis, tarsi Dievo dovana, aš keliauju į save, susidėlioju prioritetus, apmąstau praeitį ir svajoju apie ateitį. Aš sveika, mano artimieji, kaimynai sveiki, štai „elegantiško amžiaus" kaimynę vešiu pas dantų gydytoją. Pakelsiu vidur kelio nugriuvusį žmogelį, kad ir kaip piktai signalizuotų troleibuso vairuotojas, kurio troleibusas veža vos vieną keleivį. Reikia vienas kitam pagelbėti, nusišypsoti, nes ir po kauke matosi, kai žmogus šypsosi. Iš akių.

Faktai

Valstybės ekstremalių situacijų komisija šiandien Vyriausybei siūlys atlaisvinti judėjimo ribojimus tarp Alytaus, Šiaulių ir Panevėžio miestų bei jų žiedinių savivaldybių. Komisijos pirmininkė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė akcentuoja, kad inicijuojant judėjimo tarp savivaldybių atlaisvinimus buvo nuspręsta pradėti nuo mažesnių savivaldybių ir tuomet stebėti, kaip tai paveiks epidemiologinę situaciją.

Taip pat bus siūloma atnaujinti vairavimo egzaminus bei praktinį rengimąsi jiems, bus griežtinama ir atvykstančiųjų iš Lenkijos kontrolė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s