„Respublikos" savaitės akiratyje - mirčių nesuskaičiuojančio Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovo Roberto Petraičio ir naujojo sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio viešos batalijos. Dalyvaujant sekundantams iš prezidentūros, Vyriausybės ir Seimo. Juk reikia kažką apkaltinti dėl pandemijos ir nesuskaičiuotų koronaviruso aukų.
NVSC ir jos 10 departamentų buvo visiškai jauki įstaiga. Pašaukta tirti, ar gyventojų sveikatai nekenkia oro tarša. Ar damos naudoja mediciniškai saugią kosmetiką. NVSC specialistai taip pat kontroliavo baseinus, sporto klubus, saunas, kirpyklas, netgi areštines. Kad įsitikintų, ar jos nekenkia visuomenės sveikatai. Iš visų šių išvardintų kontrolės objektų, matyt, labiausiai domėjosi, ar sveikatai kenkia kirpyklos. Nes ir taip buvo aišku, kad areštinės piliečių sveikatų nepataiso. NVSC, bendradarbiaudamas su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, taip pat vertino įvairių produktų saugą. Ir, aišku, kontroliavo užkrečiamų ligų paplitimą bei profilaktiką. Niekas nepaneigs, jog kasmet pranešdavo, kiek žmonių susirgo gripu. Žiemą patardavo šilčiau apauti kojas ir mūvėti pirštines. O vasarą - daugiau vartoti skysčių ir prisidengti galvas. Na, dar patardavo vengti erkių. Rudenį - nepaslysti ant šlapių lapų. Žiemą - ant ledo. Taip taikingai, tykiai slinko dienos. Su sezoninėmis ligomis. Ir sezoniniais pagraudenimais - nepamiršk užsirišti šaliko, plauk rankas, negerk iš balos. Jei dabar būtų viduramžiai, patartų visiems sloguotojams vengti viešų vietų, prisidengti veidus ir skambinti varpeliais. Kad miestelėnai spėtų nuo sloguotojų pabėgti ir užrakinti miesto vartus. Ir šit į tokią taikingą centro rutiną, kur baisiausia infekcija buvo kirpėjos neišdezinfekuotos šukos, įsiveržė vos ne buboninis maras. Nors šitas, įskaitant ir raupsus, cholerą, bent aprašytas istoriniuose analuose. O dabartinio, COVID-19 viruso, joks Hipokratas nematė.
Civilis kare - ne kovotojas, bet taikinys
Retorinis klausimas - ar į pirmas fronto linijas galima siųsti civilius? Galinčius patarti, kad sveikatai pavojinga sušalti kojas. Tas, kuris tinka kontroliuoti kirpyklas, nebūtinai tinka kovoti frontuose. Kariuomenes patikrina ne taika, bet karas. Mūsų NVSC, įstumta į karą su pandemija, pasirodė ne itin tam pritaikyta. Be to, išaiškėjo, kad kolegų, tikrinančių oro taršą ar areštines, visiškai nepaiso gydymo įstaigose dirbantys medikai. Patingėjo centrui pranešti apie 804 mirtis. 324 - dėl koronaviruso ir 480 - dėl kitų priežasčių. Bet irgi „kovidine" infekcija užsikrėtus. Tik klausimas, ar gali civiliokai vadovauti kariuomenei, jei tikri kariškiai iš jų šaiposi? Jei kioskui patikėsi aprūpinti visą šalį produktais, jis „neištemps". Nes nėra urmo bazė. Todėl kvailoka A.Dulkiui ar Ingridai Šimonytei burnoti ant kiosko. Reikalauti jo vadovo pasiaiškinimo. Juolab kai žmonės darbą atlieka rankiniu būdu. Matyt, taip. Popieriaus lapas, pieštukas, telefonas. Skambutis į klinikas:
„Alio, aš iš NVSC, ar naujų mirčių vakar turėjote?"
Atsakymas:
„Ne."
„O kada turėsite? Gal po pietų?"
„Gal poryt arba antradienį. Paskambinkite, suderinsime!"
„Ai, nukrito ant žemės pieštukas. Jau pakėliau. Gal galite pakartoti, kada bus?
„Kas bus?"
„Na... tas bus. Letalinė baigtis. Exitus..."
„Antradienį. Jei bus paklausa. Jei tiekimas neužstrigs."
Aišku, visą šitą neapskaičiuotų numirėlių istoriją buvo galima lanksčiau apžaisti. Pvz., per gražių akučių kontaktą užmegzti kiek pavėluotas, bet naudingas pažintis ne su kosmetikos tiekėjais, bet su kapinių sargais, duobkasiais, administratoriais. Taip pat su laidojimo firmomis. Nes nė viena firma kažkodėl nepražiopso šalies numirėlių. Jų „agentūra" ligoninėse, „greitukėse", policijoje visą parą veikia. Ir nė vieno nepakasa be oficialaus mirties liudijimo. Tiesa, dar yra Registrų centras. Laikinai lietaus vandens neužpiltas. Galima ir juo, kol sausas, pasinaudoti.
Tačiau jei Lietuvoje nori, kad tau kas nors draugiškai pasitarnautų, iškart kyla klausimas - o ką man už tai duosi? Aš tau - lavoną, o tu man ką? Nieko? Tada galima pagąsdinti, jog centro darbuotojos atvažiuos patikrinti kapinių oro taršą ir duobkasio kosmetiką.
Ieškokite 804 pražiopsotų naujagimių
R.Petraitis apgailestauja, jog, nustatinėjant COVID-19 infekciją, trūksta tarpinstitucinio bendradarbiavimo. Žanro klasika! Ar daug yra „tarpinstitucinio bendradarbiavimo" tarp toje pačioje daugiabučio laiptinėje gyvenančių kaimynų. Jei kaimynas naktimis netriukšmauja, nėra juodaodis, neužpila svetimo buto, jis visiškai ramiai pražiopsomas. Kaip ir neapskaitytas lavonas. Ką, jau išsikėlė? Jau numirė? Šiemet ar pernai? Žmogus taip sutvertas, kad geriausiai įsidėmi savo skolininkus. Kas Jono bendrovei ar pačiam Jonui, arba, o siaube, valstybei 10 eurų negražina. Tad jei Lietuvoje buvo pražiopsotos 804 mirtys, vadinasi jie NVSC kolektyvui nebuvo skolingi. Nors paprastai pražiopsomos ne mirtys, bet gyvenimai. Ir filosofine, ir kriminaline prasme. Vien Romo Zamolskio kiek metų buvo ieškoma. Kiek laiko jo gyvenimas buvo pražiopsotas. Kita vertus, jei yra materija, turi būti ir antimaterija. Gal Lietuvoje gyvena, krykštauja mažų mažiausiai 804 neapskaityti naujagimiai? O gal Lietuvoje gyventojų skaičius - 4 milijonai? Tik ne visi suskaičiuoti?
Tačiau kas tokių dalykų paiso, jei „snaiperiai"„civilioką" R.Petraitį ketina sumedžioti ir paaukoti. Tiesa, prezidentūra dar delsia. Matyt, slapčia laukia, kada galės paaukoti A.Dulkį. O už ką aukoti? Už kinišką šikšnosparnį? Tada reikėtų nupilti ir Pasaulio sveikatos organizaciją bei visų valstybių higienistus. R.Petraitį būtų tikslinga nuimti tik tokiu atveju, jei prieš jo būstinę kas nors padegtų padangų rietuvę. Ir niekas iš būstinės neišbėgtų matuoti oro taršos. Štai tada būtų rimtas pretekstas. Pareigybinių instrukcijų nevykdymas. Štai tada jau galima pulti. Bet ne už tai, jog nesuskaičiavo padangų.
P.S. Atrodo, kad R.Petraičiui vis dėlto teks atsakyti už visas bėdas. Savaitėlę pakentėjęs, ministras A.Dulkys penktadienį pareiškė laukiantis jo atsistatydinimo pareiškimo. Apsisprendimo diena - pirmadienis.