Seimo Teisės ir teisėtvarkos departamentas vakar pritarė Teisingumo ministerijos teikiamoms Bausmių vykdymo kodekso pataisoms. Jei joms pritars ir visas Seimas, nuteistiesiems gyvenimas už grotų bus liūdnesnis - norėdami gauti įvairių privilegijų jie turės dirbti.
Šiuo metu visiems nuteistiesiems, kurie bausmę atlieka atvirose kolonijose arba yra perkelti į vadinamuosius pusiaukelės namus, kiekvieną mėnesį išmokami vienos bazinės socialinės išmokos dydžio (38 eurai) maistpinigiai. Maistpinigiai nemokami tik už kamerų tipo patalpose praleistą laiką. Kitiems nuteistiesiems „kartą per mėnesį iš areštinės arba pataisos įstaigos lėšų gali būti išmokama iki 0,3 bazinės socialinės išmokos dydžio išmoka, kriterijus, pagal kuriuos gali būti skiriamos išmokos, išmokų skyrimo ir mokėjimo taisykles nustato Kalėjimų departamento direktorius“.
Tiesa, kaliniams dienos, kai įvairių malonių gauna iš valstybės už nieką, gali greitai baigtis, mat Seimo Teisės ir teisėtvarkos departamentas pritarė daugybei Teisingumo ministerijos siūlymų.
„Priėmus pakeitimus, galima neigiama kalėjimų hierarchijos lyderių reakcija dėl prievolės visiems nuteistiesiems užsiimti darbine veikla. Dėl to galimos protesto akcijos (masinis skundų siuntimas valstybės institucijoms, parodomosios badavimo, savęs žalojimo akcijos ir pan.)“, - neslepia ministerija.
Kuo gi kaliniai galėtų būti taip pasipiktinę? Tuo, kad bet kokią malonę jie turėtų užsitarnauti. Pavyzdžiui, ketinama pakeisti piniginių išmokų skyrimo nuteistiesiems principus, atsisakant visuotinio šių išmokų mokėjimo nuteistiesiems, jas mokant tik minimalų valandų skaičių per mėnesį išdirbusiems kaliniams. Kitaip tariant, nedirbsi - mokesčių mokėtojų pinigų negausi. Taip būtų sutaupoma po 1,24 mln. eurų, reiškia, tokią sumą mes kasmet padovanojame ir tiems, kurie ne tik nedirba, bet ir toli gražu nėra šventieji net už grotų.
Įkalintieji negalės skųstis, kad nedirba, nes negauna darbo, mat Teisingumo ministerija tokiems argumentams jau pasiruošė. Todėl speciali nuteistuosius įdarbinanti įmonė - valstybės įmonė „Mūsų amatai“ - savo veiklos kryptis orientuos į bausmių vykdymo sistemos įstaigų vidinių poreikių patenkinimą (skalbimas, maisto gaminimas, inventoriaus gamyba, remonto darbai ir pan.).
Siūloma reglamentuoti už pataisos įstaigos teritorijos ribų pagal darbo sutartis dirbančių nuteistųjų įsidarbinimo klausimus, numatant prievolę iš jų gauto darbo atlyginimo atskaityti 10 proc. į Nuteistųjų socialinės paramos fondą.
Nuteistieji būtų skatinami ir elgtis nepriekaištingai. Pavyzdžiui, laikomiems lengvojoje grupėje suteikiant teisę gauti neribotą skaičių pasimatymų, o laikomiems drausmės grupėje - apriboti galimybes apsipirkti parduotuvėje (leisti įsigyti tik higienos reikmenis ir kanceliarines prekes).
Taip pat siūloma Vakarų šalių pavyzdžiu modernizuoti nuteistųjų pasimatymų tvarką.
Nuteistieji galėtų matytis nuotoliniu būdu interneto pagalba. O lengvojoje grupėje laikomi kaliniai galėtų išvykti į pasimatymą už įkalinimo įstaigos ribų.
Ketinama įtvirtinti ir naujas nuobaudų rūšis (pvz., didžiausios pinigų sumos, už kurią nuteistieji gali per mėnesį nusipirkti asmeninių daiktų, sumažinimas vienos bazinės socialinės išmokos dydžio suma iki trijų mėnesių).