respublika.lt

Kalėdos per pandemiją bus. Tik kitokiosnuotraukos (0)

2020 lapkričio mėn. 23 d. 18:00:15
Dalia BYČIENĖ

Artėja Kalėdos. Spalvingos, šviečiančios. Kitokios. Tarytum vykstančios ne su mumis, o šalia mūsų. Tokias Kalėdas prisiminsime ilgai. Kaip šventes pasitinka Lietuva? Kada įsižiebs Kalėdų eglutės miestuose, gyvenvietėse?

×
nuotr. 6 nuotr.
Danijoje net Kalėdų Senelis sėdi izoliacijoje - sveikina vaikučius uždarytas į stiklo burbulą. EPA-Eltos nuotr.


Vilnius: atrakcijas keis saugūs pasivaikščiojimai

Žiemos švenčių sezono pradžią Vilnius skelbs lapkričio 28 d., TV3 transliacijos metu, kai bus įžiebta pagrindinė Lietuvos eglė Katedros aikštėje. Eglės puošybos idėja nebus atskleista iki pat iškilmingo momento. Antroji eglė sostinėje, Rotušės aikštėje, nušvis gruodžio 5 d.

Vilniečių lauks daug šventinių papuošimų visame mieste - nušvis ne tik senamiestis ir centras, kur bus išpuoštos Katedros ir Rotušės eglės, Lukiškių aikštės medžių masyvai, Odminių skvero medžių lajos, Šventaragio slėnio centrinė dalis, Vingio parko prieigos nuo Čiurlionio gatvės, bet ir atokiau nutolusių rajonų erdvės arčiau namų: rajonuose bus daugiau šviesos dekoracijų, bus įžiebtos bendruomenių eglės, šviesomis tarpusavy varžysis kvartalai, namai, vitrinos, kur bus smagu pasivaikščioti ir grožėtis drauge su artimiausiais žmonėmis.

Tačiau šiemet dėl pandemijos nebus mugės, Kalėdinės 3D pasakos, Kalėdų traukinuko, Kalėdų miestelių, Tarptautinės Kalėdų labdaros mugės, Kalėdinio dizaino skvero.

Kaunas: kuria saldžią pasaką

Šiais metais Kauno kalėdinę eglutę puošia gražiausių miesto kalėdinių eglių kūrėja menininkė Jolanta Šmidtienė. Tema - Saldi kalėdinė pasaka. „Nenorime atskleisti visų kortų, bet galime išduoti, kad Kalėdos bus saldžios, baltos ir lengvos - ryškus kontrastas pernykštei kalėdinio miestelio nuotaikai", - sako Kultūros skyriaus vedėjos pavaduotoja Nomeda Prevelienė. Iki siurprizo nebe ilgai liko laukti. Eglutės įžiebimas vyks lapkričio 28 d. Tačiau Rotušės aikštėje šventė nevyks. Šventinį koncertą teks stebėti per LRT televiziją nuo 18 val.

Šiais metais Rotušės a. planuojama daugiau šviesos - numatyta dvigubai daugiau lempučių, girliandų medžiuose. Bus naudojama ir nauja medžiaga dekoracijoms kurti. Į rekonstruotos Laisvės alėjos medžius taip pat nusileis daug mažų švieselių. Iš viso Laisvės alėjos liepose sužibs 12,5 tūkst. šventinių lempučių. Prie savivaldybės esančiose klombose sužaliuos apie 80 mažų eglučių. Švieselėmis pasidabins ir senamiesčio gatvelės. Eglutės įžiebimas vyks nuotoliniu būdu, į aikštę bus įleidžiama tik su kvietimais ar pagal numatytą scenarijų.

Tradicinės Kalėdinio laikotarpio veiklos prie eglutės Rotušės aikštėje šiais metais nebus organizuojamos.

Klaipėda: sujungs muzikinis tiltas

Jau penktus metus Klaipėdos Teatro aikštė pasipuoš tikra žaliaskare. Kaip ir ankstesniais metais, šventinę eglę dovanoja patys miestiečiai. Siūlančių nemažai. Eglę į Teatro aikštę numatoma atgabenti lapkričio 26-ąją, o nušvis ji gruodžio 5-ąją.

Eglės įžiebimo ceremoniją klaipėdiečiai bus kviečiami stebėti internetinėse platformose bei per TV kanalą ,,Balticum".

Internetinės transliacijos metu žiūrovai išvys specialiai Klaipėdai dedikuotą šventinį koncertą su atlikėjų sveikinimais iš įvairių Lietuvos miestų bei eglutės įžiebimo momentą tiesiogiai iš Teatro aikštės. Šventiniam koncertui diriguos Kalėdų Senelis.

Palanga: nuotaiką kurs staigmenomis

Į daug žmonių pritraukiančius renginius šiemet Palanga nekvies, tačiau visą šventinį laikotarpį kurorto gyventojų ir svečių lauks staigmenos. Kur ir kokios? „Jei iš anksto žinotume, tai jau nebebūtų staigmena. Atsitiktiniai pasivaikščiojimai ir netikėti atradimai - tokiais žodžiais būtų taikliausia apibūdinti Palangoje kuriamą Kalėdinę pasaką", - sakė Palangos kultūros ir jaunimo centro direktorė Vita Petrauskienė.

Vis dėlto paslapties šydą ji kiek praskleidė - Palanga gruodį virs pasakų miestu. Pasakišką nuotaiką kurs ne tik padabintos viešosios erdvės, bet ir kurorto gatvėmis vis pravažiuojantis ar praeivius netikėtai užkalbinantis Kalėdų Senis, netikėti sveikinimai bei kitos staigmenos.

Druskininkai: žaižaruos lazeriais

Žiemos švenčių sezono pradžią Druskininkai skelbs gruodžio 4 d. Druskininkų eglės įžiebimą Pramogų aikštėje bus galima pamatyti tiesioginės transliacijos metu Druskininkų kultūros centro „Facebook" paskyroje. Kalėdinę nuotaiką kurorte kurs ir viešųjų erdvių apšvietimas. Tam bus pasitelkti garso ir šviesų dronai, lazeriai.

Devintus metus gydyklų parke, šalia muzikinio fontano, bus rengiamas Kalėdinių eglučių parkas. Jas puoš kurorto įstaigos, įmonės, bendruomenės ir organizacijos.

Alytus: pas Kalėdų Senelį - į eilutę

Alytaus miesto eglutė puošti bus pradėta lapkričio 23 d. Visos šventinės dekoracijos ant žaliaskarės bus sukabintos iki lapkričio 30 d. Šventiniai eglutės žiburiai Rotušės aikštėje sužibs gruodžio 4 d. Valanda neskelbiama.

Įžiebus Alytaus miesto eglutę, kiekvieną savaitgalį iki pat Naujųjų prie jos vyks mažųjų alytiškių pamėgti susitikimai su Kalėdų Seneliu. Šiemet jie truks ilgiau nei anksčiau. Tikėtina, kad į susitikimą reikės užsiregistruoti. O Kalėdų Senelis žada būti atsargus - laikytis atstumo ir saldainius mažiesiems dalinti saugiai.

Kitokia, ramesnė, šiemet Alytuje bus ir Naujųjų metų naktis. Atsisakoma šventinių fejerverkų Rotušės aikštėje.

Marijampolė: skelbia Kalėdų virusą

„Eglutę papuošime iki šio mėnesio pabaigos, o įžiebta ji bus pirmąjį gruodžio mėnesio savaitgalį. Nenorime, kad žmonės būriuotųsi, todėl atsisakėme skelbti eglutės įžiebimo dieną ir valandą", - sakė Marijampolės mero pavaduotojas Artūras Visockis. Kai kuriuos sumanymus, kurie telktų gyventojus, savivaldybė pasiliekanti paslapty. Su Kalėdų Seneliu vaikai aikštėje negalės susitikti, bet laiškus galės išsiųsti, pašto dėžutė bus.

Savivaldybės atstovas apgailestavo, kad kai kurių tradicijų šiemet teko atsisakyti. Nebus tradicinės mugės, bet būsią kitų atrakcijų. Prie Basanavičiaus aikštės esančiame Poezijos parke turėtų atsirasti eglučių alėja. Eglutėmis aprūpins savivaldybė, o įstaigoms liks jas papuošti. „Parke yra gražių ąžuolų, nebe pirmi metai papuošime girliandomis vieną ąžuolą. Planuojame tą patį daryti ir šiemet, nes miestelėnams ir miesto svečiams tai patinka", - pasakojo A.Visockis.

Jau šešti metai bus puošiama karkasinė eglė. Ji kasmet vis kitokia. Ko miestiečiai šiemet pasiges? Pasiges fejerverkų. Fejerverkų nebus nė pasitinkant Naujuosius metus. „Idėjos įrengti ekraną taip pat atsisakėme. Mes žinome savo miestelėnus, jie tada rinksis, būriuosis. Kviečiame privačių namų bei daugiabučių namų gyventojus pasipuošti savo namus, kiemus. Konkurso pavadinimas šiemet turi simbolinę prasmę - „Kalėdų virusas Marijampolėje: gražiausių kalėdinių papuošimų konkursas".

Skuodas: gelbsti žemaitiškas būdas

Šį šeštadienį į Skuodo miesto aikštę atkeliaus 14 metrų aukščio žaliaskarė. Eglės papuošimui Skuodo miesto seniūnija turės savaitę. Kalėdinę eglę žemaičiai ketina įžiebti gruodžio 4 dieną. Be fanfarų, be svečių. Skuodo seniūnas Algimantas Šideikis juokiasi, kad Skuode puošiamos tik gyvos eglutės. „Vienos Kalėdos baigiasi ir pradedame planuoti kitas, žvalgytis eglės. Šiųmetinę miestui padovanojo skuodiškiai pensininkai Emilija ir Viktoras", - sakė seniūnas, pridurdamas, kad Skuodas turi dar vieną tradiciją - nepatikėti Kalėdų eglės puošimo jokioms firmoms. Kalėdinę eglutę miestas puošia savo jėgomis, žaislai - ankstesnių metų, vienu kitu nauju papildysią. Svarbiausia, anot seniūno, šiemet - apšvietimas. Šventinės eglutės, gatvių. Tokiu niūriu laiku, kai net žmonių negali sukviesti, tai labai svarbu.

Eglę įžiebs nuotoliniu būdu. Nebus mugių, viešų koncertų nebus. Bet Kalėdų Senelis bus. Per nuotolį. Nufilmuos senelį ir parodys per socialinius tinklus. Sveikinimai kraštiečiams taip pat sklis iš televizijos. „Mes, žemaičiai, esame linksmi žmonės, mokame švęsti ir ne pulkais, o su saviškiais", - guodžiasi Skuodo r. savivaldybės mero pavaduotoja Daiva Budrienė.

Pakruojis: pandemija gviešiasi į „Žibintų šventę"

Ramiai Kalėdas šiemet švęs ir pakruojiečiai. 15-16 m. sidabrinė eglė į Pakruojo aikštę atkeliaus iš Laipuškių kaimo. Eglę planuojama atvežti paskutinę lapkričio dieną, o įžiebti gruodžio 4-ąją. Tuo rūpinasi Pakruojo miesto seniūnija. Šventinė nuotaika kuriama, tačiau renginių, kurie buria, nebus, nebus prekyviečių.

Kadangi vieši renginiai uždrausti, šiemet neleista organizuoti ir trečiosios žibintų šventės bei mugės Pakruojo dvare. Pakruojiečiai ją buvo numatę gruodžio viduryje ir jau pradėję ruoštis. „Renginys sutraukia daug svečių iš kaimyninių visos Lietuvos kraštų, Latvijos. Esant tokiai pandeminei situacijai savivaldybė leidimo rengti šventę neišdavė", - patvirtino Pakruojo savivaldybės administracijos direktorė Ilona Gelažnikienė.

Taupys ne visi

Didžiausią sumą Kalėdoms šiemet ketina išleisti sostinė. Miestui papuošti ir Kalėdų eglei pastatyti numatyta apie 280 tūkst. eurų.

Kaunas eglutės papuošimui šiemet buvo numatęs skirti 78 360 eurų. Rotušės a. buvo planuota išleisti 59 497 eurus. Išlaidos perskaičiuojamos ir bus mažesnės. Šventinio eglutės įžiebimo renginio sąmata planuojama iki 60 tūkst. eurų. Bendrai miesto papuošimams bus išleista 75 tūkst. eurų.

Klaipėda šventėms ketina išleisti per 200 tūkst. eurų.

Panevėžys šiemet šventiniams gatvės žėručiams, eglei papuošti skyrė kiek mažesnę sumą nei pernai - 100 tūkst. eurų. Nors jokie renginiai nevyks, dalis jų persikels į virtualią erdvę. Tam suplanuota skirti dar apie 12 tūkst. eurų.

Druskininkai šiemet Kalėdoms investuos kiek daugiau nei 40 tūkst. eurų. Tiek atsieis technologinės naujovės. Daugumą papuošimų, iliuminacijų, girliandų, švieselių panaudos iš sukauptų ankstesniais metais.

Šiauliai eglės puošybai skirs 23 tūkst. eurų, dar 35 tūkstančius kainuos miesto dekoracijos.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar karantino metu dirbate?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar šiuo metu gyvenate fiziškai aktyvų gyvenimą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 C

 -1 C

 

 -1 C

+1 +3 C

 0 +2 C

 

   0 +1 C  

0-3 m/s

  2-7 m/s

 

0-3 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2158 PLN - 4.5385
RUB - 91.1009 CHF - 1.0773
GBP - 0.8905 NOK - 10.3308

Nuorodos