respublika.lt

Kaip rūpintis savo vaiku, kai buvusi žmona jį išvežė? (4)

2021 kovo 18 13:30:00
Vidmantas Misevičius

Lietuvos valdžia garsiai deklaruoja, kad rūpinasi žmonių teisėmis ir net pasirengusi jas ginti, tačiau praktika rodo, kad, nepaisant visų garsių kalbų ir pažadų, skyrium gyvenantys tėčiai vyrai toliau susiduria su tuo, ką būtų galima vertinti kaip diskriminaciją.

×
nuotr. 1 nuotr.
Vladimiro situaciją puikiai pažįsta ne vienas skyrybas išgyvenęs tėvas. EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

 

Netikėtas sulaikymas

Niekam ne paslaptis, kad teismais mūsų visuomenė pasitiki mažai. Visgi į redakciją atėjusio pagalbos ieškoti vyro teigimu, jam, po asmeninės patirties, nemažai abejonių kilo ir dėl policijos pareigūnų nešališkumo bei objektyvumo.

Lietuvoje gyvenantis Rusijos pilietis Vladimiras (pavardė redakcijai žinoma) papasakojo, kad mūsų šalies teisinės sistemos nešališkumu jis pirmą kartą suabejojo praėjusių metų viduryje.

„Važiavau darbo reikalais į Klaipėdą, bet teko grįžti į tuomet dar bendrus su buvusia sutuoktine, namus. Grįžus manęs laukė nemaloni „staigmena" - be sutuoktinės tuomet mane „pasitiko" ir Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos pareigūnai. Buvau sulaikomas kaip didžiausias nusikaltėlis ir parą praleidau areštinėje. Vėliau sužinojau, kad dėl manęs šalyje net buvo paskelbtas planas „Skydas". Ir viskas, kaip paaiškėjo, dėl seniai namų seife buvusio granatos muliažo, surūdijusio, atsitiktinai rasto neveikiančio ginklo bei veikiančio pneumatinio pistoleto. Kiek žinau, tik šiuo metu svarstoma nustatyti tvarką, kad net ir tokie „ginklai" turi būti registruojami, tačiau aš dėl jų buvau suimtas dar prieš metus", - savo istorijos versiją pateikė jaunas vyras.

Iš pradžių, pasak Vladimiro, jis viso šito prasmės nesuprato, bet netrukus paaiškėjo nemaloni tiesa.

„Mano jau buvusi sutuoktinė netrukus pareiškė, kad su manim nebegali gyventi ir nori skirtis. Be sulaikymo prasidėjo ir kiti, tokiems atvejams būdingi, „žaidimai" - skundai policijai, įvairūs pareiškimai ir t.t. Mano įsitikinimu, prie šito nemažai prisidėjo jos advokatas Laimonas Judickas. Jis skyrybų metu teismuose ne kartą bandė apeliuoti į tai, jog aš buvau sulaikytas ir uždarytas, jog mano sutuoktinė ne kartą skundėsi policijai ir pan.

Nors nieko, išskyrus sulaikymą, įrodyta nebuvo, teismas, vėlgi, kaip dažniausiai būna, pagailėjo „skriaudžiamos mamos" ir tiek mūsų bendrą turtą paliko jai, tiek su ja nustatė vaiko gyvenamąją vietą", - tipišką Lietuvai atvejį aprašė Vladimiras.

Beje, be skyrybų ir vis dar nesibaigiančios bylos dėl galimai neteisėto šaunamojo ginklo laikymo, vyro laukė ir daugiau nemalonumų. Skundai, pareiškimai pasipylė kaip iš gausybės rago.

Kur vaikas?

Nors skyrybos ir buvo audringos, po jų, Vladimiro teigimu, padėtis lyg ir pradėjo normalizuotis. Deja, netrukus paaiškėjo, kad tai buvo tyla prieš audrą.

„Sausio pradžioje sužinojau, kad buvusi sutuoktinė pasiėmė mudviejų atžalą ir nieko man nesakiusi, nieko nederinusi, išvyko į JAV. Su manim ji nebendrauja, kaip laikosi mūsų vaikas, nežinau. Man sunku, tačiau mūsų mažyliui, su kuriuo aš daug ir nuolat bendravau, turėtų būti dar sunkiau.

Ir kaip man dabar atlikti teismo pavestą prievolę - dalyvauti vaiko auklėjime bei ugdyme, kai aš net telefonu pakalbėti su vaiku negaliu? Kiek žinau, Lietuvoje, formaliai, prieš įstatymus visi lygūs, tačiau dabar išeina, kad aš, vyras ir tėvas, net ir teismui patvirtinus, jog privalau dalyvauti vaiko ugdyme, esu nustumtas į užribį", - sakė Vladimiras.

Kita pusė bendrauti nepanoro

Kadangi situacija tikrai ne iš maloniųjų, o Lietuvos įstatymai akcentuoja, kad tėvų teisės ir pareigos vaikų klausimu išlieka vienodos net ir po skyrybų, ją pakomentuoti „Vakaro žinios" paprašė kitos pusės - advokato Laimono Judicko ir buvusios Vladimiro sutuoktinės.

Pirmą kartą žurnalistams L.Judickas atsakė, „Jūsų laišką perdaviau klientei, gavęs atsakymą Jus informuosiu". Kadangi atsakymo nei iš jo, nei iš buvusios Vladimiro sutuoktinės nebuvo sulaukta, buvo kreiptasi antrą kartą. Šį kartą L.Judickas užklausą ignoravo.

Savo įvykių versijos nepateikė ir buvusi Vladimiro žmona, su kuria taip pat buvo mėginta susisiekti.

Tai - įprasta praktika

Komentuodamas sulaikymo momentą, Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis nurodė, kad analogiškose situacijose pareigūnai elgiasi būtent taip.

„2019 liepą Vilniaus apskrities VPK Vilniaus r. PK dėl nusikalstamos veikos požymių turinčios veiklos buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tyrimas pradėtas po to, kai į Vilniaus rajono policijos komisariatą kreipėsi moteris, kuri paaiškino, kad, pradėjus skyrybų procedūrą su savo vyru, šis jai pradėjo grasinti, gąsdinti, kad užmuš, nušaus ar kitaip sutrikdys jos sveikatą. Moteris nurodė, kad vyras turi nelegalių ginklų.

Atsižvelgiant į tai, medžiaga buvo perduota Vilniaus aps. VPK ONTT padaliniui, kurio pareigūnai atliko neatidėliotiną kratą. Jos metu buvo rasti ir paimti ginklai, dėtuvė, rankinė granata F-1", - išsamiau situaciją pakomentavo R.Matonis.

Situaciją komentuoja „Parental Alienation Study Group" narė Birutė van der Weg-Bražiūnienė, daug dirbanti su tėvų atstūmimo problematika:

Manęs nestebina, kad šis konkretus tėtis jaučiasi diskriminuojamas, kad jis abejoja bylą tyrusių specialistų objektyvumu. Kai vienas iš tėvų turi tikslą pašalint iš vaiko gyvenimo antrąjį, dažniausiai skyrybų scenarijus būna daugiau ar mažiau panašus. Stengiamasi nupiešti kuo nepalankesnį norimo atstumti tėčio/mamos paveikslą, skųsti jį, kaltinti. Tam tikslui sėkmingai naudojamas kaltinimas smurtu, policijos kvietimas tam, kad būtų užvesta byla, vaikui nustatytos laikinosios apsaugos priemonės. Kol viskas išsiaiškinama - vaikas būna jau gerokai nuteikas „nenorėti" bendrauti su vienu iš savo tėvų. Ir, kaip minėta straipsnyje, žmogui prilipdoma smurtautojo, nusikaltėlio etiketė, nors ikiteisminiai tyrimai nutraukti, kaltinimai neįrodyti.

Pats faktas, kad vaiko mama vaiką be tėvo sutikimo išsivežė į užsienio valstybę, ne Šengeno šalį, kur, vykstant atostogauti, sutikimo nereikia, rodo mamos nesąžiningą elgesį. Šiuo atveju galimai iš pradžių buvo sukompromituota vyro reputacija, o tada pradėtos skyrybos.

Tai, kad nei buvusi žmona, nei jos advokatas nepateikė savo pozicijos, leidžia manyti, jog Vladimiras sako tiesą.

Kaip žinoma, Lietuvos teismų praktika kol kas tokia, jog vaiko gyvenama vieta po tėvų skyrybų dažniausiai nustatoma su jo mama, o tėčiui paskiriama bendravimo tvarka su vaiku 2 savaitgaliai per mėnesį. Manau, tai pažeidžia LR CK įstatymais garantuojamų vieno iš tėvų teisių bei pareigų vaikui užtikrinimą, nes įstatymai sako, kad tėvai turi lygias teises ir lygias pareigas savo vaikams. Šalia to, įstatymai garantuoja skyrium gyvenančiam tėvui/motinai maksimaliai dalyvauti auklėjant vaiką.

Tačiau per pastaruosius metus skyrybų bylas paveikiančių stereotipų atsisakyti taip ir nepavyksta.

Bandymų atkreipti dėmesį į vyrų-tėvų patiriamą diskriminaciją skyrybų bylose būta ir anksčiau. 2014 rudenį Vilniuje, prie Aukščiausiojo Teismo pastato piketavus tėčiams, Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkė Sigita Rudėnaitė atkreipė dėmesį, jog problemos, apie kurias kalbėjo piketuotojai, yra „ne šios dienos, o sovietinių laikų palikimas, kai buvo įprasta, kad mama labiau rūpinasi vaiku".

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar pritariate privalomajam testavimui, kurio reikalauja darbdaviai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +16 C

+8 +12 C

 

+7 +13 C

+9 +16 C

+13 +18 C

 

+12 +18 C

0-8 m/s

0-5 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos